bookwyrm - en to pt translation catalogue (1348 entries)

en: 
            Scan Barcode
pt: 
            Leia o código de barras

en: %(count)s edition | %(count)s editions
pt[0]: %(count)s edição
pt[1]: %(count)s edições

en: %(counter)s following
pt: %(counter)s a seguir

en: %(current_year)s Reading Goal
pt: Objetivo de leitura de %(current_year)s

en: %(display_count)s invite request | %(display_count)s invite requests
pt[0]: %(display_count)s pedido de convite
pt[1]: %(display_count)s pedidos de convite

en: %(display_count)s open report | %(display_count)s open reports
pt[0]: %(display_count)s denúncia aberta
pt[1]: %(display_count)s denúncias abertas

en: %(display_count)s user | %(display_count)s users
pt[0]: %(display_count)s utilizador
pt[1]: %(display_count)s utilizadores

en: %(display_counter)s item failed to import. | %(display_counter)s items failed to import.
pt[0]: %(display_counter)s objeto não foi importado com sucesso.
pt[1]: %(display_counter)s objetos não foram importados com sucesso.

en: %(display_counter)s item needs manual approval. | %(display_counter)s items need manual approval.
pt[0]: %(display_counter)s objeto precisa de aprovação manual.
pt[1]: %(display_counter)s objetos precisam de aprovação manual.

en: %(display_name)s left %(ratings_total)s rating, <br />their average rating is %(rating_average)s | %(display_name)s left %(ratings_total)s ratings, <br />their average rating is %(rating_average)s
pt[0]: %(display_name)s deixou a avaliação de %(ratings_total)s, <br />a sua avaliação média é %(rating_average)s
pt[1]: %(display_name)s deixou %(ratings_total)s avaliações, <br />a sua avaliação média é %(rating_average)s

en: %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s book in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal | %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s books in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal
pt[0]: %(display_name)s definiu como objetivo ler %(goal)s em %(year)s,<br /> e atingiu %(goal_percent)s%% desse objetivo
pt[1]: %(display_name)s definiu como objetivo ler %(goal)s em %(year)s,<br /> e atingiu %(goal_percent)s%% desse objetivo

en: %(format)s, %(pages)s pages
pt: %(format)s, %(pages)s páginas

en: %(formatted_count)s book | %(formatted_count)s books
pt[0]: %(formatted_count)s livro
pt[1]: %(formatted_count)s livros

en: %(half_rating)s star | %(half_rating)s stars
pt[0]: %(half_rating)s estrela
pt[1]: %(half_rating)s estrelas

en: %(languages)s language
pt: %(languages)s idioma

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s
pt: %(list_name)s, uma lista de %(owner)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s on %(site_name)s
pt: %(list_name)s, uma lista de %(owner)s no %(site_name)s

en: %(mutuals)s follower you follow | %(mutuals)s followers you follow
pt[0]: %(mutuals)s seguidor que tu segues
pt[1]: %(mutuals)s seguidores que tu segues

en: %(mutuals_display)s follower you follow | %(mutuals_display)s followers you follow
pt[0]: %(mutuals_display)s seguidor que tu segues
pt[1]: %(mutuals_display)s seguidores que tu segues

en: %(name)s hasn't set a reading goal for %(year)s.
pt: %(name)s não definiu uma meta de leitura para %(year)s.

en: %(name)s registration is closed
pt: O registo %(name)s está fechado

en: %(pages)s pages
pt: %(pages)s páginas

en: %(percent)s%% complete!
pt: %(percent)s%% concluído!

en: %(rating)s star | %(rating)s stars
pt[0]: %(rating)s estrela
pt[1]: %(rating)s estrelas

en: %(shared_books)s book on your shelves | %(shared_books)s books on your shelves
pt[0]: %(shared_books)s livro nas tuas prateleiras
pt[1]: %(shared_books)s livros nas tuas prateleiras

en: %(site_name)s home page
pt: %(site_name)s página inicial

en: %(site_name)s is part of <em>BookWyrm</em>, a network of independent, self-directed communities for readers. While you can interact seamlessly with users anywhere in the <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">BookWyrm network</a>, this community is unique.
pt: %(site_name)s faz parte de <em>BookWyrm</em>, uma rede de comunidades independentes e autodirecionadas para leitores. Embora tu possas interagir sem problemas com utilizadores de qualquer comunidade da rede <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">BookWyrm</a>, esta comunidade é única.

en: %(site_name)s search
pt: %(site_name)s pesquisa

en: %(site_name)s's moderators and administrators keep the site up and running, enforce the <a href="%(coc_path)s">code of conduct</a>, and respond when users report spam and bad behavior.
pt: Os moderadores e administradores do %(site_name)s mantêm o site atualizado e em execução, aplicando o <a href="%(coc_path)s">código de conduta</a> e respondendo quando o utilizador reporta spam e mau comportamento.

en: %(username)s has no followers
pt: %(username)s não tem seguidores

en: %(username)s has read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
pt: %(username)s leu <a href="%(path)s">%(read_count)s de %(goal_count)s livros</a>.

en: %(username)s isn't following any users
pt: %(username)s não está a seguir ninguém

en: %(username)s's %(year)s Books
pt: Os livros de %(year)s do %(username)s

en: %(username)s's books
pt: Livro de %(username)s

en: %(value)s is not a valid remote_id
pt: %(value)s não é um remote_id válido

en: %(value)s is not a valid username
pt: %(value)s não é um nome de utilizador válido

en: %(year)s <em>in the books</em>
pt: %(year)s <em>em livros</em>

en: %(year)s Reading Goal
pt: Objetivo de leitura de %(year)s

en: %(year)s Reading Progress
pt: Progresso da leitura em %(year)s

en: %(year)s in the books
pt: %(year)s em livros

en: (%(review_count)s review) | (%(review_count)s reviews)
pt[0]: (%(review_count)s crítica)
pt[1]: (%(review_count)s criticas)

en: (No page data was available for %(no_page_number)s book) | (No page data was available for %(no_page_number)s books)
pt[0]: (Nenhuns dados de página estavam disponíveis para o livro %(no_page_number)s)
pt[1]: (Nenhuns dados de página estavam disponíveis para os livros %(no_page_number)s)

en: (Optional)
pt: (Opcional)

en: (Page %(page)s
pt: (Página %(page)s

en: (Recommended if registration is open)
pt: (Recomendado se o registo estiver aberto)

en: (View reports)
pt: (Ver denúncias)

en: (published %(pub_year)s)
pt: (publicado em %(pub_year)s)

en: (showing %(start)s-%(end)s)
pt: (a exibir %(start)s-%(end)s)

en: 2FA check
pt: Verificação de 2FA

en: 2FA is available
pt: 2FA está disponível

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> has the most divisive ratings of any book on %(site_name)s.
pt: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> tem as classificações mais divisoras de qualquer livro em %(site_name)s.

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> is %(site_name)s's most beloved book, with an average rating of %(rating)s out of 5.
pt: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> é o livro mais adorado do %(site_name)s, com uma média de %(rating)s de 5.

en: <a href="%(path)s">%(title)s</a> by
pt: <a href="%(path)s">%(title)s</a> por

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">respondeu</a> ao teu <a href="%(parent_path)s">comentário em <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">respondeu</a> à tua <a href="%(parent_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">respondeu</a> à tua <a href="%(parent_path)s">análise de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">respondeu</a> à tua <a href="%(parent_path)s">actualização de estado</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> aceitou o convite para participar no grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> adicionou <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> e <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> na tua lista "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> adicionou <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> na tua lista "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added a book to one of your lists
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> adicionou um livro a uma das tuas listas

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s aceitaram o teu convite para participarem no grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as fizeram boost do teu <a href="%(related_path)s">comentário em <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as fizeram boost da tua <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as fizeram boost da tua <a href="%(related_path)s">avaliação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as fizeram boost da tua <a href="%(related_path)s">actualização de estado</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others followed you
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as são teus seguidores agora

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as sairam do teu grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as gostaram do teu <a href="%(related_path)s">comentário em <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as gostaram da tua <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as gostaram da tua <a href="%(related_path)s">avaliação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e %(other_user_display_count)s outro/as gostaram da tua <a href="%(related_path)s">actualização de estado</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> aceitaram o teu convite para participarem no grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> fizeram boost do teu <a href="%(related_path)s">comentário em <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> fizeram boost da tua <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> fizeram boost da tua <a href="%(related_path)s">avaliação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> fizeram boost da tua <a href="%(related_path)s">actualização de estado</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> followed you
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> são teus seguidores agora

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> sairam do teu grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> gostaram do teu <a href="%(related_path)s">comentário em <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> gostaram da tua <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> gostaram da tua <a href="%(related_path)s">avaliação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> e <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> gostaram da tua <a href="%(related_path)s">actualização de estado</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> fizeram boost do teu <a href="%(related_path)s">comentário em <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> fizeram boost da tua <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> fez boost da tua <a href="%(related_path)s">avaliação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> fizeram boost da tua <a href="%(related_path)s">actualização de estado</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> followed you
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> é teu seguidor agora

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> has left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> saiu do teu grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> invited you to join the group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> convidou-te para te juntares ao grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> gostaram do teu <a href="%(related_path)s">comentário em <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> gostou da tua <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> gostram da tua <a href="%(related_path)s">avaliação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> gostaram da tua <a href="%(related_path)s">actualização de estado</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mencionou-te num <a href="%(related_path)s">comentário em <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> menciounou-te numa <a href="%(related_path)s">citação de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> menciounou-te numa <a href="%(related_path)s">análise de <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">status</a>
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mencionou-te numa <a href="%(related_path)s">actualização de estado</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> sent you a follow request
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> enviou-te um pedido para te seguir

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> sugeriu adicionar <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> e <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> na tua lista "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
pt: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> sugeriu adicionar <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> na tua lista "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> commented on <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> comentou em <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> finished reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> acabou de ler <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quoted <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> citou <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> rated <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> avaliou <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> reviewed <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> avaliou o <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> says:
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> diz:

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> started reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> começou a ler <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> wants to read <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
pt: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quer ler <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <em>%(display_name)s’s</em> year of reading
pt: Ano de leitura de <em>%(display_name)s</em>

en: <em>No notes</em>
pt: <em>Sem notas</em>

en: <strong>%(account)s</strong> could not be found or <code>%(remote_domain)s</code> does not support identity discovery
pt: <strong>%(account)s</strong> não pôde ser encontrado ou <code>%(remote_domain)s</code> não suporta descoberta de identidade

en: <strong>%(account)s</strong> has blocked you
pt: <strong>%(account)s</strong> bloqueou-te

en: <strong>%(account)s</strong> is not a valid username
pt: <strong>%(account)s</strong> não é um nome de utilizador válido

en: <strong>%(account)s</strong> was found but <code>%(remote_domain)s</code> does not support 'remote follow'
pt: <strong>%(account)s</strong> foi encontrado mas <code>%(remote_domain)s</code> não suporta 'remote follow'

en: <strong>%(pages)s</strong> pages
pt: <strong>%(pages)s</strong> páginas

en: <strong>To Read</strong>, <strong>Currently Reading</strong>, <strong>Read</strong>, and <strong>Stopped Reading</strong> are default shelves. When you change the reading status of a book it will automatically be moved to the matching shelf. A book can only be on one default shelf at a time.
pt: <strong>Para Ler</strong>, <strong>A Ler</strong>, <strong>Lido</strong>, and <strong>Leitura Parada</strong> são as prateleiras padrão. Quando alteras o estado de leitura de um livro ele será movido automáticamente para a respectiva prateleira. Um livro pode estar apenas em uma das prateleiras padrão.

en: @%(reporter)s has flagged a link domain for moderation.
pt: @%(reporter)s marcou um domínio de link para moderação.

en: @%(reporter)s has flagged behavior by @%(reportee)s for moderation.
pt: @%(reporter)s marcou o comportamento de @%(reportee)s para moderação.

en: A <a href="%(book_path)s">different edition</a> of this book is on your <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> shelf.
pt: Uma <a href="%(book_path)s">edição diferente</a> deste livro está na tua prateleira <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a>.

en: A confirmation code has been sent to the email address you used to register your account.
pt: Um código de confirmação foi enviado para o teu E-Mail que usaste para registar a tua conta.

en: A link to reset your password will be sent to your email address
pt: O link para redefinir a tua palavra-passe foi enviado para o teu E-Mail

en: A little bit about you
pt: Um pouco sobre ti

en: A password reset link will be sent to <strong>%(email)s</strong> if there is an account using that email address.
pt: Um link de redefinição de palavra-passe será enviado para <strong>%(email)s</strong> se houver uma conta com este endereço de e-mail.

en: A transient error or timeout caused the external data source to be unavailable.
pt: Um erro transitório ou tempo limite causou a indisponibilidade da fonte de dados externa.

en: A user with that username already exists.
pt: Um utilizador com o mesmo nome de utilizador já existe.

en: A user with this email already exists.
pt: Já existe um utilizador com este E-Mail.

en: About
pt: Sobre

en: About %(site_name)s
pt: Acerca de %(site_name)s

en: Accept
pt: Aceitar

en: Accepted
pt: Aceite

en: Access level:
pt: Nível de acesso:

en: Account
pt: Conta

en: Account name:
pt: Nome da conta:

en: Action
pt: Ação

en: Actions
pt: Acções

en: Activate user
pt: Ativar utilizador

en: Active
pt: Ativo

en: Active Tasks
pt: Tarefas ativas

en: Active this month
pt: Atividade este mês

en: Active users:
pt: Utilizadores ativos:

en: Active:
pt: Ativo:

en: Activity
pt: Actividade

en: Add
pt: Adicionar

en: Add "<em>%(title)s</em>" to this list
pt: Adicionar "<em>%(title)s</em>" a esta lista

en: Add Another Author
pt: Adicionar outro autor(a)

en: Add Another Subject
pt: Adicionar outro assunto

en: Add Author
pt: Adicionar Autor(a)

en: Add Authors:
pt: Adicionar Autor(es/as):

en: Add Book
pt: Adicionar um Livro

en: Add Books
pt: Adicionar Livros

en: Add Description
pt: Adicionar uma descrição

en: Add IP address
pt: Adicionar endereço IP

en: Add Rule
pt: Adicionar regra

en: Add a record manually
pt: Adicionar um registo manualmente

en: Add another edition
pt: Adicionar outra edição

en: Add books
pt: Adicionar Livros

en: Add cover
pt: Adicionar uma capa

en: Add domain
pt: Adicionar domínio

en: Add file link
pt: Adicionar link do ficheiro

en: Add instance
pt: Adicionar domínio

en: Add link to file
pt: Adicionar ligação ao ficheiro

en: Add new members!
pt: Adicionar novos membros!

en: Add notes
pt: Adicionar notas

en: Add read dates
pt: Adicionar datas de leitura

en: Add read dates for "<em>%(title)s</em>"
pt: Adicionar datas de leitura para "<em>%(title)s</em>"

en: Add rule
pt: Adicionar regra

en: Add subject
pt: Adicionar um assunto

en: Add the file name using the form below to make it available in the application interface.
pt: Adiciona o nome do arquivo usando o formulário abaixo para o disponibilizá na interface da aplicação.

en: Add theme
pt: Adicionar tema

en: Add to list
pt: Adicionar à lista

en: Add to your books
pt: Adicionar aos teus livros

en: Added by
pt: Adicionado por

en: Added by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
pt: Adicionado por <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Added:
pt: Adicionado:

en: Adding custom shelves.
pt: Adicionar prateleiras personalizadas.

en: Additional info:
pt: Informação adicional:

en: Address
pt: Endereço

en: Admin email:
pt: E-Mail da administração:

en: Admin key:
pt: Chave administrativa:

en: Administration
pt: Administração

en: Aliases:
pt: Pseudónimos:

en: Align your book's barcode with the camera.
pt: Alinha o código de barras do livro com a câmara.

en: All
pt: Tudo

en: All Lists
pt: Todas as listas

en: All books
pt: Todos os livros

en: All known users
pt: Todos os utilizadores conhecidos

en: All messages
pt: Todas as mensagens

en: All the books %(display_name)s read in %(year)s
pt: Todos os livros que %(display_name)s leu em %(year)s

en: All users from this instance will be deactivated.
pt: Todos os utilizadores deste domínio serão desativados.

en: All users from this instance will be re-activated.
pt: Todos os utilizadores deste domínio serão re-ativados.

en: Allow invite requests
pt: Permitir solicitações de convite

en: Allow registration
pt: Permitir novos registos

en: Alternatively, you can try enabling more status types
pt: Alternativamente, podes tentar ativar mais tipos de estado

en: An admin key was created when you installed BookWyrm. You can get your admin key by running <code>./bw-dev admin_code</code> from the command line on your server.
pt: Uma chave de administrador foi criada quando instalaste o BookWyrm. Podes obter a chave de administrador executando <code>. bw-dev admin_code</code> na linha de comandos no teu servidor.

en: An excerpt from '%(book_title)s'
pt: Um excerto de '%(book_title)s'

en: An optional note that will be displayed with the book.
pt: Uma nota opcional que será exibida com o livro.

en: An update is available! You're running v%(current)s and the latest release is %(available)s.
pt: Uma atualização está disponível! Estás a correr a versão v%(current)s e a mais recente é a %(available)s.

en: Announcement
pt: Comunicado

en: Announcement content
pt: Conteúdo do anúncio

en: Announcements
pt: Comunicados

en: Answer
pt: Resposta

en: Anti-Corporate
pt: Sem fins lucrativos

en: Any
pt: Qualquer

en: Any traffic from this IP address will get a 404 response when trying to access any part of the application.
pt: Qualquer tráfego deste endereço IP receberá uma resposta 404 ao tentar acessar qualquer parte da aplicação.

en: Anyone can add books to this list
pt: Qualquer um pode adicionar livros a esta lista

en: Anyone can suggest books, subject to your approval
pt: Qualquer um pode sugerir livros, sujeito à tua aprovação

en: Apply filters
pt: Aplicar filtros

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approved
pt: Aprovado

en: Approving a suggestion will permanently add the suggested book to your shelves and associate your reading dates, reviews, and ratings with that book.
pt: Aprovar uma sugestão adicionará permanentemente o livro sugerido às tuas prateleiras e associará as tuas datas de leitura, análises, avaliações e criticas a esse livro.

en: Are you sure you want to delete <strong>%(username)s</strong>'s account? This action cannot be undone. To proceed, please enter your password to confirm deletion.
pt: Tens a certeza que desejas excluir a conta do <strong>%(username)s</strong>? Esta ação não pode ser desfeita. Para prosseguires, por favor, digita de novo a tua palavra-passe para confirmares a exclusão.

en: As an admin, you'll be able to configure the instance name and information, and moderate your instance. This means you will have access to private information about your users, and are responsible for responding to reports of bad behavior or spam.
pt: Como administrador, poderás configurar o nome e as informações da instância, e moderar a tua instância. Isso significa que terás acesso a informações privadas sobre seus utilizadores e será responsável por responder a relatórios de mau comportamento ou spam.

en: As well as creating lists from the Lists page, you can create a group-curated list here on the group's homepage. Any member of the group can create a list curated by group members.
pt: Além de criar listas a partir da página Listas, podes criar uma lista curada por grupo aqui na página inicial do grupo. Qualquer membro do grupo pode criar uma lista curada por membros do grupo.

en: Ascending
pt: Ascendente

en: At percent:
pt: Na percentagem:

en: Audible ASIN:
pt: Audível ASEM:

en: Audiobook
pt: Livro-áudio

en: Author
pt: Autor(a)

en: Author Identifiers
pt: Identificadores de autor(a)

en: Author details
pt: Detalhes do autor

en: Author of <em>%(alt_title)s</em>
pt: Autor de <em>%(alt_title)s</em>

en: Author of <em>%(book_title)s</em>
pt: Autor de <em>%(book_title)s</em>

en: Author page for %(name)s
pt: Página de autor do %(name)s

en: Authors
pt: Autor(es/as)

en: Auto-moderation rules
pt: Regras de moderação automática

en: Auto-moderation rules will create reports for any local user or status with fields matching the provided string.
pt: Regras de moderação automática criarão relatórios para qualquer utilizador local ou estado com os campos correspondentes aos strings fornecidos.

en: Automatically generated report
pt: Relatório gerado automaticamente

en: Availability:
pt: Disponibilidade:

en: Available Themes
pt: Temas disponíveis

en: Available for loan
pt: Disponível para empréstimo

en: Avatar:
pt: Imagem de Perfil:

en: Back
pt: Voltar

en: Back to pending requests
pt: Voltar a pedidos pendentes

en: Back to reports
pt: Voltar para denúncias

en: Barcode reader
pt: Leitor de códigos de barras

en: Bio:
pt: Biografia:

en: Birth date:
pt: Data de nascimento:

en: Block
pt: Bloquear

en: Block domain
pt: Bloquear o domínio

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Blocked Users
pt: Utilizadores Bloqueados

en: Blocked by count:
pt: Bloqueado por contagem:

en: Blocked by us:
pt: Bloqueado por nós:

en: Book
pt: Livro

en: Book %(series_number)s
pt: Livro %(series_number)s

en: Book Identifiers
pt: Identificadores de Livros

en: Book Title
pt: Título do livro

en: Book cover preview
pt: Visualização da capa

en: Book page
pt: Página do livro

en: BookWyrm has been updated since this import with a bug fix
pt: O BookWyrm foi atualizado desde esta importação com uma correção de erros

en: BookWyrm hosted on <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>
pt: BookWyrm hospedado no <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>

en: BookWyrm users
pt: Utilizadores do BookWyrm

en: BookWyrm's source code is freely available. You can contribute or report issues on <a href="https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">GitHub</a>.
pt: O código de fonte do BookWyrm está disponível gratuitamente. Podes contribuir ou reportar problemas no <a href="https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">GitHub</a>.

en: Books
pt: Livros

en: Books Timeline
pt: Cronograma de Livros

en: Books by %(name)s
pt: Livros por %(name)s

en: Books on your reading status shelves will be shown here.
pt: Livros nas tuas prateleiras de leitura serão mostrados aqui.

en: Boost
pt: Partilhar

en: Boost status
pt: Partilhar estado

en: Born:
pt: Nascido a:

en: Broadcasts
pt: Transmissões

en: CSV Export
pt: Exportar para CSV

en: CSV export
pt: Exportar CSV

en: Can't find the edition you're looking for?
pt: Não consegues encontrar a edição que estás à procura?

en: Can't find your code?
pt: Não consegues encontrar o teu código?

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Català (Catalan)
pt: Català (catalão)

en: Celery Status
pt: Estado Celery

en: Celery status
pt: Estado Celery

en: Change Password
pt: Alterar Palavra-passe

en: Check the <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> and <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> in your <code>.env</code> file.
pt: Verifica o <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> e <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> no teu ficheiro <code>.env</code>.

en: Check you have the correct username before trying again
pt: Verifica se tens o nome de utilizador correto antes de tentares novamente

en: Check you have the correct username before trying again.
pt: Verifica se tens o nome de utilizador correto antes de tentares novamente.

en: Choose who can see your list here. List privacy options work just like we saw when posting book reviews. This is a common pattern throughout Bookwyrm.
pt: Escolhe quem pode ver a tua lista aqui. Listar opções de privacidade funciona como vimos aquando a publicação de avaliações de livros. Este é um padrão comum em todo o Bookwyrm.

en: Choose who can see your post here. Post privacy can be <strong>Public</strong> (everyone can see), <strong>Unlisted</strong> (everyone can see, but it doesn't appear in public feeds or discovery pages), <strong>Followers</strong> (only your followers can see), or <strong>Private</strong> (only you can see)
pt: Escolhe quem pode ver a tua publicação aqui. A privacidade da publicação pode ser <strong>pública</strong> (todos podem ver), <strong>Não listados</strong> (todos podem ver, mas não aparece em páginas de feeds públicos ou de descoberta), <strong>Seguidores</strong> (apenas os teus seguidores podem ver), ou <strong>Private</strong> (só tu podes ver)

en: Choose wisely! Your username cannot be changed.
pt: Escolhe bem! O nome de utilizador não poderá ser alterado.

en: Clear Queues
pt: Limpar Filas de Espera

en: Clear filters
pt: Limpar filtros

en: Clear search
pt: Limpar Pesquisa

en: Clearing queues can cause serious problems including data loss! Only play with this if you really know what you're doing. You must shut down the Celery worker before you do this.
pt: Limpar filas pode causar problemas sérios, incluindo perda de dados! Mexe com isto apenas se realmente souberes o que estás a fazer. Deves encerrar o trabalhador Celery antes de fazer isso.

en: Click on the <strong>Lists</strong> link here to continue the tour.
pt: Carrega em <strong>Listas</strong> aqui para continuar o tutorial.

en: Click the <strong>Create List</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
pt: Carrega no botão <strong>Criar Lista</strong>, depois <strong>Próximo</strong> para continuar o tutorial

en: Click the <strong>Create group</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
pt: Carrega no botão <strong>Criar Lista</strong>, depois <strong>Próximo</strong> para continuar o tutorial

en: Click to add cover
pt: Clica para adicionar capa

en: Click to enlarge
pt: Clica para ampliar

en: Close
pt: Fechar

en: Closed
pt: Fechado

en: Code of Conduct
pt: Código de Conduta

en: Code of conduct:
pt: Código de Conduta:

en: Code:
pt: Código:

en: Color:
pt: Cor:

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment:
pt: Comentar:

en: Comments
pt: Comentários

en: Comments only
pt: Apenas comentários

en: Community
pt: Comunidade

en: Complete
pt: Concluído

en: Complete feed
pt: Feed completo

en: Completed
pt: Completado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Confirm Book Info
pt: Confirmar informações do livro

en: Confirm Email
pt: Confirmar E-mail

en: Confirm and Log In
pt: Confirmar e Iniciar Sessão

en: Confirm email
pt: Confirmar E-Mail

en: Confirm password:
pt: Confirmar palavra-passe:

en: Confirm your email address
pt: Confirmar o teu E-Mail

en: Confirm your password to begin setting up 2FA.
pt: Confirma a tua palavra-passe para começar a configurar o 2FA.

en: Confirmation code:
pt: Código de confirmação:

en: Congratulations, you've finished the tour! Now you know the basics, but there is lots more to explore on your own. Happy reading!
pt: Parabéns, terminaste o tutorial! Agora sabes o básico, mas há muito mais para explorares por ti mesmo. Boas leituras!

en: Contact site admin
pt: Contactar administrador do website

en: Contact your admin or <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>open an issue</a> if you are seeing unexpected failed items.
pt: Entra em contato com o administrador do domínio ou <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>abre um problema</a> se estiveres a ver objetos com falha inesperada.

en: Content
pt: Conteúdo

en: Content warning
pt: Aviso de Conteúdo

en: Continue
pt: Prosseguir

en: Continue the tour
pt: Continuar o tutorial

en: Continue the tour by selecting <strong>Your books</strong> from the drop down menu.
pt: Continue o tutorial selecionando <strong>Os Teus livros</strong> do menu suspenso.

en: Copied!
pt: Copiado!

en: Copy address
pt: Copiar endereço

en: Copy embed code
pt: Copiar código de incorporação

en: Copy the theme file into the <code>bookwyrm/static/css/themes</code> directory on your server from the command line.
pt: Copia o arquivo do tema para o diretório <code>bookwyrm/static/css/themes</code> no teu servidor a partir da linha de comandos.

en: Could not access camera
pt: Não foi possível aceder a câmara

en: Could not connect to Celery
pt: Não foi possível ligar ao Celery

en: Could not connect to Redis broker
pt: Não foi possível conectar ao broker Redis

en: Could not find a match for book
pt: Não foi possível encontrar um resultado para o livro pedido

en: Cover
pt: Capa

en: Create Announcement
pt: Criar comunicado

en: Create Invite
pt: Criar convite

en: Create List
pt: Criar Lista

en: Create a Group
pt: Criar um Grupo

en: Create an Account
pt: Criar uma conta

en: Create and save a group to continue the tour.
pt: Cria e salva um grupo para continuar o tutorial.

en: Create group
pt: Criar grupo

en: Create list
pt: Criar lista

en: Create shelf
pt: Criar prateleira

en: Create your account
pt: Cria a tua conta

en: Create your profile
pt: Criar o Teu Perfil

en: Created and curated by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
pt: Criado e curado por <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
pt: Criado por <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> and managed by <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>
pt: Criado por <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> e gerido por <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>

en: Creating a group
pt: Criar um grupo

en: Creating a new author: %(name)s
pt: Criar um novo autor: %(name)s

en: Creating a new list
pt: Criar uma nova lista

en: Curate
pt: Administrar

en: Curated
pt: Administrados

en: Current Rules
pt: Regras atuais

en: Current password:
pt: Palavra-passe atual:

en: Currently Reading
pt: Leituras atuais

en: Danger
pt: Perigo

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Data
pt: Dados

en: Data file:
pt: Ficheiro de dados:

en: Data source:
pt: Origem dos dados:

en: Date Added
pt: Data de Adição

en: Date Created
pt: Data de criação

en: Date Updated
pt: Data de Modificação

en: Date accepted
pt: Data de aceitação

en: Date added
pt: Data de adição

en: Date added:
pt: Data de adição:

en: Date requested
pt: Data solicitada

en: Days
pt: Dias

en: Deactivate Account
pt: Desativar conta

en: Deactivate account
pt: Desativar conta

en: Deactivation reason:
pt: Razão da desativação:

en: Death date:
pt: Data de morte:

en: Decentralized
pt: Descentralizado

en: Default access level:
pt: Nível de acesso padrão:

en: Default interface language:
pt: Idioma padrão da interface:

en: Default post privacy:
pt: Privacidade de publicação predefinida:

en: Default theme:
pt: Tema padrão:

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete Account
pt: Apagar conta

en: Delete group
pt: Apagar grupo

en: Delete list
pt: Apagar lista

en: Delete notifications
pt: Apagar notificações

en: Delete schedule
pt: Excluir programação

en: Delete shelf
pt: Apagar prateleira

en: Delete status
pt: Apagar estado

en: Delete these read dates
pt: Excluir estas datas de leitura

en: Delete these read dates?
pt: Apagar estas datas de leitura?

en: Delete this group?
pt: Apagar este grupo?

en: Delete this list?
pt: Apagar esta lista?

en: Delete this progress update
pt: Excluir esta atualização do progresso

en: Deleted
pt: Apagado

en: Deleted users
pt: Utilizadores apagados

en: Deleting your account cannot be undone. The username will not be available to register in the future.
pt: A exclusão da tua conta não pode ser desfeita. O nome de utilizador não estará disponível para registo no futuro.

en: Descending
pt: Descendente

en: Description:
pt: Descrição:

en: Details
pt: Detalhes

en: Details:
pt: Detalhes:

en: Deutsch (German)
pt: Deutsch (Alemão)

en: Died:
pt: Morreu em:

en: Direct Messages
pt: Mensagens Diretas

en: Direct Messages with <a href="%(path)s">%(username)s</a>
pt: Mensagens Diretas com <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Direction
pt: Direcção

en: Directory
pt: Diretório

en: Disable 2FA
pt: Desactivar 2FA

en: Disable Two Factor Authentication
pt: Desactivar a autenticação de dois factores

en: Disable imports
pt: Desativar importações

en: Disable starting new imports
pt: Desativar o início de novas importações

en: Disabling 2FA will allow anyone with your username and password to log in to your account.
pt: A desativação da 2FA permitirá que qualquer pessoa com o teu nome de utilizador e palavra passe faça login na tua conta.

en: Discard
pt: Descartar

en: Discover
pt: Descobrir

en: Discover your stats for %(year)s!
pt: Descubra as tuas estatísticas para %(year)s!

en: Discoverable:
pt: Detetável:

en: Dismiss message
pt: Descartar mensagem

en: Display
pt: Apresentação

en: Display name:
pt: Nome em Exibição:

en: Display settings
pt: Definições de exibição

en: Do you have book data from another service like GoodReads?
pt: Tens dados de livros de outro serviços como o GoodReads?

en: Documentation
pt: Documentação

en: Does Not Expire
pt: Não Expira

en: Does everything look right?
pt: Está tudo bom assim?

en: Domain
pt: Domínio

en: Domain block
pt: Bloqueio de domínio

en: Domain:
pt: Domínio:

en: Don't show suggested users
pt: Mostrar utilizadores sugeridos

en: Download file
pt: Descarregar ficheiro

en: Download links
pt: Ligações para descarregamento

en: Edit
pt: Editar

en: Edit "%(book_title)s"
pt: Editar "%(book_title)s"

en: Edit Announcement
pt: Editar comunicado

en: Edit Author
pt: Editar Autor(a)

en: Edit Author:
pt: Editar Autor(a):

en: Edit Book
pt: Editar Livro

en: Edit Goal
pt: Editar Objetivo

en: Edit Group
pt: Editar Grupo

en: Edit List
pt: Editar lista

en: Edit Profile
pt: Editar Perfil

en: Edit Shelf
pt: Editar prateleira

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Edit links
pt: Editar links

en: Edit notes
pt: Editar notas

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Edit read dates
pt: Editar datas de leitura

en: Edit shelf
pt: Editar prateleira

en: Edit status
pt: Editar estado

en: Editions of %(book_title)s
pt: Edições de %(book_title)s

en: Editions of <a href="%(work_path)s">"%(work_title)s"</a>
pt: Edições de <a href="%(work_path)s">"%(work_title)s"</a>

en: Email
pt: E-Mail

en: Email Blocklist
pt: Lista de E-Mails bloqueados

en: Email Configuration
pt: Configuração do correio eletrónico

en: Email address:
pt: E-Mail:

en: Email preference
pt: Preferências de E-mail

en: Email sender:
pt: Remetente do e-mail:

en: Embed this list on a website
pt: Incorporar esta lista num website

en: Enable image thumbnails:
pt: Permitir miniaturas de imagens:

en: Enable imports
pt: Ativar a Importação

en: Enable preview images:
pt: Ativar pré-visualização de imagens:

en: Enabled:
pt: Ativado:

en: End Tour
pt: Terminar tutorial

en: End date
pt: Data de conclusão

en: End date:
pt: Data de conclusão:

en: End tour
pt: Terminar tutorial

en: English
pt: Inglês

en: Enter the code from your app:
pt: Insere o código da tua aplicação:

en: Enter the code from your authenticator app:
pt: Introduz o código da tua aplicação de autenticação:

en: Error following from %(sitename)s
pt: Erro ao seguir de %(sitename)s

en: Error loading book
pt: Erro ao carregar o livro

en: Error posting status
pt: Erro ao publicar estado

en: Error sending test email:
pt: Erro ao enviar email de teste:

en: Errors
pt: Erros

en: Español (Spanish)
pt: Español (Espanhol)

en: Euskara (Basque)
pt: Euskara (Basco)

en: Event date:
pt: Data do evento:

en: Everything else
pt: Tudo o resto

en: Expects a json file in the format provided by FediBlock, with a list of entries that have <code>instance</code> and <code>url</code> fields. For example:
pt: Espera um arquivo json no formato fornecido pelo FediBlock, com uma lista de entradas que têm campos <code>instance</code> e <code>url</code>. Por exemplo:

en: Expires
pt: Expira

en: Expiry:
pt: Expira:

en: External links
pt: Links externos

en: Failed items
pt: Itens falhados

en: Failed to load cover
pt: Não foi possível carregar a capa

en: Failed to save book, see errors below for more information.
pt: Não foi guardado o livro, vê abaixo os erros para mais informação.

en: Failed:
pt: Falha:

en: False
pt: Falso

en: Federated
pt: Federado

en: Federated Instances
pt: Domínios Federados

en: Federated community
pt: Comunidade federada

en: File
pt: Ficheiro

en: File Links
pt: Ligações do ficheiro

en: File exceeds maximum size: 10MB
pt: Ficheiro excede o tamanho máximo: 10MB

en: File type:
pt: Tipo de ficheiro:

en: Filetype
pt: Tipo de Ficheiro

en: Filters
pt: Filtros

en: Filters are applied
pt: Filtros aplicados

en: Find a book
pt: Encontrar um livro

en: Find friends
pt: Encontrar amigos

en: Find more information at isni.org
pt: Podes encontrar mais informações em isni.org

en: Find users
pt: Encontrar Utilizadores

en: Finish
pt: Concluir

en: Finish "%(book_title)s"
pt: Concluir "%(book_title)s"

en: Finish "<em>%(book_title)s</em>"
pt: Concluir "<em>%(book_title)s</em>"

en: Finish reading
pt: Terminar leitura

en: Finished
pt: Concluído

en: Finished reading
pt: Leitura concluída

en: First published date:
pt: Primeira data de publicação:

en: Flag statuses
pt: Actualizações de estado sinalizadas

en: Flag users
pt: Sinalizar utilizadores

en: Follow
pt: Seguir

en: Follow %(username)s
pt: Seguir %(username)s

en: Follow %(username)s from another Fediverse account like BookWyrm, Mastodon, or Pleroma.
pt: Segue %(username)s através de outra conta do Fediverse como BookWyrm, Mastodon ou Pleroma.

en: Follow %(username)s on the fediverse
pt: Segue o %(username)s no Fediverse

en: Follow @%(username)s
pt: Seguir %(username)s

en: Follow Requests
pt: Solicitações para seguir

en: Follow from %(sitename)s
pt: Seguir de %(sitename)s

en: Follow on Fediverse
pt: Seguir no Fediverse

en: Follow!
pt: Seguir!

en: Followed by them:
pt: Seguido por outros:

en: Followed by us:
pt: Seguido por nós:

en: Followers
pt: Seguidores

en: Followers-only
pt: Apenas seguidores

en: Following
pt: A seguir

en: Follows you
pt: Segue-te

en: Footer Content
pt: Conteúdo do Rodapé

en: Forgot your password?
pt: Esqueces-te a tua palavra-passe?

en: Format details:
pt: Detalhes do formato:

en: Format:
pt: Formato:

en: Français (French)
pt: Français (Francês)

en: Free
pt: Grátis

en: Friendly
pt: Amigável

en: Generate New Invite
pt: Gerar Novo Convite

en: Generate backup codes
pt: Gerar códigos de backup

en: Get a copy
pt: Obter uma cópia

en: Give your group a name and describe what it is about. You can make user groups for any purpose - a reading group, a bunch of friends, whatever!
pt: Dá um nome ao teu grupo e descreve o seu propósito. Pode criar grupos de utilizadores para qualquer propósito - um grupo de leituras, um monte de amigos, seja lá o que for!

en: Go to user admin
pt: Ir para a administração de utilizadores

en: Goal privacy:
pt: Privacidade da meta:

[ctx: Goal successfully completed]
en: Success!
pt: Sucesso!

en: Goodreads key:
pt: Chave do Goodreads:

en: Got a favourite you re-read every year? We've got you covered - you can add multiple read dates for the same book 😀
pt: Tens um favorito que re-lês todos os anos? Temos-te coberto - podes adicionar várias datas de leitura para o mesmo livro 😀

en: Grant access to the camera to scan a book's barcode.
pt: Conceder acesso à câmara para fazer scan ao código de barras do livro.

en: Graphic novel
pt: Novela gráfica

en: Group
pt: Grupo

en: Group Description:
pt: Descrição do Grupo:

en: Group Name:
pt: Nome do Grupo:

en: Group lists
pt: Listas do Grupo

en: Group members
pt: Membros do Grupo

en: Group members can add to and remove from this list
pt: Os membros do grupo podem adicionar e remover desta lista

en: Group visibility
pt: Visibilidade do grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: Groups have privacy settings just like posts and lists, except that group privacy cannot be <strong>Followers</strong>.
pt: Os grupos têm configurações de privacidade como publicações e listas, exceto que a privacidade do grupo não pode ser <strong>Seguidores</strong>.

en: Groups: %(username)s
pt: Grupos: %(username)s

en: Guided Tour
pt: Tutorial Guiado

en: Hardcover
pt: Capa dura

en: Have you read %(book_title)s?
pt: Já leste %(book_title)s?

en: Here you can see your groups, or create a new one. A group brings together Bookwyrm users and allows them to curate lists together.
pt: Aqui podes ver os teus grupos, ou criar um novo. Um grupo reúne os utilizadores do Bookwyrm e permite que eles curem listas em conjunto.

en: Hi there,
pt: Olá,

en: Hide followers and following on profile
pt: Ocultar os seguidores e os que sigo no perfil

en: Hide status
pt: Ocultar estado

en: High priority
pt: Alta prioridade

en: Home
pt: Início

en: Home Timeline
pt: Cronograma Inicial

en: How to add a theme
pt: Como adicionar um tema

en: IP Address Blocklist
pt: Endereços IP Bloqueados

en: IP Address:
pt: Endereço IP:

en: If  you ever change your mind, just click on the Guided Tour link to start your tour
pt: Se alguma vez mudares de ideias, basta clicares no link Tutorial Guiado para iniciares o teu tutorial

en: If the book you are looking for is already on this Bookwyrm instance, you can click on the title to go to the book's page.
pt: Se o livro que estás à procura já estiver nesta instância do Bookwyrm, podes carregar no título para ir para a página do livro.

en: If the book you are looking for is available on a remote catalogue such as Open Library, click on <strong>Import book</strong>.
pt: Se o livro que estás à procura estiver disponível num catálogo remoto como a Open Library, carrega em <strong>Importar livro</strong>.

en: If the book you are looking for is not listed, try loading more records from other sources like Open Library or Inventaire.
pt: Se o livro que estás à procura não for listado, tenta carregar mais registos de outras fontes como Open Library ou Inventário.

en: If you didn't request to reset your password, you can ignore this email.
pt: Se não pediste para repor a tua palavra-passe, podes ignorar este E-Mail.

en: If you have an export file from another service like Goodreads or LibraryThing, you can import it here.
pt: Se tiveres um arquivo de exportação de outro serviço como Goodreads ou LibraryThing, podes importá-lo aqui.

en: If you have read this book you can post a review including an optional star rating
pt: Se já leste este livro podes publicar uma avaliação incluindo opcionalmente uma classificação com estrelas

en: If you still can't find your book, you can add a record manually.
pt: Se ainda não conseguiste encontrar o teu livro, podes adicionar um registo manualmente.

en: If your book is not in the results, try adjusting your search terms.
pt: Se o teu livro não estiver nos resultados, tenta ajustar os teus termos de pesquisa.

en: If your review or comment might ruin the book for someone who hasn't read it yet, you can hide your post behind a <strong>spoiler alert</strong>
pt: Se a tua avaliação ou comentário pode estragar o livro para alguém que ainda não o leu, podes esconder a tua publicação por trás de um alerta de <strong>spoiler</strong>

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignored Invite Requests
pt: Pedidos de Convite Ignorados

en: Images
pt: Imagens

en: Import
pt: Importar

en: Import Blocklist
pt: Importar lista de bloqueios

en: Import Books
pt: Importar livros

en: Import Status
pt: Importar Estado

en: Import Troubleshooting
pt: Solução de problemas da Importação

en: Import block list
pt: Importar lista de bloqueios

en: Import book
pt: Importar livro

en: Import from another service
pt: Importar de outro serviço

en: Import preview unavailable.
pt: Importação de pré-visualização indisponível.

en: Import started:
pt: Importação iniciada:

en: Import stopped
pt: A importação parou

en: Import your reading history
pt: Importar o teu histórico de leituras

en: Import, manually add, or view an existing book to continue the tour.
pt: Importar, adicionar manualmente ou visualizar um livro existente para continuar o tutorial.

en: Imported
pt: Importada

en: Imports
pt: Importações

en: Imports are temporarily disabled; thank you for your patience.
pt: As importações estão temporariamente desativadas; obrigado pela tua paciência.

en: Impressum
pt: Aviso legal

en: Impressum:
pt: Aviso legal:

en: In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s book<br />for a total of %(pages_total)s pages! | In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s books<br />for a total of %(pages_total)s pages!
pt[0]: Em %(year)s, %(display_name)s leu %(books_total)s livro<br />, num total de %(pages_total)s páginas!
pt[1]: Em %(year)s, %(display_name)s leu %(books_total)s livros<br />, num total de %(pages_total)s páginas!

en: In progress
pt: Em progresso

en: Inactive
pt: Inativo

en: Include impressum:
pt: Incluir Aviso Legal:

en: Include reviews
pt: Incluir criticas

en: Include spoiler alert
pt: Incluir aviso de spoiler

en: Incorrect Password
pt: Palavra-passe Incorreta

en: Incorrect code
pt: Código Incorreto

en: Incorrect password
pt: Palavra-passe incorreta

en: Installing BookWyrm
pt: Instalando o BookWyrm

en: Instance Activity
pt: Atividade do domínio

en: Instance Configuration
pt: Configuração da instância

en: Instance Info
pt: Informação do domínio

en: Instance Name:
pt: Nome do domínio:

en: Instance Settings
pt: Configurações do domínio

en: Instance Setup
pt: Configuração da instância

en: Instance description:
pt: Descrição do domínio:

en: Instance details
pt: Detalhes do domínio

en: Instance domain:
pt: Domínio da instância:

en: Instance name
pt: Nome do domínio

en: Instance:
pt: Domínio:

en: Interval:
pt: Intervalo:

en: Inventaire ID:
pt: ID do Inventaire:

en: Invite
pt: Convidar

en: Invite Requests
pt: Pedidos de Convite

en: Invite request text:
pt: Texto da solicitação de convite:

en: Invites
pt: Convites

en: Is "%(name)s" one of these authors?
pt: "%(name)s" é um destes autores?

en: Is this an edition of an existing work?
pt: Esta é uma edição de um trabalho existente?

en: Italiano (Italian)
pt: Italiano (Italiano)

en: Jane Doe
pt: Joana Sem-nome

en: Join
pt: Junta-te

en: Join %(name)s
pt: Junta-te a %(name)s

en: Join BookWyrm
pt: Junta-te ao BookWyrm

en: Join Directory
pt: Diretório de adesão

en: Join Now
pt: Junta-te Agora

en: Joined %(date)s
pt: Juntou-se em %(date)s

en: Just read some perfect prose? Let the world know by sharing a quote!
pt: Acabaste de ler uma prosa perfeita? Deixa o mundo saber e partilha uma citação!

en: Language:
pt: Idioma:

en: Languages:
pt: Idiomas:

en: Last Active
pt: Última atividade

en: Last Updated
pt: Última Atualização

en: Last active date:
pt: Última vez ativo:

en: Last edited by:
pt: Última edição por:

en: Last run date will not be updated
pt: Última data de execução não será atualizada

en: Last run:
pt: Última execução:

en: Last updated
pt: Última atualização

en: Learn more <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">about %(site_name)s</a>.
pt: Saiba mais <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">sobre %(site_name)s</a>.

en: Learn more about %(site_name)s:
pt: Saiba mais sobre %(site_name)s:

en: Learn more about moderation
pt: Aprende mais sobre moderação

en: Leave a rating
pt: Deixar uma avaliação

en: Leave group
pt: Sair do grupo

en: Leaving BookWyrm
pt: A sair do BookWyrm

en: Let's create a new group!
pt: Vamos criar um novo grupo!

en: Let's log in first...
pt: Vamos iniciar sessão primeiro...

en: Let's see how to create a new list.
pt: Vamos ver como criar uma nova lista.

en: Librarything key:
pt: Chave do Librarything:

en: Lietuvių (Lithuanian)
pt: Lietuvių (lituano)

en: Like
pt: Gostar

en: Like status
pt: Gostar estado

en: Limit the amount of imports
pt: Limitar a quantidade de importações

en: Link Domains
pt: Domínios de Ligações

en: Link domains must be approved before they are shown on book pages. Please make sure that the domains are not hosting spam, malicious code, or deceptive links before approving.
pt: Os domínios de ligação devem ser aprovados antes de serem mostrados nas páginas de livros. Certifica-te de que os domínios não estão a hospedar spam, código malicioso ou links enganosos antes de aprovar.

en: Links for "<em>%(title)s</em>"
pt: Links para "<em>%(title)s</em>"

en: Links from this domain will be removed until your report has been reviewed.
pt: Links deste domínio serão removidos até que seu relatório seja analisado.

en: Links from unknown domains will need to be approved by a moderator before they are added.
pt: Links de domínios desconhecidos precisam de ser aprovados por um moderador antes de serem adicionados.

en: List Order
pt: Ordem da Lista

en: List curation
pt: Curar Listas

en: List curation:
pt: Lista de curadoria:

en: List position
pt: Posição da lista

en: List privacy
pt: Privacidade da lista

en: Lists
pt: Listas

en: Lists: %(username)s
pt: Listas: %(username)s

en: Load cover from url:
pt: Carregar capa através de um Url:

en: Load data
pt: Carregar dados

en: Load more records
pt: Carregar mais registos

en: Load results from other catalogues
pt: Carregar resultados de outros catálogos

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this author which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
pt: Carregar os dados irá conectar a <strong>%(source_name)s</strong> e verificar se há metadados sobre este autor que não estão aqui presentes. Os metadados existentes não serão substituídos.

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this book which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
pt: Carregar os dados irá conectar a <strong>%(source_name)s</strong> e verificar se há metadados sobre este autor que não estão aqui presentes. Os metadados existentes não serão substituídos.

en: Local users
pt: Utilizadores locais

en: Locked account
pt: Conta bloqueada

en: Log in
pt: Iniciar sessão

en: Log in to %(sitename)s
pt: Iniciar sessão em %(sitename)s

en: Log in to import or add books.
pt: Inicia sessão para importares ou adicionares livros.

en: Log out
pt: Terminar sessão

en: Logo small:
pt: Pequeno logótipo:

en: Logo:
pt: Logotipo:

en: Looking for shelf privacy? You can set a separate visibility level for each of your shelves. Go to <a href="%(path)s">Your Books</a>, pick a shelf from the tab bar, and click "Edit shelf."
pt: Procuras a privacidade na prateleira? Podes definir um nível de visibilidade separado para cada uma das tuas prateleiras. Vai para <a href="%(path)s">Os Teus livros</a>, seleciona uma prateleira na barra de divisores e carrega em "Editar prateleira"

en: Low priority
pt: Baixa prioridade

en: Main navigation menu
pt: Menu principal

en: Make page private
pt: Tornar página privada

en: Make page public
pt: Tornar a página pública

en: Make sure everything looks right before proceeding
pt: Certifica-te de que tudo está correto antes de prosseguir

en: Make your profile discoverable to other BookWyrm users.
pt: Tornar o teu perfil detetável para outros utilizadores do BookWyrm.

en: Manage Users
pt: Gerir utilizadores

en: Managed by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
pt: Gerido por <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Manager
pt: Gestor

en: Manually add book
pt: Adicionar manualmente um livro

en: Manually approve followers
pt: Aprovar manualmente os seguidores

en: Manually approve followers:
pt: Aprovar manualmente os teus seguidores:

en: Manually approved followers:
pt: Seguidores manualmente aprovados:

en: Max uses
pt: Limite de usos

en: Medium priority
pt: Média prioridade

en: Meet your admins
pt: Conheça os nossos administradores

en: Members of this group can create group-curated lists.
pt: Os membros deste grupo podem criar listas administradas apenas pelo grupo.

en: Mentions
pt: Menções

en: Message reporter
pt: Relatório de mensagem

en: Metadata
pt: Metadados

en: Moderation
pt: Moderação

en: Moderator
pt: Moderador

en: Moderator deletion
pt: Exclusão do moderador

en: Moderator suspension
pt: Suspensão do moderador

en: More %(site_name)s users want to read <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> than any other book.
pt: Mais %(site_name)s utilizadores querem ler <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> do que qualquer outro livro.

en: More about this site
pt: Mais sobre este site

en: More info about this report:
pt: Mais informações sobre esta denúncia:

en: More options
pt: Mais opções

en: More shelves
pt: Mais prateleiras

en: Move book
pt: Mover livro

en: Name:
pt: Nome:

en: Navigation Bar
pt: Barra de navegação

en: Need help?
pt: Precisas de ajuda?

en: Needs manual review
pt: Precisa de revisão manual

en: New password:
pt: Nova Palavra-passe:

en: New report for %(site_name)s
pt: Nova denúncia para %(site_name)s

en: Newer
pt: Mais recentes

en: Next
pt: Seguinte

en: Next in our tour we will explore Groups!
pt: A seguir no nosso tutorial, exploraremos grupos!

en: Next: Groups
pt: Próximo: Grupos

en: No IP addresses currently blocked
pt: Nenhum endereço IP bloqueado de momento

en: No active invites
pt: Não há convites ativos

en: No active tasks
pt: Não há tarefas ativas

en: No activities for this hashtag yet!
pt: Ainda não há atividades para esta hashtag!

en: No activities yet!
pt: Ainda sem atividade!

en: No announcements found
pt: Nenhum comunicado encontrado

en: No books found
pt: Nenhum livro encontrado

en: No books found for "%(query)s"
pt: Nenhum livro encontrado para "%(query)s"

en: No books found matching the query "%(query)s"
pt: Nenhum livro encontrado que corresponda à consulta "%(query)s"

en: No cover
pt: Sem capa

en: No domains currently approved
pt: Nenhum domínio foi atualmente aprovado

en: No domains currently blocked
pt: Sem domínios bloqueado no momento

en: No domains currently pending
pt: Nenhum domínio pendente no momento

en: No email domains currently blocked
pt: Nenhum domínio de E-Mail bloqueado atualmente

en: No followers you follow
pt: Não há seguidores que tu segues

en: No instances found
pt: Nenhum domínio encontrado

en: No items currently need review
pt: Nenhum item precisa ser avaliado atualmente

en: No links available
pt: Sem links disponíveis

en: No links available for this book.
pt: Não existem links disponíveis para este livro.

en: No links available for this domain.
pt: Não existem links disponíveis para este domínio.

en: No matching imports found.
pt: Nenhuma importação correspondente foi encontrada.

en: No notes provided
pt: Nenhuma nota fornecida

en: No potential members found for "%(user_query)s"
pt: Nenhum potencial membro encontrado para "%(user_query)s"

en: No rating
pt: Sem avaliação

en: No recent imports
pt: Nenhuma importação recente

en: No reports found.
pt: Nenhuma denúncia encontrada.

en: No requests
pt: Nenhum pedido

en: No results found for "%(query)s"
pt: Nenhum resultado encontrado para "%(query)s"

en: No reviews or comments yet!
pt: Sem avaliações ou comentários ainda!

en: No thanks
pt: Não obrigado

en: No users currently blocked.
pt: Não há utilizadores bloqueados.

en: No users found for "%(query)s"
pt: Nenhum utilizador encontrado para "%(query)s"

en: Norsk (Norwegian)
pt: Norsk (Norueguês)

en: Not Found
pt: Não Encontrado

en: Not a valid CSV file
pt: Não é um ficheiro CSV válido

en: Not set
pt: Não definido

en: Notes
pt: Notas

en: Notes:
pt: Notas:

en: Notifications
pt: Notificações

en: Now that we've explored book shelves, let's take a look at a related concept: book lists!
pt: Agora que exploramos as prateleiras de livros, vamos ver um conceito relacionado: listas de livros!

en: Now you understand the basics of your profile page, let's add a book to your shelves.
pt: Agora que compreendes os conceitos básicos da tua página de perfil, vamos adicionar um livro às tuas prateleiras.

en: OCLC Number:
pt: Número OCLC:

en: Older
pt: Mais antigos

en: On average, recent imports have taken %(hours)s hours.
pt: Em média, as importações recentes levaram %(hours)s horas.

en: On average, recent imports have taken %(minutes)s minutes.
pt: Em média, as importações recentes levaram %(minutes)s minutos.

en: On page:
pt: Na página:

en: Once the instance is set up, you can promote other users to moderator or admin roles from the admin panel.
pt: Logo que a instância esteja configurada, podes promover outros utilizadores a cargos de moderador ou administrador a partir do painel de administração.

en: Once you're happy with how everything is set up, click the <strong>Save</strong> button to create your new group.
pt: Uma vez satisfeito/a com a forma como tudo está configurado, carrega no botão <strong>Salvar</strong> para criares o teu novo grupo.

en: One Day
pt: Um Dia

en: One Month
pt: Um Mês

en: One Week
pt: Uma Semana

en: One last step before you join %(site_name)s! Please confirm your email address by clicking the link below:
pt: Um último passo antes de te juntares a %(site_name)s! Confirma o teu E-Mail clicando no link abaixo:

en: Only you can add and remove books to this list
pt: Apenas tu podes adicionar e remover livros a esta lista

en: Oops!
pt: Ups!

en: Open
pt: Abrir

en: Open image in new window
pt: Abrir imagem numa nova janela

en: Openlibrary ID:
pt: ID da Openlibrary:

en: Openlibrary key
pt: Id da Openlibrary

en: Openlibrary key:
pt: Chave da Openlibrary:

en: Options
pt: Opções

en: Or enter the code "%(confirmation_code)s" at login.
pt: Ou insere o código "%(confirmation_code)s" no login.

en: Or enter the code "<code>%(confirmation_code)s</code>" at login.
pt: Ou insere o código "<code>%(confirmation_code)s</code>" no login.

en: Order by
pt: Ordenar por

en: Other editions
pt: Outras edições

en: Pages:
pt: Páginas:

en: Paperback
pt: Capa mole

en: Password does not match
pt: Palavras-passe não coincidem

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Pending
pt: Pendente

en: Pending Books
pt: Livros pendentes

en: Pending items
pt: Itens pendentes

en: Permanently delete account
pt: Apagar conta permanentemente

en: Permanently delete user
pt: Apagar permanentemente o utilizador

en: Permanently deleted
pt: Apagar permanentemente

en: Permission Denied
pt: Permissão negada

en: Physical Properties
pt: Propriedades físicas

en: Places
pt: Lugares

en: Please confirm your email
pt: Por favor, confirma o teu E-mail

en: Polski (Polish)
pt: Polski (Polaco)

en: Popular on %(site_name)s
pt: Populares em %(site_name)s

en: Português Europeu (European Portuguese)
pt: Português (Português Europeu)

en: Português do Brasil (Brazilian Portuguese)
pt: Português do Brasil (Português brasileiro)

en: Position:
pt: Posição:

en: Post
pt: Publicação

en: Post a comment
pt: Publicar um comentário

en: Post a review
pt: Publicar uma avaliação

en: Post privacy
pt: Privacidade de publicação

en: Post to feed
pt: Publicar para o feed

en: Posted by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
pt: Publicado por <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Preferred Timezone:
pt: Fuso Horário Preferido:

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Previous
pt: Anterior

en: Primary
pt: Primária

en: Priority
pt: Prioridade

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: Privacy Policy:
pt: Política de Privacidade:

en: Privacy setting for imported reviews:
pt: Configuração de privacidade para criticas importadas:

en: Private
pt: Privado

en: Profile
pt: Perfil

en: Profile and settings menu
pt: Perfil e menu de configurações

en: Progress
pt: Progresso

en: Progress Updates:
pt: Atualizações do progresso:

en: Progress:
pt: Progresso:

en: Protocol:
pt: Protocolo:

en: Public
pt: Público

en: Publication
pt: Publicação

en: Published %(date)s
pt: Publicado em %(date)s

en: Published %(date)s by %(publisher)s.
pt: Publicado em %(date)s por %(publisher)s.

en: Published by %(publisher)s.
pt: Publicado por %(publisher)s.

en: Published date:
pt: Data de publicação:

en: Publisher:
pt: Editora:

en: Purchasable
pt: Comprável

en: Question:
pt: Pergunta:

en: Queues
pt: Fila de espera

en: Quotations
pt: Citações

en: Quote
pt: Citação

en: Quote:
pt: Citação:

en: Quotes only
pt: Apenas citações

en: RSS feed
pt: RSS Feed

en: Rate
pt: Avaliação

en: Rating
pt: Classificação

en: Re-open
pt: Reabrir

en: Re-send invite
pt: Reenviar convite

en: Re-trying an import can fix missing items in cases such as:
pt: Tentando novamente uma importação que consiga reparar os objetos em falta em casos tais como:

en: Reactivate Account
pt: Reativar Conta

en: Reactivate account
pt: Reativar conta

en: Read
pt: Lido

en: Reading Goal
pt: Meta de leitura

en: Reading finish date cannot be before start date.
pt: A data final de leitura não pode ser anterior à data de início.

en: Reading finished date cannot be in the future.
pt: Data de fim de leitura não pode ser no futuro.

en: Reading goal:
pt: Meta de leitura:

en: Reading status
pt: Estado da leitura

en: Reading status shelves
pt: Prateleiras dos estados de leitura

en: Reading stopped date cannot be before start date.
pt: A data de paragem de leitura não pode ser anterior à data de início.

en: Reading stopped date cannot be in the future.
pt: Data de paragem de leitura não pode ser no futuro.

en: Recent Books
pt: Livros Recentes

en: Recent Imports
pt: Importações recentes

en: Recently active
pt: Recentemente ativo

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Refresh data
pt: Atualizar dados

en: Registration
pt: Registo

en: Registration closed text:
pt: Mensagem caso o registo esteja fechado:

en: Registration is enabled on this instance
pt: O registro está habilitado nesta instância

en: Registrations
pt: Registos

en: Reject
pt: Rejeitar

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Remote
pt: Remoto

en: Remote instance
pt: Domínio remoto

en: Remove
pt: Remover

en: Remove %(name)s
pt: Remover %(name)s

en: Remove @%(username)s
pt: Remover %(username)s

en: Remove from %(name)s
pt: Remover de %(name)s

en: Remove rule
pt: Remover regra

en: Remove subject
pt: Remover o assunto

en: Remove theme
pt: Remover tema

en: Reply
pt: Responder

en: Report
pt: Denunciar

en: Report #%(report_id)s: Link added by @%(username)s
pt: Reportar #%(report_id)s: Link adicionado por @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: Link domain
pt: Relatório #%(report_id)s: Domínio de link

en: Report #%(report_id)s: Status posted by @%(username)s
pt: Reportar #%(report_id)s: Estado publicado por @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: User @%(username)s
pt: Reportar #%(report_id)s: Utilizador @%(username)s

en: Report %(domain)s link
pt: Reportar ligação de %(domain)s

en: Report @%(username)s
pt: Denunciar @%(username)s

en: Report @%(username)s's status
pt: Reportar a actualização de estado de @%(username)s's

en: Report spam
pt: Denunciar spam

en: Reported by <a href="%(path)s">@%(username)s</a>
pt: Reportado por <a href="%(path)s">@%(username)s</a>

en: Reported links
pt: Links reportados

en: Reported status
pt: Status reportados

en: Reports
pt: Denúncias

en: Reports:
pt: Denúncias:

en: Reports: %(instance_name)s
pt: Denúncias: %(instance_name)s

en: Reports: <small>%(instance_name)s</small>
pt: Denúncias: <small>%(instance_name)s</small>

en: Request an Invitation
pt: Pedir um convite

en: Requested
pt: Pedido

en: Requesting camera...
pt: Solicitando câmera...

en: Require users to confirm email address
pt: Requir utilizadores confirmarem o E-Mail

en: Resend confirmation link
pt: Reenviar um E-Mail de confirmação

en: Resend link
pt: Reenviar link

en: Reset Password
pt: Repor Palavra-passe

en: Reset password
pt: Redefinir palavra-passe

en: Reset your %(site_name)s password
pt: Redefinir a tua palavra-passe do %(site_name)s

en: Resolve
pt: Resolver

en: Resolved
pt: Resolvido

en: Results from
pt: Resultados de

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Retry Status
pt: Estado de repetição

en: Review
pt: Critica

en: Review items
pt: Rever objeto

en: Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s star): %(review_title)s | Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s stars): %(review_title)s
pt[0]: Avaliação de "%(book_title)s" (%(display_rating)s estrela): %(review_title)s
pt[1]: Avaliação de "%(book_title)s" (%(display_rating)s estrelas): %(review_title)s

en: Review of "%(book_title)s": %(review_title)s
pt: Avaliação de "%(book_title)s": %(review_title)s

en: Review:
pt: Critica:

en: Reviews
pt: Criticas

en: Reviews and Comments
pt: Avaliações e Comentários

en: Reviews only
pt: Apenas revisões

en: Română (Romanian)
pt: Română (Romeno)

en: Row
pt: Linha

en: Run <code>./bw-dev compile_themes</code> and <code>./bw-dev collectstatic</code>.
pt: Executa <code>./bw-dev compile_themes</code> e <code>./bw-dev collectstatic</code>.

en: Run now
pt: Executar agora

en: Run time
pt: Tempo de execução

en: Sadly %(display_name)s didn’t finish any books in %(year)s
pt: Infelizmente, %(display_name)s não completou nenhum livro em %(year)s

en: Save
pt: Salvar

en: Save &amp; continue
pt: Guardar e continuar

en: Save your group
pt: Salvar o teu grupo

en: Saved
pt: Salvo

en: Saved Lists
pt: Listas salvas

en: Scan Barcode
pt: Ler código de barras

en: Scan the QR code with your authentication app and then enter the code from  your app below to confirm your app is set up.
pt: Digitalize o código QR com a tua aplicação de autenticação e, em seguida, insere o código da tua aplicação abaixo para confirmar que a tua applicação está configurado.

en: Schedule scan
pt: Agendar verificação

en: Schedule:
pt: Horário:

en: Search
pt: Procurar

en: Search again
pt: Pesquisar novamente

en: Search book records by scanning an ISBN barcode using your device's camera - great when you're in the bookstore or library!
pt: Pesquisar registos de livros através de um código de barras ISBN digitalizado com a câmera do teu dispositivo - ótimo para quando estás na livraria ou na biblioteca!

en: Search box
pt: Caixa de pesquisa

en: Search editions
pt: Pesquisar edições

en: Search for a book
pt: Pesquisar por um livro

en: Search for a book, user, or list
pt: Procurar por um livro, utilizador, ou lista

en: Search for a title or author to continue the tour.
pt: Procura por um título ou autor para continuar o tutorial.

en: Search for a user
pt: Procurar por um utilizador

en: Search for books, users, or lists using this search box.
pt: Procura por livros, utilizadores ou listas usando esta caixa de pesquisa.

en: Search query
pt: Consulta de pesquisa

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Search to add a user
pt: Procura para adicionares um utilizador

en: Search type
pt: Tipo de pesquisa

en: Searching
pt: A pesquisar

en: See tagged statuses in the local %(site_name)s community
pt: Vê as actualizaçoes de hashtags da comunidade local %(site_name)s

en: See what's new in the local %(site_name)s community
pt: Vê as novidades da comunidade %(site_name)s local

en: Select Group
pt: Selecionar grupo

en: Select a group
pt: Selecionar um grupo

en: Self deactivation
pt: Auto-desativação

en: Self deletion
pt: Auto-exclusão

en: Send direct message
pt: Enviar mensagem direta

en: Send invite
pt: Enviar convite

en: Send test email
pt: Enviar email de teste

en: Send test email to %(email)s
pt: Enviar email de teste para %(email)s

en: Sent
pt: Enviado

en: Separate multiple values with commas.
pt: Separe vários valores com vírgulas.

en: Series by
pt: Série por

en: Series number:
pt: Número da série:

en: Series:
pt: Séries:

en: Server Error
pt: Erro no servidor

en: Set
pt: Definir

en: Set a goal for how many books you'll finish reading in %(year)s, and track your progress throughout the year.
pt: Define um objetivo para quantos livros vais terminar de ler em %(year)s, e acompanha o teu progresso ao longo do ano.

en: Set a question for invite requests
pt: Definir uma pergunta para as solicitações de convite

en: Set display name
pt: Definir nome de exibição

en: Set display name for %(url)s
pt: Definir nome de exibição para %(url)s

en: Set goal
pt: Definir uma meta

en: Set import limit to
pt: Definir limite de importação para

en: Set instance default theme
pt: Definir tema padrão da instância

en: Set limit
pt: Definir limite

en: Set the value to 0 to not enforce any limit.
pt: Define o valor como 0 para não aplicar qualquer limite.

en: Set up 2FA
pt: Configurar 2FA

en: Set up BookWyrm
pt: Configurar BookWyrm

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings saved
pt: Definições guardadas

en: Share a quote
pt: Partilhar uma citação

en: Share this page
pt: Partilhe esta página

en: Share your thoughts
pt: Partilha os teus pensamentos

en: Sharing status: <strong>private</strong>
pt: Estado de partilha: <strong>privado</strong>

en: Sharing status: <strong>public with key</strong>
pt: Estado de partilha: <strong>publico com chave</strong>

en: Shelf
pt: Estante

en: Shelved
pt: Arquivado

en: Shelves are for organising books for yourself, whereas Lists are generally for sharing with others.
pt: As prateleiras são para organizar livros para ti mesmo, enquanto as Listas são geralmente para compartilhar com os outros.

en: Short description:
pt: Breve descrição:

en: Show RSS Options
pt: Mostrar Opções RSS

en: Show all updates
pt: Mostrar todas as atualizações

en: Show less
pt: Mostrar menos

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Show reading goal prompt in feed
pt: Mostrar aviso do objetivo de leitura no feed

en: Show rules
pt: Mostrar as regras

en: Show status
pt: Mostrar o estado

en: Show suggested users
pt: Mostrar utilizadores sugeridos

en: Show this account in suggested users
pt: Mostrar esta conta nos utilizadores sugeridos

en: Show this account in suggested users:
pt: Mostrar esta conta nos utilizadores sugeridos:

en: Sign Up
pt: Criar conta

en: Site Settings
pt: Configurações do site

en: Skip this step
pt: Ignorar este passo

en: Software version:
pt: Versão do software:

en: Some ebooks can be downloaded for free from external sources. They will be shown here.
pt: Alguns ebooks podem ser descarregados gratuitamente de fontes externas. Eles serão mostrados aqui.

en: Some thoughts on the book
pt: Algumas reflexões sobre o livro

en: Some users might try to import a large number of books, which you want to limit.
pt: Alguns usuários podem tentar importar um grande número de livros, algo que deves limitar.

en: Something went wrong trying to follow <strong>%(account)s</strong>
pt: Algo correu mal ao tentar seguir a conta <strong>%(account)s</strong>

en: Something went wrong! Sorry about that.
pt: Ocorreu um erro! Pedimos desculpa por isto.

en: Sorry! This invite code is no longer valid.
pt: Lamentamos, mas este convite já não é válido.

en: Sorry! We couldn't find that code.
pt: Pedimos desculpa, não conseguimos encontrar esse código.

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Sort List
pt: Ordenar lista

en: Sorted ascending
pt: Ordenar de forma ascendente

en: Sorted descending
pt: Ordenar de forma descendente

en: Spoiler alerts
pt: Alerta de "spoiler"

en: Spoilers ahead!
pt: Alerta de spoiler!

en: Spoilers/content warnings:
pt: Alertas de Spoilers/conteúdo:

en: Start "%(book_title)s"
pt: Começar "%(book_title)s"

en: Start "<em>%(book_title)s</em>"
pt: Começar "<em>%(book_title)s</em>"

en: Start date
pt: Data de início

en: Start date:
pt: Data de início:

en: Start reading
pt: Começar a ler

en: Started
pt: Iniciado

en: Started reading
pt: Leitura iniciada

en: Status
pt: Estado

en: Status activity
pt: Atividade de estado

en: Status has been deleted
pt: O estado foi eliminado

en: Status updates from {obj.display_name}
pt: Actualização de estado fornecido por {obj.display_name}

en: Status:
pt: Estado:

en: Statuses
pt: Estados

en: Statuses posted
pt: Estados publicados

en: Statuses posted:
pt: Estados publicados:

en: Stop Reading "%(book_title)s"
pt: Parar de ler "%(book_title)s"

en: Stop Reading "<em>%(book_title)s</em>"
pt: Para de ler "<em>%(book_title)s</em>"

en: Stop import
pt: Parar importação

en: Stop import?
pt: Parar importação?

en: Stop reading
pt: Parar de ler

en: Stopped
pt: Parado

en: Stopped Reading
pt: Leitura Parada

en: Stopped reading
pt: Leitura Parada

en: Storygraph (CSV)
pt: Storygraph(CSV)

en: String match
pt: Correspondência de texto

en: Subjects
pt: Temas/Áreas

en: Subjects:
pt: Assuntos:

en: Submit
pt: Submeter

en: Subtitle:
pt: Subtítulo:

en: Success
pt: Concluído com sucesso

en: Success!
pt: Sucesso!

en: Success! Email address confirmed.
pt: Sucesso! O teu E-Mail está confirmado.

en: Successful items
pt: Itens bem sucedidos

en: Successfully added rule
pt: Regra adicionada com sucesso

en: Successfully added theme
pt: Tema adicionado com sucesso

en: Successfully blocked:
pt: Bloqueado com sucesso:

en: Successfully changed password
pt: Palavra-passe alterada com sucesso

en: Successfully posted status
pt: Estado publicado com sucesso

en: Successfully sent test email.
pt: Email de teste enviado com sucesso.

en: Successfully updated 2FA settings
pt: Configurações 2FA atualizadas com sucesso

en: Suggest
pt: Sugerir

en: Suggest "<em>%(title)s</em>" for this list
pt: Sugerir "<em>%(title)s</em>" para esta lista

en: Suggest Books
pt: Sugerir Livros

en: Suggested
pt: Sugerido

en: Suggested Books
pt: Livros Sugeridos

en: Suggested by
pt: Sugerido por

en: Summary:
pt: Resumo:

en: Suomi (Finnish)
pt: Suomi (finlandês)

en: Support %(site_name)s on <a href="%(support_link)s" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">%(support_title)s</a>
pt: Apoia %(site_name)s em <a href="%(support_link)s" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">%(support_title)s</a>

en: Support link:
pt: Links de suporte:

en: Support title:
pt: Título de suporte:

en: Suspend user
pt: Suspender utilizador

en: Svenska (Swedish)
pt: Svenska (sueco)

en: Switch to this edition
pt: Alterar para esta edição

en: System
pt: Sistema

en: Tagline:
pt: Lema / Slogan:

en: Take me there
pt: Leva-me até lá

en: Task name
pt: Nome da tarefa

en: Test email
pt: Email de teste

en: Thank you! Your request has been received.
pt: Obrigado! O teu pedido foi recebido.

en: That book is already on this list.
pt: Esse livro já está nesta lista.

en: That makes an average of %(pages)s pages per book.
pt: Isso faz uma média de %(pages)s páginas por livro.

en: That’s great!
pt: Fantástico!

en: The Books tab shows your book shelves. We'll explore this later in the tour.
pt: O divisor Livros mostra as prateleiras dos teus livros. Vamos explorar isso mais tarde no tutorial.

en: The bell will light up when you have a new notification. When it does, click on it to find out what exciting thing has happened!
pt: A campainha ficará iluminada quando tiveres uma nova notificação. Quando isso acontecer, carrega nela para descobrires o que de emocionante aconteceu!

en: The book has been added to the instance since this import
pt: O livro foi adicionado ao domínio desde esta importação

en: The end of the year is the best moment to take stock of all the books read during the last 12 months. How many pages have you read? Which book is your best-rated of the year? We compiled these stats, and more!
pt: O final do ano é o melhor momento para fazer o balanço de todos os livros lidos nos últimos 12 meses. Quantas páginas leste? Qual dos livro tem a melhor classificação do ano? Nós compilamos estas estatísticas e muito mais!

en: The page can be seen by anyone with the complete address.
pt: A página pode ser vista por qualquer pessoa com o endereço completo.

en: The page is private, only you can see it.
pt: A página é privada, só tu a podes ver.

en: The page you requested doesn't seem to exist!
pt: A página que solicitaste não parece existir!

en: Their best rated review
pt: A sua melhor critica

en: Their rating: <strong>%(rating)s</strong>
pt: A sua avaliação: <strong>%(rating)s</strong>

en: Their shortest read this year…
pt: A sua menor leitura este ano…

en: Theme filename
pt: Nome do ficheiro tema

en: Theme name
pt: Nome do tema

en: Theme:
pt: Tema:

en: Themes
pt: Temas

en: There are no books here right now! Try searching for a book to get started
pt: Não há nenhum livro aqui de momento! Tente procurar um livro para começar

en: There aren't any activities right now! Try following a user to get started
pt: Não existem atividades agora! Experimenta seguir um utilizador para começar

en: There can be multiple editions of a book, in various formats or languages. You can choose which edition you want to use.
pt: Podem existir multiplas edições de um livro, em vários formatos ou línguas. Podes escolher qual a edição que queres utilizar.

en: These are some first steps to get you started.
pt: Estes são os primeiros passos para começares.

en: This action cannot be un-done
pt: Esta ação não pode ser desfeita

en: This domain is blocked. Please contact your administrator if you think this is an error.
pt: Este domínio está bloqueado. Por favor, entre em contacto com o administrador caso aches que isto é um erro.

en: This group has no lists
pt: Este grupo não tem listas

en: This import is in an old format that is no longer supported. If you would like to troubleshoot missing items from this import, click the button below to update the import format.
pt: Esta importação está num formato antigo que já não é suportado. Se queres resolver o problema de objetos que faltam nesta importação, clica no botão abaixo para atualizar o formato de importação.

en: This is a new author
pt: Este é um novo autor

en: This is a new work
pt: Este é um novo trabalho

en: This is a test email.
pt: Esse é um email de teste.

en: This is home page of a book. Let's see what you can do while you're here!
pt: Esta é a página principal de um livro. Vamos ver o que podes fazer enquanto estiveres aqui!

en: This is only intended to be used when things have gone very wrong with imports and you need to pause the feature while addressing issues.
pt: Só se destina a ser utilizado quando as coisas correram muito mal com as importações e é necessário parar a funcionalidade enquanto se resolvem problemas.

en: This is the lists page where you can discover book lists created by any user. A List is a collection of books, similar to a shelf.
pt: Esta é a página de listas onde podes descobrir listas de livros criadas por qualquer utilizador. A Lista é uma coleção de livros, parecida com uma prateleira.

en: This is the page where your books are listed, organised into shelves.
pt: Esta é a página onde os teus livros são listados, organizados em prateleiras.

en: This is where you can set a reading status for this book. You can press the button to move to the next stage, or use the drop down button to select the reading status you want to set.
pt: Aqui é onde podes definir um estado de leitura para este livro. Podes pressionar o botão para ir para a próxima etapa, ou usa o botão do menu suspenso para selecionar o estado de leitura que desejas definir.

en: This is your last chance to set your domain and protocol.
pt: Esta é a tua última chance de definir o teu próprio domínio e protocolo.

en: This is your user profile. All your latest activities will be listed here. Other Bookwyrm users can see parts of this page too - what they can see depends on your privacy settings.
pt: Este é o teu perfil de utilizador. Todas as tuas atividades mais recentes serão listadas aqui. Os outros utilizadores do Bookwyrm também poderão ver partes desta página - o que podem ver depende das tuas configurações de privacidade.

en: This link is taking you to: <code>%(link_url)s</code>.<br> Is that where you'd like to go?
pt: Este link está a levar-te para: <code>%(link_url)s</code>.<br> É para onde queres ir?

en: This link opens in a pop-up window
pt: Este link abre numa janela pop-up

en: This link with file type has already been added for this book. If it is not visible, the domain is still pending.
pt: Este link com o tipo de arquivo já foi adicionado a este livro. Se não estiver visível, o domínio ainda está pendente.

en: This list is currently empty
pt: Esta lista está vazia

en: This list is currently empty.
pt: Esta lista está vazia.

en: This report will be sent to %(site_name)s's moderators for review.
pt: Esta denúncia será enviada aos moderadores de %(site_name)s para revisão.

en: This shelf is empty.
pt: Esta prateleira está vazia.

en: This tab shows everything you have read towards your annual reading goal, or allows you to set one. You don't have to set a reading goal if that's not your thing!
pt: Este divisor mostra tudo o que leste e que conta para a tua meta de leitura anual, ou permite que definas uma meta. Não é preciso definir uma meta de leitura se não é a tua coisa!

en: Timelines
pt: Cronologias

en: Times used
pt: Total de utilizações

en: Title
pt: Título

en: Title:
pt: Título:

en: To Read
pt: Para Ler

en: Total run count:
pt: Contagem total de execuções:

en: Total users
pt: Total de utilizadores

en: Track your reading, talk about books, write reviews, and discover what to read next. Always ad-free, anti-corporate, and community-oriented, BookWyrm is human-scale software, designed to stay small and personal. If you have feature requests, bug reports, or grand dreams, <a href="https://joinbookwyrm.com/get-involved" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">reach out</a> and make yourself heard.
pt: Acompanhe a tua leitura, fala sobre livros, escreve análises e descobre o que ler a seguir. Sempre sem publicidade, anticorporativo e orientado para a comunidade, o BookWyrm é um software à escala humana, concebido para se manter pequeno e pessoal. Se tens pedidos de novas funcionalidades, relatórios de bugs, ou grandes sonhos, <a href="https://joinbookwyrm.com/get-involved" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">junta-te</a> e faz a tua voz ser ouvida.

en: Troubleshooting
pt: Resolução de Problemas

en: True
pt: Verdadeiro

en: Try searching for <strong>%(user)s</strong> on <code>%(remote_domain)s</code> instead
pt: Tenta antes procurar por <strong>%(user)s</strong> no <code>%(remote_domain)s</code>

en: Try selecting <strong>Profile</strong> from the drop down menu to continue the tour.
pt: Tenta selecionar <strong>Perfil</strong> no menu suspenso para continuar o tutorial.

en: Turn off 2FA
pt: Desativar 2FA

en: Two Factor Authentication
pt: Autenticação de 2 Fatores

en: Two Factor Authentication is active on your account.
pt: A Autenticação em Duas Etapas está ativa na tua conta.

en: Un-block
pt: Desbloquear

en: Un-boost
pt: Despartilhar

en: Un-ignore
pt: Não-Ignorar

en: Un-like
pt: Desgostar

en: Un-save
pt: Des-gravar

en: Un-suspend user
pt: Retirar a suspensão do utilizador

en: Unable to connect to remote source.
pt: Não foi possível conectar à fonte remota.

en: Unable to save settings
pt: Não é possível guardar as configurações

en: Unable to save theme
pt: Não foi possível guardar o tema

en: Undo follow request
pt: Cancelar pedido para seguir

en: Unfollow
pt: Deixar de seguir

en: Unfollow @%(username)s
pt: Deixar de seguir @%(username)s

en: Uninvite
pt: Cancelar convite

en: Unknown user
pt: Utilizador desconhecido

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Unlisted
pt: Não listado

en: Unsorted Book
pt: Livro não organizado

en: Until
pt: Até

en: Update import
pt: Atualizar importação

en: Update on your report:
pt: Atualização do teu relatório:

en: Update progress
pt: Atualizar progresso

en: Update read dates for "<em>%(title)s</em>"
pt: Atualizar datas de leitura para "<em>%(title)s</em>"

en: Updated:
pt: Atualizado:

en: Updates
pt: Atualizações

en: Updates from people you are following will appear in your <strong>Home</strong> timeline.<br><br>The <strong>Books</strong> tab shows activity from anyone, related to your books.
pt: Atualizações de pessoas que tu segues irão aparecer na tua cronologia <strong>Home</strong>.<br><br>O divisor <strong>Livros</strong> mostra atividade de qualquer pessoa, relacionada com os teus livros.

en: Upload cover:
pt: Carregar uma capa:

en: Uptime:
pt: Tempo de atividade:

en: Use IP address blocks with caution, and consider using blocks only temporarily, as IP addresses are often shared or change hands. If you block your own IP, you will not be able to access this page.
pt: Usa blocos de endereços IP com cautela, e considera o uso de blocos apenas temporariamente, já que endereços IP são muitas vezes compartilhados ou mudam de mãos. Se bloqueares o teu próprio IP, não terás acesso a esta página.

en: Use SSL:
pt: Usar SSL:

en: Use TLS:
pt: Usar TLS:

en: Use limit:
pt: Limite de utilização:

en: Use setup key
pt: Usar chave de configuração

en: Use the <strong>Feed</strong>, <strong>Lists</strong> and <strong>Discover</strong> links to discover the latest news from your feed, lists of books by topic, and the latest happenings on this Bookwyrm server!
pt: Usar o <strong>Feed</strong>, <strong>Listas</strong> e <strong>Descubra</strong> links para descobrir as últimas notícias do teu feed, listas de livros por tópico, e os últimos acontecimentos nesta instância de Bookwyrm!

en: Use this search box to find users to join your group. Currently users must be members of the same Bookwyrm instance and be invited by the group owner.
pt: Utiliza esta caixa de pesquisa para encontrares utilizadores para se juntarem ao teu grupo. Atualmente os utilizadores devem ser membros da mesma instância de Bookwyrm e ser convidados pelo proprietário do grupo.

en: Used when the instance is previewed on joinbookwyrm.com. Does not support HTML or Markdown.
pt: Usado quando o domínio é pré-visualizado em joinbookwyrm.com. Não suporta HTML ou Markdown.

en: User
pt: Utilizador

en: User Actions
pt: Ações do Utilizador

en: User Activity
pt: Atividade do Utilizador

en: User Profile
pt: Perfil de Utilizador

en: User details
pt: Detalhes do Utilizador

en: User handle to follow from:
pt: Identificador do utilizador a seguir:

en: User profile
pt: Perfil de utilizador

en: User signup activity
pt: Atividade de inscrição do utilizador

en: User type
pt: Tipo de utilizador

en: User with this username already exists
pt: Já existe um utilizador com este nome

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Username or password are incorrect
pt: Nome de utilizador ou palavra-passe incorretos

en: Username:
pt: Nome de utilizador:

en: Users
pt: Utilizadores

en: Users are currently unable to start new imports
pt: Atualmente os usuários não podem iniciar novas importações

en: Users or statuses that have already been reported (regardless of whether the report was resolved) will not be flagged.
pt: Os utilizadores ou status que já foram reportados (independentemente de o relatório ter sido resolvido) não serão sinalizados.

en: Users:
pt: Utilizadores:

en: Users: <small>%(instance_name)s</small>
pt: Utilizadores: <small>%(instance_name)s</small>

en: Using S3:
pt: Utilizando S3:

en: Version:
pt: Versão:

en: View ISFDB entry
pt: Ver entrada ISFDB

en: View ISNI record
pt: Ver registro do ISNI

en: View all
pt: Ver todos

en: View all %(size)s
pt: Ver todas as %(size)s

en: View all books
pt: Ver todos os livros

en: View and troubleshoot failed items
pt: Ver e resolver problemas com objetos falhados

en: View directory
pt: Ver diretório

en: View ignored requests
pt: Ver pedidos ignorados

en: View imported review
pt: Ver critica importada

en: View installation instructions
pt: Ver as instruções de instalação

en: View instance
pt: Ver domínio

en: View links
pt: Ver links

en: View on Goodreads
pt: Ver na Goodreads

en: View on ISFDB
pt: Ver no ISFDB

en: View on Inventaire
pt: Ver no Inventaire

en: View on LibraryThing
pt: Ver na LibraryThing

en: View on OpenLibrary
pt: Ver na OpenLibrary

en: View profile and more
pt: Visualizar perfil e mais

en: View report
pt: Ver denúncia

en: View status
pt: Ver estados

en: View user profile
pt: Ver perfil do utilizador

en: Visible:
pt: Visível:

en: Want to Read "%(book_title)s"
pt: Quereres ler %(book_title)s"

en: Want to Read "<em>%(book_title)s</em>"
pt: Queres ler "<em>%(book_title)s"</em>"

en: Want to read
pt: Quero ler

en: Warning
pt: Alerta

en: Way to go!
pt: Assim é que é!

en: Website
pt: Página Web

en: Website:
pt: Página Web:

en: Weeks
pt: Semanas

en: Welcome
pt: Bem-vindo(a)

en: Welcome to %(site_name)s!
pt: Bem-vindo(a) ao %(site_name)s!

en: Welcome to Bookwyrm!<br><br>Would you like to take the guided tour to help you get started?
pt: Bem-vindo ao Bookwyrm!<br><br>Gostarias de fazer o tutorial guiado para te ajudar a começar?

en: Welcome to the page for your group! This is where you can add and remove users, create user-curated lists, and edit the group details.
pt: Bem-vindo à página do teu grupo! Aqui é onde tu podes adicionar e remover utilizadores, criar listas de utilizadores curados e editar os detalhes do grupo.

en: What are you reading?
pt: O que andas a ler?

en: When someone tries to register with an email from this domain, no account will be created. The registration process will appear to have worked.
pt: Quando alguém se tenta registrar com um E-Mail deste domínio, nenhuma conta será criada. O processo de registro parecerá ter funcionado.

en: When you make your page private, the old key won’t give access to the page anymore. A new key will be created if the page is once again made public.
pt: Quando tornas a tua página privada, a chave antiga não dará mais acesso à página. Será criada uma nova chave se a página for novamente tornada pública.

en: While imports are disabled, users will not be allowed to start new imports, but existing imports will not be affected.
pt: Enquanto as importações são desativadas, os utilizadores não serão autorizados a iniciar novas importações, mas as importações existentes não serão afetadas.

en: Who to follow
pt: Quem seguir

en: Wikipedia
pt: Wikipédia

en: Wikipedia link:
pt: Link da Wikipédia:

en: Workers
pt: Trabalhadores

en: Works
pt: Obras

en: Works created
pt: Obras criadas

en: Write down or copy and paste these codes somewhere safe.
pt: Escreve ou copia e cola estes códigos em um lugar seguro.

en: Yes please!
pt: Sim por favor!

en: You are already following <strong>%(account)s</strong>
pt: Já estás a seguir a conta <strong>%(account)s</strong>

en: You are deleting this readthrough and its %(count)s associated progress updates.
pt: Estás a apagar esta leitura e suas atualizações de progresso %(count)s associadas.

en: You are now following %(display_name)s!
pt: Estás agora a seguir %(display_name)s!

en: You are running BookWyrm in <strong>debug</strong> mode. This should <strong>never</strong> be used in a production environment.
pt: Estás a executar BookWyrm em modo <strong>debug</strong>. Isto <strong>nunca</strong> deverá ser utilizado num ambiente de produção.

en: You are running BookWyrm in production mode without https. <strong>USE_HTTPS</strong> should be enabled in production.
pt: Estás a executar o BookWyrm em modo de produção sem https. <strong>USE_HTTPS</strong> deve estar ativado em produção.

en: You can add books when you start using %(site_name)s.
pt: Podes adicionar livros quando começas a usar %(site_name)s.

en: You can also decide how your list is to be curated - only by you, by anyone, or by a group.
pt: Também podes decidir como a tua lista deve ser curada - apenas por ti, por qualquer pessoa ou por um grupo.

en: You can also manually add reading dates here. Unlike changing the reading status using the previous method, adding dates manually will not automatically add them to your <strong>Read</strong> or <strong>Reading</strong> shelves.
pt: Também podes adicionar datas de leitura manualmente aqui. Ao contrário de alterar o estado de leitura utilizando o método anterior, adicionar datas manualmente não irá adiciona-las às tuas prateleiras de <strong>Lido</strong> or <strong>Em leitura</strong>.

en: You can block IP ranges using CIDR syntax.
pt: Podes bloquear intervalos de IP usando a sintaxe CIDR.

en: You can change your instance settings in the <code>.env</code> file on your server.
pt: Podes alterar suas configurações de instância no arquivo <code>.env</code> no teu servidor.

en: You can create additional custom shelves to organise your books. A book on a custom shelf can be on any number of other shelves simultaneously, including one of the default reading status shelves
pt: Podes criar prateleiras personalizadas adicionais para organizar os teus livros. Um livro numa prateleira personalizada pode estar em qualquer outro número de outras prateleiras simultaneamente, incluindo uma das prateleiras de leitura padrão

en: You can create or join a group with other users. Groups can share group-curated book lists, and in future will be able to do other things.
pt: Podes criar ou entrar num grupo com outros utilizadores. Grupos podem partilhar listas de livros curados pelo grupo, e no futuro poderão fazer outras coisas.

en: You can download your Goodreads data from the <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">Import/Export page</a> of your Goodreads account.
pt: Podes fazer download dos teus dados do Goodreads na <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">Importar/Exportar página</a> da tua conta do Goodreads.

en: You can follow users on other BookWyrm instances and federated services like Mastodon.
pt: Podes seguir utilizadores noutras instâncias do BookWyrm e serviços federados como Mastodon.

en: You can generate backup codes to use in case you do not have access to your authentication app. If you generate new codes, any backup codes previously generated will no longer work.
pt: Podes gerar códigos de backup para usar caso não tenhas acesso à aplicação de autenticação. Se gerares novos códigos, qualquer código gerado anteriormente deixará de funcionar.

en: You can make your account more secure by using Two Factor Authentication (2FA). This will require you to enter a one-time code using a phone app like <em>Authy</em>, <em>Google Authenticator</em> or <em>Microsoft Authenticator</em> each time you log in.
pt: Podes tornar a tua conta mais segura através do uso de Autenticação de 2 fatores (2FA). Isto irá requerer que insiras um código de utilização única utilizando uma aplicação de telemóvel como <em>Authy</em>, <em>Google Authenticator</em> ou <em>Microsoft Authenticator</em> a cada vez que fizeres log in.

en: You can opt-out at any time in your <a href="%(path)s">profile settings.</a>
pt: Tu poderás optar por sair a qualquer momento nas tuas configurações de <a href="%(path)s">perfil.</a>

en: You can post a review, comment, or quote here.
pt: Podes publicar uma avaliação, comentário, ou citação aqui.

en: You can secure your account by setting up two factor authentication in your user preferences. This will require a one-time code from your phone in addition to your password each time you log in.
pt: Podes proteger sua conta configurando a autenticação em duas etapas nas tuas preferências de utilizador. Isso exigirá um código único do teu telefone, além da tua palavra passe cada vez que fizeres o login.

en: You can see your lists, or create a new one, here. A list is a collection of books that have something in common.
pt: Podes ver as tuas listas ou criar uma nova. Uma lista é uma coleção de livros que têm algo em comum.

en: You can set or change your reading goal any time from your <a href="%(path)s">profile page</a>
pt: Podes definir ou alterar a tua meta de leitura a qualquer momento a partir da tua <a href="%(path)s">página de perfil</a>

en: You can set up monitoring to check if Celery is running by querying:
pt: Podes configurar a monitorização para verificar se o Celery está a executar consultando:

en: You can share your thoughts on this book generally with a simple comment
pt: Podes partilhar as tuas ideias sobre este livro usualmente com um comentário simples

en: You don't have any Groups yet!
pt: Ainda não tens nenhum grupo!

en: You don't have any reading activity for this book.
pt: Não tem nenhuma atividade de leitura para este livro.

en: You have already requested to follow <strong>%(account)s</strong>
pt: Já pediste para seguir a conta <strong>%(account)s</strong>

en: You have been removed from the "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>" group
pt: Tu foste removido do grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: You have blocked <strong>%(account)s</strong>
pt: Bloqueaste a conta <strong>%(account)s</strong>

en: You have no messages right now.
pt: Ainda não tem mensagens.

en: You have shelved this edition in:
pt: Tu arquivaste esta edição em:

en: You must give your list a name and can optionally give it a description to help other people understand what your list is about.
pt: Deves dar um nome à tua lista e opcionalmente podes dar-lhe uma descrição para ajudar as outras pessoas a compreenderem sobre que é tua lista.

en: You must use them in order, and they will not be displayed again.
pt: Deves usá-los na mesma ordem e eles não serão exibidos novamente.

en: You requested to reset your %(site_name)s password. Click the link below to set a new password and log in to your account.
pt: Pediste para redefinir a tua palavra-passe do %(site_name)s. Clica no link abaixo para definir uma nova palavra-passe e fazer login na tua conta.

en: You successfully added a book to this list!
pt: Adicionaste um livro a esta lista com sucesso!

en: You successfully suggested a book for this list!
pt: Sugeriste um livro para esta lista com sucesso!

en: You're all caught up!
pt: Tu já estas a par de tudo!

en: You're all set!
pt: Está tudo pronto!

en: You're invited to join %(site_name)s!
pt: Estás convidado para te juntares a %(site_name)s!

en: You're invited to join %(site_name)s! Click the link below to create an account.
pt: Estás convidado a juntar-te a %(site_name)s! Clica no link abaixo para criares uma conta.

en: You've reached the import limit.
pt: Atingiste o teu limite de importações.

en: You've read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
pt: Leste <a href="%(path)s">%(read_count)s de %(goal_count)s livros</a>.

en: Your %(year)s Books
pt: Os teus livros de %(year)s

en: Your <a href="%(url)s">import</a> completed.
pt: A tua importação de <a href="%(url)s"></a> foi concluída.

en: Your Account
pt: A tua conta

en: Your Books
pt: Os teus Livros

en: Your Groups
pt: Os Teus Grupos

en: Your Lists
pt: As tuas listas

en: Your account as a user and an admin
pt: A tua conta como utilizador e como administrador

en: Your account will be hidden. You can log back in at any time to re-activate your account.
pt: A tua conta será ocultada. Podes entrar novamente a qualquer momento para reativar a tua conta.

en: Your account will show up in the <a href="%(path)s">directory</a>, and may be recommended to other BookWyrm users.
pt: A tua conta aparecerá no diretório <a href="%(path)s"></a>, e pode ser recomendada a outros utilizadores do BookWyrm.

en: Your account will show up in the directory, and may be recommended to other BookWyrm users.
pt: A sua conta aparecerá no diretório público e poderá ser recomendada a outros utilizadores do BookWyrm.

en: Your books
pt: Os teus livros

en: Your comments
pt: Os teus comentários

en: Your domain appears to be misconfigured. It should not include protocol or slashes.
pt: O teu domínio parece estar mal configurado. Ele não deve incluir protocolo ou barras inclinadas.

en: Your export will include all the books on your shelves, books you have reviewed, and books with reading activity.
pt: A exportação incluirá todos os livros das tuas prateleiras, livros que tu já avaliaste e livros com a atividade da leitura.

en: Your group
pt: O teu grupo

en: Your group members will appear here. The group owner is marked with a star symbol.
pt: Os membros do teu grupo aparecerão aqui. O dono do grupo é marcado com uma estrela.

en: Your instance is missing a code of conduct.
pt: Falta um código de conduta para a tua instância.

en: Your instance is missing a privacy policy.
pt: Falta uma política de privacidade para a tua instância.

en: Your outgoing email address, <code>%(email_sender)s</code>, may be misconfigured.
pt: O teu endereço de e-mail de envio, <code>%(email_sender)s</code>, pode estar mal configurado.

en: Your password:
pt: A tua palavra-passe:

en: Your profile, books, direct messages, and settings can be accessed by clicking on your name in the menu here.
pt: O teu perfil, livros, mensagens diretas e configurações podem ser acedidos carregando no teu nome no menu aqui.

en: Your quotes
pt: As tuas citações

en: Your reading activity
pt: A tua atividade de leitura

en: Your review of '%(book_title)s'
pt: A tua critica de '%(book_title)s'

en: Your reviews
pt: As tuas criticas

en: active
pt: ativo

en: and %(remainder_count_display)s other | and %(remainder_count_display)s others
pt[0]: e %(remainder_count_display)s outro
pt[1]: e %(remainder_count_display)s outros

[ctx: barcode scanner]
en: ISBN scanned
pt: ISBN digitalizado

[ctx: barcode scanner]
en: Scanning...
pt: Fazendo scan...

en: book on your shelves | books on your shelves
pt[0]: livro na tua prateleira
pt[1]: livros nas tuas prateleiras

en: books
pt: livros

en: books every
pt: livros a cada

en: boosted
pt: partilhar

en: by
pt: por

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: comentou em <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: comentou em <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> por <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

[ctx: curation type]
en: Open
pt: Aberto

en: days.
pt: dias.

en: edited %(date)s
pt: %(date)s editada

en: finished
pt: concluído

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: terminou de ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: acabou de ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> por <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

[ctx: followed by ISBN]
en: Searching for book:
pt: Pesquisando pelo livro:

en: follower you follow | followers you follow
pt[0]: seguidor que tu segues
pt[1]: seguidores que tu segues

en: has been removed from your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: foi removido do teu grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: has changed the description of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
pt: mudou a descrição de <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the name of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
pt: mudou o nome de <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the privacy level for <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
pt: mudou o nível de privacidade para <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has joined your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
pt: juntou-se ao teu grupo "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: inactive
pt: inativo

en: last active
pt: última vez ativo

en: of %(pages)s pages
pt: %(pages)s páginas

en: on <a href="/">%(site_name)s</a>
pt: em <a href="/">%(site_name)s</a>

en: page %(page)s
pt: página %(page)s

en: page %(page)s of %(total_pages)s
pt: página %(page)s de %(total_pages)s

en: pages
pt: páginas

en: password
pt: palavra-passe

en: percent
pt: porcento

en: posts
pt: publicações

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: citou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: citou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: rated <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:
pt: avaliou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:

en: rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s star | rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stars
pt[0]: avaliado <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s estrela
pt[1]: avaliado <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s estrelas

en: rated it
pt: avalia-o

en: replied to <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>'s <a href="%(status_path)s">status</a>
pt: respondeu ao <a href="%(status_path)s">estado</a> do <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: criticou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: avaliou <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: search
pt: pesquisar

en: set a goal to read %(counter)s book in %(year)s | set a goal to read %(counter)s books in %(year)s
pt[0]: definou a meta de ler %(counter)s livro em %(year)s
pt[1]: definou a meta de ler %(counter)s livros em %(year)s

en: started
pt: iniciado

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: começou a ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: começou a ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> por <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: stopped
pt: parado

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: parou de ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: parou de ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: to
pt: para

en: username
pt: nome de utilizador

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
pt: quer ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
pt: quer ler <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> por <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: {i} uses
pt: {i} utilizações

en: …and the longest
pt: …e o mais longa

en: 简体中文 (Simplified Chinese)
pt: 简体中文 (Chinês simplificado)

en: 繁體中文 (Traditional Chinese)
pt: 繁體中文 (Chinês tradicional)
