bookwyrm - en to ro translation catalogue (1211 entries)

en: 
            Scan Barcode
ro: 
    Scanați codul de bare

en: %(count)s edition | %(count)s editions
ro[0]: %(count)s ediție
ro[2]: %(count)s ediții

en: %(counter)s follower | %(counter)s followers
ro[0]: %(counter)s urmăritor
ro[2]: %(counter)s urmăritori

en: %(counter)s following
ro: %(counter)s urmăritori

en: %(current_year)s Reading Goal
ro: Obiectivul de lectură din %(current_year)s

en: %(display_count)s domain needs review | %(display_count)s domains need review
ro[0]: %(display_count)s domeniu care necesită revizuire
ro[2]: %(display_count)s domenii care necesită revizii

en: %(display_count)s invite request | %(display_count)s invite requests
ro[0]: %(display_count)s cerere de invitare
ro[2]: %(display_count)s cereri de invitare

en: %(display_count)s open report | %(display_count)s open reports
ro[0]: %(display_count)s raport deschis
ro[2]: %(display_count)s raporturi dechise

en: %(display_count)s user | %(display_count)s users
ro[0]: %(display_count)s utilizator
ro[2]: %(display_count)s utilizatori

en: %(display_counter)s item failed to import. | %(display_counter)s items failed to import.
ro[0]: %(display_counter)s import de elemente eșuat.
ro[2]: %(display_counter)s importuri de elemente eșuate.

en: %(display_counter)s item needs manual approval. | %(display_counter)s items need manual approval.
ro[0]: %(display_counter)s element necesită aprobare manuală.
ro[2]: %(display_counter)s elemente necesită aprobare manuală.

en: %(display_name)s left %(ratings_total)s rating, <br />their average rating is %(rating_average)s | %(display_name)s left %(ratings_total)s ratings, <br />their average rating is %(rating_average)s
ro[0]: %(display_name)s a lăsat %(ratings_total)s recenzie, <br />ratingul său mediu este %(rating_average)s
ro[2]: %(display_name)s a lăsat %(ratings_total)s recenzii, <br />ratingul său mediu este %(rating_average)s

en: %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s book in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal | %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s books in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal
ro[0]: %(display_name)s și-a fixat un obiectiv de a citi %(goal)s carte în %(year)s,<br /> și a realizat %(goal_percent)s din obiectiv

en: %(format)s, %(pages)s pages
ro: %(format)s, %(pages)s de pagini

en: %(formatted_count)s book | %(formatted_count)s books
ro[0]: %(formatted_count)s carte
ro[2]: %(formatted_count)s cărți

en: %(half_rating)s star | %(half_rating)s stars
ro[0]: %(half_rating)s stea
ro[2]: %(half_rating)s stele

en: %(languages)s language
ro: %(languages)s Limbă

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s
ro: %(list_name)s, o listă de %(owner)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s on %(site_name)s
ro: %(list_name)s, o listă a (lui) %(owner)s pe %(site_name)s

en: %(mutuals)s follower you follow | %(mutuals)s followers you follow
ro[0]: %(mutuals)s urmăritor pe care îl urmați
ro[2]: %(mutuals)s urmăritori pe care îi urmați

en: %(mutuals_display)s follower you follow | %(mutuals_display)s followers you follow
ro[0]: %(mutuals_display)s urmăritor mutual
ro[2]: %(mutuals_display)s urmăritori mutuali

en: %(name)s hasn't set a reading goal for %(year)s.
ro: %(name)s nu și-a stabilit un obiectiv de lectură pentru %(year)s.

en: %(name)s registration is closed
ro: Înscrierea la %(name)s este închisă

en: %(pages)s pages
ro: %(pages)s pagini

en: %(percent)s%% complete!
ro: %(percent)s%% completată!

en: %(rating)s star | %(rating)s stars
ro[0]: %(rating)s stea
ro[2]: %(rating)s stele

en: %(shared_books)s book on your shelves | %(shared_books)s books on your shelves
ro[0]: %(shared_books)s carte partajată pe rafturile dvs.
ro[2]: %(shared_books)s cărți partajate pe rafturile dvs.

en: %(site_name)s home page
ro: Pagina principală a %(site_name)s

en: %(site_name)s search
ro: Căutare %(site_name)s

en: %(site_name)s's moderators and administrators keep the site up and running, enforce the <a href="%(coc_path)s">code of conduct</a>, and respond when users report spam and bad behavior.
ro: Moderatorii și administratorii %(site_name)s mențin site-ul în picioare, impun <a href="%(coc_path)s">codul de conduită</a> și răspund când utilizatorii raportează spam și comportament neadecvat.

en: %(username)s has no followers
ro: %(username)s nu are niciun urmăritor

en: %(username)s has read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
ro: %(username)s a citit <a href="%(path)s">%(read_count)s din %(goal_count)s cărți</a>.

en: %(username)s isn't following any users
ro: %(username)s nu urmărește pe nimeni

en: %(username)s's %(year)s Books
ro: Cărțile (lui) %(username)s din %(year)s

en: %(username)s's books
ro: cărțile (lui) %(username)s

en: %(value)s is not a valid remote_id
ro: %(value)s nu este un remote_id valid

en: %(value)s is not a valid username
ro: %(value)s nu este un nume de utilizator valid

en: %(year)s <em>in the books</em>
ro: %(year)s <em>în cărți</em>

en: %(year)s Reading Goal
ro: Obiectivul de lectură din %(year)s

en: %(year)s Reading Progress
ro: Progresul de lectură în %(year)s

en: %(year)s in the books
ro: %(year)s în cărți

en: (%(no_page_number)s book doesn’t have pages) | (%(no_page_number)s books don’t have pages)
ro[0]: (cartea %(no_page_number)s nu are pagini)
ro[2]: (cărțile %(no_page_number)s nu au pagini)

en: (%(review_count)s review) | (%(review_count)s reviews)
ro[0]: (%(review_count)s recenzie)
ro[2]: (%(review_count)s recenzii)

en: (Optional)
ro: (Opțional)

en: (Page %(page)s)
ro: (Pagină %(page)s)

en: (Recommended if registration is open)
ro: (Recomandat dacă înscrierea este deschisă)

en: (View reports)
ro: (Vizualizați raporturi)

en: (showing %(start)s-%(end)s)
ro: (se afișează %(start)s-%(end)s)

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> has the most divisive ratings of any book on %(site_name)s.
ro: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> are ratingul cel mai divizat față de orice altă carte a %(site_name)s.

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> is %(site_name)s's most beloved book, with an average rating of %(rating)s out of 5.
ro: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> este cartea cea mai iubită a %(site_name)s, cu un rating mediu de %(rating)s din 5.

en: <a href="%(path)s">%(title)s</a> by
ro: <a href="%(path)s">%(title)s</a> de

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">a răspuns</a> la <a href="%(parent_path)s">comentariul dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">a răspuns</a> la <a href="%(parent_path)s">citatul dvs. din <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">a răspuns</a> la <a href="%(parent_path)s">recenzia dvs. a <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">status</a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">a răspuns</a> la <a href="%(parent_path)s">starea dvs.</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a accepta invitați dvs. pentru a se alătura grupului „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a adăugat <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> și <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> la lista dvs. „<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a adăugat <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> pe lista dvs. „<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și alți %(other_user_display_count)s au acceptat invitația dvs. pentru a se alătura grupului „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și alți %(other_user_display_count)s au distribuit <a href="%(related_path)s">comentariul dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și alți %(other_user_display_count)s au distribuit <a href="%(related_path)s">citatul dvs. din <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și alți %(other_user_display_count)s au distribuit <a href="%(related_path)s">recenzia dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și alți %(other_user_display_count)s au distribuit <a href="%(related_path)s">starea dvs.</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others followed you
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și alți %(other_user_display_count)s vă urmăresc

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și alți %(other_user_display_count)s au părăsit grupul dvs. „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și altor %(other_user_display_count)s le-a plăcut <a href="%(related_path)s">comentariul dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și altor %(other_user_display_count)s le-a plăcut <a href="%(related_path)s">citatul dvs. din <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și altor %(other_user_display_count)s le-a plăcut <a href="%(related_path)s">recenzia dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și altor %(other_user_display_count)s le-a plăcut <a href="%(related_path)s">starea dvs.</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> au acceptat invitația dvs. pentru a se alătura grupului „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> au distribuit <a href="%(related_path)s">comentariul dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> au distribuit <a href="%(related_path)s">citatul dvs. din <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> au distribuit <a href="%(related_path)s">recenzia dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> au distribuit <a href="%(related_path)s">starea dvs.</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> followed you
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> vă urmăresc

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> au părăsit grupul dvs. „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> le-a plăcut <a href="%(related_path)s">comentariul dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> le-a plăcut <a href="%(related_path)s">citatul dvs. din <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> le-a plăcut <a href="%(related_path)s">recenzia dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> și <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> le-au plăcut <a href="%(related_path)s">starea dvs.</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a distribuit <a href="%(related_path)s">comentariul dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a distribuit <a href="%(related_path)s">citatul dvs. din <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a distribuit <a href="%(related_path)s">recenzia dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a distribuit <a href="%(related_path)s">starea dvs.</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> followed you
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> vă urmărește

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> has left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a părăsit grupul dvs. „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> invited you to join the group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> v-a invitat să vă alăturați grupului „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> i-a plăcut <a href="%(related_path)s">comentariul dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> i-a plăcut <a href="%(related_path)s">citatul dvs. din <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> i-a plăcut <a href="%(related_path)s">recenzia dvs. despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> i-a plăcut <a href="%(related_path)s">starea</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> v-a menționat într-un <a href="%(related_path)s">comentariu despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> v-a menționat într-un <a href="%(related_path)s">citat despre <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> v-a menționat într-o <a href="%(related_path)s">recenzie a <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">status</a>
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> v-a menționat într-o <a href="%(related_path)s">stare</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> sent you a follow request
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> v-a trimis o cerere de urmărire

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a sugerat adăugarea <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> și <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> la lista dvs. „<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
ro: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> a sugerat adăugarea <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> la lista dvs. „<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>”

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> commented on <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
ro: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a comentat despre <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> finished reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
ro: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a terminat de citit <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quoted <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
ro: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a citat <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> rated <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
ro: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a evaluat <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> reviewed <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
ro: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a revizuit <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> says:
ro: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> spune:

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> started reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
ro: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> a început să citească <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> wants to read <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
ro: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> vrea să citească <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <em>%(display_name)s’s</em> year of reading
ro: Anul de lectură a <em>%(display_name)s</em>

en: <em>No notes</em>
ro: <em>Nicio notă</em>

en: <strong>%(account)s</strong> could not be found or <code>%(remote_domain)s</code> does not support identity discovery
ro: <strong>%(account)s</strong> nu a putut fi găsit sau <code>%(remote_domain)s</code> nu suportă descoperirea identității

en: <strong>%(account)s</strong> has blocked you
ro: <strong>%(account)s</strong> v-a blocat

en: <strong>%(account)s</strong> is not a valid username
ro: <strong>%(account)s</strong> nu este un nume de utilizator valid

en: <strong>%(account)s</strong> was found but <code>%(remote_domain)s</code> does not support 'remote follow'
ro: <strong>%(account)s</strong> a fost găsit dar <code>%(remote_domain)s</code> nu suportă „urmărirea la distanță”

en: <strong>%(pages)s</strong> pages
ro: <strong>%(pages)s</strong> de pagini

en: <strong>To Read</strong>, <strong>Currently Reading</strong>, <strong>Read</strong>, and <strong>Stopped Reading</strong> are default shelves. When you change the reading status of a book it will automatically be moved to the matching shelf. A book can only be on one default shelf at a time.
ro: <strong>De citit</strong>, <strong>În curs de lectură</strong>, <strong>Citite</strong> și <strong>Oprit din citit</strong> sunt rafturile implicite. Când schimbați starea de lectură a unei cărți, ea va fi mutată automat pe raftul corespunzător. O carte nu poate fi decât pe un singur raft implicit în același timp.

en: @%(reporter)s has flagged a link domain for moderation.
ro: @%(reporter)s a marcat o legătură de domeniu spre moderare.

en: @%(reporter)s has flagged behavior by @%(reportee)s for moderation.
ro: @%(reporter)s a marcat comportamentul (lui) @%(reportee)s spre moderare.

en: A <a href="%(book_path)s">different edition</a> of this book is on your <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> shelf.
ro: O <a href="%(book_path)s">ediție diferită</a> a acestei cărți este pe <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> raftul vostru.

en: A confirmation code has been sent to the email address you used to register your account.
ro: Un cod de confirmare a fost trimis la adresa pe care ați utilizat-o pentru a înregistra contul dvs.

en: A link to reset your password will be sent to your email address
ro: O legătură pentru reinițializarea parolei dvs. va fi trimisă la adresa dvs.

en: A little bit about you
ro: Puțin despre dvs.

en: A password reset link will be sent to <strong>%(email)s</strong> if there is an account using that email address.
ro: O legătură de resetare a parolei va fi trimis la <strong>%(email)s</strong> dacă există un cont ce folosește această adresă de email.

en: A transient error or timeout caused the external data source to be unavailable.
ro: O problemă temporară sau o depășire a timpului limită a provocat ca sursa de date externă să fie indisponibilă.

en: A user with that username already exists.
ro: Un utilizator cu acel nume există deja.

en: A user with this email already exists.
ro: Un utilizator cu această adresă de email există deja.

en: About
ro: Despre

en: About %(site_name)s
ro: Despre %(site_name)s

en: Accept
ro: Acceptați

en: Accepted
ro: Acceptată

en: Access level:
ro: Nivel de acces:

en: Account
ro: Cont

en: Action
ro: Acțiune

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Active
ro: Activ

en: Active this month
ro: Activi această lună

en: Active users:
ro: Utilizatori activi:

en: Active:
ro: Activ:

en: Activity
ro: Activitate

en: Add
ro: Adăugați

en: Add "<em>%(title)s</em>" to this list
ro: Adăugați „<em>%(title)s</em>” la listă

en: Add Another Author
ro: Adăugați un alt autor

en: Add Another Subject
ro: Adăugați un alt subiect

en: Add Author
ro: Adaugă autor

en: Add Authors:
ro: Adăugați autori:

en: Add Book
ro: Adăugați carte

en: Add Books
ro: Adăugați cărți

en: Add Description
ro: Adăugați o descriere

en: Add IP address
ro: Adăugați adresa IP

en: Add Rule
ro: Adăugați regulă

en: Add a record manally
ro: Adăugați o înregistrare manual

en: Add another edition
ro: Adăugați o altă ediție

en: Add books
ro: Adăugați cărți

en: Add cover
ro: Adăugați copertă

en: Add domain
ro: Adăugați domeniu

en: Add file link
ro: Adăugați o legătură de fișier

en: Add instance
ro: Adăugați instanță

en: Add link to file
ro: Adăugați o legătură către fișier

en: Add new members!
ro: Adăugați noi membrii!

en: Add notes
ro: Adăugați notă

en: Add read dates
ro: Adăugați date de lectură

en: Add read dates for "<em>%(title)s</em>"
ro: Adăugați date de lectură pentru „<em>%(title)s</em>”

en: Add rule
ro: Adăugați regulă

en: Add subject
ro: Adăugați subiect

en: Add the file name using the form below to make it available in the application interface.
ro: Adăugați numele fișierului folosind formularul de mai jos pentru a îl face disponibil în interfața aplicației.

en: Add theme
ro: Adăugați temă

en: Add to list
ro: Adăugați la listă

en: Add to your books
ro: Adăugați la cărțile dvs.

en: Added by
ro: Adăugat de

en: Added by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
ro: Adăugat de <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Added:
ro: Adăugat:

en: Adding custom shelves.
ro: Adăugați rafturi personalizate.

en: Additional info:
ro: Informații adiționale:

en: Address
ro: Adresă

en: Admin email:
ro: Emailul adminului:

en: Admin key:
ro: Cheie administrator:

en: Administration
ro: Administrare

en: Aliases:
ro: Aliasuri:

en: Align your book's barcode with the camera.
ro: Poziționați codul de bare al cărții în fața camerei foto.

en: All
ro: Toate

en: All Lists
ro: Toate listele

en: All books
ro: Toate cărțile

en: All known users
ro: Toți utilizatorii cunoscuți

en: All messages
ro: Toate mesajele

en: All the books %(display_name)s read in %(year)s
ro: Toate cărțile %(display_name)s citite în %(year)s

en: All users from this instance will be deactivated.
ro: Toți utilizatorii de pe această instanță vor fi dezactivați.

en: All users from this instance will be re-activated.
ro: Toți utilizatorii de pe această instanță vor fi reactivați.

en: Allow invite requests
ro: Permiteți cererile de invitație

en: Allow registration
ro: Permiteți înscrierea

en: Alternatively, you can try enabling more status types
ro: Alternativ, puteți încerca să activați mai multe tipuri de statusuri

en: An admin key was created when you installed BookWyrm. You can get your admin key by running <code>./bw-dev admin_code</code> from the command line on your server.
ro: O cheie de admin a fost creată când ați instalat BookWyrm. Puteți obține cheia dvs. de admin rulând <code>./bw-dev admin_code</code> din linia de comandă pe server-ul dvs.

en: An excerpt from '%(book_title)s'
ro: Un extras din „%(book_title)s”

en: An optional note that will be displayed with the book.
ro: O notă opțională poate fi afișată cu cartea.

en: An update is available! You're running v%(current)s and the latest release is %(available)s.
ro: O actualizare este disponibilă! Rulați în prezent v%(current)s, iar cea mai nouă versiune este %(available)s.

en: Announcement
ro: Anunț

en: Announcement content
ro: Conținutul anunțului

en: Announcements
ro: Anunțuri

en: Answer
ro: Răspundeți

en: Anti-Corporate
ro: Anti-comercial

en: Any
ro: Oricare

en: Any traffic from this IP address will get a 404 response when trying to access any part of the application.
ro: Orice trafic de la această adresă IP va primi un răspuns 404 când va încerca să acceze orice componentă a aplicației.

en: Anyone can add books to this list
ro: Oricine poate adăuga cărți la această listă

en: Anyone can suggest books, subject to your approval
ro: Oricine poate sugera cărți, dvs. trebuie să le acceptați

en: Apply filters
ro: Aplicați filtrele

en: Approve
ro: Aprovați

en: Approved
ro: Aprovat

en: Approving a suggestion will permanently add the suggested book to your shelves and associate your reading dates, reviews, and ratings with that book.
ro: Aprovatul unei sugestii va adăuga permanent cartea sugerată la rafturile dvs. și asocia datele dvs. de lectură, recenziile și ratingurile acelei cărți.

en: Are you sure you want to delete <strong>%(username)s</strong>'s account? This action cannot be undone. To proceed, please enter your password to confirm deletion.
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți contul <strong>%(username)s</strong>? Această acțiune nu poate fi revocată. Pentru a continua, vă rugăm introduceți parola dvs. pentru a confirma ștergerea.

en: As an admin, you'll be able to configure the instance name and information, and moderate your instance. This means you will have access to private information about your users, and are responsible for responding to reports of bad behavior or spam.
ro: Ca admin, veți putea configura numele și informațiile instanței și să o gestionați. Asta înseamnă că veți avea acces la informațiile private ale utilizatorilor dvs. și că sunteți responsabil de a răspunde raporturilor de comportament inadecvat sau spam.

en: As well as creating lists from the Lists page, you can create a group-curated list here on the group's homepage. Any member of the group can create a list curated by group members.
ro: Pe lânngă creatul de liste din pagina Liste, puteți crea o listă selectivă de grupuri aici pe pagina principală a grupului. Orice membru al grupului poate crea o listă selectivă cu membrii grupului.

en: Ascending
ro: Crescător

en: At percent:
ro: Procent:

en: Audiobook
ro: Carte audio

en: Author
ro: Autor

en: Author Identifiers
ro: Date de identificare ale autorului

en: Author details
ro: Detaliile autorului

en: Author page for %(name)s
ro: Pagina de autori pentru %(name)s

en: Authors
ro: Autori

en: Auto-moderation rules
ro: Reguli de auto-moderare

en: Auto-moderation rules will create reports for any local user or status with fields matching the provided string.
ro: Regulile de auto-moderare vor crea raporturi pentru orice utilizator local sau stare ale cărui câmpuri se potrivesc cu șirul de caractere furnizat.

en: Automatically generated report
ro: Raport generat automat

en: Availability:
ro: Disponibilitate:

en: Available Themes
ro: Teme disponibile

en: Available for loan
ro: Disponibilă pentru împrumut

en: Back
ro: Înapoi

en: Back to pending requests
ro: Înapoi la cererile în așteptare

en: Back to reports
ro: Înapoi la raporturi

en: Barcode reader
ro: Cititor de cod de bare

en: Bio:
ro: Biografie:

en: Birth date:
ro: Data de naștere:

en: Block
ro: Blocați

en: Block domain
ro: Blocați domeniu

en: Blocked
ro: Blocat

en: Blocked Users
ro: Utilizatori blocați

en: Blocked by count:
ro: Blocat după număr:

en: Blocked by us:
ro: Blocat de noi:

en: Book
ro: Carte

en: Book Identifiers
ro: Date de identificare ale cărții

en: Book Title
ro: Titlul cărții

en: Book cover preview
ro: Previzualizarea coperții

en: Book page
ro: Pagină de carte

en: BookWyrm has been updated since this import with a bug fix
ro: BookWyrm a fost actualizat de la acest import cu reglări de buguri

en: BookWyrm hosted on <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>
ro: BookWyrm este găzduit de <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>

en: BookWyrm users
ro: Utilizatori BookWyrm

en: Books
ro: Cărți

en: Books Timeline
ro: Friză cronologică de cărți

en: Books by %(name)s
ro: Cărți de %(name)s

en: Books on your reading status shelves will be shown here.
ro: Cărțile de pe rafturile dvs. cu starea lecturii vor fi afișate aici.

en: Boost
ro: Distribuiți

en: Boost status
ro: Starea distribuirii

en: Born:
ro: Născut:

en: CSV Export
ro: Export CSV

en: CSV export
ro: Export CSV

en: Can't find the edition you're looking for?
ro: Nu găsiți ediția pe care o căutați?

en: Can't find your code?
ro: Nu puteți găsi codul?

en: Cancel
ro: Anulați

en: Català (Catalan)
ro: Català (catalană)

en: Change Password
ro: Schimbați parola

en: Check the <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> and <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> in your <code>.env</code> file.
ro: Verificați <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> și <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> în fișierul dvs. <code>.env</code>.

en: Check you have the correct username before trying again
ro: Verificați că aveți un nume de utilizator corect înainte de a reîncerca

en: Check you have the correct username before trying again.
ro: Verificați că numele de utilizator este corect înainte de a încerca din nou.

en: Choose who can see your list here. List privacy options work just like we saw when posting book reviews. This is a common pattern throughout Bookwyrm.
ro: Alegeți aici cine poate să vă vadă lista. Opțiunile de confidențialitate pentru liste funcționează exact cum am văzut la publicarea unei recenzii de cărți. Acesta este un tipar comun în tot Bookwyrm.

en: Choose who can see your post here. Post privacy can be <strong>Public</strong> (everyone can see), <strong>Unlisted</strong> (everyone can see, but it doesn't appear in public feeds or discovery pages), <strong>Followers</strong> (only your followers can see), or <strong>Private</strong> (only you can see)
ro: Alegeți aici cine poate să vă vadă publicația. Confidențialitatea postărilor poate fi <strong>Publică</strong> (toată lumea poate să o vadă), <strong>Nelistată</strong> (toată lumea poate să o vadă, dar nu apare în fluxurile publice sau pe paginile de descoperire), <strong>Urmăritori</strong> (numai urmăritorii dvs. pot să o vadă), sau <strong>Privată</strong> (numai dvs. puteți să o vedeți)

en: Choose wisely! Your username cannot be changed.
ro: Alegeți cu grijă! Numele de utilizator nu poate fi schimbat.

en: Clear filters
ro: Înlăturați filtrele

en: Clear search
ro: Ștergeți căutarea

en: Click on the <strong>Lists</strong> link here to continue the tour.
ro: Clic aici pe legătura <strong>Liste</strong> pentru a continua turul.

en: Click the <strong>Create List</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
ro: Apăsați butonul <strong>Creați listă</strong>, apoi <strong>Următorul</strong> pentru a continua turul

en: Click the <strong>Create group</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
ro: Clic pe butonul <strong>Creați grup</strong>, apoi <strong>Următorul</strong> pentru a continua turul

en: Click to add cover
ro: Adăugați o copertă

en: Click to enlarge
ro: Clic pentru a mări

en: Close
ro: Închideți

en: Closed
ro: Închis

en: Code of Conduct
ro: Cod de conduită

en: Code of conduct:
ro: Cod de conduită:

en: Color:
ro: Culoare:

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Comments
ro: Comentarii

en: Community
ro: Comunitate

en: Confirm
ro: Confirmați

en: Confirm Book Info
ro: Confirmați informațiile cărții

en: Confirm Email
ro: Confirmați email

en: Confirm email
ro: Confirmați emailul

en: Confirm password:
ro: Confirmați parola:

en: Confirm your email address
ro: Confirmați adresa dvs. de email

en: Confirmation code:
ro: Cod de confirmare:

en: Congratulations, you've finished the tour! Now you know the basics, but there is lots more to explore on your own. Happy reading!
ro: Felicitări, ați terminat turul! Acum cunoașteți bazele, dar încă mai sunt multe de explorat pe cont propriu. Lectură plăcută!

en: Contact site admin
ro: Contactați adminul site-ului

en: Contact your admin or <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>open an issue</a> if you are seeing unexpected failed items.
ro: Contactați-vă adminul sau <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>semnalați o problemă</a> dacă vedeți elemente a căror importare a eșuat neașteptat.

en: Content
ro: Conținut

en: Content warning
ro: Avertisment de conținut

en: Continue
ro: Continuați

en: Continue the tour
ro: Continuați turul

en: Continue the tour by selecting <strong>Your books</strong> from the drop down menu.
ro: Continuați turul selectând <strong>Cărțile dvs.</strong> din meniul derulant.

en: Copied!
ro: Copiat!

en: Copy address
ro: Copiați adresa

en: Copy embed code
ro: Copiați codul de integrare

en: Copy the theme file into the <code>bookwyrm/static/css/themes</code> directory on your server from the command line.
ro: Copiați fișierul de temă în dosarul <code>bookwyrm/static/css/themes</code> de pe serverul dvs. în linia de comandă.

en: Could not access camera
ro: Camera foto nu a putut fi accesată

en: Could not find a match for book
ro: Nu a putut fi găsită o potrivire pentru carte

en: Cover
ro: Copertă

en: Create Announcement
ro: Creați anunț

en: Create Invite
ro: Creați o invitație

en: Create List
ro: Creați listă

en: Create a Group
ro: Creați un grup

en: Create an Account
ro: Creați un cont

en: Create and save a group to continue the tour.
ro: Creați și salvați un grup pentru a continua turul.

en: Create group
ro: Creați grup

en: Create list
ro: Creați listă

en: Create shelf
ro: Creați un raft

en: Create your account
ro: Creați contul dvs

en: Create your profile
ro: Creați un profil

en: Created and curated by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
ro: Creat și moderat de <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
ro: Creat de <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> and managed by <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>
ro: Creat de <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> și gestionat de <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>

en: Creating a group
ro: Se creează un grup

en: Creating a new author: %(name)s
ro: Creați un autor nou: %(name)s

en: Creating a new list
ro: Creați o listă nouă

en: Curate
ro: Organizați

en: Curated
ro: Modificată

en: Current Rules
ro: Regulile curente

en: Current password:
ro: Parola curentă:

en: Currently Reading
ro: Lectură în curs

en: Danger
ro: Pericol

en: Dashboard
ro: Tablou de bord

en: Data
ro: Date

en: Data file:
ro: Fișierul de date:

en: Data source:
ro: Sursa de date:

en: Date Added
ro: Data adăugării

en: Date accepted
ro: Dată acceptată

en: Date added
ro: Dată adăugată

en: Date added:
ro: Dată adăugată:

en: Date requested
ro: Dată solicitată

en: Days
ro: Zile

en: Deactivation reason:
ro: Motiv de dezactivare:

en: Death date:
ro: Data de moarte:

en: Decentralized
ro: Descentralizat

en: Default interface language:
ro: Limba de bază a interfeței:

en: Default post privacy:
ro: Confidențialitatea implicită a postărilor:

en: Default theme:
ro: Tema de bază:

en: Delete
ro: Ștergeți

en: Delete Account
ro: Ștergeți cont

en: Delete group
ro: Ștergeți grupul

en: Delete list
ro: Ștergeți listă

en: Delete notifications
ro: Ștergeți notificările

en: Delete schedule
ro: Ștergeți programul

en: Delete shelf
ro: Ștergeți raft

en: Delete status
ro: Ștergeți stare

en: Delete these read dates
ro: Ștergeți aceste date de lectură

en: Delete these read dates?
ro: Ștergeți aceste date de lectură?

en: Delete this group?
ro: Ștergeți acest grup?

en: Delete this list?
ro: Ștergeți această listă?

en: Delete this progress update
ro: Ștergeți această actualizare

en: Deleted
ro: Șters

en: Deleted users
ro: Utilizatori șterși

en: Deleting your account cannot be undone. The username will not be available to register in the future.
ro: Ștersul contului dvs. nu poate fi revocată. Numele de utilizator nu va fi valabil pentru înregistrare mai târziu.

en: Descending
ro: Descrescător

en: Description:
ro: Descriere:

en: Details
ro: Detalii

en: Details:
ro: Detalii:

en: Deutsch (German)
ro: Deutsch (germană)

en: Died:
ro: Mort:

en: Direct Messages
ro: Mesaje directe

en: Direct Messages with <a href="%(path)s">%(username)s</a>
ro: Mesajele directe cu <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Direction
ro: Direcție

en: Directory
ro: Dosar

en: Discard
ro: Renunțați

en: Discover
ro: Descoperiți

en: Discover your stats for %(year)s!
ro: Descoperiți date dvs. statistice pentru %(year)s!

en: Discoverable:
ro: Vizibil public:

en: Dismiss message
ro: Renunțați la mesaj

en: Display
ro: Afișați

en: Display name:
ro: Nume afișat:

en: Display settings
ro: Setările de afișaj

en: Do you have book data from another service like GoodReads?
ro: Aveți date de cărți de la un alt serviciu precum GoodReads?

en: Documentation
ro: Documentație

en: Does Not Expire
ro: Nu expiră

en: Does everything look right?
ro: Totul arată bine?

en: Domain
ro: Domeniu

en: Domain block
ro: Blocat de domeniu

en: Domain:
ro: Domeniu:

en: Don't show suggested users
ro: Nu afișați utilizatorii sugerați

en: Download file
ro: Descărcați fișierul

en: Download links
ro: Legături de descărcare

en: Edit
ro: Editați

en: Edit "%(book_title)s"
ro: Editați „%(book_title)s”

en: Edit Announcement
ro: Editați anunțul

en: Edit Author
ro: Editați autorul

en: Edit Author:
ro: Editați autorul:

en: Edit Book
ro: Editați carte

en: Edit Goal
ro: Editați obiectiv

en: Edit Group
ro: Editați grup

en: Edit List
ro: Editați listă

en: Edit Profile
ro: Editați profilul

en: Edit Shelf
ro: Editați raftul

en: Edit group
ro: Editați grupul

en: Edit links
ro: Editați legături

en: Edit notes
ro: Editați note

en: Edit profile
ro: Editați profil

en: Edit read dates
ro: Editați datele de lectură

en: Edit shelf
ro: Editați raft

en: Edit status
ro: Editați stare

en: Editions of %(book_title)s
ro: Ediții ale %(book_title)s

en: Editions of <a href="%(work_path)s">"%(work_title)s"</a>
ro: Ediții ale <a href="%(work_path)s">%(work_title)s</a>

en: Email Blocklist
ro: Listă neagră de email-uri

en: Email address:
ro: Adresa de email:

en: Email preference
ro: Preferințe email

en: Email sender:
ro: Expeditor email:

en: Embed this list on a website
ro: Integrați această listă la un alt site

en: Enable image thumbnails:
ro: Activați miniaturile imagine:

en: Enable preview images:
ro: Activați imaginile de previzualizare:

en: Enabled:
ro: Activat:

en: End Tour
ro: Sfârșitul turului

en: End date
ro: Dată de sfârșit

en: End date:
ro: Data de sfârșit:

en: End tour
ro: Sfârșitul turului

en: English
ro: English (engleză)

en: Error following from %(sitename)s
ro: Eroare la urmărirea de pe %(sitename)s

en: Error loading book
ro: Eroare la încărcarea cărții

en: Error posting status
ro: Eroare la postarea stării

en: Español (Spanish)
ro: Español (spaniolă)

en: Event date:
ro: Data evenimentului:

en: Everything else
ro: Orice altceva

en: Expires
ro: Expiră

en: Expiry:
ro: Expiră:

en: External links
ro: Legături externe

en: Failed items
ro: Elemente a căror importare a eșuat

en: Failed to load cover
ro: Eșec la încărcarea coperții

en: Failed:
ro: Eșuat:

en: False
ro: Fals

en: Federated
ro: Federat

en: Federated Instances
ro: Instanțe federate

en: Federated community
ro: Comunitate federată

en: Feed
ro: Fir de actualitate

en: File
ro: Fișier

en: File Links
ro: Legăturile fișierului

en: File exceeds maximum size: 10MB
ro: Fișierul depășește dimensiuneaz maximă: 10Mo

en: File type:
ro: Tipul fișierului:

en: Filetype
ro: Tipul fișierului

en: Filters
ro: Filtre

en: Filters are applied
ro: Filtrele sunt aplicate

en: Find a book
ro: Căutați o carte

en: Find friends
ro: Căutați prieteni

en: Find more information at isni.org
ro: Aflați mai multe la isni.org

en: Find users
ro: Căutați utilizatori

en: Finish
ro: Terminați

en: Finish "%(book_title)s"
ro: Terminați „%(book_title)s”

en: Finish "<em>%(book_title)s</em>"
ro: Terminați „<em>%(book_title)s</em>”

en: Finish reading
ro: Terminați de citit

en: Finished
ro: Terminată

en: Finished reading
ro: A terminat de citit

en: First published date:
ro: Prima dată de publicare:

en: Flag statuses
ro: Semnalați stările

en: Flag users
ro: Semnalați utilizatori

en: Follow
ro: Urmăriți

en: Follow %(username)s
ro: Urmăriți %(username)s

en: Follow %(username)s from another Fediverse account like BookWyrm, Mastodon, or Pleroma.
ro: Urmăriți %(username)s cu un alt cont Fediverse precum BookWyrm, Mastodon sau Pleroma.

en: Follow %(username)s on the fediverse
ro: Urmăriți %(username)s pe Fediverse

en: Follow @%(username)s
ro: Urmăriți @%(username)s

en: Follow Requests
ro: Cereri de urmărire

en: Follow from %(sitename)s
ro: Abonați-vă de pe %(sitename)s

en: Follow on Fediverse
ro: Urmăriți pe Fediverse

en: Follow!
ro: Urmăriți!

en: Followed by them:
ro: Urmărit de ei:

en: Followed by us:
ro: Urmărit de noi:

en: Followers
ro: Urmăritori

en: Followers-only
ro: Numai urmăritorii

en: Following
ro: Urmărit(ă)

en: Follows you
ro: Vă urmărește

en: Footer Content
ro: Conținutul subsolului

en: Forgot your password?
ro: Parolă uitată?

en: Format details:
ro: Detalii de format:

en: Français (French)
ro: Français (franceză)

en: Free
ro: Gratuită

en: Friendly
ro: Prietenos

en: Galego (Galician)
ro: Galego (galiciană)

en: Generate New Invite
ro: Generați o nouă invitație

en: Get a copy
ro: Obțineți o copie

en: Give your group a name and describe what it is about. You can make user groups for any purpose - a reading group, a bunch of friends, whatever!
ro: Dați grupului dvs. un nume și o descriere despre ceea ce este. Puteți face un grup de utilizatori pentru orice scop: un grup de lectură, un grup de prieteni, orice!

en: Go to user admin
ro: Mergeți la utilizatorul admin

en: Goal privacy:
ro: Confidențialitatea obiectivului:

[ctx: Goal successfully completed]
en: Success!
ro: Succes!

en: Goodreads key:
ro: Cheie GoodReads:

en: Got a favourite you re-read every year? We've got you covered - you can add multiple read dates for the same book 😀
ro: Aveți o carte favorită pe care o citiți în fiecare an? Nu vă faceți griji - puteți adăuga date de lectură multiple pentru aceeași carte 😀

en: Grant access to the camera to scan a book's barcode.
ro: Acordați acces camerei foto pentru a scana codul de bare al cărții.

en: Graphic novel
ro: Roman grafic

en: Group
ro: Grup

en: Group Description:
ro: Descrierea grupului:

en: Group Name:
ro: Nume grup:

en: Group lists
ro: Liste de grupuri

en: Group members
ro: Membrii grupului

en: Group members can add to and remove from this list
ro: Membrii grupului pot adăuga sau înlătura din această listă

en: Group visibility
ro: Vizibilitatea grupului

en: Groups
ro: Grupuri

en: Groups have privacy settings just like posts and lists, except that group privacy cannot be <strong>Followers</strong>.
ro: Grupurile au setări de confidențialitate ca publicațiile sau listele, exceptând că nu poate fi ales nivelul <strong>Urmăritori</strong>.

en: Groups: %(username)s
ro: Grupuri: %(username)s

en: Guided Tour
ro: Tur ghidat

en: Hardcover
ro: Copertă dură

en: Have you read %(book_title)s?
ro: Ați citit %(book_title)s?

en: Here you can see your groups, or create a new one. A group brings together Bookwyrm users and allows them to curate lists together.
ro: Aici puteți vedea grupurile dvs. sau crea unul nou. Un grup aduce împreună utilizatori BookWyrm și le permite să trateze liste împreună.

en: Hi there,
ro: Salutare,

en: Hide followers and following on profile
ro: Ascundeți urmăritorii pe profil

en: Hide status
ro: Ascundeți starea

en: Home
ro: Acasă

en: Home Timeline
ro: Friză cronologică principală

en: How to add a theme
ro: Cum să adăugați o temă

en: IP Address Blocklist
ro: Lista de adrese IP blocate

en: IP Address:
ro: Adresă IP:

en: If  you ever change your mind, just click on the Guided Tour link to start your tour
ro: Dacă vreodată vă răzgândiți, doar apăsați pe legătura Tur Ghidat pentru a începe turul dvs.

en: If the book you are looking for is already on this Bookwyrm instance, you can click on the title to go to the book's page.
ro: Dacă cartea pe care o căutați este deja pe această instanță de Bookwyrm, puteți face clic pe titlu pentru a merge pe pagina cărții.

en: If the book you are looking for is available on a remote catalogue such as Open Library, click on <strong>Import book</strong>.
ro: Dacă cartea pe care o căutați este disponibilă într-un catalog distant precum Open Library, apăsați pe <strong>Importați carte</strong>.

en: If the book you are looking for is not listed, try loading more records from other sources like Open Library or Inventaire.
ro: Dacă cartea pe care o căutați nu este listată, încercați să încărcați mai multe înregistrări din alte surse precum Open Library sau Inventaire.

en: If you didn't request to reset your password, you can ignore this email.
ro: Dacă nu ați solicitat reinițializarea parolei dvs., puteți ignora acest email.

en: If you have an export file from another service like Goodreads or LibraryThing, you can import it here.
ro: Dacă aveți un fișier de export precum un alt serviciu ca Goodreads sau LibraryThing, puteți să-l importați aici.

en: If you have read this book you can post a review including an optional star rating
ro: Dacă ați citit această carte puteți publica o recenzie incluzând o evaluare opțională cu stele

en: If you still can't find your book, you can add a record manually.
ro: Dacă încă nu puteți cartea dvs., puteți adăuga o înregistrare manual.

en: If your book is not in the results, try adjusting your search terms.
ro: Dacă cartea dvs. nu este în rezultate, încercați să ajustați termenii de căutare.

en: If your review or comment might ruin the book for someone who hasn't read it yet, you can hide your post behind a <strong>spoiler alert</strong>
ro: Dacă recenzia dvs. sau comentariul ar putea ruina cartea pentru cineva cineva care încă nu a citit-o, puteți să vă ascundeți publicația în spatele unei <strong>alerte de divulgare</strong> (spoiler alert)

en: Ignore
ro: Ignorați

en: Ignored Invite Requests
ro: Ignorați cererile de invitație

en: Images
ro: Imagini

en: Import
ro: Importați

en: Import Blocklist
ro: Importați lista de blocări

en: Import Books
ro: Importați cărți

en: Import Status
ro: Importați stare

en: Import Troubleshooting
ro: Depanare import

en: Import block list
ro: Importați lista de blocări

en: Import book
ro: Importați o carte

en: Import from another service
ro: Importați dintr-un alt serviciu

en: Import preview unavailable.
ro: Importul previzualizării indisponibil.

en: Import started:
ro: Import început:

en: Import your reading history
ro: Importați istoricul de lectură

en: Import, manually add, or view an existing book to continue the tour.
ro: Importați, adăugați manual, sau vizualizați o carte existentă pentru a continua turul.

en: Imported
ro: Importat

en: Imports
ro: Importuri

en: In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s book<br />for a total of %(pages_total)s pages! | In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s books<br />for a total of %(pages_total)s pages!
ro[0]: În %(year)s, %(display_name)s a citit %(books_total)s carte<br />pentru un total de %(pages_total)s pagini!
ro[2]: În %(year)s, %(display_name)s a citit %(books_total)s cărți<br />pentru un total de %(pages_total)s pagini!

en: In progress
ro: În progres

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Include reviews
ro: Includeți recenzii

en: Include spoiler alert
ro: Includeți alertă de divulgare

en: Incorrect password
ro: Parolă incorectă

en: Installing BookWyrm
ro: Instalând BookWyrm

en: Instance Activity
ro: Activitatea instanței

en: Instance Configuration
ro: Configurările instanței

en: Instance Info
ro: Informații despre instanță

en: Instance Name:
ro: Numele instanței:

en: Instance Settings
ro: Setările instanței

en: Instance Setup
ro: Setările instanței

en: Instance description:
ro: Descrierea instanței:

en: Instance details
ro: Detaliile instanței

en: Instance domain:
ro: Domeniul instanței:

en: Instance name
ro: Numele instanței

en: Instance:
ro: Instanță:

en: Inventaire ID:
ro: ID Inventaire:

en: Invite
ro: Invitați

en: Invite Requests
ro: Cereri de invitație

en: Invite request text:
ro: Text pentru cereri de invitație:

en: Invites
ro: Invitații

en: Is "%(name)s" one of these authors?
ro: Este „%(name)s” unul dintre acești autori?

en: Is this an edition of an existing work?
ro: Este această o ediție a unei opere existente?

en: Italiano (Italian)
ro: Italiano (italiană)

en: Jane Doe
ro: Necunoscut

en: Join
ro: Alăturați-vă

en: Join %(name)s
ro: Alăturați-vă %(name)s

en: Join BookWyrm
ro: Alăturați-vă BookWyrm

en: Join Directory
ro: Alăturați-vă dosarului

en: Join Now
ro: Alăturați-vă acum

en: Joined %(date)s
ro: S-a alăturat %(date)s

en: Just read some perfect prose? Let the world know by sharing a quote!
ro: Tocmai ați citit o proză perfectă? Înștiințați lumea partajând un citat!

en: Language:
ro: Limbă:

en: Languages:
ro: Limbi:

en: Last Active
ro: Ultima dată activ(ă)

en: Last active date:
ro: Ultima dată de activitate:

en: Last edited by:
ro: Ultima dată modificat de:

en: Last run date will not be updated
ro: Ultima dată de rulare nu va fi actualizată

en: Last run:
ro: Ultima rulare:

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: Learn more <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">about %(site_name)s</a>.
ro: Aflați mai multe <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">despre %(site_name)s</a>.

en: Learn more about %(site_name)s:
ro: Aflați mai multe despre %(site_name)s:

en: Learn more about moderation
ro: Învățați mai multe despre moderare

en: Leave a rating
ro: Lăsați o evaluare

en: Leave group
ro: Părăsiți grupul

en: Leaving BookWyrm
ro: Părăsind BookWyrm

en: Let's create a new group!
ro: Să creăm un grup!

en: Let's log in first...
ro: Să ne conectăm mai întâi...

en: Let's see how to create a new list.
ro: Să vedem cum se creează o nouă listă.

en: Librarything key:
ro: Cheie LibraryThing:

en: Lietuvių (Lithuanian)
ro: Lietuvių (lituaniană)

en: Like
ro: Îmi place

en: Like status
ro: Îmi place starea

en: Link
ro: Legătură

en: Link Domains
ro: Legături către domenii

en: Link domains must be approved before they are shown on book pages. Please make sure that the domains are not hosting spam, malicious code, or deceptive links before approving.
ro: Legăturile către domenii trebuie aprovate înainte de a fi afișate pe paginile cărților. Vă rugăm asigurați-vă că domeniile nu găzduiesc spam, cod rău intenționat sau legături falsificate înainte de aprovare.

en: Links for "<em>%(title)s</em>"
ro: Legături pentru „<em>%(title)s</em>”

en: Links from this domain will be removed until your report has been reviewed.
ro: Legăturile de pe acest domeniu vor fi înlăturate până când raportul dvs. a fost analizat.

en: Links from unknown domains will need to be approved by a moderator before they are added.
ro: Legături de la domenii necunoscute vor trebui aprovate de către un moderator înainte de a fi adăugate.

en: List Order
ro: Ordonează după listă

en: List curation
ro: Selecție de liste

en: List curation:
ro: Organizați listă:

en: List position
ro: Poziția listei

en: List privacy
ro: Confidențialitatea listei

en: Lists
ro: Liste

en: Lists: %(username)s
ro: Liste: %(username)s

en: Load %(count)d unread status | Load %(count)d unread statuses
ro[0]: Încărcați %(count)d stare necitită
ro[2]: Încărcați %(count)d stări necitite

en: Load cover from url:
ro: Încărcați copertă de la URL-ul:

en: Load data
ro: Încărcați date

en: Load more records
ro: Încărcați mai multe înregistrări

en: Load results from other catalogues
ro: Încărcați rezultatele din alte cataloage

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this author which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
ro: Încărcatul de date se va conecta la <strong>%(source_name)s</strong> și verifica orice metadate despre autor care nu sunt prezente aici. Metadatele existente nu vor fi suprascrise.

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this book which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
ro: Încărcatul de date se va conecta la <strong>%(source_name)s</strong> și verifica orice metadate despre această carte care nu sunt prezente aici. Metadatele existente nu vor fi suprascrise.

en: Local users
ro: Utilizatori locali

en: Locked account
ro: Cont blocat

en: Log in
ro: Autentificați-vă

en: Log in to %(sitename)s
ro: Conectați-vă la %(sitename)s

en: Log in to import or add books.
ro: Autentificați-vă pentru a importa sau adăuga cărți.

en: Log out
ro: Deconectați-vă

en: Login
ro: Autentificare

en: Logo small:
ro: Logo mic:

en: Main navigation menu
ro: Meniul principal de navigație

en: Make page private
ro: Faceți pagina privată

en: Make page public
ro: Faceți pagina publică

en: Make sure everything looks right before proceeding
ro: Asigurați-vă că totul este în regulă înainte de a continua

en: Make your profile discoverable to other BookWyrm users.
ro: Expuneți-vă profilul altor utilizatori BookWyrm.

en: Manage Users
ro: Gestionați utilizatorii

en: Managed by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
ro: Gestionat de <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Manager
ro: Administrator

en: Manually add book
ro: Adăugați manual o carte

en: Manually approve followers
ro: Aprobați manual urmăritorii

en: Manually approve followers:
ro: Aprovați manual urmăritorii:

en: Manually approved followers:
ro: Urmăritori aprobați manual:

en: Max uses
ro: Număr maxim de utilizări

en: Meet your admins
ro: Întâlniți-vă adminii

en: Members of this group can create group-curated lists.
ro: Membrii acestui grup pot crea liste administrate de grup.

en: Mentions
ro: Mențiuni

en: Message reporter
ro: Centru de mesaje

en: Metadata
ro: Metadate

en: Moderation
ro: Moderare

en: Moderator Comments
ro: Comentarile moderatorului

en: Moderator deletion
ro: Șters de moderator

en: Moderator suspension
ro: Suspendat de moderator

en: More %(site_name)s users want to read <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> than any other book.
ro: Utilizatorii %(site_name)s vor să citească <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> mai mult decât oricare altă carte.

en: More about this site
ro: Mai multe despre acest site

en: More info about this report:
ro: Mai multe informații despre acest raport:

en: More options
ro: Mai multe opțiuni

en: More shelves
ro: Mai multe rafturi

en: Move book
ro: Mutați carte

en: Name:
ro: Nume:

en: Navigation Bar
ro: Bara de navigare

en: Need help?
ro: Aveți nevoie de ajutor?

en: Needs manual review
ro: Necesită recenzie manuală

en: New password:
ro: Parolă nouă:

en: New report for %(site_name)s
ro: Raport nou pentru %(site_name)s

en: Next
ro: Înainte

en: Next in our tour we will explore Groups!
ro: În continuare în turul nostru vom explora grupurile!

en: Next: Groups
ro: În continuare: grupuri

en: No IP addresses currently blocked
ro: Nicio adresă IP blocată momentan

en: No active invites
ro: Nicio invitație activă

en: No activities yet!
ro: Încă nicio activitate!

en: No announcements found
ro: Niciun anunț găsit

en: No books found
ro: Nicio carte găsită

en: No books found for "%(query)s"
ro: Nicio carte găsită pentru „%(query)s”

en: No books found matching the query "%(query)s"
ro: Nicio carte nu se potrivește cu „%(query)s”

en: No cover
ro: Fără copertă

en: No domains currently approved
ro: Niciun domeniu aprovat momentan

en: No domains currently blocked
ro: Niciun domeniu blocat

en: No domains currently pending
ro: Niciun domeniu în așteptare

en: No email domains currently blocked
ro: Niciun domeniu email blocat în prezent

en: No followers you follow
ro: Niciun urmăritor pe care îl urmărești

en: No instances found
ro: N-a fost găsită nicio instanță

en: No links available
ro: Nicio legătură disponibilă

en: No links available for this book.
ro: Nicio legătură disponibilă pentru această carte.

en: No links available for this domain.
ro: Nicio legătură disponibilă pentru acest domeniu.

en: No notes provided
ro: Nicio notă furnizată

en: No potential members found for "%(user_query)s"
ro: Niciun membru potențial găsit pentru „%(user_query)s”

en: No rating
ro: Fără evaluare

en: No recent imports
ro: Niciun import recent

en: No reports found.
ro: Niciun raport găsit.

en: No requests
ro: Nicio cerere

en: No results found for "%(query)s"
ro: Niciun rezultat găsit pentru „%(query)s”

en: No thanks
ro: Nu mulțumesc

en: No users currently blocked.
ro: Niciun utilizator blocat.

en: No users found for "%(query)s"
ro: Niciun utilizator găsit pentru „%(query)s”

en: Norsk (Norwegian)
ro: Norsk (norvegiană)

en: Not Found
ro: Nu a fost găsit

en: Not a valid csv file
ro: Nu este un fișier csv valid

en: Not set
ro: Neconfigurat

en: Notes:
ro: Note:

en: Notifications
ro: Notificări

en: Now that we've explored book shelves, let's take a look at a related concept: book lists!
ro: Acum că am explorat rafturile de cărți, să aruncăm o privire la un concept asemănător: listele de cărți!

en: Now you understand the basics of your profile page, let's add a book to your shelves.
ro: Acum înțelegeți bazele paginii profilului dvs.. Să adăugăm o carte pe rafturile dvs..

en: OCLC Number:
ro: Număr OCLC:

en: Ok
ro: OK

en: On page:
ro: Pe pagină:

en: Once the instance is set up, you can promote other users to moderator or admin roles from the admin panel.
ro: Odată ce instanța este configurată, puteți promova alți utilizatori ca moderatori sau admini din panoul de admin.

en: Once you're happy with how everything is set up, click the <strong>Save</strong> button to create your new group.
ro: Odată ce sunteți mulțumit cu configurările, clic pe butonul <strong>Salvați</strong> pentru a crea noul grup al dvs..

en: One Day
ro: O zi

en: One Month
ro: O lună

en: One Week
ro: O săptămână

en: One last step before you join %(site_name)s! Please confirm your email address by clicking the link below:
ro: Un ultim pas înainte de a vă alătura %(site_name)s! Vă rugăm confirmați adresa dvs. de email dând clic pe legătura de dedesubt:

en: Only you can add and remove books to this list
ro: Doar dvs. puteți adăuga sau înlătura cărți din această listă

en: Oops!
ro: Ups!

en: Open
ro: Deschideți

en: Open image in new window
ro: Deshideți imaginea într-o fereastră nouă

en: Openlibrary ID:
ro: ID OpenLibrary:

en: Openlibrary key
ro: Cheie OpenLibrary

en: Openlibrary key:
ro: Cheie OpenLibrary:

en: Options
ro: Opțiuni

en: Or enter the code "%(confirmation_code)s" at login.
ro: Sau introduceți codul „%(confirmation_code)s” la autentificare.

en: Or enter the code "<code>%(confirmation_code)s</code>" at login.
ro: Sau introduceți codul „<code>%(confirmation_code)s</code>” la autentificare.

en: Order by
ro: Sortați după

en: Other editions
ro: Alte ediții

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Paperback
ro: Broșură

en: Password does not match
ro: Parola nu se potrivește

en: Password:
ro: Parolă:

en: Pending
ro: În așteptare

en: Pending Books
ro: Cărți în așteptare

en: Permanently delete account
ro: Ștergeți permanent contul

en: Permanently delete user
ro: Ștergeți utilizatorul permanent

en: Permanently deleted
ro: Șters permanent

en: Permission Denied
ro: Permisiune refuzată

en: Physical Properties
ro: Proprietăți fizice

en: Places
ro: Locuri

en: Please confirm your email
ro: Vă rugam confirmați adresa dvs.

en: Popular on %(site_name)s
ro: Populare pe %(site_name)s

en: Português Europeu (European Portuguese)
ro: Português Europeu (portugheză europeană)

en: Português do Brasil (Brazilian Portuguese)
ro: Português do Brasil (portugheză braziliană)

en: Position:
ro: Poziție:

en: Post
ro: Postați

en: Post a comment
ro: Publicați un comentariu

en: Post a review
ro: Publicați o recenzie

en: Post privacy
ro: Confidențialitatea postării

en: Post to feed
ro: Postați pe flux

en: Posted by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
ro: Postat de <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Preferred Timezone:
ro: Fus orar preferat:

en: Preview
ro: Previzualizați

en: Previous
ro: Înapoi

en: Primary
ro: Principal

en: Privacy
ro: Confidențialitate

en: Privacy Policy
ro: Politica de confidențialitate

en: Privacy Policy:
ro: Politica de confidențialitate:

en: Privacy setting for imported reviews:
ro: Setare de confidențialitate pentru recenziile importate:

en: Private
ro: Privat

en: Profile
ro: Profil

en: Profile and settings menu
ro: Meniul de profil și setări

en: Progress
ro: Progres

en: Progress Updates:
ro: Progresie:

en: Progress:
ro: Progres:

en: Publication
ro: Publicație

en: Published %(date)s
ro: Publicat în %(date)s

en: Published %(date)s by %(publisher)s.
ro: Publicat în %(date)s de %(publisher)s.

en: Published by %(publisher)s.
ro: Publicat de %(publisher)s.

en: Published date:
ro: Data de publicare:

en: Publisher:
ro: Editor:

en: Purchasable
ro: Cumpărabilă

en: Question:
ro: Întrebare:

en: Quotations
ro: Citate

en: Quote
ro: Citați

en: Quote:
ro: Citat:

en: RSS feed
ro: Flux RSS

en: Rate
ro: Evaluați

en: Re-open
ro: Redeschideți

en: Re-send invite
ro: Retrimiteți invitație

en: Re-trying an import can fix missing items in cases such as:
ro: Reîncercarea unui import poate regla elemente lipsă în cazuri precum:

en: Read
ro: Citite

en: Reading Goal
ro: Obiectiv de lectură

en: Reading finish date cannot be before start date.
ro: Data de terminare a lecturii nu poate fi înainte de data de început.

en: Reading goal:
ro: Obiectiv de lectură:

en: Reading status
ro: Starea de citire

en: Reading status shelves
ro: Rafturile cu stări de lectură

en: Reading stopped date cannot be before start date.
ro: Data de sfârșit a lecturii nu poate fi înainte de data de început.

en: Recent Books
ro: Cărți recente

en: Recent Imports
ro: Importuri recente

en: Recently active
ro: Activitate recentă

en: Refresh
ro: Reîmprospătați

en: Refresh data
ro: Reîmprospătați datele

en: Registration
ro: Înregistrare

en: Registration closed text:
ro: Text pentru înscrieri închise:

en: Registrations
ro: Înscrieri

en: Reject
ro: Respingeți

en: Relationships
ro: Relații

en: Remote
ro: La distanță

en: Remote instance
ro: Instanță la distanță

en: Remove
ro: Înlăturați

en: Remove %(name)s
ro: Înlăturați %(name)s

en: Remove @%(username)s
ro: Înlăturați @%(username)s

en: Remove from
ro: Înlăturați din

en: Remove from %(name)s
ro: Înlăturați de pe %(name)s

en: Remove rule
ro: Eliminați regulă

en: Remove subject
ro: Înlăturați subiect

en: Remove theme
ro: Înlăturați temă

en: Reply
ro: Răspundeți

en: Report
ro: Raportați

en: Report #%(report_id)s: Link added by @%(username)s
ro: Raport #%(report_id)s: legătură adăugată de @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: Link domain
ro: Raportul #%(report_id)s: domeniu de legătură

en: Report #%(report_id)s: Status posted by @%(username)s
ro: Raport #%(report_id)s: stare postată de @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: User @%(username)s
ro: Raport #%(report_id)s: utilizator @%(username)s

en: Report %(domain)s link
ro: Raportați legătura %(domain)s

en: Report @%(username)s
ro: Raportați @%(username)s

en: Report @%(username)s's status
ro: Raportați starea (lui) @%(username)s

en: Report spam
ro: Raportați spam

en: Reported by <a href="%(path)s">@%(username)s</a>
ro: Raportat de <a href="%(path)s">@%(username)s</a>

en: Reported links
ro: Raportați legături

en: Reported status
ro: Raportați stare

en: Reports
ro: Raporturi

en: Reports:
ro: Raporturi:

en: Reports: %(instance_name)s
ro: Raporturi: %(instance_name)s

en: Reports: <small>%(instance_name)s</small>
ro: Raporturi: <small>%(instance_name)s</small>

en: Request an Invitation
ro: Solicitați o invitație

en: Requested
ro: Solicitată

en: Requesting camera...
ro: În așteptarea camerei foto...

en: Require users to confirm email address
ro: Solicitați utilizatorilor să-și confirme adresa de email

en: Resend confirmation link
ro: Retrimiteți legătura de confirmare

en: Resend link
ro: Retrimiteți legătura

en: Reset Password
ro: Reinițializați parola

en: Reset password
ro: Reinițializați parola

en: Reset your %(site_name)s password
ro: Reinițializați parola dvs. pentru %(site_name)s

en: Resolve
ro: Rezolvați

en: Resolved
ro: Rezolvat

en: Results from
ro: Rezultate de la

en: Retry
ro: Încercați din nou

en: Retry Status
ro: Reîncercați stare

en: Review
ro: Recenzie

en: Review items
ro: Revizuiți elementele

en: Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s star): %(review_title)s | Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s stars): %(review_title)s
ro[0]: Recenzie a „%(book_title)s” (%(display_rating)s stea): %(review_title)s
ro[2]: Recenzie a „%(book_title)s” (%(display_rating)s stele): %(review_title)s

en: Review of "%(book_title)s": %(review_title)s
ro: Recenzie a „%(book_title)s”: %(review_title)s

en: Review:
ro: Recenzie:

en: Reviews
ro: Recenzii

en: Română (Romanian)
ro: Română (română)

en: Row
ro: Linie

en: Run <code>./bw-dev collectstatic</code>.
ro: Rulați <code>./bw-dev collectstatic</code>.

en: Run now
ro: Rulați acum

en: Sadly %(display_name)s didn’t finish any books in %(year)s
ro: Din păcate %(display_name)s nu a terminat nicio carte în %(year)s

en: Save
ro: Salvați

en: Save &amp; continue
ro: Salvați &amp; continuați

en: Save your group
ro: Salvați-vă grupul

en: Saved
ro: Salvat

en: Saved Lists
ro: Listele salvate

en: Scan Barcode
ro: Scanați codul de bare

en: Schedule scan
ro: Programați scanare

en: Schedule:
ro: Program:

en: Search
ro: Căutați

en: Search again
ro: Căutați din nou

en: Search book records by scanning an ISBN barcode using your device's camera - great when you're in the bookstore or library!
ro: Căutați înregistrări de cărți scanând codul de bare ISBN folosind camera dispozitivului dvs. - grozav când sunteți într-o librărie sau bibliotecă!

en: Search box
ro: Câmp de căutare

en: Search editions
ro: Căutați ediții

en: Search for a book
ro: Căutați o carte

en: Search for a book, user, or list
ro: Căutați o carte, un utilizator sau o listă

en: Search for a title or author to continue the tour.
ro: Căutați un titlu sau un autor pentru a continua turul.

en: Search for a user
ro: Căutați un utilizator

en: Search for books, users, or lists using this search box.
ro: Căutați cărți, utilizatori sau liste folosind acest câmp de căutare.

en: Search query
ro: Conținutul căutării

en: Search to add a user
ro: Căutați pentru a adăuga un utilizator

en: Search type
ro: Tipul căutării

en: Searching
ro: Căutând

en: See what's new in the local %(site_name)s community
ro: Vedeți ce este nou în comunitatea locală %(site_name)s

en: Select Group
ro: Selectați grup

en: Select a group
ro: Selectați un grup

en: Self deletion
ro: Ștergere automată

en: Send direct message
ro: Trimiteți un mesaj direct

en: Send invite
ro: Trimiteți invitație

en: Sent
ro: Trimisă

en: Separate multiple values with commas.
ro: Separați valori multiple prin virgulă.

en: Series number:
ro: Numărul din serie:

en: Series:
ro: Serie:

en: Server Error
ro: Eroare de server

en: Set
ro: Stabiliți

en: Set a goal for how many books you'll finish reading in %(year)s, and track your progress throughout the year.
ro: Stabiliți un obiectiv de câte cărți veți termina de citit în %(year)s și urmăriți-vă progresul de-a lungul anului.

en: Set a question for invite requests
ro: Stabiliți o întrebare pentru cererile de invitație

en: Set display name
ro: Stabiliți numele afișat

en: Set display name for %(url)s
ro: Stabiliți numele afișat pentru %(url)s

en: Set goal
ro: Stabiliți un obiectiv

en: Set instance default theme
ro: Setați tema de bază a instanței

en: Set up BookWyrm
ro: Configurați BookWyrm

en: Settings
ro: Setări

en: Settings saved
ro: Setări salvate

en: Share a quote
ro: Împărtășiți un citat

en: Share this page
ro: Împărtășiți această pagină

en: Share your thoughts
ro: Împărtășiți-vă gândurile

en: Sharing status: <strong>private</strong>
ro: Împărtășiți starea: <strong>privat</strong>

en: Sharing status: <strong>public with key</strong>
ro: Împărtășiți starea: <strong>public cu cheie</strong>

en: Shelf
ro: Raft

en: Shelved
ro: Pusă pe raft

en: Shelves are for organising books for yourself, whereas Lists are generally for sharing with others.
ro: Rafturile sunt pentru organizarea cărților pentru dvs., în timp ce listele sunt în general pentru a împărtăși cu alții.

en: Short description:
ro: Scurtă descriere:

en: Show all updates
ro: Afișați toate actualizările

en: Show less
ro: Arătați mai puțin

en: Show more
ro: Arătați mai multe

en: Show reading goal prompt in feed
ro: Afișați obiectivul de lectură în flux

en: Show rules
ro: Afișați regulile

en: Show status
ro: Arătați stare

en: Show suggested users
ro: Afișați utilizatorii sugerați

en: Show this account in suggested users
ro: Afișați acest cont ca utilizator sugerat

en: Show this account in suggested users:
ro: Afișați acest cont ca utilizator sugerat:

en: Sign Up
ro: Înscrieți-vă

en: Site Settings
ro: Setările site-ului

en: Skip this step
ro: Săriți acest pas

en: Software
ro: Program

en: Software version:
ro: Versiunea programului:

en: Software:
ro: Program:

en: Some ebooks can be downloaded for free from external sources. They will be shown here.
ro: Unele cărți digitale pot fi descărcate gratuit din surse externe. Ele vor fi afișate aici.

en: Some thoughts on the book
ro: Câteva gânduri despre carte

en: Something went wrong trying to follow <strong>%(account)s</strong>
ro: Ceva nu a funcționat încercând să urmăriți <strong>%(account)s</strong>

en: Something went wrong! Sorry about that.
ro: Ceva a mers prost! Ne pare rău pentru asta.

en: Sorry! This invite code is no longer valid.
ro: Ne pare rău! Acest cod de invitație nu mai este valabil.

en: Sorry! We couldn't find that code.
ro: Ne pare rău! Nu am putut găsi acel cod.

en: Sort By
ro: Sortează după

en: Sort List
ro: Sortați listă

en: Sorted ascending
ro: Sortați crescător

en: Sorted descending
ro: Sortați descrescător

en: Spoiler alerts
ro: Alerte de divulgare

en: Spoilers ahead!
ro: Divulgare intrigă!

en: Spoilers/content warnings:
ro: Avertismente de divulgare/conținut:

en: Start "%(book_title)s"
ro: Începeți „%(book_title)s”

en: Start "<em>%(book_title)s</em>"
ro: Începeți „<em>%(book_title)s</em>”

en: Start date
ro: Dată de început

en: Start date:
ro: Data de început:

en: Start reading
ro: Începeți să citiți

en: Started
ro: Începută

en: Started reading
ro: A început lectura

en: Status activity
ro: Activitate stare

en: Status has been deleted
ro: Statusul a fost șters

en: Status updates from {obj.display_name}
ro: Actualizări de stare de la {obj.display_name}

en: Status:
ro: Stare:

en: Statuses
ro: Statusuri

en: Statuses posted
ro: Stări publicate

en: Statuses posted:
ro: Statusuri postate:

en: Stop Reading "%(book_title)s"
ro: Opriți lectura „%(book_title)s”

en: Stop Reading "<em>%(book_title)s</em>"
ro: Opriți lectura „<em>%(book_title)s</em>”

en: Stop reading
ro: Opriți lectura

en: Stopped Reading
ro: Lectură oprită

en: Stopped reading
ro: Lectură oprită

en: String match
ro: Potrivire de șir de caractere

en: Subjects
ro: Subiecte

en: Subjects:
ro: Subiecte:

en: Submit
ro: Trimiteți

en: Subtitle:
ro: Subtitlu:

en: Success
ro: Succes

en: Success!
ro: Succes!

en: Success! Email address confirmed.
ro: Succes! Adresa email a fost confirmată.

en: Successfully added rule
ro: Regulă adăugată cu succes

en: Successfully added theme
ro: Temă adăugată cu succes

en: Successfully blocked:
ro: Blocat cu succes:

en: Successfully changed password
ro: Parolă schimbată cu succes

en: Successfully posted status
ro: Stare postată cu succes

en: Suggest
ro: Sugerați

en: Suggest "<em>%(title)s</em>" for this list
ro: Sugerați „<em>%(title)s</em>” pentru această listă

en: Suggest Books
ro: Cărți sugerate

en: Suggested
ro: Sugerate

en: Suggested Books
ro: Cărți sugerate

en: Suggested by
ro: Sugerat de

en: Summary:
ro: Rezumat:

en: Suomi (Finnish)
ro: Suomi (finlandeză)

en: Support link:
ro: Legătură asistență:

en: Support title:
ro: Titlu asistență:

en: Suspend user
ro: Suspendați utilizatorul

en: Svenska (Swedish)
ro: Svenska (suedeză)

en: Switch to this edition
ro: Schimbați la această versiune

en: Tagline:
ro: Slogan:

en: Take me there
ro: Duceți-mă acolo

en: Thank you! Your request has been received.
ro: Mulțumim! Cererea dvs. a fost primită.

en: That book is already on this list.
ro: Cartea aceasta este deja pe listă.

en: That makes an average of %(pages)s pages per book.
ro: Asta înseamnă o medie de %(pages)s de pagini pe carte.

en: That’s great!
ro: Este minunat!

en: The Books tab shows your book shelves. We'll explore this later in the tour.
ro: Tab-ul Cărți arată rafturile cărților dvs.. Vom explora asta mai târziu în tur.

en: The bell will light up when you have a new notification. When it does, click on it to find out what exciting thing has happened!
ro: Clopoțelul se va aprinde când aveți o notificare nouă. Când o face, apăsați-l pentru a descoperi ce lucru interesant s-a întâmplat!

en: The book has been added to the instance since this import
ro: Cartea a fost adăugată instanței de când importul acesta

en: The end of the year is the best moment to take stock of all the books read during the last 12 months. How many pages have you read? Which book is your best-rated of the year? We compiled these stats, and more!
ro: Sfârșitul anului este cel mai bun moment pentru a sumariza toate cărțile citite în ultimele 12 luni. Câte pagini ați citit? Ce carte a anului ați apreciat cel mai mult? Am compilat aceste date statistice și încă mai multe!

en: The page can be seen by anyone with the complete address.
ro: Pagina poate fi vizionată de oricine cu o adresă completă.

en: The page is private, only you can see it.
ro: Pagina este privată, doar dumneavoastră puteți să o vedeți.

en: The page you requested doesn't seem to exist!
ro: Se pare că pagina pe care o solicitați nu există!

en: Their best rated review
ro: Recenzia sa cea mai bine cotată

en: Their rating: <strong>%(rating)s</strong>
ro: Recenzia sa: <strong>%(rating)s</strong>

en: Their shortest read this year…
ro: Cea mai scurtă lectură a sa…

en: Theme filename
ro: Numele fișierului temă

en: Theme name
ro: Numele temei

en: Theme:
ro: Temă:

en: Themes
ro: Teme

en: There are no books here right now! Try searching for a book to get started
ro: Nu există nicio carte momentan! Încercați să căutați o carte pentru a începe

en: There aren't any activities right now! Try following a user to get started
ro: Nu există nicio activitate momentan! Încercați să urmăriți un utilizator pentru a începe

en: There can be multiple editions of a book, in various formats or languages. You can choose which edition you want to use.
ro: Pot exista multiple ediții ale unei cărți, în diferite formate și limbi. Puteți alege ediția pe care doriți să o folosiți.

en: These are some first steps to get you started.
ro: Acestea sunt câțiva primi pași pentru a demara.

en: This action cannot be un-done
ro: Această acțiune nu poate fi revocată

en: This domain is blocked. Please contact your administrator if you think this is an error.
ro: Acest domeniu este blocat. Vă rugăm să contactați administratorul vostru dacă credeți că este o eroare.

en: This group has no lists
ro: Acest grup nu are nicio listă

en: This import is in an old format that is no longer supported. If you would like to troubleshoot missing items from this import, click the button below to update the import format.
ro: Acest import este un format vechi care nu mai este suportat. Dacă doriți să reglați lipsurile din import, clic pe butonul de dedesubt pentru a actualiza formatul de importare.

en: This is a new author
ro: Acesta este un autor nou

en: This is a new work
ro: Aceasta este o operă nouă

en: This is home page of a book. Let's see what you can do while you're here!
ro: Aceasta este pagina principală a unei cărți. Să vedem ceea ce puteți face cât timp sunteți aici!

en: This is the lists page where you can discover book lists created by any user. A List is a collection of books, similar to a shelf.
ro: Aceasta este pagina cu liste unde puteți descoperi liste de cărți create de către orice utilizator. O listă este o colecție de cărți, similară unui raft.

en: This is the page where your books are listed, organised into shelves.
ro: Aceasta este pagina unde cărțile dvs. sunt listate, organizate pe rafturi.

en: This is where you can set a reading status for this book. You can press the button to move to the next stage, or use the drop down button to select the reading status you want to set.
ro: Aici puteți configura o stare de lectură pentru această carte. Puteți apăsa butonul pentru a trece la următoarea etapă sau să folosiți butonul de derulare pentru a selecta starea de lectură pe care o doriți.

en: This is your last chance to set your domain and protocol.
ro: Această este ultima șansă a dvs. pentru a seta domeniul și protocolul.

en: This is your user profile. All your latest activities will be listed here. Other Bookwyrm users can see parts of this page too - what they can see depends on your privacy settings.
ro: Acesta este profilul dvs. de utilizator. Cele mai recente activități ale dvs. vor fi listate aici. Alți utilizatori BookWyrm pot vedea părți din această pagină de asemenea - ceea ce văd depinde de setările dvs. de confidențialitate.

en: This link is taking you to: <code>%(link_url)s</code>.<br> Is that where you'd like to go?
ro: Această legătură vă duce la: <code>%(link_url)s</code>.<br> Doriți să continuați?

en: This link opens in a pop-up window
ro: Această legătură se deschide într-o fereastră nouă

en: This link with file type has already been added for this book. If it is not visible, the domain is still pending.
ro: Această legătură cu tipul fișierului a fost deja adăugată la această carte. Dacă nu este vizibilă, domeniul este încă în așteptare.

en: This list is currently empty
ro: Această listă este momentan vidă

en: This report will be sent to %(site_name)s's moderators for review.
ro: Acest raport va fi trimis moderatorilor site-ului %(site_name)s pentru analizare.

en: This shelf is empty.
ro: Acest raft este gol.

en: This tab shows everything you have read towards your annual reading goal, or allows you to set one. You don't have to set a reading goal if that's not your thing!
ro: Această fereastră arată tot ce ați citit pentru a vă atinge obiectivul dvs. anual de lectură sau vă permite să stabiliți unul. Nu trebuie să vă fixați un obiectiv de lectură dacă nu este genul vostru!

en: Timelines
ro: Cronologii

en: Times used
ro: Număr de utilizări

en: Title
ro: Titlu

en: Title:
ro: Titlu:

en: To Read
ro: De citit

en: Total run count:
ro: Numărul total de rulări:

en: Total users
ro: Număr total de utilizatori

en: Troubleshooting
ro: Depanare

en: True
ro: Adevărat

en: Try searching for <strong>%(user)s</strong> on <code>%(remote_domain)s</code> instead
ro: Încercați în schimb să căutați <strong>%(user)s</strong> la <code>%(remote_domain)s</code>

en: Try selecting <strong>Profile</strong> from the drop down menu to continue the tour.
ro: Încercați să selectați <strong>Profile</strong> din meniul derulant pentru a continua turul.

en: Uh oh...
ro: Ă... o...

en: Un-block
ro: Deblocați

en: Un-boost
ro: Nu mai distribuiți

en: Un-ignore
ro: Nu mai ignorați

en: Un-like
ro: Nu-mi mai place

en: Un-save
ro: Revocați salvarea

en: Un-suspend user
ro: Restabiliți utilizatorul

en: Unable to connect to remote source.
ro: Nu s-a putut stabili conexiunea la distanță.

en: Unable to save settings
ro: Incapabil de a salva setările

en: Unable to save theme
ro: Imposibil de salvat tema

en: Undo follow request
ro: Revocați cererea de urmărire

en: Unfollow
ro: Dezabonați-vă

en: Unfollow @%(username)s
ro: Nu mai urmăriți @%(username)s

en: Uninvite
ro: Anulați invitația

en: Unknown user
ro: Utilizator necunoscut

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Unlisted
ro: Nelistat

en: Until
ro: Până la

en: Update import
ro: Actualizare import

en: Update on your report:
ro: Actualizare a raportului dvs.:

en: Update progress
ro: Actualizați progresul

en: Update read dates for "<em>%(title)s</em>"
ro: Actualizați datele de lectură pentru „<em>%(title)s</em>”

en: Updated:
ro: Actualizat:

en: Updates
ro: Actualizări

en: Updates from people you are following will appear in your <strong>Home</strong> timeline.<br><br>The <strong>Books</strong> tab shows activity from anyone, related to your books.
ro: Actualizările de la oameni pe care îi urmăriți vor apărea în cronologia dvs. <strong>Acasă</strong>.<br><br>Tabul <strong>Cărți</strong> afișează activitatea de la oricine, în legătură cu cărțile dvs..

en: Upload cover:
ro: Încărcați copertă:

en: Use IP address blocks with caution, and consider using blocks only temporarily, as IP addresses are often shared or change hands. If you block your own IP, you will not be able to access this page.
ro: Folosiți blocajul IP cu precauție și luați în calcul numai utilizarea temporală, întrucât adresele IP sunt deseori împărtășite sau schimbate. Dacă vă blocați propria adresa IP, nu veți mai putea accesa această pagină.

en: Use limit:
ro: Limitați la:

en: Use the <strong>Feed</strong>, <strong>Lists</strong> and <strong>Discover</strong> links to discover the latest news from your feed, lists of books by topic, and the latest happenings on this Bookwyrm server!
ro: Folosiți legăturile <strong>Flux</strong>, <strong>Liste</strong> și <strong>Descoperiți</strong> pentru a descoperi ultimele știri de pe fluxul dvs., listele de cărți după subiect și ultimele întâmplări de pe acest server de Bookwyrm!

en: Use this search box to find users to join your group. Currently users must be members of the same Bookwyrm instance and be invited by the group owner.
ro: Folosiți acest câmp de căutare pentru a găsi utilizatori care să vi se alăture grupului dvs.. Momentan, utilizatorii trebuie să fie membrii ai aceleași instanțe de Bookwyrm și să fie invitați de deținătorul grupului.

en: Used when the instance is previewed on joinbookwyrm.com. Does not support HTML or Markdown.
ro: Folosit când instanța este previzualizată pe joinbookwyrm.com. Nu suportă HTML sau Markdown.

en: User Actions
ro: Acțiunile utilizatorului

en: User Activity
ro: Activitatea utilizatorului

en: User Profile
ro: Profilul utilizatorului

en: User details
ro: Detaliile utilizatorului

en: User handle to follow from:
ro: Cont cu care să-l urmăriți:

en: User profile
ro: Profilul utilizatorului

en: User signup activity
ro: Activitate de înscriere a utilizatorilor

en: User type
ro: Tip de utilizator

en: User with this username already exists
ro: Un utilizator cu acest nume există deja

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Username or password are incorrect
ro: Numele de utilizator sau parola greșite

en: Username:
ro: Nume de utilizator:

en: Users
ro: Utilizatori

en: Users or statuses that have already been reported (regardless of whether the report was resolved) will not be flagged.
ro: Utilizatorii sau stările care au fost deja raportate (indiferent dacă raportul a fost rezolvat sau nu) nu vor fi marcați.

en: Users:
ro: Utilizatori:

en: Users: <small>%(instance_name)s</small>
ro: Utilizatori: <small>%(instance_name)s</small>

en: Using S3:
ro: Folosește S3:

en: Version:
ro: Versiune:

en: View ISNI record
ro: Vizualizați intrarea ISNI

en: View all
ro: Vedeți tot

en: View all %(size)s
ro: Vizualizați toate %(size)s

en: View all books
ro: Vizualizați toate cărțile

en: View and troubleshoot failed items
ro: Vizualizați și depanați elementele eșuate

en: View directory
ro: Vizualizați dosarul

en: View ignored requests
ro: Vizualizați cererile ignorate

en: View imported review
ro: Vizionați recenzia importată

en: View installation instructions
ro: Vizualizați instrucțiunile de instalare

en: View instance
ro: Vizualizați instanță

en: View links
ro: Vizualizați legăturile

en: View on Goodreads
ro: Vizualizați în Goodreads

en: View on Inventaire
ro: Vizualizați în Inventaire

en: View on LibraryThing
ro: Vizualizați în LibraryThing

en: View on OpenLibrary
ro: Vizualizați în OpenLibrary

en: View profile and more
ro: Vizualizați profil și multe altele

en: View report
ro: Vizualizați raportul

en: View status
ro: Vizualizați stare

en: View user profile
ro: Vizualizați profilul utilizatorului

en: Visible:
ro: Vizibil:

en: Want to Read "%(book_title)s"
ro: Vreau să citesc „%(book_title)s”

en: Want to Read "<em>%(book_title)s</em>"
ro: Vreau să citesc „<em>%(book_title)s</em>”

en: Want to read
ro: Vreau să citesc

en: Warning
ro: Avertisment

en: Way to go!
ro: Felicitări!

en: Weeks
ro: Săptămâni

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: Welcome to %(site_name)s!
ro: Bine ați venit în %(site_name)s!

en: Welcome to Bookwyrm!<br><br>Would you like to take the guided tour to help you get started?
ro: Bine ați venit în Bookwyrm!<br><br>Ați dori să parcurgeți un tur ghidat pentru a vă ajuta să începeți?

en: Welcome to the page for your group! This is where you can add and remove users, create user-curated lists, and edit the group details.
ro: Bine ați venit pe pagina pentru grupul dvs.! Aici puteți adăuga sau înlătura utilizatori, crea liste cu utilizatori interziși și edita detaliile grupului.

en: What are you reading?
ro: Ce citiți?

en: When someone tries to register with an email from this domain, no account will be created. The registration process will appear to have worked.
ro: Când cineva încearcă să se înregistreze cu o adresă de email de pe acest domeniu, niciun cont nu va fi creat. Procesul de înregistrare va apărea ca și când ar fi funcționat.

en: When you make your page private, the old key won’t give access to the page anymore. A new key will be created if the page is once again made public.
ro: Când faceți pagina privată, vechea cheie nu mai oferă acces la pagină. O nouă cheie va fi creată dacă pagina este din nou făcută publică.

en: Who to follow
ro: Pe cine să urmați

en: Wikipedia link:
ro: Legătură Wikipedia:

en: Works
ro: Opere

en: Works created
ro: Opere create

en: Yes please!
ro: Da, vă rog!

en: You are already following <strong>%(account)s</strong>
ro: Îl urmăriți deja pe <strong>%(account)s</strong>

en: You are deleting this readthrough and its %(count)s associated progress updates.
ro: Sunteți pe cale de a șterge acest rezumat și %(count)s actualizări asociate progresului.

en: You are now following %(display_name)s!
ro: Sunteți acum abonat la %(display_name)s!

en: You are running BookWyrm in <strong>debug</strong> mode. This should <strong>never</strong> be used in a production environment.
ro: Rulați BookWyrm în mod <strong>debug</strong>. Asta nu ar trebui să apară <strong>niciodată</strong> într-un mediu de producție.

en: You are running BookWyrm in production mode without https. <strong>USE_HTTPS</strong> should be enabled in production.
ro: Rulați BookWyrm în modul de producție fără HTTPS.
    <strong>USE_HTTPS</strong> ar trebui să fie activat în producție.

en: You can add books when you start using %(site_name)s.
ro: Puteți adăuga cărți când începeți să folosiți %(site_name)s.

en: You can also decide how your list is to be curated - only by you, by anyone, or by a group.
ro: Puteți de asemenea decide cum va fi tratată lista dvs. - doar de dvs., de orice sau de grup.

en: You can also manually add reading dates here. Unlike changing the reading status using the previous method, adding dates manually will not automatically add them to your <strong>Read</strong> or <strong>Reading</strong> shelves.
ro: Puteți adăuga de asemenea datele de lectură aici. Spre deosebire de schimbatul stării de lectură folosind metoda precedentă, adăugatul datelor manual nu le va adăuga automat pe rafturile dvs. <strong>Read</strong> sau <strong>Reading</strong>.

en: You can block IP ranges using CIDR syntax.
ro: Puteți bloca o plajă de adrese IP folosind sintaxa CIDR.

en: You can change your instance settings in the <code>.env</code> file on your server.
ro: Puteți schimba setările instanței în fișierul <code>.env</code> de pe serverul dvs.

en: You can create additional custom shelves to organise your books. A book on a custom shelf can be on any number of other shelves simultaneously, including one of the default reading status shelves
ro: Puteți crea rafturi personalizate adiționale pentru a organiza cărțile dvs.. O carte poate fi pe orice număr de rafturi personalizate

en: You can create or join a group with other users. Groups can share group-curated book lists, and in future will be able to do other things.
ro: Puteți crea sau vă alătura unui grup cu alți utilizatori. Grupurile pot distribui liste de grup selective cu cărți și în viitor vor putea să facă și alte lucruri.

en: You can opt-out at any time in your <a href="%(path)s">profile settings.</a>
ro: Puteți să vă dezabonați în orice moment în <a href="%(path)s">setările de profil</a> ale dvs.

en: You can post a review, comment, or quote here.
ro: Puteți publica o recenzie, un comentariu sau un citat aici.

en: You can see your lists, or create a new one, here. A list is a collection of books that have something in common.
ro: Aici puteți vedea listele dvs. sau crea una nouă. O listă este o colecție de cărți care au ceva în comun.

en: You can set or change your reading goal any time from your <a href="%(path)s">profile page</a>
ro: Puteți alege sau schimba obiectul dvs. de lectură oricând folosind <a href="%(path)s">pagina dvs. de profil</a>

en: You can share your thoughts on this book generally with a simple comment
ro: Puteți în general să vă împărtășiți gândurile despre această carte cu un simplu comentariu

en: You don't have any Groups yet!
ro: Nu aveți încă un grup!

en: You don't have any reading activity for this book.
ro: Nu aveți nicio activitate de lectură pentru această carte.

en: You have already requested to follow <strong>%(account)s</strong>
ro: Ați solicitat deja să-l urmăriți pe <strong>%(account)s</strong>

en: You have been removed from the "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>" group
ro: Ați fost înlăturat de la grupul „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: You have blocked <strong>%(account)s</strong>
ro: Ați blocat <strong>%(account)s</strong>

en: You have no messages right now.
ro: Nu aveți niciun mesaj în acest moment.

en: You have shelved this edition in:
ro: Ați pus această ediție pe raftul:

en: You must give your list a name and can optionally give it a description to help other people understand what your list is about.
ro: Trebuie să dați listei dvs. un nume și opțional o descriere pentru a ajuta alte persoane să înțeleagă despre ce este lista dvs..

en: You requested to reset your %(site_name)s password. Click the link below to set a new password and log in to your account.
ro: Ați solicitat reinițializarea parolei dvs. pentru %(site_name)s. Clic pe legătura de dedesubt pentru a alege o nouă parolă și a vă autentifica la contul dvs.

en: You successfully added a book to this list!
ro: Ați adăugat cu succes o carte la această listă!

en: You successfully suggested a book for this list!
ro: Ați sugerat cu succes o carte pentru această listă!

en: You're all caught up!
ro: Nicio notificare nouă!

en: You're all set!
ro: Totul este gata!

en: You're invited to join %(site_name)s!
ro: Sunteți invitat să vă alăturați %(site_name)s!

en: You're invited to join %(site_name)s! Click the link below to create an account.
ro: Sunteți invitat să vă alăturați %(site_name)s! Clic pe legătura de dedesubt pentru a crea un cont nou.

en: You've read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
ro: Ați citit <a href="%(path)s">%(read_count)s din %(goal_count)s cărți</a>.

en: Your %(year)s Books
ro: Cărțile dvs. din %(year)s

en: Your <a href="%(url)s">import</a> completed.
ro: <a href="%(url)s">importul</a> dvs. s-a terminat.

en: Your Account
ro: Contul dvs.

en: Your Books
ro: Cărțile dvs.

en: Your Groups
ro: Grupurile dvs.

en: Your Lists
ro: Listele dvs.

en: Your account as a user and an admin
ro: Contul dumneavoastră ca utilizator și ca admin

en: Your account will show up in the <a href="%(path)s">directory</a>, and may be recommended to other BookWyrm users.
ro: Contul dvs. va apărea în <a href="%(path)s">dosar</a> și va putea fi recomandat altor utilizatori de BookWyrm.

en: Your account will show up in the directory, and may be recommended to other BookWyrm users.
ro: Contul dumneavoastră se va afișa în director și poate fi recomandat altor utilizatori BookWyrm.

en: Your books
ro: Cărțile dvs.

en: Your comments
ro: Comentariile dvs.

en: Your domain appears to be misconfigured. It should not include protocol or slashes.
ro: Domeniul dumneavoastră pare să fie configurat greșit. Nu ar trebui să includă protocoale sau bare oblice.

en: Your export will include all the books on your shelves, books you have reviewed, and books with reading activity.
ro: Exportul dvs. va include toate cărțile de pe etajerele dvs., cărți pe care le-ați revizuit și cărți cu activitate de lectură.

en: Your group
ro: Grupul dvs.

en: Your group members will appear here. The group owner is marked with a star symbol.
ro: Membrii grupului dvs. vor apărea aici. Deținătorul grupului este marcat cu un simbol în formă de stea.

en: Your instance is missing a code of conduct.
ro: Instanței dvs. îi lipsește un cod de conduită.

en: Your instance is missing a privacy policy.
ro: Instanței dvs. îi lipsește o politică de confidențialitate.

en: Your outgoing email address, <code>%(email_sender)s</code>, may be misconfigured.
ro: Este posibil ca adresa dvs. de email de ieșire <code>%(email_sender)s</code> să fie configurată greșit.

en: Your password:
ro: Parola dvs.:

en: Your profile, books, direct messages, and settings can be accessed by clicking on your name in the menu here.
ro: Profilul dvs., cărțile, mesajele directe și setările pot fi accesate făcând clic pe numele dvs. în meniul de aici.

en: Your quotes
ro: Citatele dvs.

en: Your reading activity
ro: Activitatea dvs. de lectură

en: Your review of '%(book_title)s'
ro: Recenzia dvs. pentru „%(book_title)s”

en: Your reviews
ro: Recenziile dvs.

en: active
ro: activ

en: and %(remainder_count_display)s other | and %(remainder_count_display)s others
ro[0]: și încă %(remainder_count_display)s
ro[2]: și încă %(remainder_count_display)s

[ctx: barcode scanner]
en: ISBN scanned
ro: Cod ISBN scanat

[ctx: barcode scanner]
en: Scanning...
ro: Se scanează...

en: book on your shelves | books on your shelves
ro[0]: carte pe rafturile dvs.
ro[2]: cărți pe rafturile dvs.

en: books
ro: cărți

en: boosted
ro: distribuit

en: by
ro: de

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
ro: a comentat despre <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
ro: a comentat despre <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

[ctx: curation type]
en: Open
ro: Deschis

en: eBook
ro: Carte digitală

en: edited %(date)s
ro: editați %(date)s

en: finished
ro: terminat

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
ro: a terminat de citit <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
ro: a terminat de citit <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

[ctx: followed by ISBN]
en: Searching for book:
ro: Căutați o carte:

en: follower you follow | followers you follow
ro[0]: urmăritor pe care îl urmați
ro[2]: urmăritori pe care îi urmați

en: has been removed from your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: a fost înlăturat de la grupul dvs. „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: has changed the description of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
ro: a schimbat descrierea <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the name of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
ro: a schimbat numele pentru <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the privacy level for <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
ro: a schimbat nivelul de confidențialitate pentru <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has joined your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
ro: s-a alăturat grupului dvs „<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: inactive
ro: inactiv

en: last active
ro: ultima activitate

en: of %(pages)s pages
ro: din %(pages)s pagini

en: on <a href="/">%(site_name)s</a>
ro: în <a href="/">%(site_name)s</a>

en: page %(page)s
ro: pagina %(page)s

en: page %(page)s of %(total_pages)s
ro: pagina %(page)s din %(total_pages)s

en: pages
ro: pagini

en: password
ro: parolă

en: percent
ro: procent

en: posts
ro: publicații

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
ro: a citat <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
ro: a citat <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: rated <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:
ro: a evaluat <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:

en: rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s star | rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stars
ro[0]: a evaluat <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stea
ro[2]: a evaluat <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stele

en: rated it
ro: a evaluat-o

en: replied to <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>'s <a href="%(status_path)s">status</a>
ro: a răspuns <a href="%(status_path)s">stării</a> (lui) <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
ro: a evaluat <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
ro: a evaluat <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: search
ro: căutați

en: set a goal to read %(counter)s book in %(year)s | set a goal to read %(counter)s books in %(year)s
ro[0]: stabiliți un obiectiv de lectură de %(counter)s carte în %(year)s
ro[2]: stabiliți un obiectiv de lectură de %(counter)s cărți în %(year)s

en: started
ro: începută

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
ro: a început să citească <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
ro: a început să citească <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: stopped
ro: oprită

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
ro: lectură oprită <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
ro: lectură oprită <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: username
ro: nume de utilizator

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
ro: vrea să citească <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
ro: vrea să citească <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> de <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: {i} uses
ro: {i} utilizări

en: …and the longest
ro: …și cea mai lungă

en: 简体中文 (Simplified Chinese)
ro: 简体中文 (chineză simplificată)

en: 繁體中文 (Traditional Chinese)
ro: 繁體中文 (chineză tradițională)
