bookwyrm - en to fi translation catalogue (1412 entries)

en: 
            Scan Barcode
fi: 
            Skannaa viivakoodi

en: 
            You you can try using a smaller file, or ask your BookWyrm server administrator to increase the <code>DATA_UPLOAD_MAX_MEMORY_SIZE</code> setting.
fi: 
    Voit yrittää pienemmällä tiedostolla tai pyytää palvelimen ylläpitäjää kasvattamaan <code>DATA_UPLOAD_MAX_MEMORY_SIZE</code>-aetusta.

en:  - %(endpercent)s%%
fi: –%(endpercent)s %%

en: %(count)s edition | %(count)s editions
fi[0]: %(count)s laitos
fi[1]: %(count)s laitosta

en: %(counter)s following
fi: %(counter)s seurattavaa

en: %(current_year)s Reading Goal
fi: Lukutavoite vuodelle %(current_year)s

en: %(display_count)s domain needs review | %(display_count)s domains need review
fi[0]: %(display_count)s verkkotunnus vaatii tarkistusta
fi[1]: %(display_count)s verkkotunnusta vaatii tarkistusta

en: %(display_count)s follower | %(display_count)s followers
fi[0]: %(display_count)s seuraaja
fi[1]: %(display_count)s seuraajaa

en: %(display_count)s invite request | %(display_count)s invite requests
fi[0]: %(display_count)s kutsupyyntö
fi[1]: %(display_count)s kutsupyyntöä

en: %(display_count)s open report | %(display_count)s open reports
fi[0]: %(display_count)s käsittelemätön raportti
fi[1]: %(display_count)s käsittelemätöntä raporttia

en: %(display_count)s user | %(display_count)s users
fi[0]: %(display_count)s käyttäjä
fi[1]: %(display_count)s käyttäjää

en: %(display_counter)s item failed to import. | %(display_counter)s items failed to import.
fi[0]: %(display_counter)s kohteen tuonti epäonnistui.
fi[1]: %(display_counter)s kohteen tuonti epäonnistui.

en: %(display_counter)s item needs manual approval. | %(display_counter)s items need manual approval.
fi[0]: %(display_counter)s kohde on hyväksyttävä käsin.
fi[1]: %(display_counter)s kohdetta on hyväksyttävä käsin.

en: %(display_name)s left %(ratings_total)s rating, <br />their average rating is %(rating_average)s | %(display_name)s left %(ratings_total)s ratings, <br />their average rating is %(rating_average)s
fi[0]: %(display_name)s antoi %(ratings_total)s arvosanan,<br />ja arvosanojen keskiarvo on %(rating_average)s
fi[1]: %(display_name)s antoi %(ratings_total)s arvosanaa,<br />ja arvosanojen keskiarvo on %(rating_average)s

en: %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s book in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal | %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s books in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal
fi[0]: %(display_name)s asetti tavoitteeksi lukea %(goal)s kirjan vuonna %(year)s,<br />ja hän saavutti tavoitteestaan %(goal_percent)s% %
fi[1]: %(display_name)s asetti tavoitteeksi lukea %(goal)s kirjaa vuonna %(year)s,<br />ja hän saavutti tavoitteestaan %(goal_percent)s% %

en: %(format)s, %(pages)s pages
fi: %(format)s, %(pages)s sivua

en: %(formatted_count)s book | %(formatted_count)s books
fi[0]: %(formatted_count)s kirja
fi[1]: %(formatted_count)s kirjaa

en: %(formatted_review_count)s review | %(formatted_review_count)s reviews
fi[0]: %(formatted_review_count)s arvio
fi[1]: %(formatted_review_count)s arviota

en: %(half_rating)s star | %(half_rating)s stars
fi[0]: %(half_rating)s tähti
fi[1]: %(half_rating)s tähteä

en: %(languages)s language
fi: Kieli: %(languages)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s
fi: %(list_name)s (lista), tehnyt %(owner)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s on %(site_name)s
fi: %(list_name)s (lista), tekijänä %(owner)s sivustolla %(site_name)s

en: %(mutuals)s follower you follow | %(mutuals)s followers you follow
fi[0]: %(mutuals)s seuraaja, jota seuraat itse
fi[1]: %(mutuals)s seuraajaa, joita seuraat itse

en: %(mutuals_display)s follower you follow | %(mutuals_display)s followers you follow
fi[0]: %(mutuals_display)s seuraaja, jota seuraat itse
fi[1]: %(mutuals_display)s seuraajaa, joita seuraat itse

en: %(name)s hasn't set a reading goal for %(year)s.
fi: %(name)s ei ole asettanut lukutavoitetta vuodelle %(year)s.

en: %(name)s registration is closed
fi: %(name)s — rekisteröityminen on suljettu

en: %(num)d book - by %(user)s | %(num)d books - by %(user)s
fi[0]: %(num)d kirja — %(user)s
fi[1]: %(num)d kirjaa — %(user)s

en: %(pages)s pages
fi: %(pages)s sivua

en: %(percent)s%% complete!
fi: %(percent)s %% saavutettu!

en: %(rating)s star | %(rating)s stars
fi[0]: %(rating)s tähti
fi[1]: %(rating)s tähteä

en: %(result_count)s result found | %(result_count)s results found
fi[0]: Löytyi %(result_count)s tulos
fi[1]: Löytyi %(result_count)s tulosta

en: %(shared_books)s book on your shelves | %(shared_books)s books on your shelves
fi[0]: %(shared_books)s kirja, joka on sinullakin hyllyssä
fi[1]: %(shared_books)s kirjaa, jotka ovat sinullakin hyllyssä

en: %(site_name)s home page
fi: %(site_name)s — etusivu

en: %(site_name)s is part of <em>BookWyrm</em>, a network of independent, self-directed communities for readers. While you can interact seamlessly with users anywhere in the <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">BookWyrm network</a>, this community is unique.
fi: %(site_name)s on osa itsenäisten ja itseohjautuvien lukijayhteisöjen <em>BookWyrm</em>-verkostoa. Vaikka yhteisömme on ihan omanlaisensa, kauttamme voi olla vaivattomasti yhteydessä kaikkiin <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">BookWyrm-verkoston</a> käyttäjiin.

en: %(site_name)s search
fi: %(site_name)s — haku

en: %(site_name)s's moderators and administrators keep the site up and running, enforce the <a href="%(coc_path)s">code of conduct</a>, and respond when users report spam and bad behavior.
fi: %(site_name)s pyörii moderaattorien ja ylläpitäjien työllä. He myös valvovat <a href="%(coc_path)s">käyttöehtojen</a> noudattamista ja reagoivat käyttäjien tekemiin ilmoituksiin.

en: %(username)s has no followers
fi: Käyttäjällä %(username)s ei ole seuraajia

en: %(username)s has read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
fi: %(username)s on lukenut <a href="%(path)s">%(read_count)s/%(goal_count)s kirjaa</a>.

en: %(username)s isn't following any users
fi: %(username)s ei seuraa muita käyttäjiä

en: %(username)s's %(year)s Books
fi: Käyttäjän %(username)s vuosi %(year)s kirjoina

en: %(username)s's books
fi: Käyttäjän %(username)s kirjat

en: %(value)s is not a valid remote_id
fi: %(value)s ei ole kelvollinen remote_id

en: %(value)s is not a valid username
fi: %(value)s ei ole kelvollinen käyttäjänimi

en: %(year)s <em>in the books</em>
fi: <em>Vuoden %(year)s kirjat</em>

en: %(year)s Reading Goal
fi: Lukutavoite vuodelle %(year)s

en: %(year)s Reading Progress
fi: Lukemisen eteneminen vuonna %(year)s

en: %(year)s in the books
fi: Vuoden %(year)s kirjat

en: (%(percent)s%%
fi: (%(percent)s %%

en: (%(review_count)s review) | (%(review_count)s reviews)
fi[0]: (%(review_count)s arvio)
fi[1]: (%(review_count)s arviota)

en: (No page data was available for %(no_page_number)s book) | (No page data was available for %(no_page_number)s books)
fi[0]: (%(no_page_number)s kirjan sivumäärä ei ole tiedossa)
fi[1]: (%(no_page_number)s kirjan sivumäärä ei ole tiedossa)

en: (Optional)
fi: (valinnainen)

en: (Page %(page)s
fi: (Sivu %(page)s

en: (Recommended if registration is open)
fi: (Suositellaan, jos käyttäjätilejä voi avata vapaasti)

en: (View reports)
fi: (Näytä raportit)

en: (published %(pub_year)s)
fi: (julkaistu %(pub_year)s)

en: (showing %(start)s-%(end)s)
fi: (näytetään %(start)s–%(end)s)

en: 2FA check
fi: Kaksivaiheisen tunnistautumisen tarkistus

en: 2FA is available
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen saatavilla

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> has the most divisive ratings of any book on %(site_name)s.
fi: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> jakaa %(site_name)s-yhteisön mielipiteitä kaikkein eniten.

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> is %(site_name)s's most beloved book, with an average rating of %(rating)s out of 5.
fi: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> on %(site_name)s-yhteisön pidetyin kirja: sen keskimääräinen arvosana on %(rating)s/5 tähteä.

en: <a href="%(path)s">%(title)s</a> by
fi: <a href="%(path)s">%(title)s</a> tekijältä

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">vastasi</a> <a href="%(parent_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevaan kommenttiisi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">vastasi</a> <a href="%(parent_path)s">lainaukseesi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">vastasi</a> <a href="%(parent_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevaan arvioosi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">status</a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">vastasi</a> <a href="%(parent_path)s">tilapäivitykseesi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> hyväksyi kutsusi liittyä ryhmään <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> lisäsi teokset <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> ja <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> listaasi <a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> lisäsi teoksen <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> listaasi <a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other book to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>" | <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other books to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
fi[0]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> lisäsi teokset <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> ja <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> sekä %(display_count)s muun teoksen listaasi <a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>
fi[1]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> lisäsi teokset <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> ja <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> sekä %(display_count)s muuta teosta listaasi <a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added a book to one of your lists
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> lisäsi kirjan yhteen listoistasi

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta hyväksyivät kutsusi liittyä ryhmään <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta kaiuttivat <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevaa kommenttiasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta kaiuttivat <a href="%(related_path)s">lainaustasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta kaiuttivat <a href="%(related_path)s">arviotasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta kaiuttivat <a href="%(related_path)s">tilapäivitystäsi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others followed you
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta alkoivat seurata sinua

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta poistuivat ryhmästäsi ”<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta tykkäsivät <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevasta kommentistasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta tykkäsivät <a href="%(related_path)s">lainauksestasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta tykkäsivät <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevasta arviostasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja %(other_user_display_count)s muuta tykkäsivät <a href="%(related_path)s">tilapäivityksestäsi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> hyväksyivät kutsusi liittyä ryhmään <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> kaiuttivat <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevaa kommenttiasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> kaiuttivat <a href="%(related_path)s">lainaustasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> kaiuttivat <a href="%(related_path)s">arviotasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> kaiuttivat <a href="%(related_path)s">tilapäivitystäsi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> followed you
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> alkoivat seurata sinua

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> poistuivat ryhmästäsi ”<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> tykkäsivät <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevasta kommentistasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> tykkäsivät <a href="%(related_path)s">lainauksestasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> tykkäsivät <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevasta arviostasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ja <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> tykkäsivät <a href="%(related_path)s">tilapäivityksestäsi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> kaiutti <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevaa kommenttiasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> kaiuttia <a href="%(related_path)s">lainaustasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> kaiutti <a href="%(related_path)s">arviotasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> kaiutti <a href="%(related_path)s">tilapäivitystäsi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> followed you
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> alkoi seurata sinua

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> has left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> poistui ryhmästäsi ”<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> invited you to join the group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> kutsui sinut liittymään ryhmään ”<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> tykkäsi <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevasta kommentistasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> tykkäsi <a href="%(related_path)s">lainauksestasi teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> tykkäsi <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevasta arviostasi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> tykkäsi <a href="%(related_path)s">tilapäivityksestäsi</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mainitsi sinut <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevassa kommentissaan</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mainitsi sinut <a href="%(related_path)s">lainauksessaan teoksesta <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mainitsi sinut <a href="%(related_path)s">teosta <em>%(book_title)s</em> koskevassa arviossaan</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">status</a>
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mainitsi sinut <a href="%(related_path)s">tilapäivityksessään</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> sent you a follow request
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> lähetti pyynnön saada seurata sinua

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ehdotti teoksia <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> ja <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> lisättäväksi listaasi <a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
fi: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ehdotti teosta <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> lisättäväksi listaasi <a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other book to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>" | <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other books to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
fi[0]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ehdotti teoksia <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> ja <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> sekä %(display_count)s muuta teosta lisättäväksi listaasi <a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>
fi[1]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> ehdotti teoksia <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> ja <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> sekä %(display_count)s muuta teosta lisättäväksi listaasi <a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> commented on this report:
fi: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> kommentoi raporttia:

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> opened this report
fi: Raportin avasi <a href="%(user_link)s">%(user)s</a>

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> took an action on this report:
fi: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> käsitteli raporttia:

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> commented on <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fi: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> kommentoi teosta <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> finished reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fi: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> luki teoksen <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quoted <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fi: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> lainasi teosta <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> rated <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fi: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> arvosteli teoksen <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> reviewed <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fi: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> kirjoitti arvion teoksesta <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> says:
fi: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> sanoo:

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> started reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fi: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> alkoi lukea teosta <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> wants to read <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
fi: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> haluaa lukea teoksen <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <em>%(display_name)s’s</em> year of reading
fi: <em>%(display_name)s</em> — vuoden kirjat

en: <em>No notes</em>
fi: <em>Ei merkintöjä</em>

en: <strong>%(account)s</strong> could not be found or <code>%(remote_domain)s</code> does not support identity discovery
fi: Käyttäjätiliä <strong>%(account)s</strong> ei löytynyt, tai <code>%(remote_domain)s</code> ei salli käyttäjätilien etsimistä

en: <strong>%(account)s</strong> has blocked you
fi: <strong>%(account)s</strong> on estänyt sinut

en: <strong>%(account)s</strong> is not a valid username
fi: Käyttäjänimi <strong>%(account)s</strong> ei kelpaa

en: <strong>%(account)s</strong> was found but <code>%(remote_domain)s</code> does not support 'remote follow'
fi: <strong>%(account)s</strong> löytyi, mutta <code>%(remote_domain)s</code> ei salli etäseuraajia

en: <strong>%(pages)s</strong> pages
fi: <strong>%(pages)s</strong> sivua

en: <strong>To Read</strong>, <strong>Currently Reading</strong>, <strong>Read</strong>, and <strong>Stopped Reading</strong> are default shelves. When you change the reading status of a book it will automatically be moved to the matching shelf. A book can only be on one default shelf at a time.
fi: <strong>Lukujono</strong>, <strong>Luettavana</strong>, <strong>Luettu</strong> ja <strong>Keskeytetty</strong> ovat oletushyllyjä. Kun kirjan lukuvaihetta muutetaan, se siirtyy automaattisesti vaihetta vastaavaan hyllyyn. Kirja voi olla samanaikaisesti vain yhdessä oletushyllyssä.

en: @%(reporter)s has flagged a link domain for moderation.
fi: @%(reporter)s on merkinnyt verkkotunnuksen tarkastettavaksi.

en: @%(reporter)s has flagged behavior by @%(reportee)s for moderation.
fi: @%(reporter)s on merkinnyt käyttäjän @%(reportee)s toiminnan tarkastettavaksi.

en: A <a href="%(book_path)s">different edition</a> of this book is on your <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> shelf.
fi: Hyllyssäsi <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> on jo toinen tämän kirjan <a href="%(book_path)s">laitos</a>.

en: A confirmation code has been sent to the email address you used to register your account.
fi: Rekisteröityessäsi ilmoittamaasi sähköpostiosoitteeseen on lähetetty vahvistuskoodi.

en: A link to reset your password will be sent to your email address
fi: Salasananpalautuslinkki lähetetään sähköpostiosoitteeseesi

en: A little bit about you
fi: Kerro vähän itsestäsi

en: A new <a href="%(path)s">link domain</a> needs review | %(display_count)s new <a href="%(path)s">link domains</a> need moderation
fi[0]: Uusi <a href="%(path)s">linkin verkkotunnus</a> tarkastettavaksi
fi[1]: %(display_count)s uutta <a href="%(path)s">linkin verkkotunnusta</a> tarkastettavaksi

en: A new <a href="%(path)s">report</a> needs moderation | %(display_count)s new <a href="%(path)s">reports</a> need moderation
fi[0]: Uusi <a href="%(path)s">raportti</a> odottaa tarkastusta
fi[1]: %(display_count)s uutta <a href="%(path)s">raporttia</a> odottaa tarkastusta

en: A password reset link will be sent to <strong>%(email)s</strong> if there is an account using that email address.
fi: Osoitteeseen <strong>%(email)s</strong> lähetetään linkki salasanan palauttamiseksi, mikäli osoite on yhdistetty johonkin käyttäjätiliin.

en: A transient error or timeout caused the external data source to be unavailable.
fi: Ulkoista tietolähdettä ei voitu käyttää tilapäisen virheen tai aikakatkaisun vuoksi.

en: A user with that username already exists.
fi: Käyttäjänimi on jo käytössä.

en: A user with this email already exists.
fi: Sähköpostiosoite on jo jonkun käyttäjän käytössä.

en: About
fi: Yleistä

en: About %(site_name)s
fi: %(site_name)s — tietoja

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Access level:
fi: Käyttöoikeustaso:

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: Account name:
fi: Tilin nimi:

en: Action
fi: Toiminto

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Activate user
fi: Aktivoi käyttäjä

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Active Tasks
fi: Aktiiviset tehtävät

en: Active this month
fi: Aktiivisena tässä kuussa

en: Active users:
fi: Aktiivisia käyttäjiä:

en: Active:
fi: Aktiivinen:

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Add
fi: Lisää

en: Add "<em>%(title)s</em>" to this list
fi: Lisää <em>%(title)s</em> tähän listaan

en: Add Another Author
fi: Yksi tekijä lisää

en: Add Another Subject
fi: Lisää uusi aihe

en: Add Author
fi: Lisää tekijä

en: Add Authors:
fi: Lisää tekijät:

en: Add Book
fi: Lisää kirja

en: Add Books
fi: Lisää kirjoja

en: Add Description
fi: Lisää kuvaus

en: Add IP address
fi: Lisää IP-osoite

en: Add Rule
fi: Lisää sääntö

en: Add a record manually
fi: Lisää tietue käsin

en: Add another edition
fi: Lisää uusi laitos

en: Add books
fi: Lisää kirjoja

en: Add cover
fi: Lisää kansikuva

en: Add domain
fi: Lisää verkkotunnus

en: Add file link
fi: Lisää linkki tiedostoon

en: Add instance
fi: Lisää palvelin

en: Add link to file
fi: Lisää linkki tiedostoon

en: Add new members!
fi: Lisää jäseniä!

en: Add notes
fi: Lisää merkintöjä

en: Add read dates
fi: Lisää lukupäivämäärät

en: Add read dates for "<em>%(title)s</em>"
fi: Lisää lukuajankohta teokseen <em>%(title)s</em>

en: Add rule
fi: Lisää sääntö

en: Add subject
fi: Lisää aihe

en: Add the file name using the form below to make it available in the application interface.
fi: Lisää tiedostonimi alla olevalla lomakkeella, niin se on käytettävissä sovelluksen käyttöliittymän kautta.

en: Add theme
fi: Lisää teema

en: Add to list
fi: Lisää listaan

en: Add to your books
fi: Lisää omiin kirjoihin

en: Added by
fi: Lisännyt

en: Added by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
fi: Lisännyt <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Added:
fi: Lisätty:

en: Adding custom shelves.
fi: Lisähyllyjen lisääminen.

en: Additional info:
fi: Lisätietoja:

en: Address
fi: Osoite

en: Admin
fi: Ylläpitäjä

en: Admin email:
fi: Ylläpitäjän sähköpostiosoite:

en: Admin key:
fi: Ylläpitoavain:

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Aliases
fi: Muut nimet

en: Aliases:
fi: Muut nimet:

en: Align your book's barcode with the camera.
fi: Kohdista kirjan viivakoodi kameraan.

en: All
fi: Kaikki

en: All Lists
fi: Kaikki listat

en: All books
fi: Kaikki kirjat

en: All known users
fi: Kaikki tiedossa olevat käyttäjät

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: All the books %(display_name)s read in %(year)s
fi: Vuonna %(year)s %(display_name)s luki nämä kirjat

en: All users from this instance will be deactivated.
fi: Kaikki palvelimen käyttäjät estetään.

en: All users from this instance will be re-activated.
fi: Kaikkien palvelimen käyttäjien esto poistetaan.

en: Allow invite requests
fi: Salli kutsulinkin pyytäminen

en: Allow registration
fi: Salli käyttäjätilien avaaminen

en: Alternatively, you can try enabling more status types
fi: Voit myös ottaa uusia tilapäivityslajeja käyttöön

en: An admin key was created when you installed BookWyrm. You can get your admin key by running <code>./bw-dev admin_code</code> from the command line on your server.
fi: BookWyrmin asennuksen yhteydessä luotiin ylläpitoavain. Ylläpitoavaimen saa näkyviin suorittamalla palvelimen komentorivillä komennon <code>./bw-dev admin_code</code>.

en: An excerpt from '%(book_title)s'
fi: Lainaus teoksesta ”%(book_title)s”

en: An optional note that will be displayed with the book.
fi: Kirjan yhteydessä näytettävä merkintä (ei pakollinen).

en: An update is available! You're running v%(current)s and the latest release is %(available)s.
fi: Päivitys saatavilla! Käytössäsi on versio %(current)s, ja viimeisin julkaistu versio on %(available)s.

en: Announcement
fi: Tiedote

en: Announcement content
fi: Tiedotteen sisältö

en: Announcements
fi: Tiedotteet

en: Answer
fi: Vastaus

en: Anti-Corporate
fi: Epäkaupallinen

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Any traffic from this IP address will get a 404 response when trying to access any part of the application.
fi: Kaikkiin tästä IP-osoitteesta saapuviin yrityksiin käyttää mitä tahansa sovelluksen osaa vastataan koodilla 404.

en: Anyone can add books to this list
fi: Kuka tahansa voi lisätä listaan kirjoja

en: Anyone can suggest books, subject to your approval
fi: Kuka tahansa voi ehdottaa kirjoja, mutta sinun on hyväksyttävä ne

en: Apply filters
fi: Käytä suodattimia

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Approve domain
fi: Hyväksy verkkotunnus

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Approved domain
fi: Verkkotunnus hyväksytty

en: Approving a suggestion will permanently add the suggested book to your shelves and associate your reading dates, reviews, and ratings with that book.
fi: Ehdotuksen hyväksyminen lisää ehdotetun kirjan hyllyihisi sekä siihen liittyvät lukuajankohdan, arviot ja arvosanat kirjan tietoihin.

en: Are you sure you want to delete <strong>%(username)s</strong>'s account? This action cannot be undone. To proceed, please enter your password to confirm deletion.
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjän <strong>%(username)s</strong> käyttäjätilin? Toimintoa ei voi perua. Vahvista poisto syöttämällä salasanasi.

en: As an admin, you'll be able to configure the instance name and information, and moderate your instance. This means you will have access to private information about your users, and are responsible for responding to reports of bad behavior or spam.
fi: Ylläpitäjä voi määrittää palvelimen nimen ja lisätiedot sekä moderoida palvelinta. Ylläpitäjällä on pääsy käyttäjien yksityisiin tietoihin, ja hän on vastuussa asiatonta käytöstä ja roskapostia koskevien raporttien käsittelystä.

en: As well as creating lists from the Lists page, you can create a group-curated list here on the group's homepage. Any member of the group can create a list curated by group members.
fi: Ryhmäsivun kautta voi luoda ryhmän kuratoimia listoja samaan tapaan kuin niitä luodaan listasivun kautta. Jokainen ryhmän jäsen voi luota ryhmän jäsenten kuratoimia listoja.

en: Ascending
fi: Nouseva

en: At percent:
fi: Prosenttikohdassa:

en: Audiobook
fi: Äänikirja

en: Author
fi: Tekijä

en: Author Identifiers
fi: Tekijän tunnisteet

en: Author details
fi: Tekijän tiedot

en: Author of <em>%(alt_title)s</em>
fi: Teoksen <em>%(alt_title)s</em> tekijä

en: Author of <em>%(book_title)s</em>
fi: Teoksen <em>%(book_title)s</em> tekijä

en: Author page for %(name)s
fi: Tekijän %(name)s sivu

en: Authors
fi: Tekijät

en: Auto-moderation rules
fi: Automaattimoderointisäännöt

en: Auto-moderation rules will create reports for any local user or status with fields matching the provided string.
fi: Automaattimoderointisääntöjen avulla luodaan raportteja paikallisista käyttäjistä ja tilapäivityksistä, joiden tiedot vastaavat annettua merkkijonoa.

en: Automatically generated report
fi: Automaattisesti luotu raportti

en: Availability:
fi: Saatavuus:

en: Available Themes
fi: Saatavilla olevat teemat

en: Available for loan
fi: Lainattavissa

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to pending requests
fi: Takaisin odottaviin pyyntöihin

en: Back to reports
fi: Palaa raportteihin

en: Barcode reader
fi: Viivakoodinlukija

en: Bio:
fi: Tietoja:

en: Birth date:
fi: Syntymäaika:

en: Block
fi: Estä

en: Block domain
fi: Estä verkkotunnus

en: Blocked
fi: Estetty

en: Blocked Users
fi: Estetyt käyttäjät

en: Blocked by count:
fi: Estäneiden määrä:

en: Blocked by us:
fi: Täältä estettyjä:

en: Blocked domain
fi: Verkkotunnus estetty

en: Book
fi: Kirja

en: Book %(series_number)s
fi: Osa %(series_number)s

en: Book Identifiers
fi: Kirjan tunnisteet

en: Book List: %(name)s
fi: Kirjalista: %(name)s

en: Book Title
fi: Kirjan nimi

en: Book cover preview
fi: Kansikuvan esikatselu

en: Book page
fi: Kirjasivu

en: BookWyrm has been updated since this import with a bug fix
fi: BookWyrm on tuonnin jälkeen päivitetty ja päivitys on korjannut tähän liittyvän ongelman.

en: BookWyrm hosted on <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>
fi: BookWyrm osoitteessa <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>

en: BookWyrm users
fi: BookWyrm-käyttäjät

en: BookWyrm's source code is freely available. You can contribute or report issues on <a href="https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">GitHub</a>.
fi: BookWyrmin lähdekoodi on avointa. Kehitystyöhön voi osallistua ja ongelmista voi ilmoittaa <a href="https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">GitHubissa</a>.

en: Books
fi: Kirjat

en: Books Timeline
fi: Kirjavirta

en: Books by %(name)s
fi: Tekijän %(name)s kirjat

en: Books on your reading status shelves will be shown here.
fi: Tässä näytetään eri lukuvaiheissa olevat kirjat.

en: Boost
fi: Kaiuta

en: Boost status
fi: Kaiuta tilapäivitystä

en: Born:
fi: Syntynyt:

en: Can't find the edition you're looking for?
fi: Eikö oikeaa laitosta löydy?

en: Can't find your code?
fi: Onko koodi hukassa?

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Català (Catalan)
fi: Català (katalaani)

en: Celery Status
fi: Celeryn tila

en: Celery status
fi: Celeryn tila

en: Change Password
fi: Vaihda salasana

en: Changed user permission level
fi: Käyttäjän käyttöoikeustasoa muutettu

en: Check the <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> and <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> in your <code>.env</code> file.
fi: Tarkista <code>.env</code>-tiedostosta asetukset <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> ja <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code>.

en: Check you have the correct username before trying again
fi: Tarkista, että käytät oikeaa käyttäjänimeä, ja yritä uudelleen

en: Check you have the correct username before trying again.
fi: Tarkista, että käytät oikeaa käyttäjänimeä, ja yritä uudelleen.

en: Choose who can see your list here. List privacy options work just like we saw when posting book reviews. This is a common pattern throughout Bookwyrm.
fi: Tästä valitaan listan näkyvyys. Näkyvyysvalinnat toimivat samalla tavoin kuin kirja-arvioiden kohdalla. Tällainen toistuvuus on BookWyrmissä tavallista.

en: Choose who can see your post here. Post privacy can be <strong>Public</strong> (everyone can see), <strong>Unlisted</strong> (everyone can see, but it doesn't appear in public feeds or discovery pages), <strong>Followers</strong> (only your followers can see), or <strong>Private</strong> (only you can see)
fi: Tässä voi valita julkaisun näkyvyyden. Näkyvyysasetuksena voi olla <strong>Julkinen</strong> (näkyy kaikille), <strong>Ei jakelua</strong> (näkyy kaikille, muttei julkaista julkisilla aikajanoilla tai esittelysivuilla), <strong>Seuraajat</strong> (näkyy vain omille seuraajille) tai <strong>Yksityinen</strong> (näkyy vain itselle)

en: Choose wisely! Your username cannot be changed.
fi: Mieti tarkkaan! Käyttäjänimeä ei voi muuttaa.

en: Clear Queues
fi: Tyhjennä jonot

en: Clear filters
fi: Poista suodattimet

en: Clear search
fi: Tyhjennä haku

en: Clearing queues can cause serious problems including data loss! Only play with this if you really know what you're doing. You must shut down the Celery worker before you do this.
fi: Jonojen tyhjentämisestä voi aiheutua vakavia ongelmia, myös tietojen menetystä. Käytä toimintoa vain, jos tiedät, mitä olet tekemässä. Sammuta Celery-taustaohjelma ennen kuin käytät toimintoa.

en: Click on the <strong>Lists</strong> link here to continue the tour.
fi: Jatka esittelykierrosta painamalla <strong>Listat</strong>-linkkiä.

en: Click the <strong>Create List</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
fi: Jatka esittelykierrosta painamalla <strong>Luo lista</strong> -painiketta ja sen jälkeen <strong>Seuraava</strong>-painiketta

en: Click the <strong>Create group</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
fi: Jatka esittelykierrosta painamalla ensin <strong>Luo ryhmä</strong> -painiketta ja sen jälkeen <strong>Seuraava</strong>

en: Click to add cover
fi: Lisää kansikuva

en: Click to enlarge
fi: Suurenna

en: Close
fi: Sulje

en: Closed
fi: Suljettu

en: Code of Conduct
fi: Käyttöehdot

en: Code of conduct:
fi: Käyttöehdot:

en: Code:
fi: Koodi:

en: Color:
fi: Väri:

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Comments
fi: Kommentit

en: Comments from {obj.display_name}
fi: Kommentit — {obj.display_name}

en: Comments only
fi: Vain kommentit

en: Community
fi: Yhteisö

en: Complete
fi: Valmis

en: Complete feed
fi: Kaikki sisältö

en: Completed
fi: Valmis

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm Book Info
fi: Vahvista kirjan tiedot

en: Confirm Email
fi: Vahvista sähköpostiosoite

en: Confirm and Log In
fi: Vahvista ja kirjaudu sisään

en: Confirm email
fi: Vahvista sähköpostiosoite

en: Confirm password:
fi: Vahvista salasana:

en: Confirm your email address
fi: Vahvista sähköpostiosoite

en: Confirm your password to begin setting up 2FA.
fi: Aloita kaksivaiheisen tunnistautumisen käyttöönotto syöttämällä salasanasi.

en: Confirm your password:
fi: Varmista salasanasi:

en: Confirmation code:
fi: Vahvistuskoodi:

en: Congratulations, you've finished the tour! Now you know the basics, but there is lots more to explore on your own. Happy reading!
fi: Esittelykierros on päättynyt! Perustoiminnot on nyt käyty läpi, ja muihin ominaisuuksiin voit tutustua itseksesi. Lukuiloa!

en: Connectors
fi: Liitännät

en: Contact site admin
fi: Ota yhteyttä ylläpitäjään

en: Contact your admin or <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>open an issue</a> if you are seeing unexpected failed items.
fi: Jos nimikkeiden tuonti epäonnistuu odottamattomalla tavalla, ota yhteyttä ylläpitäjään tai <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>tee vikailmoitus</a>.

en: Content
fi: Sisältö

en: Content warning
fi: Sisältövaroitus

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue the tour
fi: Jatka esittelykierrosta

en: Continue the tour by selecting <strong>Your books</strong> from the drop down menu.
fi: Jatka esittelyä valitsemalla pudotusvalikosta <strong>Omat kirjat</strong>.

en: Copied ISBN!
fi: ISBN kopioitu!

en: Copied!
fi: Kopioitu!

en: Copy ISBN
fi: Kopioi ISBN

en: Copy address
fi: Kopioi osoite

en: Copy embed code
fi: Kopioi upotuskoodi

en: Copy the theme file into the <code>bookwyrm/static/css/themes</code> directory on your server from the command line.
fi: Kopioi teematiedosto komentorivillä palvelimen hakemistoon <code>bookwyrm/static/css/themes</code>.

en: Could not access camera
fi: Kameraa ei löytynyt

en: Could not connect to Celery
fi: Celeryyn ei saada yhteyttä

en: Could not connect to Redis broker
fi: Redis-välityspalveluun ei saada yhteyttä

en: Could not find a match for book
fi: Kirjaa ei löytynyt tietokannoista

en: Cover
fi: Kansikuva

en: Create Announcement
fi: Luo tiedote

en: Create Invite
fi: Luo kutsu

en: Create List
fi: Luo lista

en: Create a Group
fi: Luo ryhmä

en: Create an Account
fi: Avaa käyttäjätili

en: Create and save a group to continue the tour.
fi: Jatka esittelykierrosta luomalla ja tallentamalla ryhmä.

en: Create group
fi: Luo ryhmä

en: Create list
fi: Luo lista

en: Create shelf
fi: Luo hylly

en: Create your account
fi: Luo käyttäjätili

en: Create your profile
fi: Luo profiili

en: Created and curated by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
fi: Tekijä ja kuratoija on <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
fi: Luonut <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> and managed by <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>
fi: Luonut <a href="%(userpath)s">%(username)s</a>, hallinnoi <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>

en: Creating a group
fi: Ryhmän luominen

en: Creating a new author: %(name)s
fi: Luodaan uusi tekijä: %(name)s

en: Creating a new list
fi: Uuden listan luominen

en: Curate
fi: Kuratoi

en: Curated
fi: Kuratoitu

en: Current Rules
fi: Nykyiset säännöt

en: Current password:
fi: Nykyinen salasana:

en: Currently Reading
fi: Luettavana

en: Danger
fi: Vaara

en: Dashboard
fi: Kojelauta

en: Data
fi: Tiedot

en: Data file:
fi: Datatiedosto:

en: Data source:
fi: Tietolähde:

en: Date Added
fi: Lisätty

en: Date Created
fi: Luontipäivä

en: Date Updated
fi: Päivitetty

en: Date accepted
fi: Hyväksymispäivä

en: Date added
fi: Lisätty

en: Date added:
fi: Lisätty:

en: Date requested
fi: Pyynnön päivä

en: Days
fi: päivä

en: Deactivate Account
fi: Poista tili käytöstä

en: Deactivate account
fi: Poista tili käytöstä

en: Deactivation reason:
fi: Poistumisen syy:

en: Death date:
fi: Kuolinaika:

en: Decentralized
fi: Hajautettu

en: Default access level:
fi: Oletuskäyttöoikeustaso:

en: Default interface language:
fi: Käyttöliittymän oletuskieli:

en: Default post privacy:
fi: Julkaisujen julkisuuden oletusvalinta:

en: Default theme:
fi: Oletusteema:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Account
fi: Poista käyttäjätili

en: Delete group
fi: Poista ryhmä

en: Delete list
fi: Poista lista

en: Delete notifications
fi: Poista ilmoitukset

en: Delete schedule
fi: Poista ajastus

en: Delete shelf
fi: Poista hylly

en: Delete status
fi: Poista tilapäivitys

en: Delete these read dates
fi: Poista lukuajankohta

en: Delete these read dates?
fi: Poistetaanko lukuajankohta?

en: Delete this group?
fi: Poistetaanko ryhmä?

en: Delete this list?
fi: Poistetaanko lista?

en: Delete this progress update
fi: Poista etenemispäivitys

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleted item
fi: Kohde poistettu

en: Deleted user account
fi: Käyttäjätili poistettu

en: Deleted users
fi: Poistetut käyttäjät

en: Deleting your account cannot be undone. The username will not be available to register in the future.
fi: Käyttäjätilin poistamista ei voi perua. Käyttäjänimeä ei voi myöhemmin rekisteröidä uudelleen.

en: Descending
fi: Laskeva

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Details
fi: Lisätiedot

en: Details:
fi: Lisätiedot:

en: Deutsch (German)
fi: Deutsch (saksa)

en: Died:
fi: Kuollut:

en: Direct Messages
fi: Yksityisviestit

en: Direct Messages with <a href="%(path)s">%(username)s</a>
fi: Yksityisviestit käyttäjän <a href="%(path)s">%(username)s</a> kanssa

en: Direction
fi: Suunta

en: Directory
fi: Hakemisto

en: Disable 2FA
fi: Poista kaksivaiheinen tunnistautuminen käytöstä

en: Disable Two Factor Authentication
fi: Poista kaksivaiheinen tunnistautuminen käytöstä

en: Disable imports
fi: Poista tuonti käytöstä

en: Disable starting new imports
fi: Poista tuontien aloittaminen käytöstä

en: Disabling 2FA will allow anyone with your username and password to log in to your account.
fi: Kun kaksivaiheinen tunnistautuminen ei ole käytössä, tilillesi voidaan kirjautua pelkällä käyttäjätunnuksella ja salasanalla.

en: Discard
fi: Hylkää

en: Discover
fi: Tutustu

en: Discover your stats for %(year)s!
fi: Katsele vuoden %(year)s lukutilastoa!

en: Discoverable:
fi: Löydettävissä:

en: Dismiss message
fi: Piilota viesti

en: Display
fi: Näyttövalinnat

en: Display name:
fi: Näyttönimi:

en: Display settings
fi: Näkyvyysasetukset

en: Do you have book data from another service like GoodReads?
fi: Haluatko käyttää toisesta palvelusta, esimerkiksi Goodreadsista, tuotuja kirjojen tietoja?

en: Documentation
fi: Käyttöohjeet

en: Does Not Expire
fi: ei koskaan

en: Does everything look right?
fi: Ovatko tiedot oikein?

en: Domain
fi: Verkkotunnus

en: Domain block
fi: Verkkotunnuksen esto

en: Domain:
fi: Verkkotunnus:

en: Don't show suggested users
fi: Älä ehdota käyttäjiä seurattavaksi

en: Download file
fi: Lataa tiedosto

en: Download links
fi: Latauslinkit

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit "%(book_title)s"
fi: Muokkaa teosta ”%(book_title)s”

en: Edit Announcement
fi: Muokkaa tiedotetta

en: Edit Author
fi: Muokkaa tekijää

en: Edit Author:
fi: Muokkaa tekijää:

en: Edit Book
fi: Muokkaa kirjaa

en: Edit Goal
fi: Muokkaa tavoitetta

en: Edit Group
fi: Muokkaa ryhmää

en: Edit List
fi: Muokkaa listaa

en: Edit Profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Edit Shelf
fi: Muokkaa hyllyä

en: Edit group
fi: Muokkaa ryhmää

en: Edit links
fi: Muokkaa linkkejä

en: Edit notes
fi: Muokkaa merkintöjä

en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Edit read dates
fi: Muokkaa lukuajankohtaa

en: Edit shelf
fi: Muokkaa hyllyä

en: Edit status
fi: Muokkaa tilapäivitystä

en: Editions of %(book_title)s
fi: Kirjan %(book_title)s laitokset

en: Editions of <a href="%(work_path)s"><i>%(work_title)s</i></a>
fi: Teoksen <a href="%(work_path)s"><i>%(work_title)s</i></a> laitokset

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Email Blocklist
fi: Sähköpostiestolista

en: Email Configuration
fi: Sähköpostin määritys

en: Email address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Email backend:
fi: Sähköpostin taustaohjelma:

en: Email preference
fi: Sähköpostiasetus

en: Email sender:
fi: Sähköpostin lähettäjä:

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Embed this list on a website
fi: Upota lista verkkosivulle

en: Enable image thumbnails:
fi: Ota pikkukuvat käyttöön:

en: Enable imports
fi: Ota tuonti käyttöön

en: Enable preview images:
fi: Ota esikatselukuvat käyttöön:

en: Enabled:
fi: Käytössä:

en: End Tour
fi: Lopeta esittely

en: End date
fi: Päättyen

en: End date:
fi: Päättyen:

en: End tour
fi: Lopeta esittely

en: English
fi: English (englanti)

en: Enter the code from your app:
fi: Syötä sovelluksen antama koodi:

en: Enter the code from your authenticator app:
fi: Syötä autentikointisovelluksen antama koodi:

en: Error following from %(sitename)s
fi: Virhe seurattaessa palvelimelta %(sitename)s

en: Error loading book
fi: Virhe kirjan lataamisessa

en: Error posting status
fi: Virhe tilapäivityksessä

en: Error sending test email:
fi: Virhe lähetettäessä testiviestiä:

en: Errors
fi: Virheitä

en: Español (Spanish)
fi: Español (espanja)

en: Esperanto (Esperanto)
fi: Esperanto (esperanto)

en: Euskara (Basque)
fi: Euskara (baski)

en: Event date:
fi: Tapahtuma-aika:

en: Everything else
fi: Muut

en: Expects a json file in the format provided by FediBlock, with a list of entries that have <code>instance</code> and <code>url</code> fields. For example:
fi: Käytä FediBlock-muotoista json-tiedostoa, jonka tietueissa on kentät <code>instanssi</code> ja <code>url</code>. Esimerkki:

en: Expires
fi: Umpeutuu

en: Expiry:
fi: Umpeutuu:

en: External links
fi: Linkit muualle

en: Failed
fi: Ei onnistunut

en: Failed items
fi: Epäonnistuneita nimikkeitä

en: Failed to load cover
fi: Kansikuvan lataus epäonnistui

en: Failed to save book, see errors below for more information.
fi: Kirjan tallentaminen epäonnistui, lisätietoja virheilmoituksessa alempana.

en: Failed:
fi: Epäonnistuneet:

en: False
fi: Epätosi

en: Federated
fi: Federoitu

en: Federated Instances
fi: Federoituvat palvelimet

en: Federated community
fi: Yhteisö fediversumissa

en: File
fi: Tiedosto

en: File Links
fi: Tiedostolinkit

en: File exceeds maximum size: 10MB
fi: Tiedosto on enimmäiskokoa 10 Mt suurempi

en: File too large
fi: Liian suuri tiedosto

en: File type:
fi: Tiedostomuoto:

en: Filetype
fi: Tiedostomuoto

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Filters are applied
fi: Suodattimia käytössä

en: Find a book
fi: Etsi kirja

en: Find friends
fi: Etsi kavereita

en: Find more information at isni.org
fi: Lisätietoja osoitteessa isni.org

en: Find users
fi: Etsi käyttäjiä

en: Finish
fi: Valmis

en: Finish "%(book_title)s"
fi: Merkitse ”%(book_title)s” luetuksi

en: Finish "<em>%(book_title)s</em>"
fi: Merkitse <em>%(book_title)s</em> luetuksi

en: Finish reading
fi: Luettu kokonaan

en: Finished
fi: Luettu

en: Finished reading
fi: Luki loppuun

en: First published date:
fi: Julkaistu ensimmäisen kerran:

en: Flag statuses
fi: Merkitse tilapäivityksiä

en: Flag users
fi: Merkitse käyttäjiä

en: Follow
fi: Seuraa

en: Follow %(username)s
fi: Seuraa käyttäjää %(username)s

en: Follow %(username)s from another Fediverse account like BookWyrm, Mastodon, or Pleroma.
fi: Seuraa käyttäjää %(username)s toisen fediversumissa (esim. BookWyrm-, Mastodon- tai Pleroma-palvelimella) sijaitsevan käyttäjätilin kautta.

en: Follow %(username)s on the fediverse
fi: Seuraa käyttäjää %(username)s fediversumissa

en: Follow @%(username)s
fi: Seuraa käyttäjää @%(username)s

en: Follow Requests
fi: Seuraamispyynnöt

en: Follow from %(sitename)s
fi: Seuraa palvelimelta %(sitename)s

en: Follow on Fediverse
fi: Seuraa fediversumissa

en: Follow!
fi: Seuraa

en: Followed by them:
fi: Sieltä seurattavia:

en: Followed by us:
fi: Täältä seurattavia:

en: Followers
fi: Seuraajat

en: Followers-only
fi: Vain seuraajille

en: Following
fi: Seurattavat

en: Follows you
fi: Seuraa sinua

en: Footer Content
fi: Alatunnisteen sisältö

en: Forgot your password?
fi: Unohtuiko salasana?

en: Format details:
fi: Lisätietoa julkaisumuodosta:

en: Format:
fi: Julkaisumuoto:

en: Français (French)
fi: Français (ranska)

en: Free
fi: Ilmainen

en: Friendly
fi: Mukava

en: Galego (Galician)
fi: Galego (galego)

en: Generate New Invite
fi: Luo uusi kutsu

en: Generate backup codes
fi: Luo varmistuskoodit

en: Get a copy
fi: Hanki omaksi

en: Give your group a name and describe what it is about. You can make user groups for any purpose - a reading group, a bunch of friends, whatever!
fi: Anna ryhmälle nimi ja kirjoita sille kuvaus. Käyttäjäryhmiä voi luoda monenlaisiin tarkoituksiin: lukupiiriä varten, kaveriporukalle jne.

en: Go to user admin
fi: Siirry käyttäjien hallintaan

en: Goal privacy:
fi: Tavoitteen näkyvyys:

[ctx: Goal successfully completed]
en: Success!
fi: Onnistui!

en: Goodreads key:
fi: Goodreads-avain:

en: Got a favourite you re-read every year? We've got you covered - you can add multiple read dates for the same book 😀
fi: Lempikirjan voi lukea vaikka joka vuosi, ja samalle kirjalle voi lisätä useita lukupäivämääriä! 😀

en: Grant access to the camera to scan a book's barcode.
fi: Anna lupa käyttää kameraa, jotta viivakoodi voidaan skannata.

en: Graphic novel
fi: Sarjakuva

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group Description:
fi: Ryhmän kuvaus:

en: Group Name:
fi: Ryhmän nimi:

en: Group lists
fi: Ryhmän listat

en: Group members
fi: Ryhmän jäsenet

en: Group members can add to and remove from this list
fi: Ryhmän jäsenet voivat lisätä listaan ja poistaa siitä

en: Group visibility
fi: Ryhmän näkyvyys

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Groups have privacy settings just like posts and lists, except that group privacy cannot be <strong>Followers</strong>.
fi: Ryhmien näkyvyysasetukset ovat muuten vastaavat kuin julkaisuilla ja listoilla, mutta ryhmän näkyvyytenä ei voi olla <strong>Seuraajat</strong>.

en: Groups: %(username)s
fi: Ryhmät: %(username)s

en: Guided Tour
fi: Esittelykierros

en: Hardcover
fi: Kovakantinen

en: Have you read %(book_title)s?
fi: Onko tullut luettua %(book_title)s?

en: Here you can see your groups, or create a new one. A group brings together Bookwyrm users and allows them to curate lists together.
fi: Tässä näytetään omat ryhmäsi, ja tätä kautta voit myös luoda uusia ryhmiä. Ryhmät toimivat BookWyrm-käyttäjien kohtauspaikkoina, ja ryhmät voivat kuratoida listoja yhdessä.

en: Hi there,
fi: Hei,

en: Hide followers and following on profile
fi: Älä näytä seuraajia ja seurattavia profiilisivulla

en: Hide status
fi: Piilota tilapäivitys

en: High priority
fi: Korkea prioriteetti

en: Home
fi: Etusivu

en: Home Timeline
fi: Oma aikajana

en: Host user:
fi: Palvelimen käyttäjä:

en: Host:
fi: Palvelin:

en: How to add a theme
fi: Teeman lisääminen — ohje

en: ID
fi: Tunniste

en: IP Address Blocklist
fi: IP-osoitteiden estolista

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: ISFDB ID:
fi: ISFDB-tunniste:

en: If  you ever change your mind, just click on the Guided Tour link to start your tour
fi: Jos mielesi muuttuu, voit katsella esittelyn painamalla Esittelykierros-linkkiä

en: If the book you are looking for is already on this Bookwyrm instance, you can click on the title to go to the book's page.
fi: Jos haettu kirja löytyy jo tämän BookWyrm-palvelimen tietokannasta, kirjan sivulle voi siirtyä painamalla kirjan nimeä.

en: If the book you are looking for is available on a remote catalogue such as Open Library, click on <strong>Import book</strong>.
fi: Jos haettu kirja löytyy etätietokannasta, esimerkiksi Open Librarysta, paina <strong>Tuo kirja</strong>.

en: If the book you are looking for is not listed, try loading more records from other sources like Open Library or Inventaire.
fi: Jos haettua kirjaa ei löydy tietokannasta, kokeile ladata lisää tietueita muista lähteistä, esimerkiksi Open Librarysta tai Inventairesta.

en: If you didn't request to reset your password, you can ignore this email.
fi: Jos et pyytänyt salasanan palautusta, voit jättää viestin huomiotta.

en: If you have an export file from another service like Goodreads or LibraryThing, you can import it here.
fi: Tätä kautta voi tuoda tietoja toisesta palvelusta, esimerkiksi Goodreadsista tai LibraryThingistä.

en: If you have read this book you can post a review including an optional star rating
fi: Luetusta kirjasta voi julkaista arvion sekä antaa sille halutessaan tähtiarvosanan

en: If you still can't find your book, you can add a record manually.
fi: Jos kirjaa ei edelleenkään löydy, sen voi lisätä käsin.

en: If you think you should have access, please speak to your BookWyrm server administrator.
fi: Jos sinulla mielestäsi pitäisi olla oikeus tähän, ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään.

en: If your book is not in the results, try adjusting your search terms.
fi: Jos kirjaa ei löydy, kokeile muokata hakulauseketta.

en: If your review or comment might ruin the book for someone who hasn't read it yet, you can hide your post behind a <strong>spoiler alert</strong>
fi: Jos arvio tai kommentti voi paljastaa kirjasta liikaa sellaiselle, joka ei ole sitä vielä lukenut, arvion tai kommentin voi piilottaa <strong>sisältövaroituksen</strong> taakse

en: Ignore
fi: Hylkää

en: Ignored Invite Requests
fi: Hylätyt kutsupyynnöt

en: Images
fi: Kuvat

en: Import
fi: Tuo

en: Import Blocklist
fi: Tuo estolista

en: Import Books
fi: Tuo kirjoja

en: Import Status
fi: Tuonnin tila

en: Import Troubleshooting
fi: Tuonnin vianmääritys

en: Import block list
fi: Tuo estolista

en: Import book
fi: Tuo kirja

en: Import from another service
fi: Tuo toisesta palvelusta

en: Import preview unavailable.
fi: Tuonnin esikatselu ei ole saatavilla.

en: Import started:
fi: Tuonti alkoi:

en: Import stopped
fi: Tuonti keskeytetty

en: Import triggered
fi: Tuonti käynnistetty

en: Import your reading history
fi: Voit tuoda vanhat lukumerkintäsi

en: Import, manually add, or view an existing book to continue the tour.
fi: Jatka esittelykierrosta tuomalla kirja, lisäämällä sellainen käsin tai siirtymällä tietokannasta jo löytyvän kirjan tietoihin.

en: Imported
fi: Tuotu

en: Imports
fi: Tuonnit

en: Imports are temporarily disabled; thank you for your patience.
fi: Tuonti on väliaikaisesti pois käytöstä; palaa asiaan myöhemmin.

en: Impressum
fi: Yhteystiedot

en: Impressum:
fi: Yhteystiedot:

en: In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s book<br />for a total of %(pages_total)s pages! | In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s books<br />for a total of %(pages_total)s pages!
fi[0]: Vuonna %(year)s %(display_name)s luki %(books_total)s kirjan,<br />jossa oli %(pages_total)s sivua.
fi[1]: Vuonna %(year)s %(display_name)s luki %(books_total)s kirjaa,<br />joissa oli yhteensä %(pages_total)s sivua.

en: In progress
fi: Käynnissä

en: Inactive
fi: Ei aktiivinen

en: Inbox
fi: Postilaatikko

en: Include impressum:
fi: Näytä yhteystiedot:

en: Include reviews
fi: Myös arviot

en: Include spoiler alert
fi: Lisää sisältövaroitus

en: Incorrect Password
fi: Virheellinen salasana

en: Incorrect code
fi: Virheellinen koodi

en: Incorrect password
fi: Väärä salasana

en: Installing BookWyrm
fi: BookWyrmin asennus

en: Instance Activity
fi: Palvelimen aktiivisuus

en: Instance Configuration
fi: Palvelimen määritykset

en: Instance Info
fi: Tietoja palvelimesta

en: Instance Name:
fi: Palvelimen nimi:

en: Instance Settings
fi: Palvelimen asetukset

en: Instance Setup
fi: Palvelimen määritys

en: Instance description:
fi: Palvelimen kuvaus:

en: Instance details
fi: Palvelimen tiedot

en: Instance domain:
fi: Palvelimen verkkotunnus:

en: Instance name
fi: Palvelimen nimi

en: Instance:
fi: Palvelin:

en: Interval:
fi: Aikaväli:

en: Inventaire ID:
fi: Inventaire-tunniste:

en: Invite
fi: Kutsu

en: Invite Requests
fi: Kutsupyynnöt

en: Invite request text:
fi: Kutsupyyntökehote ja -ohje:

en: Invites
fi: Kutsut

en: Is "%(name)s" one of these authors?
fi: Onko ”%(name)s” joku seuraavista tekijöistä?

en: Is this an edition of an existing work?
fi: Onko tämä aiemmin lisätyn teoksen laitos?

en: Italiano (Italian)
fi: Italiano (italia)

en: Items
fi: Nimikkeitä

en: Jane Doe
fi: Marras Meikäläinen

en: Join
fi: Liity

en: Join %(name)s
fi: %(name)s — liity

en: Join BookWyrm
fi: Liity BookWyrmiin

en: Join Directory
fi: Lisää profiilisi hakemistoon

en: Join Now
fi: Liity nyt

en: Joined %(date)s
fi: Liittynyt %(date)s

en: Just read some perfect prose? Let the world know by sharing a quote!
fi: Löytyikö täydellinen kiteytys? Sen voi jakaa lainauksena muillekin!

en: Language:
fi: Kieli:

en: Languages:
fi: Kielet:

en: Last Active
fi: Viimeksi paikalla

en: Last Updated
fi: Päivitetty viimeksi

en: Last active date:
fi: Viimeksi paikalla:

en: Last edited by:
fi: Viimeksi muokannut:

en: Last run date will not be updated
fi: Viimeisintä suoritusaikaa ei päivitetä

en: Last run:
fi: Suoritettu viimeksi:

en: Last updated
fi: Viimeisin päivitys

en: Learn more <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">about %(site_name)s</a>.
fi: Lue lisää <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">%(site_name)s-yhteisöstä</a>.

en: Learn more about %(site_name)s:
fi: Lue lisää %(site_name)s-yhteisöstä:

en: Learn more about moderation
fi: Lisätietoja moderoinnista

en: Leave a rating
fi: Anna arvosana

en: Leave group
fi: Poistu ryhmästä

en: Leaving BookWyrm
fi: Poistutaan BookWyrmistä

en: Let's create a new group!
fi: Luodaanpa uusi ryhmä!

en: Let's log in first...
fi: Kirjaudutaan ensin sisään...

en: Let's see how to create a new list.
fi: Katsotaanpa, kuinka luodaan uusi lista.

en: Librarything key:
fi: Librarything-avain:

en: Lietuvių (Lithuanian)
fi: Lietuvių (liettua)

en: Like
fi: Tykkää

en: Like status
fi: Tykkää tilapäivityksestä

en: Limit the amount of imports
fi: Rajoita tuontien määrää

en: Link
fi: Linkki

en: Link Domains
fi: Linkkien verkkotunnukset

en: Link domains must be approved before they are shown on book pages. Please make sure that the domains are not hosting spam, malicious code, or deceptive links before approving.
fi: Linkkien verkkotunnukset näkyvät teossivuilla vasta, kun ne on hyväksytty. Ennen hyväksymistä tulee varmistaa, että verkko-osoitteen kautta ei jaella roskapostia, haitallista koodia tai huijauslinkkejä.

en: Links for "<em>%(title)s</em>"
fi: Teoksen "<em>%(title)s</em>" linkit

en: Links from this domain will be removed until your report has been reviewed.
fi: Tästä verkkotunnuksesta saapuvat linkit poistetaan, kunnes raportti on tarkistettu.

en: Links from unknown domains will need to be approved by a moderator before they are added.
fi: Moderaattorin on hyväksyttävä tuntemattomiin verkko-osoitteisiin johtavat linkit.

en: List Order
fi: Lisäysjärjestys

en: List curation
fi: Listan kuratointi

en: List curation:
fi: Listan kuratointi:

en: List position
fi: Sijainti listassa

en: List privacy
fi: Listan näkyvyys

en: Lists
fi: Listat

en: Lists: %(username)s
fi: Listat: %(username)s

en: Load %(count)d unread status | Load %(count)d unread statuses
fi[0]: Lataa %(count)d lukematon tilapäivitys
fi[1]: Lataa %(count)d lukematonta tilapäivitystä

en: Load cover from URL:
fi: Ladattavan kansikuvan URL:

en: Load data
fi: Lataa tiedot

en: Load more records
fi: Lataa lisää tietueita

en: Load results from other catalogues
fi: Lataa tuloksia muista katalogeista

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this author which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
fi: Tietoja ladattaessa muodostetaan yhteys lähteeseen <strong>%(source_name)s</strong> ja sieltä haetaan metatietoja, joita ei vielä ole täällä. Olemassa olevia metatietoja ei korvata uusilla.

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this book which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
fi: Tietoja ladattaessa muodostetaan yhteys lähteeseen <strong>%(source_name)s</strong> ja sieltä haetaan metatietoja, joita ei vielä ole täällä. Olemassa olevia metatietoja ei korvata uusilla.

en: Local
fi: Paikallinen

en: Local users
fi: Paikalliset käyttäjät

en: Locked account
fi: Lukittu tili

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Log in to %(sitename)s
fi: Kirjaudu palvelimelle %(sitename)s

en: Log in to import or add books.
fi: Kirjojen tuonti tai lisääminen edellyttää sisäänkirjautumista.

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Logo small:
fi: Pieni logo:

en: Looking for shelf privacy? You can set a separate visibility level for each of your shelves. Go to <a href="%(path)s">Your Books</a>, pick a shelf from the tab bar, and click "Edit shelf."
fi: Haluatko pitää hyllysi yksityisenä? Voit asettaa kunkin hyllyn näkyvyyden erikseen. Siirry <a href="%(path)s">Omiin kirjoihin</a>, valitse välilehdeltä haluamasi hylly ja napsauta ”Muokkaa hyllyä”.

en: Low priority
fi: Alhainen prioriteetti

en: Main navigation menu
fi: Päävalikko

en: Make page private
fi: Tee sivusta yksityinen

en: Make page public
fi: Tee sivusta julkinen

en: Make sure everything looks right before proceeding
fi: Varmista, että asetukset näyttävät oikealta

en: Make your profile discoverable to other BookWyrm users.
fi: Auta muita BookWyrm-käyttäjiä löytämään profiilisi helpommin.

en: Manage Users
fi: Käyttäjien hallinta

en: Managed by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
fi: Ryhmää hallinnoi <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Manager
fi: Hallinnoija

en: Manually add book
fi: Lisää kirja käsin

en: Manually approve followers
fi: Hyväksy seuraajat käsin

en: Manually approve followers:
fi: Hyväksy seuraajat käsin:

en: Manually approved followers:
fi: Käsin hyväksytyt seuraajat:

en: Max uses
fi: Käyttökertoja enintään

en: Medium priority
fi: Keskitason prioriteetti

en: Meet your admins
fi: Ylläpitäjät

en: Members of this group can create group-curated lists.
fi: Ryhmän jäsenet voivat luoda ryhmän ylläpitämiä listoja.

en: Mentions
fi: Maininnat

en: Message reporter
fi: Viestin raportoija

en: Messaged reported user
fi: Raportoidulle käyttäjälle ilmoitettu

en: Messaged reporter
fi: Raportoijalle ilmoitettu

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: Moderation
fi: Moderointi

en: Moderation Activity
fi: Moderointitoiminta

en: Moderator
fi: Moderaattori

en: Moderator deletion
fi: Moderaattorin poistama

en: Moderator suspension
fi: Moderaattorin estämä

en: More %(site_name)s users want to read <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> than any other book.
fi: Monet %(site_name)s-yhteisössä haluavat lukea mm. teoksen <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a>.

en: More about this site
fi: Tietoja sivustosta

en: More info about this report:
fi: Lisätietoja raportista:

en: More options
fi: Lisävalinnat

en: More shelves
fi: Lisää hyllyjä

en: Move book
fi: Siirrä kirja

en: Name:
fi: Nimi:

en: Navigation Bar
fi: Toiminnot sivustolla liikkumiseen

en: Nederlands (Dutch)
fi: Nederlands (hollanti)

en: Need help?
fi: Tarvitsetko apua?

en: Needs manual review
fi: Vaatii ihmisen tarkistuksen

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: New report for %(site_name)s
fi: %(site_name)s — uusi raportti

en: Newer
fi: Uudemmat

en: Next
fi: Seuraava

en: Next in our tour we will explore Groups!
fi: Seuraavaksi tutustumme ryhmiin!

en: Next: Groups
fi: Seuraavaksi: Ryhmät

en: No IP addresses currently blocked
fi: Ei estettyjä IP-osoitteita

en: No active invites
fi: Ei aktiivisia kutsuja

en: No active tasks
fi: Ei aktiivisia tehtäviä

en: No activities for this hashtag yet!
fi: Tätä aihetunnistetta ei ole vielä käytetty!

en: No activities yet!
fi: Ei toimintaa!

en: No announcements found
fi: Ei tiedotteita

en: No books found
fi: Kirjoja ei löytynyt

en: No books found for "%(query)s"
fi: Hakulausekkeella ”%(query)s” ei löytynyt kirjoja

en: No books found matching the query "%(query)s"
fi: Hakulauseketta ”%(query)s” vastaavia kirjoja ei löytynyt

en: No cover
fi: Ei kansikuvaa

en: No domains currently approved
fi: Ei hyväksyttyjä verkkotunnuksia

en: No domains currently blocked
fi: Ei estettyjä verkkotunnuksia

en: No domains currently pending
fi: Ei odottavia verkkotunnuksia

en: No email domains currently blocked
fi: Ei estettyjä sähköpostiverkkotunnuksia

en: No followers you follow
fi: Ei seuraajia, joita seuraat itse

en: No groups found.
fi: Ryhmiä ei löytynyt.

en: No instances found
fi: Palvelimia ei löytynyt

en: No items currently need review
fi: Ei tarkastusta odottavia nimikkeitä

en: No links available
fi: Ei linkkejä

en: No links available for this book.
fi: Tähän kirjaan ei liity linkkejä.

en: No links available for this domain.
fi: Verkkotunnukselle ei ole linkkejä.

en: No lists found.
fi: Listoja ei löytynyt.

en: No matching imports found.
fi: Ei ehtoihin sopivia tuonteja.

en: No notes provided
fi: Ei merkintöjä

en: No potential members found for "%(user_query)s"
fi: Hakulausekkeella ”%(user_query)s” ei löydy mahdollisia jäseniä

en: No rating
fi: Ei arvosanaa

en: No recent imports
fi: Ei viimeaikaisia tuonteja

en: No reports found.
fi: Ei raportteja.

en: No requests
fi: Ei pyyntöjä

en: No results found for "%(query)s"
fi: Ei tuloksia hakulausekkeella ”%(query)s”

en: No reviews or comments yet!
fi: Ei arvioita tai kommentteja.

en: No thanks
fi: Ei kiitos

en: No users currently blocked.
fi: Ei estettyjä käyttäjiä.

en: No users found for "%(query)s"
fi: Hakulausekkeella ”%(query)s” ei löytynyt käyttäjiä

en: Norsk (Norwegian)
fi: Norsk (norja)

en: Not Found
fi: Ei löydy

en: Not a valid CSV file
fi: Epäkelpo CSV-tiedosto

en: Not set
fi: Ei asetettu

en: Notes
fi: Merkintöjä

en: Notes:
fi: Merkintöjä:

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Now that we've explored book shelves, let's take a look at a related concept: book lists!
fi: Nyt kun hyllyt ovat tulleet tutuksi, vilkaistaan toista, hieman erilaista käsitettä: kirjalistoja.

en: Now you understand the basics of your profile page, let's add a book to your shelves.
fi: Nyt kun profiilisivun perusasiat ovat tulleet tutuiksi, voidaan vaikka lisätä johonkin hyllyyn kirja.

en: OCLC Number:
fi: OCLC-numero:

en: Oh no!
fi: Voi ei!

en: Older
fi: Vanhemmat

en: On average, recent imports have taken %(hours)s hours.
fi: Viime aikoina tuonteihin on kulunut keskimäärin %(hours)s tuntia.

en: On average, recent imports have taken %(minutes)s minutes.
fi: Viime aikoina tuonteihin on kulunut keskimäärin %(minutes)s minuuttia.

en: On page:
fi: Sivulla:

en: Once the instance is set up, you can promote other users to moderator or admin roles from the admin panel.
fi: Kun palvelin on määritetty, muille käyttäjille voi antaa moderaattorin tai ylläpitäjän roolin hallintapaneelin kautta.

en: Once you're happy with how everything is set up, click the <strong>Save</strong> button to create your new group.
fi: Kun asetukset näyttävät hyvältä, luo ryhmä painamalla <strong>Tallenna</strong>-painiketta.

en: One Day
fi: päivässä

en: One Month
fi: kuukaudessa

en: One Week
fi: viikossa

en: One last step before you join %(site_name)s! Please confirm your email address by clicking the link below:
fi: Vielä yksi juttu! %(site_name)s avautuu sinulle, kun vahvistat sähköpostiosoitteesi tästä linkistä:

en: Only you can add and remove books to this list
fi: Vain sinä voit lisätä kirjoja listaan ja poistaa niitä

en: Oops!
fi: Hupsista!

en: Open
fi: Avoin

en: Open image in new window
fi: Avaa kuva uudessa ikkunassa

en: Openlibrary ID:
fi: Openlibrary-tunniste:

en: Openlibrary key
fi: Openlibrary-avain

en: Openlibrary key:
fi: Openlibrary-avain:

en: Options
fi: Valinnat

en: Or enter the code "%(confirmation_code)s" at login.
fi: Tai syötä koodi ”%(confirmation_code)s” sisäänkirjautuessasi.

en: Or enter the code "<code>%(confirmation_code)s</code>" at login.
fi: Tai syötä koodi <code>%(confirmation_code)s</code> sisäänkirjautuessasi.

en: Order by
fi: Järjestys

en: Other editions
fi: Muut laitokset

en: Pages:
fi: Sivumäärä:

en: Paperback
fi: Pehmeäkantinen

en: Password does not match
fi: Salasanat eivät täsmää

en: Password:
fi: Salasana:

en: Pending
fi: Odottaa

en: Pending Books
fi: Hyväksyntää odottavat kirjat

en: Pending items
fi: Odottavia nimikkeitä

en: Permanently delete account
fi: Poista käyttäjätili pysyvästi

en: Permanently delete user
fi: Poista käyttäjä pysyvästi

en: Permanently deleted
fi: Poistettu pysyvästi

en: Permission Denied
fi: Pääsy kielletty

en: Physical Properties
fi: Painoksen ominaisuudet

en: Places
fi: Paikat

en: Please confirm your email
fi: Vahvista sähköpostiosoite

en: Polski (Polish)
fi: Polski (puola)

en: Popular on %(site_name)s
fi: %(site_name)s-yhteisön suosiossa

en: Port:
fi: Portti:

en: Português Europeu (European Portuguese)
fi: Português Europeu (portugali)

en: Português do Brasil (Brazilian Portuguese)
fi: Português do Brasil (brasilianportugali)

en: Position:
fi: Sijainti:

en: Post
fi: Julkaise

en: Post a comment
fi: Julkaise kommentti

en: Post a review
fi: Julkaise arvio

en: Post privacy
fi: Julkaisun näkyvyys

en: Post to feed
fi: Julkaise syötteessä

en: Posted by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
fi: Julkaissut <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Preferred Timezone:
fi: Ensisijainen aikavyöhyke:

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Previous
fi: Edellinen

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Privacy
fi: Yksityisyysvalinnat

en: Privacy Policy
fi: Tietosuojakäytäntö

en: Privacy Policy:
fi: Tietosuojakäytäntö:

en: Privacy setting for imported reviews:
fi: Tuotavien arvioiden yksityisyysvalinta:

en: Private
fi: Yksityinen

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile and settings menu
fi: Profiili- ja asetusvalikko

en: Progress
fi: Eteneminen

en: Progress Updates:
fi: Etenemispäivitykset:

en: Progress:
fi: Eteneminen:

en: Protocol:
fi: Protokolla:

en: Public
fi: Julkinen

en: Publication
fi: Julkaisu

en: Published %(date)s
fi: Julkaistu: %(date)s

en: Published %(date)s by %(publisher)s.
fi: Julkaisu: %(publisher)s, %(date)s.

en: Published by %(publisher)s.
fi: Kustantaja: %(publisher)s.

en: Published date:
fi: Julkaisuaika:

en: Publisher:
fi: Kustantaja:

en: Purchasable
fi: Ostettavissa

en: Question:
fi: Kysymys:

en: Queues
fi: Jonoja

en: Quotations
fi: Lainaukset

en: Quote
fi: Lainaus

en: Quote:
fi: Lainaus:

en: Quotes from {obj.display_name}
fi: Lainaukset — {obj.display_name}

en: Quotes only
fi: Vain lainaukset

en: RSS feed
fi: RSS-syöte

en: Rate
fi: Arvostele

en: Rating
fi: Arvosana

en: Re-open
fi: Avaa uudelleen

en: Re-opened report
fi: Raportti avattu uudelleen

en: Re-send invite
fi: Uusi kutsu

en: Re-trying an import can fix missing items in cases such as:
fi: Tuonnin uudelleenyritys saattaa löytää puuttuvia nimikkeitä esimerkiksi seuraavissa tapauksissa:

en: Reactivate Account
fi: Aktivoi tili uudelleen

en: Reactivate account
fi: Aktivoi tili uudelleen

en: Read
fi: Luettu

en: Reading Goal
fi: Lukutavoite

en: Reading finish date cannot be before start date.
fi: Lopetuspäivä ei voi olla ennen aloituspäivää.

en: Reading finished date cannot be in the future.
fi: Lukemisen lopetuspäivä ei voi olla tulevaisuudessa.

en: Reading goal:
fi: Lukutavoite:

en: Reading status
fi: Lukuvaihe

en: Reading status shelves
fi: Lukuvaiheen mukaiset hyllyt

en: Reading stopped date cannot be before start date.
fi: Keskeytyspäivä ei voi olla ennen aloituspäivää.

en: Reading stopped date cannot be in the future.
fi: Keskeytyspäivä ei voi olla tulevaisuudessa.

en: Recent Books
fi: Uusimmat kirjat

en: Recent Imports
fi: Viimeksi tuotu

en: Recently active
fi: Vastikään aktiiviset ensin

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh data
fi: Päivitä tiedot

en: Registration
fi: Käyttäjätilien avaaminen

en: Registration closed text:
fi: Teksti, joka näytetään, kun käyttäjätilin avaaminen ei ole mahdollista:

en: Registration is enabled on this instance
fi: Rekisteröityminen palvelimelle on käytössä

en: Registrations
fi: Rekisteröitymisiä

en: Reject
fi: Hylkää

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Remote
fi: Etä

en: Remote instance
fi: Etäpalvelin

en: Remove
fi: Poista

en: Remove %(name)s
fi: Poista %(name)s

en: Remove @%(username)s
fi: Poista @%(username)s

en: Remove from %(name)s
fi: Poista hyllystä %(name)s

en: Remove rule
fi: Poista sääntö

en: Remove subject
fi: Poista aihe

en: Remove theme
fi: Poista teema

en: Reply
fi: Vastaa

en: Report
fi: Raportoi

en: Report #%(report_id)s: Link added by @%(username)s
fi: Raportti %(report_id)s: käyttäjän @%(username)s lisäämä linkki

en: Report #%(report_id)s: Link domain
fi: Raportti %(report_id)s: Verkkotunnus

en: Report #%(report_id)s: Status posted by @%(username)s
fi: Raportti %(report_id)s: käyttäjän @%(username)s tilapäivitys

en: Report #%(report_id)s: User @%(username)s
fi: Raportti %(report_id)s: käyttäjä @%(username)s

en: Report %(domain)s link
fi: Raportoi linkki %(domain)s

en: Report @%(username)s
fi: Raportoi käyttäjästä @%(username)s

en: Report @%(username)s's status
fi: Raportoi käyttäjän @%(username)s tilapäivitys

en: Report spam
fi: Ilmoita roskapostiksi

en: Reported by <a href="%(path)s">@%(username)s</a>
fi: Ilmoittaja <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Reported links
fi: Raportoidut linkit

en: Reported status
fi: Raportoitu tilapäivitys

en: Reports
fi: Raportit

en: Reports:
fi: Raportteja:

en: Reports: %(instance_name)s
fi: Raportit: %(instance_name)s

en: Reports: <small>%(instance_name)s</small>
fi: Raportit: <small>%(instance_name)s</small>

en: Request an Invitation
fi: Pyydä kutsulinkkiä

en: Requested
fi: Pyydetty

en: Requesting camera...
fi: Pyydetään kameraa...

en: Require users to confirm email address
fi: Vaadi käyttäjiä vahvistamaan sähköpostiosoitteensa

en: Resend confirmation link
fi: Lähetä vahvistuslinkki uudelleen

en: Resend link
fi: Lähetä linkki uudelleen

en: Reset Password
fi: Palauta salasana

en: Reset password
fi: Palauta salasana

en: Reset your %(site_name)s password
fi: Palauta %(site_name)s-salasanasi

en: Resolve
fi: Ratkaise

en: Resolved
fi: Ratkaistu

en: Resolved report
fi: Raportti ratkaistu

en: Results from
fi: Tulokset lähteestä

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Retry Status
fi: Uudelleenyrityksen tila

en: Review
fi: Arvio

en: Review items
fi: Tarkista nimikkeitä

en: Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s star): %(review_title)s | Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s stars): %(review_title)s
fi[0]: Arvio teoksesta ”%(book_title)s” (%(display_rating)s tähti): %(review_title)s
fi[1]: Arvio teoksesta ”%(book_title)s” (%(display_rating)s tähteä): %(review_title)s

en: Review of "%(book_title)s": %(review_title)s
fi: Arvio teoksesta: ”%(book_title)s”: %(review_title)s

en: Review:
fi: Arvio:

en: Reviews
fi: Arviot

en: Reviews and Comments
fi: Arviot ja kommentit

en: Reviews from {obj.display_name}
fi: Kirja-arviot — {obj.display_name}

en: Reviews only
fi: Vain arviot

en: Română (Romanian)
fi: Română (romania)

en: Row
fi: Rivi

en: Run <code>./bw-dev compile_themes</code> and <code>./bw-dev collectstatic</code>.
fi: Suorita <code>./bw-dev compile_themes</code> ja <code>./bw-dev collectstatic</code>.

en: Run now
fi: Suorita nyt

en: Run time
fi: Käyttöaika

en: Sadly %(display_name)s didn’t finish any books in %(year)s
fi: %(display_name)s ei lukenut yhtään kirjaa vuonna %(year)s

en: Save
fi: Tallenna

en: Save &amp; continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Save your group
fi: Tallenna ryhmä

en: Saved
fi: Tallennettu

en: Saved Lists
fi: Tallennetut listat

en: Scan Barcode
fi: Skannaa viivakoodi

en: Scan the QR code with your authentication app and then enter the code from  your app below to confirm your app is set up.
fi: Vahvista autentikointisovellus skannaamalla QR-koodi sovelluksella ja syöttämällä alle sovelluksen antama koodi.

en: Schedule scan
fi: Ajasta skannaus

en: Schedule:
fi: Ajastus:

en: Search
fi: Haku

en: Search again
fi: Hae uudelleen

en: Search book records by scanning an ISBN barcode using your device's camera - great when you're in the bookstore or library!
fi: Kirjatietueita voi hakea skannaamalla ISBN-viivakoodin laitteen kameralla — erinomainen toiminto kirjakaupassa tai kirjastossa!

en: Search box
fi: Hakukenttä

en: Search editions
fi: Hae laitoksia

en: Search for a book
fi: Hae kirjaa

en: Search for a book, user, or list
fi: Hae kirjaa, käyttäjää tai listaa

en: Search for a title or author to continue the tour.
fi: Jatka esittelykierrosta hakemalla jotakin kirjaa tai kirjailijaa.

en: Search for a user
fi: Etsi käyttäjää

en: Search for books, users, or lists using this search box.
fi: Tällä hakukentällä voi hakea kirjoja, käyttäjiä tai listoja.

en: Search query
fi: Hakulauseke

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Search to add a user
fi: Hae lisättävää käyttäjää

en: Search type
fi: Hakutyyppi

en: Searching
fi: Haetaan

en: See tagged statuses in the local %(site_name)s community
fi: Aihetunnisteilla merkityt %(site_name)s-yhteisön julkaisut

en: See what's new in the local %(site_name)s community
fi: Uutta %(site_name)s-yhteisössä

en: Select Group
fi: Valitse ryhmä

en: Select a group
fi: Valitse ryhmä

en: Self deactivation
fi: Tilin käytöstäpoisto

en: Self deletion
fi: Itse poistettu

en: Send direct message
fi: Lähetä yksityisviesti

en: Send invite
fi: Lähetä kutsu

en: Send test email
fi: Lähetä testiviesti

en: Send test email to %(email)s
fi: Lähetä testiviesti osoitteeseen %(email)s

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Separate multiple values with commas.
fi: Erota erilliset arvot pilkulla.

en: Series by
fi: Sarja.

en: Series number:
fi: Osan numero:

en: Series:
fi: Sarja:

en: Server Error
fi: Palvelinvirhe

en: Set
fi: Aseta

en: Set a goal for how many books you'll finish reading in %(year)s, and track your progress throughout the year.
fi: Aseta tavoite, kuinka monta kirjaa haluat lukea vuonna %(year)s, ja seuraa tavoitteen etenemistä.

en: Set a question for invite requests
fi: Kutsupyyntöjen lisätietokysymys

en: Set display name
fi: Aseta näyttönimi

en: Set display name for %(url)s
fi: Aseta osoitteen %(url)s näyttönimi

en: Set goal
fi: Aseta tavoite

en: Set import limit to
fi: Aseta tuontirajaksi

en: Set instance default theme
fi: Aseta palvelimen oletusteema

en: Set limit
fi: Ota rajoitus käyttöön

en: Set the value to 0 to not enforce any limit.
fi: Poista kaikki rajoitukset asettamalla arvoksi 0.

en: Set up 2FA
fi: Ota kaksivaiheinen tunnistautuminen käyttöön

en: Set up BookWyrm
fi: Ota BookWyrm käyttöön

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings saved
fi: Asetukset tallennettu

en: Share a quote
fi: Julkaise lainaus

en: Share this page
fi: Jaa sivu

en: Share your thoughts
fi: Jaa ajatuksesi

en: Sharing status: <strong>private</strong>
fi: Jakamisvalinta: <strong>yksityinen</strong>

en: Sharing status: <strong>public with key</strong>
fi: Jakamisvalinta: <strong>avaimen kanssa julkinen</strong>

en: Shelf
fi: Hylly

en: Shelved
fi: Hyllytetty

en: Shelves are for organising books for yourself, whereas Lists are generally for sharing with others.
fi: Hyllyjä käytetään omien kirjojen organisointiin, kun taas listat on tarkoitettu jaettavaksi muiden kanssa.

en: Short description:
fi: Lyhyt kuvaus:

en: Show RSS Options
fi: Näytä RSS-valinnat

en: Show all updates
fi: Näytä kaikki päivitykset

en: Show less
fi: Näytä vähemmän

en: Show more
fi: Näytä lisää

en: Show reading goal prompt in feed
fi: Näytä lukutavoitekehote syötteen joukossa

en: Show rules
fi: Näytä säännöt

en: Show status
fi: Näytä tilapäivitys

en: Show suggested users
fi: Näytä ehdotettuja käyttäjiä

en: Show this account in suggested users
fi: Näytä oma käyttäjätilisi ehdotettujen käyttäjien joukossa

en: Show this account in suggested users:
fi: Näytä käyttäjätili ehdotettujen käyttäjien hakemistossa:

en: Show/Hide password
fi: Näytä/piilota salasana

en: Sign Up
fi: Rekisteröidy

en: Site Settings
fi: Sivuston asetukset

en: Skip this step
fi: Ohita

en: Software
fi: Ohjelmisto

en: Software version:
fi: Ohjelmistoversio:

en: Software:
fi: Ohjelmisto:

en: Some ebooks can be downloaded for free from external sources. They will be shown here.
fi: Joitakin e-kirjoja voi ladata maksutta ulkopuolisista lähteistä. Latauslinkit näytetään tässä.

en: Some thoughts on the book
fi: Kirjan herättämiä ajatuksia

en: Some users might try to import a large number of books, which you want to limit.
fi: Joskus käyttäjät voivat yrittää tuoda suuria määriä kirjoja, ja voit halutessasi rajoittaa tätä.

en: Something went wrong trying to follow <strong>%(account)s</strong>
fi: Käyttäjätilin <strong>%(account)s</strong> seuraamisessa tapahtui virhe

en: Something went wrong! Sorry about that.
fi: Jokin meni pieleen.

en: Sorry! This invite code is no longer valid.
fi: Kutsukoodi ei ole enää voimassa.

en: Sorry! We couldn't find that code.
fi: Koodia ei löytynyt.

en: Sort By
fi: Lajittelujärjestys

en: Sort List
fi: Lajittele lista

en: Sort Title:
fi: Lajittelussa käytettävä nimi:

en: Sorted ascending
fi: Järjestys: nouseva

en: Sorted descending
fi: Järjestys: laskeva

en: Spoiler alerts
fi: Sisältövaroitukset

en: Spoilers ahead!
fi: Juonipaljastuksia!

en: Spoilers/content warnings:
fi: Sisältövaroitukset:

en: Start "%(book_title)s"
fi: Aloita ”%(book_title)s”

en: Start "<em>%(book_title)s</em>"
fi: Aloita <em>%(book_title)s</em>

en: Start date
fi: Alkaen

en: Start date:
fi: Alkaen:

en: Start reading
fi: Aloita lukeminen

en: Started
fi: Aloitettu

en: Started reading
fi: Alkoi lukea

en: Status
fi: Tila

en: Status activity
fi: Tilapäivityksiä

en: Status has been deleted
fi: Tilapäivitys on poistettu

en: Status updates from {obj.display_name}
fi: {obj.display_name} — tilapäivitykset

en: Status:
fi: Tila:

en: Statuses
fi: Tilapäivityksiä

en: Statuses posted
fi: Tilapäivityksiä

en: Statuses posted:
fi: Tilapäivityksiä:

en: Stop Reading "%(book_title)s"
fi: Keskeytä teoksen ”%(book_title)s” lukeminen

en: Stop Reading "<em>%(book_title)s</em>"
fi: Keskeytä teoksen ”<em>%(book_title)s</em>” lukeminen

en: Stop import
fi: Keskeytä tuonti

en: Stop import?
fi: Keskeytetäänkö tuonti?

en: Stop reading
fi: Keskeytä lukeminen

en: Stopped
fi: Keskeytetty

en: Stopped Reading
fi: Jäi kesken

en: Stopped reading
fi: Jäi kesken

en: Streams
fi: Virrat

en: String match
fi: Haettava merkkijono

en: Subjects
fi: Aiheet

en: Subjects:
fi: Aiheet:

en: Submit
fi: Lähetä

en: Subtitle:
fi: Alaotsikko:

en: Success
fi: Onnistui

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Success! Email address confirmed.
fi: Sähköpostiosoite vahvistettu.

en: Successful items
fi: Onnistuneita nimikkeitä

en: Successfully added rule
fi: Säännön lisääminen onnistui

en: Successfully added theme
fi: Teeman lisääminen onnistui

en: Successfully blocked:
fi: Onnistuneesti estetyt:

en: Successfully changed password
fi: Salasanan vaihto onnistui

en: Successfully posted status
fi: Tilapäivitys onnistui

en: Successfully sent test email.
fi: Testiviestin lähetys onnistui.

en: Successfully updated 2FA settings
fi: 2FA-asetukset muutettu

en: Suggest
fi: Ehdota

en: Suggest "<em>%(title)s</em>" for this list
fi: Ehdota teosta <em>%(title)s</em> tähän listaan

en: Suggest Books
fi: Ehdota kirjoja

en: Suggested
fi: Ehdotetut ensin

en: Suggested Books
fi: Kirjaehdotuksia

en: Suggested Users
fi: Ehdotetut käyttäjät

en: Suggested by
fi: Ehdottanut

en: Summary:
fi: Tietoja:

en: Suomi (Finnish)
fi: suomi

en: Support %(site_name)s on <a href="%(support_link)s" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">%(support_title)s</a>
fi: Tue %(site_name)s-sivustoa osoitteessa <a href="%(support_link)s" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">%(support_title)s</a>

en: Support link:
fi: Rahankeruulinkki:

en: Support title:
fi: Rahankeruulinkin otsikko:

en: Suspend user
fi: Hyllytä käyttäjä

en: Suspended user
fi: Käyttäjä hyllytetty

en: Svenska (Swedish)
fi: Svenska (ruotsi)

en: Switch to this edition
fi: Vaihda tähän laitoksen

en: System
fi: Järjestelmä

en: Tagline:
fi: Motto:

en: Take me there
fi: Jatka

en: Task name
fi: Tehtävän nimi

en: Test email
fi: Testiviesti

en: Thank you! Your request has been received.
fi: Pyyntö vastaanotettu.

en: That book is already on this list.
fi: Kirja on jo listassa.

en: That makes an average of %(pages)s pages per book.
fi: Keskimäärin siis %(pages)s-sivuisia kirjoja.

en: That’s great!
fi: Ei hassummin!

en: The Books tab shows your book shelves. We'll explore this later in the tour.
fi: Kirjat-välilehdellä näytetään omat kirjahyllysi. Katsotaan niitä tarkemmin esittelykierroksen myöhemmässä vaiheessa.

en: The bell will light up when you have a new notification. When it does, click on it to find out what exciting thing has happened!
fi: Kellokuvake ilmoittaa uusista ilmoituksista. Ilmoituksia pääsee lukemaan kellokuvaketta painamalla.

en: The book has been added to the instance since this import
fi: Kirja on tuonnin jälkeen lisätty palvelimen tietokantaan.

en: The end of the year is the best moment to take stock of all the books read during the last 12 months. How many pages have you read? Which book is your best-rated of the year? We compiled these stats, and more!
fi: Vuoden lopussa on hyvä hetki vilkaista vuoden aikana luettuja kirjoja. Montako sivua tuli luettua? Mikä kirja sai parhaan arvosanan? Nämä ja muita tietoja löytyy tilastokoosteesta!

en: The file you are uploading is too large.
fi: Lähettämäsi tiedosto on liian suuri.

en: The page can be seen by anyone with the complete address.
fi: Sivu on julkisesti nähtävissä, jos sen koko osoite on tiedossa.

en: The page is private, only you can see it.
fi: Sivu on yksityinen, vain sinä voit nähdä sen.

en: The page you requested doesn't seem to exist!
fi: Pyytämääsi sivua ei ole olemassa.

en: Their best rated review
fi: Korkein arvosana

en: Their rating: <strong>%(rating)s</strong>
fi: Arvosana: <strong>%(rating)s</strong>

en: Their shortest read this year…
fi: Vuoden lyhyin kirja…

en: Theme filename
fi: Teeman tiedostonimi

en: Theme name
fi: Teeman nimi

en: Theme:
fi: Teema:

en: Themes
fi: Teemat

en: There are no books here right now! Try searching for a book to get started
fi: Ei kirjoja. Kokeile hakea kirjoja

en: There aren't any activities right now! Try following a user to get started
fi: Ei tapahtumia. Seuraa muita käyttäjiä

en: There can be multiple editions of a book, in various formats or languages. You can choose which edition you want to use.
fi: Kirjasta voi olla useita eri laitoksia eri julkaisumuodoissa ja eri kielillä. Tästä voi valita halutun laitoksen.

en: These are some first steps to get you started.
fi: Näillä pääset alkuun.

en: This action cannot be un-done
fi: Toimintoa ei voi kumota

en: This domain is blocked. Please contact your administrator if you think this is an error.
fi: Verkkotunnus on estetty. Jos epäilet virhettä, ota yhteyttä ylläpitäjään.

en: This group has no lists
fi: Ryhmällä ei ole listoja

en: This import is in an old format that is no longer supported. If you would like to troubleshoot missing items from this import, click the button below to update the import format.
fi: Tuonti on vanhassa muodossa, jota ei enää tueta. Jos haluat selvittää tuonnista puuttuvia nimikkeitä, päivitä tuonnin muoto painamalla alla olevaa painiketta.

en: This is a new author
fi: Uusi tekijä

en: This is a new work
fi: Uusi teos

en: This is a test email.
fi: Tämä on testiviesti.

en: This is home page of a book. Let's see what you can do while you're here!
fi: Tämä on kirjakohtainen sivu. Katsotaan, mitä kaikkea sivulta löytyy.

en: This is only intended to be used when things have gone very wrong with imports and you need to pause the feature while addressing issues.
fi: Käytä tätä vain, kun tuonnit eivät kertakaikkiaan onnistu ja haluat ratkaista ongelman rauhassa.

en: This is the lists page where you can discover book lists created by any user. A List is a collection of books, similar to a shelf.
fi: Listasivun kautta voi tarkastella käyttäjien luomia kirjalistoja. Listat ovat ikään kuin kirjahyllyjä.

en: This is the page where your books are listed, organised into shelves.
fi: Tällä sivulla listataan omat kirjasi hylly hyllyltä.

en: This is where you can set a reading status for this book. You can press the button to move to the next stage, or use the drop down button to select the reading status you want to set.
fi: Tässä voi asettaa kirjan lukuvaiheen. Painiketta painamalla voi siirtyä seuraavaan vaiheeseen, tai halutun vaiheen voi valita pudotusvalikosta.

en: This is your last chance to set your domain and protocol.
fi: Nyt on viimeinen hetki määrittää verkkotunnus ja protokolla.

en: This is your user profile. All your latest activities will be listed here. Other Bookwyrm users can see parts of this page too - what they can see depends on your privacy settings.
fi: Tämä on käyttäjäprofiilisi. Tässä näytetään viimeaikainen toimintasi. Muut BookWyrm-käyttäjät voivat myös katsella tätä sivua, mutta näkyvyysasetuksistasi riippuu, mitä heille näytetään.

en: This link is taking you to: <code>%(link_url)s</code>.<br> Is that where you'd like to go?
fi: Linkki vie osoitteeseen <code>%(link_url)s</code>.<br>Haluatko jatkaa?

en: This link opens in a pop-up window
fi: Linkki avautuu ponnahdusikkunassa

en: This link with file type has already been added for this book. If it is not visible, the domain is still pending.
fi: Linkki ja tiedostotyyppi on jo lisätty kirjan tietoihin. Jos se ei näy, verkkotunnusta on vielä odotettava.

en: This list is currently empty
fi: Lista on tyhjä

en: This list is currently empty.
fi: Lista on tyhjä.

en: This report will be sent to %(site_name)s's moderators for review.
fi: Ilmoitus lähetetään sivuston %(site_name)s moderaattoreiden tarkistettavaksi.

en: This shelf is empty.
fi: Hylly on tyhjä.

en: This tab shows everything you have read towards your annual reading goal, or allows you to set one. You don't have to set a reading goal if that's not your thing!
fi: Tällä välilehdellä asetetaan vuoden lukutavoite ja näytetään sen eteneminen. Lukutavoitetta ei tietenkään ole mikään pakko asettaa.

en: Timelines
fi: Aikajanat

en: Times used
fi: Käytetty kertaa

en: Title
fi: Nimi

en: Title:
fi: Nimi:

en: To Read
fi: Lukujono

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total run count:
fi: Suorituskertoja:

en: Total users
fi: Käyttäjiä yhteensä

en: Track your reading, talk about books, write reviews, and discover what to read next. Always ad-free, anti-corporate, and community-oriented, BookWyrm is human-scale software, designed to stay small and personal. If you have feature requests, bug reports, or grand dreams, <a href="https://joinbookwyrm.com/get-involved" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">reach out</a> and make yourself heard.
fi: Täällä voit pitää kirjaa lukemistasi kirjoista, keskustella kirjoista, kirjoittaa arvioita ja etsiä uutta luettavaa. Täällä ei ole mainoksia eikä korporaatioita, täällä ollaan pienimuotoisia ja ihmisläheisiä. Jos sinulla on BookWyrm-alustaan liittyviä ehdotuksia tai visioita uusista ominaisuuksista tai haluat raportoida virheistä ohjelmistokoodissa, <a href="https://joinbookwyrm.com/get-involved" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">ota toki yhteyttä</a>.

en: Troubleshooting
fi: Vianmääritys

en: True
fi: Tosi

en: Try searching for <strong>%(user)s</strong> on <code>%(remote_domain)s</code> instead
fi: Kokeile hakea käyttäjää <strong>%(user)s</strong> suoraan palvelimelta <code>%(remote_domain)s</code>

en: Try selecting <strong>Profile</strong> from the drop down menu to continue the tour.
fi: Jatka esittelykierrosta valitsemalla valikosta <strong>Profiili</strong>.

en: Turn off 2FA
fi: Poista kaksivaiheinen tunnistautuminen käytöstä

en: Two Factor Authentication
fi: Kaksivaiheinen tunnistautuminen

en: Two Factor Authentication is active on your account.
fi: Tililläsi on käytössä kaksivaiheinen tunnistautuminen.

en: Uh oh...
fi: No jopas...

en: Un-block
fi: Poista esto

en: Un-boost
fi: Peru kaiutus

en: Un-ignore
fi: Peru hylkäys

en: Un-like
fi: Poista tykkäys

en: Un-save
fi: Poista

en: Un-suspend user
fi: Peru hyllytys

en: Un-suspended user
fi: Käyttäjän hyllytys peruttu

en: Unable to connect to remote source.
fi: Lähteeseen ei saada yhteyttä.

en: Unable to save settings
fi: Asetuksia ei voi tallentaa

en: Unable to save theme
fi: Teemaa ei voi tallentaa

en: Undo follow request
fi: Peruuta seuraamispyyntö

en: Unfollow
fi: Lopeta seuraaminen

en: Unfollow @%(username)s
fi: Lopeta käyttäjän @%(username)s seuraaminen

en: Uninvite
fi: Peru kutsu

en: Unknown user
fi: Tuntematon käyttäjä

en: Unlimited
fi: rajattomasti

en: Unlisted
fi: Ei jakelua

en: Unsorted Book
fi: Lajittelematon kirja

en: Until
fi: Lopetettu

en: Update
fi: Päivitä

en: Update import
fi: Päivitä tuonti

en: Update on your report:
fi: Tietoja raportin käsittelystä:

en: Update progress
fi: Etenemispäivitys

en: Update read dates for "<em>%(title)s</em>"
fi: Päivitä teoksen <em>%(title)s</em> lukuajankohtaa

en: Updated:
fi: Päivitetty:

en: Updates
fi: Päivitykset

en: Updates from people you are following will appear in your <strong>Home</strong> timeline.<br><br>The <strong>Books</strong> tab shows activity from anyone, related to your books.
fi: Seuraamiesi henkilöiden päivitykset näytetään <strong>Etusivulla</strong>.<br><br><strong>Kirjat</strong>-välilehdellä näytetään kaikenlaisia kirjoihisi liittyviä päivityksiä.

en: Upload cover:
fi: Lataa kansikuva:

en: Uptime:
fi: Käynnissäoloaika:

en: Use IP address blocks with caution, and consider using blocks only temporarily, as IP addresses are often shared or change hands. If you block your own IP, you will not be able to access this page.
fi: IP-osoitteiden estoja kannattaa käyttää harkiten ja vain tilapäisesti, sillä IP-osoitteiden haltijat vaihtuvat usein ja niillä voi olla useita eri käyttäjiä. Oman IP-osoitteen estäminen estää pääsyn tälle sivulle.

en: Use SSL:
fi: Käytä SSL:ää:

en: Use TLS:
fi: Käytä TLS:ää:

en: Use limit:
fi: Käyttökertoja:

en: Use setup key
fi: Käytä asetusavainta

en: Use this search box to find users to join your group. Currently users must be members of the same Bookwyrm instance and be invited by the group owner.
fi: Hakukentän avulla voi etsiä käyttäjiä lisättäväksi ryhmään. Tällä hetkellä lisättävien käyttäjien tulee olla käyttäjinä samalla BookWyrm-palvelimella sekä saada kutsu ryhmän hallinnoijalta.

en: Used when the instance is previewed on joinbookwyrm.com. Does not support HTML or Markdown.
fi: Käytetään palvelimen esittelyyn joinbookwyrm.com-sivustolla. Ei tue HTML- tai Markdown-muotoiluja.

en: User
fi: Käyttäjä

en: User Actions
fi: Toiminnot

en: User Activity
fi: Käyttäjän toiminta

en: User Profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: User details
fi: Käyttäjän tiedot

en: User handle to follow from:
fi: Seurattavan käyttäjän käyttäjätunnus:

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: User signup activity
fi: Rekisteröityneitä käyttäjiä

en: User type
fi: Käyttäjätyyppi

en: User with this username already exists
fi: Käyttäjänimi on jo varattu

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Username or password are incorrect
fi: Käyttäjänimi tai salasana on virheellinen

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users are currently unable to start new imports
fi: Käyttäjät eivät voi aloittaa uusia tuonteja

en: Users or statuses that have already been reported (regardless of whether the report was resolved) will not be flagged.
fi: Jo raportoituja käyttäjiä tai tilapäivityksiä (riippumatta siitä, onko raporttia käsitelty) ei merkitä.

en: Users:
fi: Käyttäjiä:

en: Users: <small>%(instance_name)s</small>
fi: Käyttäjät: <small>%(instance_name)s</small>

en: Using S3:
fi: S3:n käyttö:

en: Version:
fi: Versio:

en: View ISNI record
fi: Näytä ISNI-tietue

en: View all
fi: Näytä kaikki

en: View all %(size)s
fi: Näytä kaikki %(size)s

en: View all books
fi: Näytä kaikki kirjat

en: View and troubleshoot failed items
fi: Tarkastele epäonnistuneita nimikkeitä ja epäonnistumisten syitä

en: View directory
fi: Näytä hakemisto

en: View ignored requests
fi: Näytä hylätyt pyynnöt

en: View imported review
fi: Näytä tuotu arvio

en: View installation instructions
fi: Näytä asennusohjeet

en: View instance
fi: Näytä palvelin

en: View links
fi: Näytä linkit

en: View on Goodreads
fi: Näytä Goodreadsissa

en: View on ISFDB
fi: Näytä ISFDB:ssä

en: View on Inventaire
fi: Näytä Inventairessa

en: View on LibraryThing
fi: Näytä LibraryThingissä

en: View on OpenLibrary
fi: Näytä OpenLibraryssa

en: View profile and more
fi: Näytä profiili ja muita tietoja

en: View report
fi: Näytä raportti

en: View status
fi: Näytä tilapäivitys

en: View user profile
fi: Näytä käyttäjäprofiili

en: Visible:
fi: Näkyvyys:

en: Want to Read "%(book_title)s"
fi: Lisää ”%(book_title)s” lukujonoon

en: Want to Read "<em>%(book_title)s</em>"
fi: Lisää <em>%(book_title)s</em> lukujonoon

en: Want to read
fi: Lisää lukujonoon

en: Warning
fi: Varoitus

en: Way to go!
fi: Hienoa!

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Website:
fi: Verkkosivu:

en: Weeks
fi: viikko

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to %(site_name)s!
fi: Tämä on %(site_name)s

en: Welcome to Bookwyrm!<br><br>Would you like to take the guided tour to help you get started?
fi: Tervetuloa BookWyrmin käyttäjäksi!<br><br>Haluatko esittelykierroksen?

en: Welcome to the page for your group! This is where you can add and remove users, create user-curated lists, and edit the group details.
fi: Tervetuloa oman ryhmäsi sivulle! Tällä sivulla ryhmään voi lisätä tai siitä voi poistaa käyttäjiä, luoda käyttäjien kuratoimia listoja sekä muokata ryhmän tietoja.

en: What are you reading?
fi: Mitä luet?

en: When someone tries to register with an email from this domain, no account will be created. The registration process will appear to have worked.
fi: Yritykset rekisteröityä tätä verkkotunnusta käyttävillä sähköpostiosoitteilla eivät johda käyttäjätilin luomiseen, mutta rekisteröitymisen annetaan ymmärtää onnistuneen.

en: When you make your page private, the old key won’t give access to the page anymore. A new key will be created if the page is once again made public.
fi: Kun sivu muutetaan yksityiseksi, vanha pääsyavain ei enää toimi. Jos sivu myöhemmin muutetaan takaisin julkiseksi, sille luodaan uusi pääsyavain.

en: While imports are disabled, users will not be allowed to start new imports, but existing imports will not be affected.
fi: Kun tuonnit on poistettu käytöstä, käyttäjät eivät voi aloittaa uusia tuonteja, mutta tällä ei ole vaikutusta käynnissä oleviin tuonteihin.

en: Who to follow
fi: Ehdotuksia seurattavaksi

en: Wikipedia link:
fi: Linkki Wikipediaan:

en: Workers
fi: Suorittajia

en: Works
fi: Teoksia

en: Works created
fi: Luotuja teoksia

en: Write down or copy and paste these codes somewhere safe.
fi: Kirjoita tai kopioi nämä koodit turvalliseen paikkaan.

en: Yes please!
fi: Kyllä kiitos!

en: You are already following <strong>%(account)s</strong>
fi: Seuraat jo käyttäjää <strong>%(account)s</strong>

en: You are deleting this readthrough and its %(count)s associated progress updates.
fi: Olet poistamassa lukutapahtumaa ja %(count)s siihen liitettyä etenemispäivitystä.

en: You are now following %(display_name)s!
fi: Seuraat nyt käyttäjää %(display_name)s!

en: You are running BookWyrm in <strong>debug</strong> mode. This should <strong>never</strong> be used in a production environment.
fi: BookWyrm on käytössä <strong>vianmääritystilassa</strong>. Sitä <strong>ei milloinkaan</strong> saa käyttää tuotantoympäristössä.

en: You are running BookWyrm in production mode without https. <strong>USE_HTTPS</strong> should be enabled in production.
fi: BookWyrm on tuotantokäytössä ilman https-protokollaa. Tuotantokäytössä tulee ottaa käyttöön <strong>USE_HTTPS</strong>-valinta.

en: You can add books when you start using %(site_name)s.
fi: Voit lisätä kirjoja, kun olet liittynyt %(site_name)s-yhteisöön.

en: You can also decide how your list is to be curated - only by you, by anyone, or by a group.
fi: Tästä valitaan myös, kuka voi kuratoida listaa — vain sinä, kuka tahansa tai jonkin tietyn ryhmän jäsenet.

en: You can also manually add reading dates here. Unlike changing the reading status using the previous method, adding dates manually will not automatically add them to your <strong>Read</strong> or <strong>Reading</strong> shelves.
fi: Lukupäivämäärät voi lisätä myös manuaalisesti. Päivämäärien lisääminen näin ei lisää teosta automaattisesti <strong>Luettu</strong>- tai <strong>Luettavana</strong>-hyllyyn.

en: You can block IP ranges using CIDR syntax.
fi: IP-osoitealueiden estämisessä voi käyttää CIDR-syntaksia.

en: You can change your instance settings in the <code>.env</code> file on your server.
fi: Palvelimen asetuksia voi muuttaa palvelimen <code>.env</code>-tiedostossa.

en: You can create additional custom shelves to organise your books. A book on a custom shelf can be on any number of other shelves simultaneously, including one of the default reading status shelves
fi: Kirjojen järjestelyä varten voi luoda lisähyllyjä. Kirja voi olla samanaikaisesti useammassakin lisähyllyssä sekä yhdessä lukuvaiheen mukaisessa oletushyllyssä

en: You can create or join a group with other users. Groups can share group-curated book lists, and in future will be able to do other things.
fi: Voit luoda ryhmän tai liittyä muiden käyttäjien ryhmiin. Ryhmissä voidaan yhdessä kuratoida kirjalistoja, ja ajan mittaan ryhmiin lisätään uusia toimintoja.

en: You can download your Goodreads data from the <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">Import/Export page</a> of your Goodreads account.
fi: Goodreads-tiedot voi ladata Goodreads-käyttäjätilin <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">Import/Export-sivun</a> kautta.

en: You can follow users on other BookWyrm instances and federated services like Mastodon.
fi: Voit seurata muiden BookWyrm-palvelinten ja federoituvien palvelujen, esimerkiksi Mastodonin, käyttäjiä.

en: You can generate backup codes to use in case you do not have access to your authentication app. If you generate new codes, any backup codes previously generated will no longer work.
fi: Voit luoda varakoodeja, joita voit käyttää, kun autentikointisovellus ei ole käytettävissä. Uusien koodien luonti mitätöi aiemmin luodut varakoodit.

en: You can make your account more secure by using Two Factor Authentication (2FA). This will require you to enter a one-time code using a phone app like <em>Authy</em>, <em>Google Authenticator</em> or <em>Microsoft Authenticator</em> each time you log in.
fi: Voit lisätä tilisi turvallisuutta käyttämällä kaksivaiheista tunnistautumista (2FA). Se edellyttää jokaisen sisäänkirjautumisen yhteydessä kertakäyttöisen koodin syöttämistä. Vaatii puhelinsovelluksen, esim. <em>Authy</em>, <em>Google Authenticator</em> tai <em>Microsoft Authenticator</em>.

en: You can opt-out at any time in your <a href="%(path)s">profile settings.</a>
fi: Hakemistosta voi milloin tahansa poistua <a href="%(path)s">profiilin asetusten</a> kautta.

en: You can post a review, comment, or quote here.
fi: Tässä voi julkaista arvion, kommentin tai lainauksen.

en: You can secure your account by setting up two factor authentication in your user preferences. This will require a one-time code from your phone in addition to your password each time you log in.
fi: Voit parantaa tilisi turvallisuutta ottamalla käyttöön kaksivaiheisen tunnistautumisen. Se tapahtuu käyttäjäasetuksistasi. Kaksivaiheinen tunnistautuminen edellyttää salasanan lisäksi puhelinsovelluksen antaman kertakäyttöisen koodin käyttöä aina sisäänkirjauduttaessa.

en: You can see your lists, or create a new one, here. A list is a collection of books that have something in common.
fi: Tässä näytetään listasi, ja tätä kautta voi myös luoda uusia listoja. Lista on jollakin tavalla samankaltaisten kirjojen kokoelma.

en: You can set or change your reading goal any time from your <a href="%(path)s">profile page</a>
fi: Lukutavoitteen voi milloin tahansa asettaa vaikka uudelleen oman <a href="%(path)s">profiilisivun</a> kautta

en: You can set up monitoring to check if Celery is running by querying:
fi: Voit valvoa Celeryn käynnissäoloa kyselemällä osoitetta

en: You can share your thoughts on this book generally with a simple comment
fi: Kirjaa koskevia yleisiä ajatuksia voi jakaa kommentissa

en: You do not have permission to view this page or perform this action. Your user permission level is <code>%(level)s</code>.
fi: Sinulla ei ole oikeutta nähdä tätä sivua tai suorittaa toimintoa. Käyttöoikeustasosi on <code>%(level)s</code>.

en: You don't have any Groups yet!
fi: Sinulla ei ole vielä ryhmiä.

en: You don't have any reading activity for this book.
fi: Ei kirjaan liittyvää lukutoimintaa.

en: You have %(display_left)s left.
fi: Voit käyttää toimintoa vielä %(display_left)s kertaa.

en: You have already requested to follow <strong>%(account)s</strong>
fi: Olet jo pyytänyt saada seurata käyttäjää <strong>%(account)s</strong>

en: You have been removed from the "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>" group
fi: Sinut on poistettu ryhmästä ”<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: You have blocked <strong>%(account)s</strong>
fi: Olet estänyt käyttäjän <strong>%(account)s</strong>

en: You have no messages right now.
fi: Ei viestejä.

en: You have shelved this edition in:
fi: Olet sijoittanut laitoksen hyllyyn:

en: You must give your list a name and can optionally give it a description to help other people understand what your list is about.
fi: Listalle on annettava nimi, minkä lisäksi sille voi kirjoittaa listan tarkoitusta selventävän kuvauksen.

en: You must use them in order, and they will not be displayed again.
fi: Koodeja käytetään tässä järjestyksessä, eikä niitä näytetä uudelleen.

en: You requested to reset your %(site_name)s password. Click the link below to set a new password and log in to your account.
fi: Pyysit palauttamaan %(site_name)s-salasanasi. Aseta uusi salasana ja kirjaudu käyttäjätilillesi seuraavasta linkistä.

en: You successfully added a book to this list!
fi: Kirjan lisääminen listaan onnistui.

en: You successfully suggested a book for this list!
fi: Kirjan ehdottaminen listaan onnistui.

en: You're all caught up!
fi: Olet ajan tasalla!

en: You're all set!
fi: Valmista tuli!

en: You're invited to join %(site_name)s!
fi: %(site_name)s kutsuu liittymään!

en: You're invited to join %(site_name)s! Click the link below to create an account.
fi: %(site_name)s kutsuu liittymään! Luo käyttäjätili seuraavasta linkistä.

en: You've reached the import limit.
fi: Olet käyttänyt tuontitoimintoa sallitun määrän.

en: You've read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
fi: Olet lukenut <a href="%(path)s">%(read_count)s/%(goal_count)s kirjaa</a>.

en: Your %(year)s Books
fi: Vuotesi %(year)s kirjoina

en: Your <a href="%(url)s">import</a> completed.
fi: <a href="%(url)s">Tuonti</a> valmis.

en: Your Account
fi: Oma käyttäjätili

en: Your Books
fi: Omat kirjat

en: Your Groups
fi: Omat ryhmät

en: Your Lists
fi: Omat listat

en: Your account as a user and an admin
fi: Oma tilisi käyttäjänä ja ylläpitäjänä

en: Your account will be hidden. You can log back in at any time to re-activate your account.
fi: Tilisi piilotetaan. Voit myöhemmin kirjautua sisään ja aktivoida tilisi uudelleen.

en: Your account will show up in the <a href="%(path)s">directory</a>, and may be recommended to other BookWyrm users.
fi: Käyttäjätilisi näkyy <a href="%(path)s">hakemistossa</a>, ja sitä saatetaan ehdottaa seurattavaksi muille BookWyrm-käyttäjille.

en: Your account will show up in the directory, and may be recommended to other BookWyrm users.
fi: Käyttäjätilisi näkyy hakemistossa, ja sitä voidaan ehdottaa muille BookWyrm-käyttäjille seurattavaksi.

en: Your books
fi: Omat kirjat

en: Your comments
fi: Omat kommentit

en: Your domain appears to be misconfigured. It should not include protocol or slashes.
fi: Verkkotunnus näyttää väärin muotoillulta. Siinä ei saa olla protokollaa tai vinoviivoja.

en: Your group
fi: Oma ryhmä

en: Your group members will appear here. The group owner is marked with a star symbol.
fi: Tässä näkyvät ryhmän jäsenet. Ryhmän hallinnoijaa merkitään tähdellä.

en: Your instance is missing a code of conduct.
fi: Palvelimeltasi puuttuu käyttöehdot.

en: Your instance is missing a privacy policy.
fi: Palvelimeltasi puuttuu tietosuojakäytäntö.

en: Your outgoing email address, <code>%(email_sender)s</code>, may be misconfigured.
fi: Lähtevän sähköpostin osoitteesi <code>%(email_sender)s</code> saattaa olla määritelty väärin.

en: Your password:
fi: Salasana:

en: Your quotes
fi: Omat lainaukset

en: Your reading activity
fi: Oma lukutoiminta

en: Your review of '%(book_title)s'
fi: Arviosi teoksesta ”%(book_title)s”

en: Your reviews
fi: Omat arviot

en: active
fi: aktiivinen

en: and %(remainder_count_display)s other | and %(remainder_count_display)s others
fi[0]: ja %(remainder_count_display)s muu
fi[1]: ja %(remainder_count_display)s muuta

[ctx: barcode scanner]
en: ISBN scanned
fi: ISBN skannattu

[ctx: barcode scanner]
en: Scanning...
fi: Skannataan...

en: book on your shelves | books on your shelves
fi[0]: kirja, joka on sinunkin hyllyssäsi
fi[1]: kirjaa, jotka ovat sinunkin hyllyssäsi

en: books
fi: kirjaa

en: books every
fi: kirjaa joka

en: boosted
fi: kaiutti

en: by
fi: tekijältä

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fi: kommentoi teosta <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fi: kommentoi teosta <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>: <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

[ctx: curation type]
en: Open
fi: Avoin

en: days.
fi: päivä.

en: eBook
fi: E-kirja

en: edited %(date)s
fi: muokattu %(date)s

en: finished
fi: luettu

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fi: luki teoksen <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> loppuun

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fi: luki teoksen <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>: <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> loppuun

[ctx: followed by ISBN]
en: Searching for book:
fi: Haetaan kirjaa:

en: follower you follow | followers you follow
fi[0]: seuraaja, jota seuraat itse
fi[1]: seuraajaa, joita seuraat itse

en: has been removed from your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: on poistettu ryhmästäsi ”<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: has changed the description of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
fi: on muuttanut ryhmän <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a> kuvausta

en: has changed the name of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
fi: on muuttanut ryhmän <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a> nimeä

en: has changed the privacy level for <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
fi: on muuttanut ryhmän <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a> yksityisyysasetusta

en: has joined your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
fi: liittyi ryhmääsi ”<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>”

en: inactive
fi: ei aktiivinen

en: last active
fi: viimeksi paikalla

en: of %(pages)s pages
fi: yhteensä %(pages)s sivua

en: on <a href="/">%(site_name)s</a>
fi: — <a href="/">%(site_name)s</a>

en: page %(page)s
fi: sivu %(page)s

en: page %(page)s of %(total_pages)s
fi: sivu %(page)s/%(total_pages)s

en: pages
fi: sivua

en: password
fi: salasana

en: percent
fi: prosenttia

en: posts
fi: julkaisua

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fi: lainasi teosta <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fi: lainasi teosta <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>: <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: rated <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:
fi: arvosteli teoksen <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:

en: rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s star | rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stars
fi[0]: arvosteli teoksen <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s tähti
fi[1]: arvosteli teoksen <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s tähteä

en: rated it
fi: antoi arvosanan

en: replied to <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>'s <a href="%(status_path)s">status</a>
fi: vastasi käyttäjän <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> <a href="%(status_path)s"> tilapäivitykseen</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fi: kirjoitti arvion teoksesta <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fi: kirjoitti arvion teoksesta <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>: <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: search
fi: hae

en: set a goal to read %(counter)s book in %(year)s | set a goal to read %(counter)s books in %(year)s
fi[0]: asetti tavoitteeksi lukea %(counter)s kirjan vuonna %(year)s
fi[1]: asetti tavoitteeksi lukea %(counter)s kirjaa vuonna %(year)s

en: started
fi: aloitettu

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fi: alkoi lukea teosta <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fi: alkoi lukea teosta <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>: <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: stopped
fi: keskeytetty

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fi: keskeytti teoksen <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> lukemisen

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fi: keskeytti teoksen <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>: <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> lukemisen

en: to
fi: –

en: username
fi: käyttäjänimi

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
fi: haluaa lukea teoksen <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
fi: haluaa lukea teoksen <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>: <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: {i} uses
fi: {i} käyttökertaa

en: Українська (Ukrainian)
fi: Українська (ukraina)

en: …and the longest
fi: …ja pisin

en: 简体中文 (Simplified Chinese)
fi: 简体中文 (yksinkertaistettu kiina)

en: 繁體中文 (Traditional Chinese)
fi: 繁體中文 (perinteinen kiina)
