bookwyrm - en to uk translation catalogue (1290 entries)

en: 
            Scan Barcode
uk: 
            Сканувати Штрих-код

en: 
            You you can try using a smaller file, or ask your BookWyrm server administrator to increase the <code>DATA_UPLOAD_MAX_MEMORY_SIZE</code> setting.
uk: 
    Ви можете спробувати використати менший файл або попросити адміністратора сервера BookWyrm збільшити параметр <code>DATA_UPLOAD_MAX_MEMORY_SIZE</code>.

en: %(count)s edition | %(count)s editions
uk[0]: %(count)s видання
uk[1]: %(count)s видання
uk[2]: %(count)s видань
uk[3]: %(count)s видань

en: %(counter)s following
uk: слідкує за %(counter)s

en: %(current_year)s Reading Goal
uk: Мета читання на %(current_year)s

en: %(display_count)s domain needs review | %(display_count)s domains need review
uk[0]: %(display_count)s домен потребує перевірки
uk[1]: %(display_count)s домена потребують перевірки
uk[2]: %(display_count)s доменів потребують перевірки
uk[3]: %(display_count)s доменів потребують перевірки

en: %(display_count)s follower | %(display_count)s followers
uk[0]: %(display_count)s підписник
uk[1]: %(display_count)s підписників
uk[2]: %(display_count)s підписників
uk[3]: %(display_count)s підписників

en: %(display_count)s invite request | %(display_count)s invite requests
uk[0]: %(display_count)s запит на запрошення
uk[1]: %(display_count)s запита на запрошення
uk[2]: %(display_count)s запитів на запрошення
uk[3]: %(display_count)s запитів на запрошення

en: %(display_count)s open report | %(display_count)s open reports
uk[0]: %(display_count)s відкрита скарга
uk[1]: %(display_count)s відкриті скарги
uk[2]: %(display_count)s відкритих скарг
uk[3]: %(display_count)s відкритих скарг

en: %(display_count)s user | %(display_count)s users
uk[0]: %(display_count)s користувач
uk[1]: %(display_count)s користувача
uk[2]: %(display_count)s користувачів
uk[3]: %(display_count)s користувачів

en: %(display_counter)s item failed to import. | %(display_counter)s items failed to import.
uk[0]: Не вдалося імпортувати %(display_counter)s елемент.
uk[1]: Не вдалося імпортувати %(display_counter)s елементів.
uk[2]: Не вдалося імпортувати %(display_counter)s елементів.
uk[3]: Не вдалося імпортувати %(display_counter)s елементів.

en: %(display_counter)s item needs manual approval. | %(display_counter)s items need manual approval.
uk[0]: %(display_counter)s елемент потребує ручного підтвердження.
uk[1]: %(display_counter)s елементів потребують ручного підтвердження.
uk[2]: %(display_counter)s елементів потребують ручного підтвердження.
uk[3]: %(display_counter)s елементів потребують ручного підтвердження.

en: %(display_name)s left %(ratings_total)s rating, <br />their average rating is %(rating_average)s | %(display_name)s left %(ratings_total)s ratings, <br />their average rating is %(rating_average)s
uk[0]: %(display_name)s залишив(-ла) %(ratings_total)s оцінку, <br />вона дорівнює %(rating_average)s
uk[1]: %(display_name)s залишив(-ла) %(ratings_total)s оцінок, <br />їх середнє значення - %(rating_average)s
uk[2]: %(display_name)s залишив(-ла) %(ratings_total)s оцінок, <br />їх середнє значення - %(rating_average)s
uk[3]: %(display_name)s залишив(-ла) %(ratings_total)s оцінок, <br />їх середнє значення - %(rating_average)s

en: %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s book in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal | %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s books in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal
uk[0]: %(display_name)s встановив(-ла) ціль прочитати %(goal)s книгу в %(year)s,<br /> і досяг(-ла) %(goal_percent)s%% від цієї мети
uk[1]: %(display_name)s встановив(-ла) ціль прочитати %(goal)s книги в %(year)s,<br /> і досяг(-ла) %(goal_percent)s%% від цієї мети
uk[2]: %(display_name)s встановив(-ла) ціль прочитати %(goal)s книги в %(year)s,<br /> і досяг(-ла) %(goal_percent)s%% від цієї мети
uk[3]: %(display_name)s встановив(-ла) ціль прочитати %(goal)s книги в %(year)s,<br /> і досяг(-ла) %(goal_percent)s%% від цієї мети

en: %(format)s, %(pages)s pages
uk: %(format)s, %(pages)s сторінок

en: %(formatted_count)s book | %(formatted_count)s books
uk[0]: %(formatted_count)s книга
uk[1]: %(formatted_count)s книги
uk[2]: %(formatted_count)s книг
uk[3]: %(formatted_count)s книг

en: %(half_rating)s star | %(half_rating)s stars
uk[0]: %(half_rating)s зірка
uk[1]: %(half_rating)s зірок
uk[2]: %(half_rating)s зірок
uk[3]: %(half_rating)s зірок

en: %(languages)s language
uk: %(languages)s мова

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s
uk: %(list_name)s, список від %(owner)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s on %(site_name)s
uk: %(list_name)s, список %(owner)s на %(site_name)s

en: %(mutuals)s follower you follow | %(mutuals)s followers you follow
uk[0]: %(mutuals)s підписник, за яким ви стежите
uk[1]: %(mutuals)s підписників, за якими ви стежите
uk[2]: %(mutuals)s підписників, за якими ви стежите
uk[3]: %(mutuals)s підписників, за якими ви стежите

en: %(mutuals_display)s follower you follow | %(mutuals_display)s followers you follow
uk[0]: %(mutuals_display)s підписник, за яким ви слідкуєте
uk[1]: %(mutuals_display)s підписників, за якими ви слідкуєте
uk[2]: %(mutuals_display)s підписників, за якими ви слідкуєте
uk[3]: %(mutuals_display)s підписників, за якими ви слідкуєте

en: %(name)s hasn't set a reading goal for %(year)s.
uk: %(name)s не встановив(-ла) ціль для читання на %(year)s.

en: %(name)s registration is closed
uk: реєстрація на %(name)s закрита

en: %(num)d book - by %(user)s | %(num)d books - by %(user)s
uk[0]: %(num)d книга – від %(user)s
uk[1]: %(num)d книги – від %(user)s
uk[2]: %(num)d книг – від %(user)s
uk[3]: %(num)d книг – від %(user)s

en: %(pages)s pages
uk: %(pages)s сторінок

en: %(percent)s%% complete!
uk: %(percent)s%% завершено!

en: %(rating)s star | %(rating)s stars
uk[0]: %(rating)s зірка
uk[1]: %(rating)s зірок
uk[2]: %(rating)s зірок
uk[3]: %(rating)s зірок

en: %(related_user)s has moved to <a href="%(related_user_moved_to)s">%(username)s</a>
uk: %(related_user)s переміщено на <a href="%(related_user_moved_to)s">%(username)s</a>

en: %(related_user)s has undone their move
uk: %(related_user)s скасував своє переміщення

en: %(shared_books)s book on your shelves | %(shared_books)s books on your shelves
uk[0]: %(shared_books)s книга на ваших полицях
uk[1]: %(shared_books)s книги на ваших полицях
uk[2]: %(shared_books)s книг на ваших полицях
uk[3]: %(shared_books)s книг на ваших полицях

en: %(site_name)s home page
uk: Головна сторінка %(site_name)s

en: %(site_name)s is part of <em>BookWyrm</em>, a network of independent, self-directed communities for readers. While you can interact seamlessly with users anywhere in the <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">BookWyrm network</a>, this community is unique.
uk: %(site_name)s є частиною <em>BookWyrm</em>, мережі незалежних, самокерованих спільнот для читачів. Ви можете безперешкодно взаємодіяти з користувачами з будь-якого інстансу <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">мережі BookWyrm</a>, але саме ця спільнота унікальна.

en: %(site_name)s search
uk: Пошук по %(site_name)s

en: %(site_name)s's moderators and administrators keep the site up and running, enforce the <a href="%(coc_path)s">code of conduct</a>, and respond when users report spam and bad behavior.
uk: Модератори та адміністратори %(site_name)s підтримують працездатність сайту, слідкують за дотриманням <a href="%(coc_path)s">правил поведінки</a> та реагують на скарги користувачів про спам і погану поведінку.

en: %(username)s has no followers
uk: %(username)s не має підписників

en: %(username)s has read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
uk: %(username)s прочитав(-ла) <a href="%(path)s">%(read_count)s з %(goal_count)s книг</a>.

en: %(username)s isn't following any users
uk: %(username)s не стежить за жодним користувачем

en: %(username)s's %(year)s Books
uk: Книги користувача %(username)s за %(year)s

en: %(username)s's books
uk: книги %(username)s

en: %(value)s is not a valid remote_id
uk: %(value)s не є дійсним remote_id

en: %(value)s is not a valid username
uk: %(value)s не є дійсним іменем користувача

en: %(year)s <em>in the books</em>
uk: %(year)s <em>в книгах</em>

en: %(year)s Reading Goal
uk: Мета читання на %(year)s рік

en: %(year)s Reading Progress
uk: Прогрес читання за %(year)s

en: %(year)s in the books
uk: %(year)s в книгах

en: (%(review_count)s review) | (%(review_count)s reviews)
uk[0]: (%(review_count)s рецензія)
uk[1]: (%(review_count)s рецензії)
uk[2]: (%(review_count)s рецензій)
uk[3]: (%(review_count)s рецензій)

en: (No page data was available for %(no_page_number)s book) | (No page data was available for %(no_page_number)s books)
uk[0]: (Дані про кількість сторінок не було знайдено для %(no_page_number)s книги)
uk[1]: (Дані про кількість сторінок не було знайдено для %(no_page_number)s книг)
uk[2]: (Дані про кількість сторінок не було знайдено для %(no_page_number)s книг)
uk[3]: (Дані про кількість сторінок не було знайдено для %(no_page_number)s книг)

en: (Optional)
uk: (Необов'язково)

en: (Page %(page)s
uk: (Сторінка %(page)s

en: (Recommended if registration is open)
uk: (Рекомендується при відкритій реєстрації)

en: (View reports)
uk: (Переглянути скарги)

en: (showing %(start)s-%(end)s)
uk: (показуються %(start)s-%(end)s)

en: 2FA check
uk: Двофакторна аутентифікація

en: 2FA is available
uk: Двофакторна аутентифікація доступна

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> has the most divisive ratings of any book on %(site_name)s.
uk: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> має найсуперечливіші оцінки серед усіх книг на %(site_name)s.

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> is %(site_name)s's most beloved book, with an average rating of %(rating)s out of 5.
uk: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> є найулюбленішою книгою на %(site_name)s. Її середній рейтинг дорівнює %(rating)s з 5.

en: <a href="%(path)s">%(title)s</a> by
uk: <a href="%(path)s">%(title)s</a> від

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">відповів(-ла)</a> на ваш <a href="%(parent_path)s">коментар до <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">відповів(-ла)</a> на вашу <a href="%(parent_path)s">цитату з <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">відповів(-ла)</a> на вашу <a href="%(parent_path)s">рецензію на <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">replied</a> to your <a href="%(parent_path)s">status</a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> <a href="%(related_path)s">відповів(-ла)</a> на ваш <a href="%(parent_path)s">статус</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> прийняв(-ла) ваше запрошення до групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> додав(-ла) <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> та <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> до вашого списку "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> додав(-ла) <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> до вашого списку "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other book to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>" | <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other books to your list "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
uk[0]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> додав(-ла) <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, та %(display_count)s іншу книгу до вашого списку "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
uk[1]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> додав(-ла) <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, та %(display_count)s інших книг до вашого списку "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
uk[2]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> додав(-ла) <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, та %(display_count)s інших книг до вашого списку "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"
uk[3]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> додав(-ла) <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, та %(display_count)s інших книг до вашого списку "<a href="%(list_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> added a book to one of your lists
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> додав(-ла) книгу до одного з ваших списків

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s інших прийняли ваше запрошення до групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s інших поширили ваш <a href="%(related_path)s">коментар до <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s інших поширили вашу <a href="%(related_path)s">цитату з <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s інших поширили вашу <a href="%(related_path)s">рецензію на <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s інших поширили ваш <a href="%(related_path)s">статус</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others followed you
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s інших тепер слідкують за вами

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s інших вийшли з вашої групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s іншим сподобався ваш <a href="%(related_path)s">коментар до <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s іншим сподобалась ваша <a href="%(related_path)s">цитата з <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s іншим сподобалась ваша <a href="%(related_path)s">рецензія на <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and %(other_user_display_count)s others liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та %(other_user_display_count)s іншим сподобався ваш <a href="%(related_path)s">статус</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> accepted your invitation to join group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> прийняли ваше запрошення до групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> поширили ваш <a href="%(related_path)s">коментар до <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> поширили вашу <a href="%(related_path)s">цитату з <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> поширили вашу <a href="%(related_path)s">рецензію на <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> поширили ваш <a href="%(related_path)s">статус</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> followed you
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> тепер слідкують за вами

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> have left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> вийшли з вашої групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> сподобався ваш <a href="%(related_path)s">коментар до <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> сподобалась ваша <a href="%(related_path)s">цитата з <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> сподобалась ваша <a href="%(related_path)s">рецензія на <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> and <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> та <a href="%(second_user_link)s">%(second_user)s</a> сподобався ваш <a href="%(related_path)s">статус</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> поширив(-ла) ваш <a href="%(related_path)s">коментар до <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> поширив(-ла) вашу <a href="%(related_path)s">цитату з <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> поширив(-ла) вау <a href="%(related_path)s">рецензію на <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> boosted your <a href="%(related_path)s">status</a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> поширив(-ла) ваш <a href="%(related_path)s">статус</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> followed you
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> тепер слідкує за вами

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> has left your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> вийшов(-ла) з вашої групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> invited you to join the group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> запрошує вас приєднатися до групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> сподобався ваш <a href="%(related_path)s">коментар до <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> сподобалась ваша <a href="%(related_path)s">цитата з <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> сподобалась ваша <a href="%(related_path)s">рецензія на <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> liked your <a href="%(related_path)s">status</a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> сподобався ваш <a href="%(related_path)s">статус</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">comment on <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> згадав(-ла) вас в <a href="%(related_path)s">коментарі до <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">quote from <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> згадав(-ла) вас в <a href="%(related_path)s">цитаті з <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">review of <em>%(book_title)s</em></a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> згадав(-ла) вас в <a href="%(related_path)s">рецензії на <em>%(book_title)s</em></a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> mentioned you in a <a href="%(related_path)s">status</a>
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> згадав(-ла) вас в <a href="%(related_path)s">статусі</a>

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> sent you a follow request
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> надіслав(-ла) вам запит на підписку

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> and <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> пропонує додати <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> та <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em> до вашого списку "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
uk: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> пропонує додати <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em> до вашого списку "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other book to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>" | <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> suggested adding <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, and %(display_count)s other books to your list "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
uk[0]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> пропонує додати <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, та %(display_count)s іншу книгу до вашого списку "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
uk[1]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> пропонує додати <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, та %(display_count)s інших книг до вашого списку "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
uk[2]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> пропонує додати <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, та %(display_count)s інших книг до вашого списку "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"
uk[3]: <a href="%(related_user_link)s">%(related_user)s</a> пропонує додати <em><a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a></em>, <em><a href="%(second_book_path)s">%(second_book_title)s</a></em>, та %(display_count)s інших книг до вашого списку "<a href="%(list_curate_path)s">%(list_name)s</a>"

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> commented on this report:
uk: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> прокоментував(-ла) цю скаргу:

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> opened this report
uk: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> відкрив(-ла) цю скаргу

en: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> took an action on this report:
uk: <a href="%(user_link)s">%(user)s</a> вжив(-ла) заходів по цій скарзі:

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> commented on <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
uk: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> прокоментував(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> finished reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
uk: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> закінчив(-ла) читати <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quoted <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
uk: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> процитував(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> rated <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
uk: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> оцінив(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> reviewed <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
uk: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> рецензував(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> says:
uk: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> пише:

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> started reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
uk: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> почав(-ла) читати <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> wants to read <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
uk: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> хоче прочитати <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <em>%(display_name)s’s</em> year of reading
uk: Рік читання для <em>%(display_name)s</em>

en: <em>No notes</em>
uk: <em>Нема нотаток</em>

en: <strong>%(pages)s</strong> pages
uk: <strong>%(pages)s</strong> сторінок

en: <strong>To Read</strong>, <strong>Currently Reading</strong>, <strong>Read</strong>, and <strong>Stopped Reading</strong> are default shelves. When you change the reading status of a book it will automatically be moved to the matching shelf. A book can only be on one default shelf at a time.
uk: <strong>Прочитати</strong>, <strong>Зараз Читаю</strong>, <strong>Прочитано</strong>, і <strong>Читання Зупинено</strong> - це стандартні полиці. При зміні статусу читання книги вона автоматично буде перенесена в відповідну полицю. Книжка може бути лише на одній стандартній полиці одночасно.

en: <strong>You have moved your account</strong> to <a href="%(moved_to)s">%(username)s</a>
uk: <strong>Ви перемістили свій акаунт</strong> на <a href="%(moved_to)s">%(username)s</a>

en: @%(reporter)s has flagged a link domain for moderation.
uk: @%(reporter)s позначив домен посилання на модерацію.

en: @%(reporter)s has flagged behavior by @%(reportee)s for moderation.
uk: @%(reporter)s позначає поведінку @%(reportee)s на модерацію.

en: A <a href="%(book_path)s">different edition</a> of this book is on your <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> shelf.
uk: <a href="%(book_path)s">Інше видання</a> цієї книги знаходиться на вашій <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> полиці.

en: A confirmation code has been sent to the email address you used to register your account.
uk: На вашу електронну адресу надіслано код підтвердження.

en: A link to reset your password will be sent to your email address
uk: Посилання для відновлення пароля було надіслано на вашу електронну адресу

en: A little bit about you
uk: Трохи про вас

en: A new <a href="%(path)s">link domain</a> needs review | %(display_count)s new <a href="%(path)s">link domains</a> need moderation
uk[0]: Новий <a href="%(path)s">домен посилання</a> потребує перевірки
uk[1]: %(display_count)s нових <a href="%(path)s">доменів посилань</a> потребують модерації
uk[2]: %(display_count)s нових <a href="%(path)s">доменів посилань</a> потребують модерації
uk[3]: %(display_count)s нових <a href="%(path)s">доменів посилань</a> потребують модерації

en: A new <a href="%(path)s">report</a> needs moderation | %(display_count)s new <a href="%(path)s">reports</a> need moderation
uk[0]: Нова <a href="%(path)s">скарга</a> потребує модерації
uk[1]: %(display_count)s нові <a href="%(path)s">скарги</a> потребують модерації
uk[2]: %(display_count)s нових <a href="%(path)s">скарг</a> потребують модерації
uk[3]: %(display_count)s нових <a href="%(path)s">скарг</a> потребують модерації

en: A password reset link will be sent to <strong>%(email)s</strong> if there is an account using that email address.
uk: Посилання для відновлення паролю буде надіслано на <strong>%(email)s</strong> якщо існує обліковий запас з цим email.

en: A transient error or timeout caused the external data source to be unavailable.
uk: Непостійна помилка або тайм-аут призвела до недоступності зовнішнього джерела даних.

en: A user with that username already exists.
uk: Користувач із таким ім'ям вже існує.

en: A user with this email already exists.
uk: Користувач із цією електронною адресою вже існує.

en: About
uk: Про ресурс

en: About %(site_name)s
uk: Про %(site_name)s

en: Accept
uk: Прийняти

en: Accepted
uk: Прийнято

en: Access level:
uk: Рівень доступу:

en: Action
uk: Дія

en: Actions
uk: Дії

en: Activate user
uk: Активувати користувача

en: Active
uk: В процесі

en: Active Tasks
uk: Активні завдання

en: Active this month
uk: Активних у цьому місяці

en: Active users:
uk: Активні користувачі:

en: Activity
uk: Активність

en: Add
uk: Додати

en: Add "<em>%(title)s</em>" to this list
uk: Додати "<em>%(title)s</em>" до цього списку

en: Add Another Author
uk: Додати іншого автора

en: Add Another Subject
uk: Додати іншу тему

en: Add Author
uk: Додати автора

en: Add Authors:
uk: Додати авторів:

en: Add Book
uk: Додати книгу

en: Add Books
uk: Додати Книги

en: Add Description
uk: Додати Опис

en: Add IP address
uk: Додати IP-адресу

en: Add a record manually
uk: Створення запису вручну

en: Add another account as an alias
uk: Додайте інший обліковий запис як псевдонім

en: Add another edition
uk: Додати інше видання

en: Add books
uk: Додати книги

en: Add cover
uk: Додати обкладинку

en: Add domain
uk: Додати домен

en: Add file link
uk: Додати посилання на файл

en: Add instance
uk: Додати інстанс

en: Add link to file
uk: Додати посилання на файл

en: Add new members!
uk: Додавайте нових учасників!

en: Add notes
uk: Додати нотатки

en: Add read dates
uk: Додати дати коли прочитано

en: Add rule
uk: Додати правило

en: Add subject
uk: Додати тему

en: Add the file name using the form below to make it available in the application interface.
uk: Додайте назву файлу використовуючи форму нижче, щоб зробити її доступною в інтерфейсі BookWyrm.

en: Add theme
uk: Додати тему

en: Add to list
uk: Додати до списку

en: Add to your books
uk: Додати до ваших книг

en: Added by
uk: Додано

en: Added by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
uk: Додано <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Added:
uk: Додано:

en: Adding custom shelves.
uk: Додавання власних полиць.

en: Additional info:
uk: Додаткова інформація:

en: Address
uk: Адреса

en: Admin
uk: Адміністратор

en: Admin email:
uk: Email адміністратора:

en: Admin key:
uk: Ключ адміністратора:

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Aliases
uk: Псевдоніми

en: Aliases:
uk: Псевдоніми:

en: All Lists
uk: Всі Списки

en: All books
uk: Усі книги

en: All known users
uk: Усі відомі користувачі

en: All messages
uk: Усі повідомлення

en: All the books %(display_name)s read in %(year)s
uk: Всі книжки %(display_name)s прочитані в %(year)s

en: All users from this instance will be deactivated.
uk: Усіх користувачів з цього інстансу буде деактивовано.

en: All users from this instance will be re-activated.
uk: Усіх користувачів з цього інстансу буде реактивовано.

en: Allow invite requests
uk: Дозволити запити на запрошення

en: Allow registration
uk: Дозволити реєстрацію

en: Alternatively, you can try enabling more status types
uk: Або, ви можете спробувати увімкнути більше типів постів

en: An admin key was created when you installed BookWyrm. You can get your admin key by running <code>./bw-dev admin_code</code> from the command line on your server.
uk: Ключ адміністратора було створено при встановленні BookWyrm. Ви можете отримати його запустивши <code>./bw-dev admin_code</code> в командному рядку на вашому сервері.

en: An excerpt from '%(book_title)s'
uk: Уривок з '%(book_title)s'

en: An optional note that will be displayed with the book.
uk: Додаткові примітки, що показуватимуться з книгою.

en: An update is available! You're running v%(current)s and the latest release is %(available)s.
uk: Доступне оновлення! Ви оперуєте v%(current)s, а останній реліз - v%(available)s.

en: Answer
uk: Відповідь

en: Anti-Corporate
uk: Антикорпоративно

en: Any
uk: Будь-яка

en: Any traffic from this IP address will get a 404 response when trying to access any part of the application.
uk: Будь-який трафік з цієї IP-адреси отримає відповідь 404 при взаємодії з будь-якою частиною сервісу.

en: Anyone can add books to this list
uk: Будь-хто може додати книги до цього списку

en: Anyone can suggest books, subject to your approval
uk: Будь-хто може пропонувати книги, ви їх схвалюєте

en: Apply filters
uk: Застосувати фільтри

en: Approve
uk: Підтвердити

en: Approve domain
uk: Підтвердити домен

en: Approved
uk: Схвалено

en: Approved domain
uk: Домен підтверджено

en: Approving a suggestion will permanently add the suggested book to your shelves and associate your reading dates, reviews, and ratings with that book.
uk: Підтвердження пропозиції назавжди додасть запропоновану книгу до ваших полиць та асоціює ваші дати читання, рецензії та рейтинги з цією книгою.

en: Are you sure you want to delete <strong>%(username)s</strong>'s account? This action cannot be undone. To proceed, please enter your password to confirm deletion.
uk: Ви впевнені, що хочете видалити обліковий запис <strong>%(username)s</strong>? Цю дію неможливо скасувати. Щоб продовжити, будь ласка, введіть свій пароль для підтвердження видалення.

en: As an admin, you'll be able to configure the instance name and information, and moderate your instance. This means you will have access to private information about your users, and are responsible for responding to reports of bad behavior or spam.
uk: Як адміністратор, ви зможете налаштувати назву інстансу та інформацію про нього, а також модерувати його. Це значить, що у вас буде доступ до приватної інформації про ваших користувачів та ви будете відповідати за реагування на скарги на погану поведінку та спам.

en: As well as creating lists from the Lists page, you can create a group-curated list here on the group's homepage. Any member of the group can create a list curated by group members.
uk: Окрім створення списків зі сторінки "Списки", ви можете створити список, що буде куруватися групою, на головній сторінці групи. Кожен учасник групи може створити список, який буде куруватися іншими учасниками групи.

en: Ascending
uk: За зростанням

en: At percent:
uk: Відсоток:

en: Audiobook
uk: Аудіокнига

en: Author
uk: Автор

en: Author Identifiers
uk: Ідентифікатори Автора

en: Author details
uk: Подробиці про автора

en: Author of <em>%(alt_title)s</em>
uk: Автор <em>%(alt_title)s</em>

en: Author of <em>%(book_title)s</em>
uk: Автор <em>%(book_title)s</em>

en: Author page for %(name)s
uk: Сторінка автора для %(name)s

en: Authors
uk: Автори

en: Automatically generated report
uk: Автоматично згенерований звіт

en: Availability:
uk: Наявність:

en: Available Themes
uk: Доступні теми

en: Available for loan
uk: Доступно для позики

en: Avatar:
uk: Аватар:

en: Back
uk: Назад

en: Back to pending requests
uk: Повернутися до запитів в процесі

en: Back to reports
uk: Назад до скарг

en: Barcode reader
uk: Сканер штрих-кодів

en: Bio:
uk: Біографія:

en: Birth date:
uk: Дата народження:

en: Block
uk: Заблокувати

en: Block domain
uk: Заблокувати домен

en: Blocked
uk: Заблоковані

en: Blocked by count:
uk: Заблокували цього користувача:

en: Blocked by us:
uk: Заблокованих нами:

en: Blocked domain
uk: Домен заблоковано

en: Book
uk: Книга

en: Book %(series_number)s
uk: Книга %(series_number)s

en: Book Identifiers
uk: Ідентифікатори книги

en: Book List: %(name)s
uk: Список Книг: %(name)s

en: Book Title
uk: Назвою книги

en: Book cover preview
uk: Попередній перегляд обкладинки книги

en: Book page
uk: Сторінка книги

en: BookWyrm has been updated since this import with a bug fix
uk: З моменту цього імпорту, BookWyrm було оновлено з виправленням помилок

en: BookWyrm hosted on <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>
uk: BookWyrm розміщений на <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>

en: BookWyrm users
uk: Користувачі BookWyrm

en: BookWyrm's source code is freely available. You can contribute or report issues on <a href="https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">GitHub</a>.
uk: Код BookWyrm знаходиться у вільному доступі. Ви можете долучитися до розробки або повідомити про проблеми на <a href="https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">GitHub</a>.

en: Books
uk: Книги

en: Books Timeline
uk: Книжкова Стрічка

en: Books by %(name)s
uk: Книги за авторством %(name)s

en: Books on your reading status shelves will be shown here.
uk: Книги з полиць статусу читання будуть показуватися тут.

en: Boost
uk: Поширити

en: Boost status
uk: Поширити статус

en: Born:
uk: Дата народження:

en: Broadcast
uk: Широкомовлення

en: Broken theme
uk: Поламана тема

en: Can't find the edition you're looking for?
uk: Не можете знайти потрібне видання?

en: Can't find your code?
uk: Не вдалося знайти код?

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Català (Catalan)
uk: Català (Каталонська)

en: Celery Status
uk: Стан Celery

en: Celery status
uk: Стан Celery

en: Changed user permission level
uk: Рівень доступу користувача змінено

en: Check the <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> and <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> in your <code>.env</code> file.
uk: Перевірте <code>EMAIL_SENDER_NAME</code> та <code>EMAIL_SENDER_DOMAIN</code> у вашому <code>.env</code> файлі.

en: Choose who can see your list here. List privacy options work just like we saw when posting book reviews. This is a common pattern throughout Bookwyrm.
uk: Виберіть, хто може бачити ваш список. Опції конфіденційності списків працюють так само, як і для рецензій. Це типовий підхід усюди в BookWyrm.

en: Choose who can see your post here. Post privacy can be <strong>Public</strong> (everyone can see), <strong>Unlisted</strong> (everyone can see, but it doesn't appear in public feeds or discovery pages), <strong>Followers</strong> (only your followers can see), or <strong>Private</strong> (only you can see)
uk: Виберіть, хто може бачити ваш пост тут. Конфіденційність постів може бути <strong>Публічною</strong> (бачити може кожен), <strong>Не в стрічці</strong> (кожен може бачити, але пост не відображається в публічних стрічках або на сторінці "Відкриття"), <strong>Підписники</strong> (побачити можуть тільки ваші підписники), або <strong>Приватною</strong> (бачите тільки ви)

en: Choose wisely! Your username cannot be changed.
uk: Обирайте уважно! Ім'я користувача не може бути змінено потім.

en: Clear Queues
uk: Очистити Черги

en: Clear filters
uk: Скинути фільтри

en: Clear search
uk: Очистити пошук

en: Clearing queues can cause serious problems including data loss! Only play with this if you really know what you're doing. You must shut down the Celery worker before you do this.
uk: Очищення черг може спричинити серйозні проблеми, включаючи втрату даних! Ця опція для тих, хто дійсно знає що робить. Перш ніж очистити черги, ви мусите зупинити Celery.

en: Click on the <strong>Lists</strong> link here to continue the tour.
uk: Натисніть на <strong>Списки</strong> тут, щоб продовжити екскурсію.

en: Click the <strong>Create List</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
uk: Натисніть на кнопку <strong>Створити Список</strong>, а потім <strong>Далі</strong> для продовження екскурсії

en: Click the <strong>Create group</strong> button, then <strong>Next</strong> to continue the tour
uk: Натисніть на кнопку <strong>Створити групу</strong>, а потім <strong>Далі</strong> для продовження туру

en: Click to add cover
uk: Натисніть, щоб додати обкладинку

en: Click to enlarge
uk: Натисніть для збільшення

en: Close
uk: Закрити

en: Closed
uk: Закритий

en: Code of Conduct
uk: Правила поведінки

en: Code of conduct:
uk: Правила поведінки:

en: Color:
uk: Колір:

en: Comment
uk: Прокоментувати

en: Comment:
uk: Коментар:

en: Comments
uk: Коментарі

en: Comments from {obj.display_name}
uk: Коментарі від {obj.display_name}

en: Comments only
uk: Тільки коментарі

en: Community
uk: Спільнота

en: Complete
uk: Завершено

en: Complete feed
uk: Повна стрічка

en: Completed
uk: Завершені

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Confirm Book Info
uk: Підтвердити інформацію

en: Confirm Email
uk: Підтвердження email-адреси

en: Confirm and Log In
uk: Підтвердити та увійти

en: Confirm email
uk: Підтвердження email-адреси

en: Confirm password:
uk: Підтвердження паролю:

en: Confirm your email address
uk: Підтвердьте свою email-адресу

en: Confirm your password:
uk: Підтвердити ваш пароль:

en: Confirmation code:
uk: Код підтвердження:

en: Congratulations, you've finished the tour! Now you know the basics, but there is lots more to explore on your own. Happy reading!
uk: Вітаємо, ви закінчили тур! Тепер ви знаєте основи, але самостійне дослідження Bookwyrm набагато цікавіше. Приємного читання!

en: Connectors
uk: Конектори

en: Contact site admin
uk: Зв'язатися з адміністратором сайту

en: Contact your admin or <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>open an issue</a> if you are seeing unexpected failed items.
uk: Зв'яжіться з вашим адміністратором або <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>сповістіть про проблему</a>, якщо ви бачите неочікувані помилки.

en: Content
uk: Зміст

en: Content warning
uk: Попередження про вміст

en: Continue
uk: Продовжити

en: Continue the tour
uk: Продовжити екскурсію

en: Continue the tour by selecting <strong>Your books</strong> from the drop down menu.
uk: Щоб продовжити тур, оберіть <strong>Ваші книги</strong> у випадаючому меню.

en: Copied ISBN!
uk: ISBN скопійовано!

en: Copied!
uk: Скопійовано!

en: Copy ISBN
uk: Скопіювати ISBN

en: Copy address
uk: Скопіювати адресу

en: Copy embed code
uk: Скопіювати код вставки

en: Copy the theme file into the <code>bookwyrm/static/css/themes</code> directory on your server from the command line.
uk: Скопіюйте файл теми в директорію <code>bookwyrm/static/css/themes</code> на вашому сервері з командного рядка.

en: Could not connect to Celery
uk: Не вдалося підключитися до Сelery

en: Could not connect to Redis broker
uk: Не вдалося підключитися до Redis

en: Could not find a match for book
uk: Не вдалося знайти відповідну книгу

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Create Alias
uk: Створити псевдонім

en: Create Invite
uk: Створити Запрошення

en: Create List
uk: Створити список

en: Create a Group
uk: Створити Групу

en: Create an Account
uk: Зареєструватися

en: Create and save a group to continue the tour.
uk: Створити та зберегти групу для продовження туру.

en: Create group
uk: Створити групу

en: Create list
uk: Створити список

en: Create shelf
uk: Створити полицю

en: Create your account
uk: Створення свого облікового запису

en: Create your profile
uk: Створити свій профіль

en: Created and curated by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
uk: Створено та курується <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
uk: Створено <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> and managed by <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>
uk: Створено <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> і керується <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>

en: Creating a group
uk: Створення групи

en: Creating a new author: %(name)s
uk: Створення нового автора: %(name)s

en: Creating a new list
uk: Створення нового списку

en: Curate
uk: Курувати

en: Curated
uk: Курований

en: Current Rules
uk: Поточні Правила

en: Currently Reading
uk: Зараз Читаю

en: Currently, you are allowed to import %(display_size)s books every %(import_limit_reset)s day. | Currently, you are allowed to import %(display_size)s books every %(import_limit_reset)s days.
uk[0]: Наразі ви можете імпортувати тільки %(display_size)s книгу впродовж кожних %(import_limit_reset)s днів.
uk[1]: Наразі ви можете імпортувати тільки %(display_size)s книги впродовж кожних %(import_limit_reset)s днів.
uk[2]: Наразі ви можете імпортувати тільки %(display_size)s книг впродовж кожних %(import_limit_reset)s днів.
uk[3]: Наразі ви можете імпортувати тільки %(display_size)s книг впродовж кожних %(import_limit_reset)s днів.

en: Danger
uk: Небезпека

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: Data file:
uk: Файл даних:

en: Data source:
uk: Джерело даних:

en: Date Added
uk: Дата реєстрації / додавання

en: Date Created
uk: Дата Створення

en: Date Updated
uk: Останнє Оновлення

en: Date accepted
uk: Дата прийняття

en: Date added:
uk: Зареєструвався або було додано:

en: Date requested
uk: Дата звернення

en: Days
uk: Дні

en: Deactivation reason:
uk: Причина деактивації:

en: Death date:
uk: Дата смерті:

en: Decentralized
uk: Децентралізовано

en: Default access level:
uk: Рівень доступу за замовчуванням:

en: Default interface language:
uk: Стандартна мова інтерфейсу:

en: Default theme:
uk: Стандартна тема:

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete group
uk: Видалити групу

en: Delete list
uk: Видалити список

en: Delete shelf
uk: Видалити полицю

en: Delete status
uk: Видалити статус

en: Delete these read dates?
uk: Видалити ці дати читання?

en: Delete this group?
uk: Видалити цю групу?

en: Delete this list?
uk: Видалити цей список?

en: Deleted
uk: Видалено

en: Deleted item
uk: Запис видалено

en: Deleted user account
uk: Акаунт користувача видалено

en: Deleted users
uk: Видалені користувачі

en: Descending
uk: За спаданням

en: Description:
uk: Опис:

en: Details
uk: Подробиці

en: Deutsch (German)
uk: Deutsch (Німецька)

en: Died:
uk: Дата смерті:

en: Direct Messages
uk: Особисті Повідомлення

en: Direct Messages with <a href="%(path)s">%(username)s</a>
uk: Особисті Повідомлення з <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Direction
uk: Напрямок сортування

en: Directory
uk: Каталог

en: Disable imports
uk: Вимкнути імпорти

en: Disable starting new imports
uk: Вимкнути створення нових імпортів

en: Discard
uk: Скасувати

en: Discover
uk: Огляд

en: Discover your stats for %(year)s!
uk: Дослідіть вашу статистику за %(year)s рік!

en: Discoverable:
uk: Видимий:

en: Dismiss message
uk: Відхилити повідомлення

en: Display name:
uk: Відображуване ім'я:

en: Do you have book data from another service like GoodReads?
uk: Чи є у вас дані книги з іншого сервісу, наприклад, GoodReads?

en: Documentation
uk: Документація

en: Does Not Expire
uk: Невичерпний

en: Does everything look right?
uk: Все виглядає правильно?

en: Domain
uk: Домен

en: Domain block
uk: Домен заблоковано

en: Domain:
uk: Домен:

en: Don't show suggested users
uk: Не показувати запропонованих користувачів

en: Download links
uk: Посилання для завантаження

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit "%(book_title)s"
uk: Редагувати "%(book_title)s"

en: Edit Author
uk: Редагувати Автора

en: Edit Author:
uk: Редагування автора:

en: Edit Book
uk: Редагувати Книгу

en: Edit Goal
uk: Змінити Мету

en: Edit Group
uk: Редагувати групу

en: Edit List
uk: Редагувати Список

en: Edit Profile
uk: Редагувати Профіль

en: Edit Shelf
uk: Редагувати полицю

en: Edit group
uk: Редагувати групу

en: Edit links
uk: Редагування посилання

en: Edit notes
uk: Редагувати нотатки

en: Edit profile
uk: Редагувати профіль

en: Edit shelf
uk: Редагувати полицю

en: Edit status
uk: Редагувати статус

en: Editions of %(book_title)s
uk: Видання %(book_title)s

en: Editions of <a href="%(work_path)s"><i>%(work_title)s</i></a>
uk: Видання <a href="%(work_path)s"><i>%(work_title)s</i></a>

en: Email
uk: Пошта

en: Email Blocklist
uk: Заблоковані Email

en: Email Configuration
uk: Налаштування електронної пошти

en: Email address:
uk: Електронна пошта:

en: Email backend:
uk: Email-бекенд:

en: Email preference
uk: Налаштування Email

en: Email sender:
uk: Відправник:

en: Email:
uk: Електронна пошта:

en: Embed this list on a website
uk: Вставити цей список на сайт

en: Enable image thumbnails:
uk: Мініатюри зображень увімкнено:

en: Enable imports
uk: Увімкнути імпорти

en: Enable preview images:
uk: Попередній перегляд зображень увімкнено:

en: Enabled:
uk: Увімкнено:

en: End Tour
uk: Завершити тур

en: End tour
uk: Завершити тур

en: English
uk: Англійська

en: Enter the code from your authenticator app:
uk: Введіть код з вашого додатку для аутентифікації:

en: Enter the username for the account you want to add as an alias e.g. <em>user@example.com </em>:
uk: Введіть ім’я користувача для облікового запису, який ви хочете додати як псевдонім, наприклад <em>user@example.com </em>:

en: Error loading book
uk: Помилка при завантаженні книги

en: Error posting status
uk: Помилка публікації статусу

en: Error sending test email:
uk: При спробі надіслати email, сталася помилка:

en: Errors
uk: Помилки

en: Español (Spanish)
uk: Español (Іспанська)

en: Esperanto (Esperanto)
uk: Esperanto (Есперанто)

en: Euskara (Basque)
uk: Euskara (Баскська)

en: Everything else
uk: Все інше

en: Expects a json file in the format provided by FediBlock, with a list of entries that have <code>instance</code> and <code>url</code> fields. For example:
uk: Це має бути json-файл у форматі FediBlock, зі списком елементів, які мають поля <code>instance</code> та <code>url</code>. Наприклад:

en: Expires
uk: Закінчення терміну дії

en: Expiry:
uk: Термін дії:

en: External links
uk: Зовнішні посилання

en: Failed items
uk: Невдалі елементи

en: Failed to load cover
uk: Не вдалося завантажити обкладинку

en: Failed to save book, see errors below for more information.
uk: Не вдалося зберегти книгу, дивіться помилки нижче для додаткової інформації.

en: Failed:
uk: Помилка:

en: Federated
uk: Федеруються

en: Federated Instances
uk: Інстанси У Федерації

en: Federated community
uk: Федеративна спільнота

en: File
uk: Файл

en: File Links
uk: Посилання на файли

en: File exceeds maximum size: 10MB
uk: Файл перевищує максимальний розмір: 10 Мб

en: File too large
uk: Файл завеликий

en: File type:
uk: Тип файлу:

en: Filetype
uk: Тип файлу

en: Filters
uk: Фільтри

en: Filters are applied
uk: Застосовано фільтри

en: Find a book
uk: Пошук книг

en: Find friends
uk: Знайти друзів

en: Find more information at isni.org
uk: Знайти більше інформації на isni.org

en: Find users
uk: Пошук користувачів

en: Finish
uk: Завершити

en: Finish "%(book_title)s"
uk: Завершити Читати "%(book_title)s"

en: Finish "<em>%(book_title)s</em>"
uk: Відмітити "<em>%(book_title)s</em>" як прочитане

en: Finish reading
uk: Відмітити прочитаним

en: Finished
uk: Прочитано

en: First published date:
uk: Дата першого видання:

en: Follow
uk: Підписатися

en: Follow @%(username)s
uk: Підписатися на @%(username)s

en: Follow Requests
uk: Запити на підписку

en: Follow at new account
uk: Підписатися на новий акаунт

en: Followed by them:
uk: Вони підписані на:

en: Followed by us:
uk: Ми підписані на:

en: Followers
uk: Бачать тільки підписники

en: Followers-only
uk: Лише для підписників

en: Following
uk: Слідкує

en: Follows you
uk: Слідкує за вами

en: Footer Content
uk: Вміст футера

en: Forgot your password?
uk: Забули пароль?

en: Format details:
uk: Деталі формату:

en: Format:
uk: Формат:

en: Français (French)
uk: Français (Французька)

en: Free
uk: Безплатно

en: Friendly
uk: Дружньо

en: Galego (Galician)
uk: Galego (Галісійська)

en: Generate New Invite
uk: Згенерувати Нове Запрошення

en: Get a copy
uk: Отримати копію

en: Give your group a name and describe what it is about. You can make user groups for any purpose - a reading group, a bunch of friends, whatever!
uk: Дайте назву вашій групі та опишіть її. Ви можете створити групи користувачів з будь-якої мети - група для читання, групи друзів, що завгодно!

en: Go to user admin
uk: Перейти до адміністрування користувача

en: Goal privacy:
uk: Приватність мети:

[ctx: Goal successfully completed]
en: Success!
uk: Успіх!

en: Goodreads key:
uk: Ключ Goodreads:

en: Got a favourite you re-read every year? We've got you covered - you can add multiple read dates for the same book 😀
uk: Є улюблена книга, яку ви перечитуєте щороку? Ми про це подбали - ви можете додати кілька дат читання однієї і тієї ж книги 😀

en: Graphic novel
uk: Графічний роман

en: Group
uk: Груповий

en: Group Description:
uk: Опис групи:

en: Group Name:
uk: Назва групи:

en: Group lists
uk: Списки груп

en: Group members
uk: Учасники групи

en: Group members can add to and remove from this list
uk: Учасники групи можуть додавати та видаляти книги з цього списку

en: Group visibility
uk: Видимість групи

en: Groups
uk: Групи

en: Groups have privacy settings just like posts and lists, except that group privacy cannot be <strong>Followers</strong>.
uk: Групи мають налаштування конфіденційності, як і публікації та списки, за винятком того, що конфіденційність групи не може бути <strong>Підписникам</strong>.

en: Groups: %(username)s
uk: Групи: %(username)s

en: Guided Tour
uk: Вступний Тур

en: Hardcover
uk: Тверда обкладинка

en: Have you read %(book_title)s?
uk: Ви прочитали %(book_title)s?

en: Here you can see your groups, or create a new one. A group brings together Bookwyrm users and allows them to curate lists together.
uk: Тут ви можете переглянути свої групи, або створити нову. Група об'єднує користувачів Bookwyrm і дозволяє керувати списками разом.

en: Hi there,
uk: Привіт,

en: Hide followers and following on profile
uk: Приховати підписників і підписки в профілі

en: Hide status
uk: Приховати статус

en: High priority
uk: Високий пріоритет

en: Home
uk: Головна

en: Home Timeline
uk: Головна Стрічка

en: Host user:
uk: Користувач хоста:

en: Host:
uk: Хост:

en: How to add a theme
uk: Як додати тему

en: IP Address Blocklist
uk: Список Заблокованих IP

en: IP Address:
uk: IP-адреса:

en: If  you ever change your mind, just click on the Guided Tour link to start your tour
uk: Якщо передумаєте, просто натисніть на "Екскурсія", щоб розпочати знайомство

en: If the book you are looking for is already on this Bookwyrm instance, you can click on the title to go to the book's page.
uk: Якщо книжка, яку ви шукаєте, вже знаходиться на цьому інстансі Bookwyrm, ви можете натиснути на заголовок, щоб перейти на сторінку книги.

en: If the book you are looking for is available on a remote catalogue such as Open Library, click on <strong>Import book</strong>.
uk: Якщо книга, яку ви шукаєте, доступна на віддаленому каталозі, наприклад Open Library, натисніть на <strong>Імпортувати книгу</strong>.

en: If the book you are looking for is not listed, try loading more records from other sources like Open Library or Inventaire.
uk: Якщо книжки, яку ви шукаєте, немає в списку, спробуйте завантажити більше записів з інших джерел, таких як Open Library чи Inventaire.

en: If you didn't request to reset your password, you can ignore this email.
uk: Якщо ви не запитували зміну пароля, ви можете ігнорувати цей лист.

en: If you have an export file from another service like Goodreads or LibraryThing, you can import it here.
uk: Якщо у вас є файл експорту з іншого сервісу, наприклад Goodreads чи LibraryThing, ви можете імпортувати його тут.

en: If you have read this book you can post a review including an optional star rating
uk: Якщо ви прочитали цю книгу, ви можете написати рецензію та оцінити її в зірках

en: If you still can't find your book, you can add a record manually.
uk: Якщо ви все ще не можете знайти свою книгу, ви можете додати запис вручну.

en: If you think you should have access, please speak to your BookWyrm server administrator.
uk: Якщо ви вважаєте, що вам слід отримати доступ, будь ласка, зверніться до адміністратора вашого сервера Bookrm.

en: If your book is not in the results, try adjusting your search terms.
uk: Якщо вашої книги немає в результатах, спробуйте змінити пошуковий запит.

en: If your review or comment might ruin the book for someone who hasn't read it yet, you can hide your post behind a <strong>spoiler alert</strong>
uk: Якщо ваша рецензія або коментар може враження від книги для тих, хто її ще не читав, ви можете приховати свій пост під <strong>спойлером</strong>

en: Ignore
uk: Ігнорувати

en: Ignored Invite Requests
uk: Проігноровані Запити На Запрошення

en: Images
uk: Зображення

en: Import
uk: Імпортувати

en: Import Blocklist
uk: Імпортувати Список Заблокованих

en: Import Books
uk: Імпортувати Книги

en: Import Status
uk: Статус Імпорту

en: Import Troubleshooting
uk: Виправлення Імпорту

en: Import block list
uk: Імпортувати список заблокованих

en: Import from another service
uk: Імпорт з іншого сервісу

en: Import preview unavailable.
uk: Попередній перегляд імпорту недоступний.

en: Import started:
uk: Імпорт розпочато:

en: Import stopped
uk: Імпорт зупинено

en: Import triggered
uk: Розпочаті імпорти

en: Import your reading history
uk: Імпортувати історію читання

en: Import, manually add, or view an existing book to continue the tour.
uk: Імпортуйте, додайте вручну або перегляньте наявну книгу для продовження екскурсії.

en: Imported
uk: Імпортовано

en: Imports
uk: Імпорти

en: Imports are temporarily disabled; thank you for your patience.
uk: Імпортування тимчасово відключено; дякуємо за терпіння.

en: Impressum
uk: Імпресум

en: Impressum:
uk: Імпресум:

en: In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s book<br />for a total of %(pages_total)s pages! | In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s books<br />for a total of %(pages_total)s pages!
uk[0]: У %(year)s, користувачем %(display_name)s була прочитана %(books_total)s книга<br />або %(pages_total)s сторінок загалом!
uk[1]: У %(year)s, користувачем %(display_name)s було прочитано %(books_total)s книги<br />або %(pages_total)s сторінок загалом!
uk[2]: У %(year)s, користувачем %(display_name)s було прочитано %(books_total)s книг<br />або %(pages_total)s сторінок загалом!
uk[3]: У %(year)s, користувачем %(display_name)s було прочитано %(books_total)s книг<br />або %(pages_total)s сторінок загалом!

en: In progress
uk: Триває

en: Inactive
uk: Неактивний

en: Inbox
uk: Вхідні

en: Include impressum:
uk: Включає імпресум:

en: Include reviews
uk: Разом з рецензіями

en: Include spoiler alert
uk: Містить спойлер!

en: Incorrect Password
uk: Неправильний Пароль

en: Incorrect code
uk: Неправильний код

en: Incorrect password
uk: Невірний пароль

en: Installing BookWyrm
uk: Встановлення BookWyrm

en: Instance Activity
uk: Активність Інстансу

en: Instance Configuration
uk: Параметри інстансу

en: Instance Info
uk: Інформація про інстанс

en: Instance Name:
uk: Назва Інстансу:

en: Instance Settings
uk: Налаштування Інстансу

en: Instance Setup
uk: Налаштування інстансу

en: Instance description:
uk: Опис інстансу:

en: Instance details
uk: Подробиці інстансу

en: Instance domain:
uk: Домен інстансу:

en: Instance name
uk: Назва інстансу

en: Instance:
uk: Інстанс:

en: Interval:
uk: Інтервал:

en: Invite
uk: Запросити

en: Invite Requests
uk: Запити На Запрошення

en: Invite request text:
uk: Текст запиту запрошення:

en: Invites
uk: Запрошення

en: Is "%(name)s" one of these authors?
uk: Чи є "%(name)s одним з цих авторів?

en: Is this an edition of an existing work?
uk: Це видання вже існуючого твору?

en: Italiano (Italian)
uk: Italiano (Італійська)

en: Items
uk: Одиниць

en: Jane Doe
uk: Ілона Павлюк

en: Join
uk: Приєднатися

en: Join %(name)s
uk: Приєднуйся до %(name)s

en: Join BookWyrm
uk: Приєднатися до BookWyrm

en: Join Directory
uk: Приєднатися до Каталогу

en: Join Now
uk: Приєднатися зараз

en: Joined %(date)s
uk: Приєднався %(date)s

en: Just read some perfect prose? Let the world know by sharing a quote!
uk: Щойно прочитали чудову книгу? Розкажіть про це всьому світу, поділившись цитатою!

en: Language:
uk: Мова:

en: Languages:
uk: Мови:

en: Last Active
uk: Остання активність

en: Last Updated
uk: Останнє Оновлення

en: Last active date:
uk: Остання активність:

en: Last edited by:
uk: Востаннє відредаговано:

en: Last updated
uk: Останнє оновлення

en: Learn more <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">about %(site_name)s</a>.
uk: Дізнайтеся більше <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">про %(site_name)s</a>.

en: Learn more about %(site_name)s:
uk: Дізнайтеся більше про %(site_name)s:

en: Learn more about moderation
uk: Дізнатися більше про модерацію

en: Leave a rating
uk: Поставити рейтинг

en: Leave group
uk: Покинути групу

en: Leaving BookWyrm
uk: Ви покидаєте BookWyrm

en: Let's create a new group!
uk: Створімо нову групу!

en: Let's see how to create a new list.
uk: Подивімось, як створити новий список.

en: Librarything key:
uk: Ключ Librarything:

en: Lietuvių (Lithuanian)
uk: Lietuvių (Литовська)

en: Like
uk: Подобається

en: Like status
uk: Лайкнути статус

en: Limit the amount of imports
uk: Обмежити кількість імпортувань

en: Link
uk: Посилання

en: Link Domains
uk: Домени Посилань

en: Link domains must be approved before they are shown on book pages. Please make sure that the domains are not hosting spam, malicious code, or deceptive links before approving.
uk: Домени посилань треба підтвердити перед тим, як вони з'являться на сторінках книжок. Будь ласка, переконайтеся, що сайти, на які вказують домени, не розміщують спам, віруси або оманливі посилання перед підтвердженням.

en: Links for "<em>%(title)s</em>"
uk: Посилання для "<em>%(title)s</em>"

en: Links from this domain will be removed until your report has been reviewed.
uk: Посилання на цей домен будуть видалені, поки ваша скарга не буде розглянута.

en: Links from unknown domains will need to be approved by a moderator before they are added.
uk: Посилання з невідомих доменів необхідно затвердити модератором перед тим, як вони додадуться.

en: List Order
uk: Порядком

en: List curation
uk: Кураторство списку

en: List curation:
uk: Як буде куруватися список:

en: List position
uk: Позиція в списку

en: List privacy
uk: Конфіденційність списків

en: Lists
uk: Списки

en: Lists: %(username)s
uk: Списки: %(username)s

en: Load %(count)d unread status | Load %(count)d unread statuses
uk[0]: Завантажено %(count)d непрочитаний статус
uk[1]: Завантажено %(count)d непрочитаних статусів
uk[2]: Завантажено %(count)d непрочитаних статусів
uk[3]: Завантажено %(count)d непрочитаних статусів

en: Load cover from URL:
uk: Завантажити обкладинку з посилання:

en: Load data
uk: Завантажити данні

en: Load more records
uk: Завантажити більше записів

en: Loaded successfully
uk: Завантажено успішно

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this author which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
uk: Процес завантаження даних з'єднається з <strong>%(source_name)s</strong> та перевірить наявність метаданих про цього автора, яких тут немає. Наявні метадані не буде перезаписано.

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this book which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
uk: Процес завантаження даних з'єднається з <strong>%(source_name)s</strong> та перевірить наявність метаданих про цю книгу, яких тут немає. Наявні метадані не буде перезаписано.

en: Local
uk: Місцевий

en: Local users
uk: Локальні користувачі

en: Locked account
uk: Акаунт заблоковано

en: Log in
uk: Увійти

en: Log out
uk: Вийти

en: Login
uk: Авторизація

en: Logo small:
uk: Маленький логотип:

en: Logo:
uk: Логотип:

en: Low priority
uk: Низький пріоритет

en: Main navigation menu
uk: Головне меню навігації

en: Make page private
uk: Зробити сторінку приватною

en: Make page public
uk: Зробити сторінку публічною

en: Make sure everything looks right before proceeding
uk: Перед продовженням переконайтеся, що все виглядає правильно

en: Make your profile discoverable to other BookWyrm users.
uk: Зробити свій профіль видимим для інших користувачів BookWyrm.

en: Manage Users
uk: Керування Користувачами

en: Managed by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
uk: Керує <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Manager
uk: Керівник

en: Manually add book
uk: Додати книгу вручну

en: Manually approve followers:
uk: Підтверджувати підписників вручну:

en: Manually approved followers:
uk: Підтверджує підписників вручну:

en: Marking another account as an alias is required if you want to move that account to this one.
uk: Позначення іншого облікового запису як псевдоніма потрібно, якщо ви хочете перемістити той обліковий запис до цього.

en: Max uses
uk: Макс. кількість використань

en: Medium priority
uk: Середній пріоритет

en: Meet your admins
uk: Адміністратори

en: Members of this group can create group-curated lists.
uk: Учасники цієї групи можуть створювати списки, які куруються групою.

en: Message reporter
uk: Написати повідомлення автору скарги

en: Messaged reported user
uk: Написано тому, на кого поскаржилися

en: Messaged reporter
uk: Написано автору скарги

en: Metadata
uk: Метадані

en: Misc
uk: Різне

en: Moderation
uk: Модерація

en: Moderation Activity
uk: Активність модераторів

en: Moderator
uk: Модератор

en: Moderator deletion
uk: Видалення модератором

en: Moderator suspension
uk: Призупинення модератором

en: More %(site_name)s users want to read <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> than any other book.
uk: Користувачі %(site_name)s хочуть прочитати <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> більше ніж будь-яку іншу книгу.

en: More about this site
uk: Докладніше про цей сайт

en: More info about this report:
uk: Опишіть детальніше вашу скаргу:

en: More options
uk: Інші опції

en: More shelves
uk: Більше полиць

en: Move Account
uk: Перемістити обліковий запис

en: Move book
uk: Перемістити книгу

en: Moved
uk: Переміщено

en: Name:
uk: Ім'я:

en: Navigation Bar
uk: Панель навігації

en: Nederlands (Dutch)
uk: Nederlands (Нідерландська)

en: Need help?
uk: Потрібна допомога?

en: Needs manual review
uk: Потребує ручної перевірки

en: New report for %(site_name)s
uk: Нова скарга для %(site_name)s

en: Newer
uk: Новіші

en: Next
uk: Далі

en: Next in our tour we will explore Groups!
uk: Далі в екскурсії ми вивчатимемо Групи!

en: Next: Groups
uk: Далі: Групи

en: No IP addresses currently blocked
uk: Наразі нема заблокованих IP адрес

en: No active invites
uk: Немає активних запрошень

en: No active tasks
uk: Немає активних завдань

en: No activities for this hashtag yet!
uk: Поки що ніхто не використовував цей хештег!

en: No activities yet!
uk: Жодної активності наразі!

en: No books found
uk: Книжок не знайдено

en: No books found for "%(query)s"
uk: Не знайдено книг по запиту "%(query)s"

en: No books found matching the query "%(query)s"
uk: По запиту "%(query)s" не знайдено жодної книги

en: No cover
uk: Немає обкладинки

en: No domains currently approved
uk: Наразі немає підтверджених доменів

en: No domains currently blocked
uk: Наразі немає заблокованих доменів

en: No domains currently pending
uk: Наразі немає доменів, які очікують підтвердження

en: No email domains currently blocked
uk: Наразі немає заблокованих доменів

en: No followers you follow
uk: Немає підписників, за якими ви слідкуєте

en: No groups found.
uk: Жодної групи не знайдено.

en: No instances found
uk: Інстансів не знайдено

en: No items currently need review
uk: Наразі жоден елемент не потребує перевірки

en: No links available
uk: Немає доступних посиланнь

en: No links available for this book.
uk: Немає посилань для цієї книги.

en: No links available for this domain.
uk: Немає посилань для цього домену.

en: No lists found.
uk: Не знайдено жодного списку.

en: No matching imports found.
uk: Відповідних імпортів не знайдено.

en: No notes provided
uk: Нотатки відсутні

en: No potential members found for "%(user_query)s"
uk: Не знайдено потенційних учасників по запиту "%(user_query)s"

en: No rating
uk: Без оцінки

en: No recent imports
uk: Останнім часом імпортів не було

en: No reports found.
uk: Скарг не знайдено.

en: No requests
uk: Немає запитів

en: No reviews or comments yet!
uk: Жодних відгуків або коментарів!

en: No thanks
uk: Ні, дякую

en: No users found for "%(query)s"
uk: По запиту "%(query)s" користувачів не знайдено

en: Norsk (Norwegian)
uk: Norsk (Норвезька)

en: Not Found
uk: Не Знайдено

en: Not a valid CSV file
uk: Некоректний CSV-файл

en: Not set
uk: Не встановлено

en: Notes
uk: Нотатки

en: Notes:
uk: Нотатки:

en: Notifications
uk: Сповіщення

en: Now that we've explored book shelves, let's take a look at a related concept: book lists!
uk: Тепер, коли ми дослідили книжкові полиці, погляньмо на пов'язану концепцію: списки книг!

en: Now you understand the basics of your profile page, let's add a book to your shelves.
uk: Тепер, коли ви розібралися у сторінці вашого профілю, нумо додамо книгу до ваших полиць.

en: OCLC Number:
uk: Номер OCLC:

en: Oh no!
uk: О, ні!

en: Ok
uk: Ок

en: Older
uk: Давніші

en: On average, recent imports have taken %(hours)s hours.
uk: В середньому, недавні імпорти зайняли %(hours)s годин.

en: On average, recent imports have taken %(minutes)s minutes.
uk: В середньому, недавні імпорти зайняли %(minutes)s хвилин.

en: On page:
uk: Сторінка:

en: Once the instance is set up, you can promote other users to moderator or admin roles from the admin panel.
uk: Після налаштування інстансу ви зможете підвищити інших користувачів до ролі модератора або адміністратора з панелі адміністратора.

en: Once you're happy with how everything is set up, click the <strong>Save</strong> button to create your new group.
uk: Якщо ви задоволені тим, як все налаштовано, натисніть кнопку <strong>Зберегти</strong>, щоб створити нову групу.

en: One Day
uk: Один День

en: One Month
uk: Один Місяць

en: One Week
uk: Один Тиждень

en: One last step before you join %(site_name)s! Please confirm your email address by clicking the link below:
uk: Це останнє що треба зробити перед приєднанням до %(site_name)s! Будь ласка, підтвердьте вашу адресу електронної пошти, натиснувши на посилання нижче:

en: One of your themes appears to be broken. Selecting this theme will make the application unusable.
uk: Одна з ваших тем, здається, пошкоджена. Вибір цієї теми зробить програму непридатною для використання.

en: Only you can add and remove books to this list
uk: Тільки ви можете додавати та видаляти книги з цього списку

en: Oops!
uk: От халепа!

en: Open
uk: Очікує розгляду

en: Open image in new window
uk: Відкрити зображення в новому вікні

en: Openlibrary key
uk: Ключ Openlibrary

en: Openlibrary key:
uk: Ключ Openlibrary:

en: Options
uk: Опції

en: Or enter the code "%(confirmation_code)s" at login.
uk: Або введіть код "%(confirmation_code)s" при вході в систему.

en: Or enter the code "<code>%(confirmation_code)s</code>" at login.
uk: Або введіть код "<code>%(confirmation_code)s</code>" при вході в систему.

en: Order by
uk: Сортувати за

en: Other editions
uk: Інші видання

en: Pages:
uk: Сторінок:

en: Paperback
uk: М'яка обкладинка

en: Password does not match
uk: Пароль не збігається

en: Password:
uk: Пароль:

en: Pending
uk: Перевіряється

en: Pending Books
uk: Книги в Очікуванні

en: Pending items
uk: В очікуванні

en: Permanently delete user
uk: Видалити користувача назавжди

en: Permanently deleted
uk: Видалено остаточно

en: Permission Denied
uk: Немає Дозволу

en: Physical Properties
uk: Фізичні властивості

en: Places
uk: Місця

en: Please confirm your email
uk: Будь ласка, підтвердьте свою email-адресу

en: Polski (Polish)
uk: Polski (Польська)

en: Popular on %(site_name)s
uk: Популярне на %(site_name)s

en: Port:
uk: Порт:

en: Português Europeu (European Portuguese)
uk: Português Europeu (Європейська португальська)

en: Português do Brasil (Brazilian Portuguese)
uk: Português do Brasil (Бразильська португальська)

en: Position:
uk: Місце у книзі:

en: Post
uk: Опублікувати

en: Post a comment
uk: Написати коментар

en: Post a review
uk: Написати рецензію

en: Post privacy
uk: Видимість постів

en: Post to feed
uk: Опублікувати у стрічці

en: Posted by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
uk: Опубліковано <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Previous
uk: Попередня

en: Primary
uk: Основний

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Privacy Policy
uk: Політика Конфіденційності

en: Privacy Policy:
uk: Політика Конфіденційності:

en: Privacy setting for imported reviews:
uk: Налаштування приватності для імпортованих рецензій:

en: Private
uk: Не бачить ніхто

en: Profile
uk: Профіль

en: Profile and settings menu
uk: Меню профілю та налаштувань

en: Progress:
uk: Прогрес:

en: Protocol:
uk: Протокол:

en: Public
uk: Бачуть усі

en: Publication
uk: Видання

en: Published %(date)s
uk: Видано %(date)s

en: Published %(date)s by %(publisher)s.
uk: Видано %(publisher)s, %(date)s.

en: Published by %(publisher)s.
uk: Видано %(publisher)s.

en: Published date:
uk: Дата видання:

en: Publisher:
uk: Видавець:

en: Purchasable
uk: Можна придбати

en: Question:
uk: Питання:

en: Queues
uk: Черги

en: Quotations
uk: Цитати

en: Quote
uk: Процитувати

en: Quote:
uk: Цитата:

en: Quotes from {obj.display_name}
uk: Цитати додані {obj.display_name}

en: Quotes only
uk: Тільки цитати

en: RSS feed
uk: RSS-стрічка

en: Rate
uk: Оцінити

en: Rating
uk: Рейтингом

en: Re-open
uk: Відкрийте знову

en: Re-opened report
uk: Скаргу відкрито знов

en: Re-send invite
uk: Надіслати запрошення ще раз

en: Re-trying an import can fix missing items in cases such as:
uk: Повторна спроба імпорту може виправити пропущені елементи у таких випадках, як:

en: Reactivate Account
uk: Повторна Активація Облікового Запису

en: Reactivate account
uk: Реактивувати акаунт

en: Read
uk: Прочитано

en: Reading Goal
uk: Мета Читання

en: Reading finish date cannot be before start date.
uk: Дата прочитання не може бути до дати початку читання.

en: Reading finished date cannot be in the future.
uk: Дата прочитання не може бути в майбутньому.

en: Reading goal:
uk: Мета читання:

en: Reading status
uk: Статус читання

en: Reading status shelves
uk: Полиці статусу читання

en: Reading stopped date cannot be before start date.
uk: Дата зупинки читання не може бути раніше дати початку.

en: Reading stopped date cannot be in the future.
uk: Дата зупинки читання не може бути в майбутньому.

en: Recent Books
uk: Недавні Книги

en: Recent Imports
uk: Останні Імпорти

en: Recently active
uk: Нещодавно активні

en: Refresh
uk: Оновити

en: Refresh data
uk: Оновити дані

en: Registration
uk: Реєстрація

en: Registration closed text:
uk: Текст, якщо реєстрація закрита:

en: Registration is enabled on this instance
uk: На цьому інстансі увімкнена реєстрація

en: Registrations
uk: Реєстрації

en: Reject
uk: Відхилити

en: Remote
uk: З іншого сервера

en: Remote instance
uk: Інший інстанс

en: Remove
uk: Видалити

en: Remove %(name)s
uk: Видалити %(name)s

en: Remove @%(username)s
uk: Виключити @%(username)s

en: Remove alias
uk: Видалити псевдонім

en: Remove from %(name)s
uk: Видалити з %(name)s

en: Remove rule
uk: Видалити правило

en: Remove subject
uk: Видалити тему

en: Remove theme
uk: Видалити тему

en: Reply
uk: Відповісти

en: Report #%(report_id)s: Link added by @%(username)s
uk: Скарга #%(report_id)s: Посилання додане @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: Link domain
uk: Скарга #%(report_id)s: Домен посилання

en: Report #%(report_id)s: Status posted by @%(username)s
uk: Скарга #%(report_id)s: Статус від @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: User @%(username)s
uk: Скарга #%(report_id)s: Користувач @%(username)s

en: Report %(domain)s link
uk: Поскаржитись на %(domain)s

en: Report @%(username)s
uk: Поскаржитись на @%(username)s

en: Report @%(username)s's status
uk: Поскаржитись на статус @%(username)s

en: Report spam
uk: Повідомити про спам

en: Reported by <a href="%(path)s">@%(username)s</a>
uk: Скарга від <a href="%(path)s">@%(username)s</a>

en: Reported links
uk: Оскаржені посилання

en: Reported status
uk: Оскаржений статус

en: Reports
uk: Скарги

en: Reports:
uk: Скарг:

en: Reports: %(instance_name)s
uk: Скарги: %(instance_name)s

en: Reports: <small>%(instance_name)s</small>
uk: Скарги: <small>%(instance_name)s</small>

en: Request an Invitation
uk: Подати Заявку на Запрошення

en: Requested
uk: Запрошено користувачем

en: Requesting camera...
uk: Запитуємо камеру...

en: Require users to confirm email address
uk: Вимагати від користувачів підтвердження email адреси

en: Resend confirmation link
uk: Повторно надіслати підтвердження на електронну пошту

en: Resend link
uk: Надіслати посилання ще раз

en: Reset Password
uk: Скинути пароль

en: Reset password
uk: Скинути пароль

en: Reset your %(site_name)s password
uk: Скинути пароль до %(site_name)s

en: Resolve
uk: Розглянуто

en: Resolved
uk: Розглянута

en: Resolved report
uk: Скаргу розглянуто

en: Retry
uk: Спробувати знову

en: Retry Status
uk: Статус Повторення

en: Review
uk: Рецензія

en: Review items
uk: Огляд елементів

en: Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s star): %(review_title)s | Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s stars): %(review_title)s
uk[0]: Рецензія на "%(book_title)s" (%(display_rating)s зірка): %(review_title)s
uk[1]: Рецензія на "%(book_title)s" (%(display_rating)s зірки): %(review_title)s
uk[2]: Рецензія на "%(book_title)s" (%(display_rating)s зірок): %(review_title)s
uk[3]: Рецензія на "%(book_title)s" (%(display_rating)s зірок): %(review_title)s

en: Review of "%(book_title)s": %(review_title)s
uk: Рецензія на "%(book_title)s": %(review_title)s

en: Review:
uk: Рецензія:

en: Reviews
uk: Рецензії

en: Reviews and Comments
uk: Відгуки та Коментарі

en: Reviews from {obj.display_name}
uk: Рецензії від {obj.display_name}

en: Reviews only
uk: Тільки рецензії

en: Română (Romanian)
uk: Română (Румунська)

en: Row
uk: Рядок

en: Run <code>./bw-dev compile_themes</code> and <code>./bw-dev collectstatic</code>.
uk: Запустіть <code>./bw-dev compile_themes</code> та <code>./bw-dev collectstatic</code>.

en: Run time
uk: Час виконання

en: Sadly %(display_name)s didn’t finish any books in %(year)s
uk: На жаль, %(display_name)s не прочитав жодної книги в %(year)s

en: Save
uk: Зберегти

en: Save &amp; continue
uk: Зберегти &amp; продовжити

en: Save your group
uk: Зберегти свою групу

en: Saved
uk: Збережено

en: Saved Lists
uk: Збережені Списки

en: Scan Barcode
uk: Сканувати Штрих-код

en: Search
uk: Пошук

en: Search again
uk: Шукати знов

en: Search book records by scanning an ISBN barcode using your device's camera - great when you're in the bookstore or library!
uk: Шукайте книги, скануючи штрих-код ISBN за допомогою камери вашого пристрою - корисно, коли ви у книжному або бібліотеці!

en: Search box
uk: Поле пошуку

en: Search editions
uk: Пошук видань

en: Search for a book
uk: Шукати книгу

en: Search for a book, user, or list
uk: Шукати книгу, користувача або список

en: Search for a title or author to continue the tour.
uk: Пошукайте назву книги або автора, щоб продовжити екскурсію.

en: Search for a user
uk: Пошук користувача

en: Search for books, users, or lists using this search box.
uk: Шукайте книги, користувачів або списки за допомогою цього поля.

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Search to add a user
uk: Пошук, щоб додати користувача

en: Searching
uk: Пошук

en: See tagged statuses in the local %(site_name)s community
uk: Дивіться відмічені статуси у локальній спільноті %(site_name)s

en: See what's new in the local %(site_name)s community
uk: Що нового коїться у місцевій спільноті %(site_name)s

en: Select Group
uk: Вибрати Групу

en: Select a group
uk: Виберіть групу

en: Self deactivation
uk: Самодеактивація

en: Self deletion
uk: Самовидалення

en: Send direct message
uk: Надішліть особисте повідомлення

en: Send invite
uk: Надіслати запрошення

en: Send test email
uk: Відправити тестовий email

en: Send test email to %(email)s
uk: Відправити тестовий email на %(email)s

en: Sent
uk: Відправлено

en: Separate multiple values with commas.
uk: Якщо значень багато, розділіть їх комами.

en: Series by
uk: Серія від

en: Series number:
uk: Номер серії:

en: Series:
uk: Серії:

en: Server Error
uk: Помилка Сервера

en: Set
uk: Встановити

en: Set a goal for how many books you'll finish reading in %(year)s, and track your progress throughout the year.
uk: Встановіть мету, скільки книг ви хочете прочитати в %(year)s та відстежуйте прогрес протягом року.

en: Set a question for invite requests
uk: Встановити питання для запиту запрошення

en: Set display name
uk: Встановити ім'я для

en: Set display name for %(url)s
uk: Встановити ім'я для %(url)s

en: Set goal
uk: Встановити мету

en: Set import limit to
uk: Встановити обмеження імпорту у

en: Set instance default theme
uk: Встановити стандартну тему інстансу

en: Set limit
uk: Встановити ліміт

en: Set the value to 0 to not enforce any limit.
uk: Встановіть значення 0, аби не встановлювати жодних обмежень.

en: Set up BookWyrm
uk: Налаштування BookWyrm

en: Settings
uk: Налаштування

en: Settings saved
uk: Налаштування збережено

en: Share a quote
uk: Поділитися цитатою

en: Share this page
uk: Поділитися цією сторінкою

en: Share your thoughts
uk: Поділіться своїми думками

en: Sharing status: <strong>private</strong>
uk: Статус шерінгу: <strong>приватний</strong>

en: Sharing status: <strong>public with key</strong>
uk: Статус шерінгу: <strong>публічний, за ключем</strong>

en: Shelf
uk: Полиця

en: Shelved
uk: Додано до полиці

en: Shelves are for organising books for yourself, whereas Lists are generally for sharing with others.
uk: Полиці призначені для організації книг для себе, тоді як Списки, як правило, для обміну з іншими.

en: Short description:
uk: Короткий опис:

en: Show RSS Options
uk: Показати опції RSS

en: Show less
uk: Згорнути

en: Show more
uk: Розгорнути

en: Show rules
uk: Показати правила

en: Show status
uk: Переглянути статус

en: Show this account in suggested users:
uk: Показувати цей акаунт в запропонованих користувачах:

en: Show/Hide password
uk: Показати/Приховати пароль

en: Sign Up
uk: Реєстрація

en: Site Settings
uk: Налаштування Сайту

en: Skip this step
uk: Пропустити цей крок

en: Software
uk: ПО

en: Software version:
uk: Версія програмного забезпечення:

en: Software:
uk: ПО:

en: Some ebooks can be downloaded for free from external sources. They will be shown here.
uk: Деякі електронні книги можна завантажити безкоштовно з зовнішніх джерел. Вони будуть відображені тут.

en: Some thoughts on the book
uk: Деякі думки про книгу

en: Some users might try to import a large number of books, which you want to limit.
uk: Деякі користувачі можуть спробувати імпортувати велику кількість книг, що не завадить обмежити.

en: Something went wrong! Sorry about that.
uk: Щось пішло не так! Вибачте.

en: Sorry! This invite code is no longer valid.
uk: Вибачте! Цей код запрошення більше не дійсний.

en: Sorry! We couldn't find that code.
uk: Вибачте! Ми не змогли знайти цей код.

en: Sort By
uk: Сортувати за

en: Sort List
uk: Відсортувати Список

en: Sort Title:
uk: Назва Для Сортування:

en: Sorted ascending
uk: Відсортовано за зростанням

en: Sorted descending
uk: Відсортовано за спаданням

en: Spoiler alerts
uk: Попередження про спойлери

en: Spoilers ahead!
uk: Увага, спойлери!

en: Spoilers/content warnings:
uk: Попередження про спойлери або зміст:

en: Start "%(book_title)s"
uk: Почати Читати "%(book_title)s"

en: Start "<em>%(book_title)s</em>"
uk: Почати читати "<em>%(book_title)s</em>"

en: Start reading
uk: Почати читати

en: Started
uk: Почато

en: Status
uk: Статус

en: Status activity
uk: Активність по статусах

en: Status has been deleted
uk: Статус було видалено

en: Status updates from {obj.display_name}
uk: Оновлення статусу від {obj.display_name}

en: Status:
uk: Статус:

en: Statuses
uk: Статусів

en: Statuses posted
uk: Опубліковані статуси

en: Statuses posted:
uk: Опубліковані статуси:

en: Stop Reading "%(book_title)s"
uk: Припинити Читати "%(book_title)s"

en: Stop Reading "<em>%(book_title)s</em>"
uk: Припинити Читати "<em>%(book_title)s</em>"

en: Stop import
uk: Зупинити імпорт

en: Stop import?
uk: Зупинити імпорт?

en: Stop reading
uk: Припинити читання

en: Stopped
uk: Зупинено

en: Stopped Reading
uk: Читання Зупинено

en: Stopped reading
uk: Читання зупинено

en: Streams
uk: Стріми

en: Subjects
uk: Теми

en: Subjects:
uk: Теми:

en: Submit
uk: Надіслати

en: Subtitle:
uk: Підзаголовок:

en: Success
uk: Успіх

en: Success!
uk: Успішно!

en: Success! Email address confirmed.
uk: Адресу електронної пошти успішно підтверджено.

en: Successful items
uk: Успішно імпортовано

en: Successfully added theme
uk: Тему успішно додано

en: Successfully blocked:
uk: Успішно заблоковано:

en: Successfully posted status
uk: Статус успішно опубліковано

en: Successfully sent test email.
uk: Тестовий email успішно надісланий.

en: Suggest
uk: Запропонувати

en: Suggest "<em>%(title)s</em>" for this list
uk: Запропонувати додати "<em>%(title)s</em>" у цей список

en: Suggest Books
uk: Запропонувати Книги

en: Suggested
uk: Рекомендовані

en: Suggested Books
uk: Запропоновані Книги

en: Suggested Users
uk: Рекомендовані Користувачі

en: Suggested by
uk: Запропоновано

en: Summary:
uk: Підсумок:

en: Suomi (Finnish)
uk: Suomi (Фінська)

en: Support %(site_name)s on <a href="%(support_link)s" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">%(support_title)s</a>
uk: Підтримати %(site_name)s на <a href="%(support_link)s" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">%(support_title)s</a>

en: Support link:
uk: Посилання для підтримки:

en: Support title:
uk: Назва сервісу підтримки:

en: Suspend user
uk: Заблокувати користувача

en: Suspended user
uk: Користувача заблоковано

en: Svenska (Swedish)
uk: Svenska (Шведська)

en: Switch to this edition
uk: Переключити на це видання

en: System
uk: Система

en: Tagline:
uk: Підзаголовок:

en: Take me there
uk: Перейти

en: Task name
uk: Назва завдання

en: Test email
uk: Перевірка е-пошти

en: Test theme
uk: Тестування теми

en: Thank you! Your request has been received.
uk: Дякуємо, ваш запит отримано.

en: That book is already on this list.
uk: Ця книга вже є в цьому списку.

en: That makes an average of %(pages)s pages per book.
uk: Це становить в середньому %(pages)s сторінок на книгу.

en: That’s great!
uk: Чудово!

en: The Books tab shows your book shelves. We'll explore this later in the tour.
uk: Вкладка Книги показує ваші книжкові полиці. Ми дослідимо це пізніше в екскурсії.

en: The bell will light up when you have a new notification. When it does, click on it to find out what exciting thing has happened!
uk: Дзвіночок підсвітиться при новому сповіщенні. Коли це станеться, натисніть на нього щоб дізнатися що прикольного сталося!

en: The book has been added to the instance since this import
uk: Книга була додана до інстансу з моменту імпорту

en: The end of the year is the best moment to take stock of all the books read during the last 12 months. How many pages have you read? Which book is your best-rated of the year? We compiled these stats, and more!
uk: Кінець року - найкращий момент, щоб підбити підсумки всіх книг, прочитаних за останні 12 місяців. Скільки сторінок ви прочитали? Яка книга вам найбільше сподобалась? Ми зібрали цю статистику і не тільки!

en: The file you are uploading is too large.
uk: Файл, який ви завантажуєте, завеликий.

en: The page can be seen by anyone with the complete address.
uk: Цю сторінку може переглянути будь-хто за повною адресою.

en: The page is private, only you can see it.
uk: Сторінка приватна, тільки ви можете її бачити.

en: The page you requested doesn't seem to exist!
uk: Вказана сторінка не існує!

en: Their best rated review
uk: Їх найкраща рецензія

en: Their rating: <strong>%(rating)s</strong>
uk: Їхній рейтинг: <strong>%(rating)s</strong>

en: Their shortest read this year…
uk: Найшвидше прочитана книга цього року…

en: Theme filename
uk: Ім'я файлу теми

en: Theme name
uk: Назва теми

en: Themes
uk: Теми

en: There are no books here right now! Try searching for a book to get started
uk: Тут немає жодної книги! Спробуйте пошукати книгу, щоб почати

en: There aren't any activities right now! Try following a user to get started
uk: Немає жодних активностей! Для початку, спробуйте підписатися на якогось користувача

en: There can be multiple editions of a book, in various formats or languages. You can choose which edition you want to use.
uk: Може існувати кілька видань книги, у різних форматах або на різних мовах. Ви можете вибрати, яке видання ви хочете використовувати.

en: These are some first steps to get you started.
uk: Це кілька перших кроків, які допоможуть вам розпочати роботу.

en: This account is not discoverable by ordinary users and does not have a profile page.
uk: Цей обліковий запис не можна знайти звичайними користувачами і у нього немає сторінки профілю.

en: This action cannot be un-done
uk: Цю дію не можна скасувати

en: This domain is blocked. Please contact your administrator if you think this is an error.
uk: Цей домен заблоковано. Зверніться до адміністратора, якщо ви вважаєте це помилкою.

en: This group has no lists
uk: Ця група не має списків

en: This import is in an old format that is no longer supported. If you would like to troubleshoot missing items from this import, click the button below to update the import format.
uk: Це імпорт старого формату, який більше не підтримується. Якщо ви хочете виправити невдалі елементи з цього імпорту, натисніть на кнопку нижче, щоб оновити формат імпорту.

en: This is a new author
uk: Це новий автор

en: This is a new work
uk: Це новий твір

en: This is a reversable action and will not change the functionality of this account.
uk: Це дія, яку можна повернути, тому вона не змінить функціональність цього облікового запису.

en: This is a test email.
uk: Це тест е-пошти.

en: This is home page of a book. Let's see what you can do while you're here!
uk: Це домашня сторінка книги. Подивімось, що ви можете зробити, поки ви тут!

en: This is only intended to be used when things have gone very wrong with imports and you need to pause the feature while addressing issues.
uk: Це потрібно лише у тих ситуаціях, коли з імпортами виникли великі проблеми та вам треба тимчасово вимкнути їх щоб розібратися у чому справа.

en: This is the lists page where you can discover book lists created by any user. A List is a collection of books, similar to a shelf.
uk: На цій сторінці ви можете знайти списки книг, створені будь-яким користувачем. Список - це набір книг, схожий на полицю.

en: This is the page where your books are listed, organised into shelves.
uk: Це сторінка з переліком ваших книг, які організовані в полиці.

en: This is where you can set a reading status for this book. You can press the button to move to the next stage, or use the drop down button to select the reading status you want to set.
uk: Тут ви можете встановити статус читання для цієї книги. Ви можете натиснути кнопку, щоб перейти до наступного етапу, або скористатися випадаючим списком, щоб вибрати статус читання, який ви хочете встановити.

en: This is your last chance to set your domain and protocol.
uk: Це ваш останній шанс встановити домен та протокол.

en: This is your user profile. All your latest activities will be listed here. Other Bookwyrm users can see parts of this page too - what they can see depends on your privacy settings.
uk: Це ваш профіль користувача. Усі ваші останні дії будуть перераховані тут. Інші користувачі Bookwyrm можуть також бачити частини цієї сторінки - те, що вони можуть бачити, залежить від ваших налаштувань конфіденційності.

en: This link is taking you to: <code>%(link_url)s</code>.<br> Is that where you'd like to go?
uk: Це посилання веде на: <code>%(link_url)s</code>. <br> Ви впевнені що хочете перейти за ним?

en: This link with file type has already been added for this book. If it is not visible, the domain is still pending.
uk: Це посилання на файл вже було додано для цієї книги. Якщо воно не відображується, домен все ще перевіряється.

en: This list is currently empty
uk: Цей список наразі порожній

en: This list is currently empty.
uk: Цей список наразі порожній.

en: This report will be sent to %(site_name)s's moderators for review.
uk: Ця скарга буде надіслана модераторам %(site_name)s на перевірку.

en: This shelf is empty.
uk: Ця полиця порожня.

en: This tab shows everything you have read towards your annual reading goal, or allows you to set one. You don't have to set a reading goal if that's not your thing!
uk: Ця вкладка показує все, що ви прочитали у рамках річної мети читання, або дозволяє її встановити. Це не обов'язково. Тільки якщо вам таке подобається.

en: Timelines
uk: Стрічки

en: Times used
uk: Використань

en: Title
uk: Назва

en: Title:
uk: Назва:

en: To Read
uk: В "Прочитати"

en: Total
uk: Загалом

en: Total users
uk: Всього користувачів

en: Track your reading, talk about books, write reviews, and discover what to read next. Always ad-free, anti-corporate, and community-oriented, BookWyrm is human-scale software, designed to stay small and personal. If you have feature requests, bug reports, or grand dreams, <a href="https://joinbookwyrm.com/get-involved" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">reach out</a> and make yourself heard.
uk: Відстежуйте що читаєте, обговорюйте книги, пишіть рецензії та знаходьте що читати далі. BookWyrm - це програмне забезпечення для людей, а не прибутку. Завжди без реклами, анти-корпоративне та орієнтоване на спільноту. Воно спроектовано так, щоб залишатися невеличким та особистим. Якщо у вас є побажання, баг-репорти або великі задуми, <a href="https://joinbookwyrm.com/get-involved" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">зв'яжитесь з нами</a> та розкажіть про них.

en: Troubleshooting
uk: Виправлення невдалого імпорту

en: Try selecting <strong>Profile</strong> from the drop down menu to continue the tour.
uk: Спробуйте вибрати <strong>Профіль</strong> з випадаючого меню, щоб продовжити екскурсію.

en: Uh oh...
uk: От халепа...

en: Un-block
uk: Розблокувати

en: Un-boost
uk: Скасувати поширення

en: Un-ignore
uk: Скасувати ігнорування

en: Un-like
uk: Прибрати лайк

en: Un-save
uk: Видалити

en: Un-suspend user
uk: Розблокувати користувача

en: Un-suspended user
uk: Користувача разблоковано

en: Unable to connect to remote source.
uk: Не вдалося під'єднатися до віддаленого джерела.

en: Unable to save settings
uk: Не вдалося зберегти налаштування

en: Unable to save theme
uk: Не вдалося зберегти тему

en: Undo follow request
uk: Скасувати запит на підписку

en: Undo move
uk: Скасувати переміщення

en: Unfollow
uk: Відписатися

en: Unfollow @%(username)s
uk: Відписатися від @%(username)s

en: Uninvite
uk: Скасувати запрошення

en: Unknown user
uk: Невідомий користувач

en: Unlimited
uk: Без обмежень

en: Unlisted
uk: Тільки по посиланню

en: Unsorted Book
uk: Несортована Книга

en: Until
uk: До

en: Update
uk: Оновити

en: Update import
uk: Оновити імпорт

en: Update on your report:
uk: Оновлення по вашій скарзі:

en: Update progress
uk: Оновити прогрес

en: Updated:
uk: Оновлено:

en: Updates
uk: Оновлення

en: Updates from people you are following will appear in your <strong>Home</strong> timeline.<br><br>The <strong>Books</strong> tab shows activity from anyone, related to your books.
uk: Оновлення від користувачів, за якими ви слідкуєте, будуть з'являтися у вашій <strong>Головній</strong> стрічці.<br><br>Вкладинка <strong>Книги</strong> міститиме активність від будь-кого, пов'язаного з вашими книгами.

en: Upload cover:
uk: Завантажити обкладинку:

en: Uptime:
uk: Працює безперебійно:

en: Use IP address blocks with caution, and consider using blocks only temporarily, as IP addresses are often shared or change hands. If you block your own IP, you will not be able to access this page.
uk: Використовуйте блокування IP-адрес обережно. Розгляньте тимчасове блокування, оскільки IP-адреси часто бувають спільними для кількох людей або змінюють власників. Якщо ви заблокуєте власну IP адресу, ви не зможете зайти на цю сторінку.

en: Use SSL:
uk: Використовувати SSL:

en: Use TLS:
uk: Використовувати TLS:

en: Use limit:
uk: Ліміт використань:

en: Use the <strong>Lists</strong>, <strong>Discover</strong>, and <strong>Your Books</strong> links to discover reading suggestions and the latest happenings on this server, or to see your catalogued books!
uk: Використовуйте <strong>Списки</strong>, <strong>Відкрий для себе</strong> і <strong>Ваші книги</strong> посилання для пошуку пропозицій щодо читання і останніх подій на цьому сервері, або перегляду ваших каталожних книг!

en: Use this search box to find users to join your group. Currently users must be members of the same Bookwyrm instance and be invited by the group owner.
uk: Використовуйте це поле пошуку, щоб шукати користувачів, які можуть приєднатися до вашої групи. Наразі користувачі повинні бути учасниками одного інстансу Bookwyrm і бути запрошеними власником групи.

en: Used when the instance is previewed on joinbookwyrm.com. Does not support HTML or Markdown.
uk: Використовується при розміщенні на joinbookwyrm.com. Не підтримує HTML або Markdown.

en: User
uk: Користувач

en: User Actions
uk: Керування користувачем

en: User Activity
uk: Діяльність користувача

en: User Profile
uk: Профіль Користувача

en: User details
uk: Подробиці користувача

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: User signup activity
uk: Активність по реєстраціях

en: User type
uk: Тип користувача

en: User with this username already exists
uk: Користувач з таким ім'ям вже існує

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Username or password are incorrect
uk: Ім’я користувача або пароль невірні

en: Username:
uk: Ім'я користувача (username):

en: Users are currently unable to start new imports
uk: Наразі користувачі не можуть додати новий імпорт

en: Users:
uk: Користувачів:

en: Users: <small>%(instance_name)s</small>
uk: Користувачі: <small>%(instance_name)s</small>

en: Using S3:
uk: Використовує S3:

en: Version:
uk: Версія:

en: View ISNI record
uk: Переглянути запис ISNI

en: View all
uk: Переглянути всіх

en: View all %(size)s
uk: Переглянути всі %(size)s

en: View all books
uk: Переглянути всі книги

en: View and troubleshoot failed items
uk: Переглянути та виправити невдалі елементи.

en: View directory
uk: Переглянути каталог

en: View ignored requests
uk: Переглянути проігноровані запити

en: View imported review
uk: Показати імпортовану рецензію

en: View installation instructions
uk: Переглянути інструкції з встановлення

en: View instance
uk: Переглянути інстанс

en: View links
uk: Переглянути посилання

en: View on Goodreads
uk: Переглянути на Goodreads

en: View on ISFDB
uk: Переглянути на ISFDB

en: View on Inventaire
uk: Переглянути на Inventaire

en: View on LibraryThing
uk: Переглянути на LibraryThing

en: View on OpenLibrary
uk: Переглянути на OpenLibrary

en: View profile and more
uk: Перегляд профілю та багато іншого

en: View report
uk: Переглянути скаргу

en: View status
uk: Переглянути статус

en: View user profile
uk: Переглянути профіль користувача

en: Want to Read "%(book_title)s"
uk: Хочу Прочитати "%(book_title)s"

en: Want to Read "<em>%(book_title)s</em>"
uk: Хочу Прочитати "<em>%(book_title)s</em>"

en: Want to read
uk: Хочу прочитати

en: Warning
uk: Увага

en: Way to go!
uk: Так тримати!

en: Website
uk: Вебсайт

en: Website:
uk: Вебсайт:

en: Weeks
uk: Тижні

en: Welcome
uk: Вітаємо

en: Welcome to %(site_name)s!
uk: Вітаємо вас на %(site_name)s!

en: Welcome to Bookwyrm!<br><br>Would you like to take the guided tour to help you get started?
uk: Ласкаво просимо на Bookwyrm!<br><br>Бажаєте пройти екскурсію, щоб почати користуватись сервісом?

en: Welcome to the page for your group! This is where you can add and remove users, create user-curated lists, and edit the group details.
uk: Ласкаво просимо на сторінку вашої групи! Тут ви можете додавати та видаляти користувачів, створювати користувацькі списки та редагувати інформацію про групу.

en: What are you reading?
uk: Що ви читаєте?

en: When someone tries to register with an email from this domain, no account will be created. The registration process will appear to have worked.
uk: Коли хтось спробує зареєструвати адресу електронної пошти з цього домену, обліковий запис не буде створено, хоча сама реєстрація буде виглядати робочою.

en: When you make your page private, the old key won’t give access to the page anymore. A new key will be created if the page is once again made public.
uk: Якщо ви зробите свою сторінку приватною, старий ключ більше не надаватиме доступу до сторінки. Якщо сторінка знову стане публічною, буде створено новий ключ.

en: While imports are disabled, users will not be allowed to start new imports, but existing imports will not be affected.
uk: Поки імпорти вимкнені, користувачі не зможуть додавати нові, але на наявний імпорт це не вплине.

en: Who to follow
uk: На кого підписатися

en: Wikipedia
uk: Вікіпедія

en: Wikipedia link:
uk: Посилання на Вікіпедію:

en: Workers
uk: Воркери

en: Works
uk: Творів

en: Works created
uk: Творів створено

en: Yes please!
uk: Так, будь ласка!

en: You are running BookWyrm in <strong>debug</strong> mode. This should <strong>never</strong> be used in a production environment.
uk: BookWyrm працює в режимі <strong>налагодження</strong>. <strong>Ніколи</strong> не використовуйте цей режим в продакшені.

en: You are running BookWyrm in production mode without https. <strong>USE_HTTPS</strong> should be enabled in production.
uk: Ваш інстанс BookWyrm працює в режимі продакшену без https. Вам слід увімкнути <strong>USE_HTTPS</strong>.

en: You can add books when you start using %(site_name)s.
uk: Ви зможете додавати книги, коли почнете користуватися %(site_name)s.

en: You can also decide how your list is to be curated - only by you, by anyone, or by a group.
uk: Ви також можете вирішити, ким ваш список буде куруватися - тільки вами, ким завгодно, або групою.

en: You can also manually add reading dates here. Unlike changing the reading status using the previous method, adding dates manually will not automatically add them to your <strong>Read</strong> or <strong>Reading</strong> shelves.
uk: Ви також можете додати дати читання вручну. На відміну від зміни статусу читання за допомогою попереднього методу, додавання дат вручну не додасть їх до полиць <strong>Прочитано</strong> або <strong>Читаю</strong>.

en: You can block IP ranges using CIDR syntax.
uk: Ви можете заблокувати діапазон IP за допомогою синтаксису CIDR.

en: You can change your instance settings in the <code>.env</code> file on your server.
uk: Ви можете змінити налаштування вашого інстансу в файлі <code>.env</code> на вашому сервері.

en: You can create additional custom shelves to organise your books. A book on a custom shelf can be on any number of other shelves simultaneously, including one of the default reading status shelves
uk: Ви можете організувати ваші книжки створивши додаткові власні полиці. Книга на власній полиці може одночасно бути на будь-яких інших полицях, в тому числі стандартних (Прочитати, Читаю Зараз, і. т. д.)

en: You can create or join a group with other users. Groups can share group-curated book lists, and in future will be able to do other things.
uk: Ви можете створити або приєднатися до групи з іншими користувачами. Групи можуть поширювати куровані списки, і в майбутньому зможуть робити інші речі.

en: You can download your Goodreads data from the <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">Import/Export page</a> of your Goodreads account.
uk: Ви можете завантажити дані Goodreads на <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="nofollow noopener noreferrer">сторінці Import/Export</a> вашого облікового запису Goodreads.

en: You can follow users on other BookWyrm instances and federated services like Mastodon.
uk: Ви можете слідкувати за користувачами з інших інстансів BookWyrm або федеративних сервісів на кшталт Mastodon.

en: You can opt-out at any time in your <a href="%(path)s">profile settings.</a>
uk: Ви можете від'єднатися будь-коли в настройках профілю <a href="%(path)s"></a>

en: You can post a review, comment, or quote here.
uk: Тут ви можете залишити рецензію, коментар або цитату.

en: You can secure your account by setting up two factor authentication in your user preferences. This will require a one-time code from your phone in addition to your password each time you log in.
uk: Ви можете захистити свій обліковий запис, увімкнувши двофакторну аутентифікацію в налаштуваннях. Після цього, при кожному вході в систему, треба буде вводити одноразовий код з вашого телефону разом з паролем.

en: You can see your lists, or create a new one, here. A list is a collection of books that have something in common.
uk: Ви можете переглянути списки або створити новий. Список - це колекція книг, що мають щось спільне.

en: You can set or change your reading goal any time from your <a href="%(path)s">profile page</a>
uk: Ви можете задати або змінити ціль читання у будь-який час на сторінці профілю <a href="%(path)s"></a>

en: You can set up monitoring to check if Celery is running by querying:
uk: Ви можете налаштувати моніторинг стану Celery використав цей URL:

en: You can share your thoughts on this book generally with a simple comment
uk: Ви можете поділитися загальними думками про цю книжку за допомогою простого коментаря

en: You can undo the move to restore full functionality, but some followers may have already unfollowed this account.
uk: Ви можете скасувати цей крок, щоб відновити всі функції, але деякі підписані на цей обліковий запис вже відписалися.

en: You do not have permission to view this page or perform this action. Your user permission level is <code>%(level)s</code>.
uk: У Вас немає дозволу на перегляд цієї сторінки або виконання цієї дії. Ваш рівень дозволів користувача <code>%(level)s</code>.

en: You don't have any Groups yet!
uk: У вас немає жодної групи!

en: You don't have any reading activity for this book.
uk: Ви не маєте жодної читацької активності для цієї книги.

en: You have %(display_left)s left.
uk: Залишилось %(display_left)s.

en: You have been removed from the "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>" group
uk: Ви були виключені з групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: You have no messages right now.
uk: Наразі у вас немає повідомлень.

en: You have shelved this edition in:
uk: Ви відклали це видання на полицю:

en: You must give your list a name and can optionally give it a description to help other people understand what your list is about.
uk: Ви повинні дати своєму списку ім'я та, за бажанням, опис, щоб допомогти іншим людям зрозуміти, про що ваш список.

en: You must not delete or disable this account as it is critical to the functioning of your server. This actor signs outgoing GET requests to smooth interaction with secure ActivityPub servers.
uk: Ви повинні не видаляти або відключати цей обліковий запис, оскільки він є критичним для функціонування Вашого сервера. Цей персонаж підписує вихідні GET запити на безпроблемну взаємодію з безпечними ActivityPub серверами.

en: You requested to reset your %(site_name)s password. Click the link below to set a new password and log in to your account.
uk: Ви надіслали запит на зміну пароля на сайті %(site_name)s. Перейдіть за посиланням нижче, щоб встановити новий пароль і увійти до свого облікового запису.

en: You successfully added a book to this list!
uk: Ви успішно додали книгу до цього списку!

en: You successfully suggested a book for this list!
uk: Ви успішно запропонували книгу для цього списку!

en: You're all set!
uk: Все готово!

en: You're invited to join %(site_name)s!
uk: Вас запрошують приєднатися до %(site_name)s!

en: You're invited to join %(site_name)s! Click the link below to create an account.
uk: Вас запросили приєднатися до %(site_name)s! Перейдіть за посиланням нижче, щоб акаунт.

en: You've reached the import limit.
uk: Ви досягли ліміту на імпорт.

en: You've read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
uk: Ви прочитали <a href="%(path)s">%(read_count)s з %(goal_count)s книг</a>.

en: Your %(year)s Books
uk: Ваші книги за %(year)s

en: Your <a href="%(url)s">import</a> completed.
uk: Ваш <a href="%(url)s">імпорт</a> завершено.

en: Your Account
uk: Ваш Акаунт

en: Your Books
uk: Ваші книги

en: Your Groups
uk: Ваші Групи

en: Your Lists
uk: Ваші Списки

en: Your account as a user and an admin
uk: Ваш обліковий запис як користувача та адміністратора

en: Your account will show up in the directory, and may be recommended to other BookWyrm users.
uk: Ваш акаунт буде показуватися в каталозі, та може бути рекомендований іншим користувачам BookWyrm.

en: Your books
uk: Ваші книги

en: Your comments
uk: Ваші коментарі

en: Your domain appears to be misconfigured. It should not include protocol or slashes.
uk: Ваш домен, здається, налаштований неправильно. Він не повинен містити протокол або слеш.

en: Your group
uk: Ваша група

en: Your group members will appear here. The group owner is marked with a star symbol.
uk: Тут з'являться учасники вашої групи. Власник групи позначений символом зірочки.

en: Your instance is missing a code of conduct.
uk: Вашому інстансу бракує кодексу поведінки.

en: Your instance is missing a privacy policy.
uk: Вашому інстансу бракує політики конфіденційності.

en: Your outgoing email address, <code>%(email_sender)s</code>, may be misconfigured.
uk: Ваша вихідна електронна адреса, <code>%(email_sender)s</code>, може бути невірною.

en: Your password:
uk: Ваш пароль:

en: Your profile, user directory, direct messages, and settings can be accessed by clicking on your name in the menu here.
uk: Щоб отримати доступ до свого профілю, каталогу користувачів, прямих повідомлень і налаштувань, клацніть своє ім’я в меню тут.

en: Your quotes
uk: Ваші цитати

en: Your reading activity
uk: Ваша читацька активність

en: Your review of '%(book_title)s'
uk: Ваша рецензія на '%(book_title)s'

en: Your reviews
uk: Ваші відгуки

en: and %(remainder_count_display)s other | and %(remainder_count_display)s others
uk[0]: та %(remainder_count_display)s інший
uk[1]: та %(remainder_count_display)s інших
uk[2]: та %(remainder_count_display)s інших
uk[3]: та %(remainder_count_display)s інших

[ctx: barcode scanner]
en: ISBN scanned
uk: ISBN відскановано

[ctx: barcode scanner]
en: Scanning...
uk: Сканування...

en: book on your shelves | books on your shelves
uk[0]: книга на ваших полицях
uk[1]: книги на ваших полицях
uk[2]: книги на ваших полицях
uk[3]: книги на ваших полицях

en: books
uk: книг

en: books every
uk: книг кожні

en: boosted
uk: поширив(-ла)

en: by
uk: від

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
uk: прокоментував(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
uk: прокоментував(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> від <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

[ctx: curation type]
en: Open
uk: Відкритий

en: days.
uk: днів.

en: eBook
uk: Електронна книга

en: edited %(date)s
uk: відредаговано %(date)s

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
uk: прочитав(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
uk: прочитав(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> від <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: follower you follow | followers you follow
uk[0]: підписник, за яким ви стежите
uk[1]: підписників, за якими ви стежите
uk[2]: підписників, за якими ви стежите
uk[3]: підписників, за якими ви стежите

en: has been removed from your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: видалено з вашої групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: has joined your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
uk: приєднався до вашої групи "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: last active
uk: остання активність

en: of %(pages)s pages
uk: з %(pages)s сторінок

en: on <a href="/">%(site_name)s</a>
uk: на <a href="/">%(site_name)s</a>

en: page %(page)s
uk: сторінка %(page)s

en: page %(page)s of %(total_pages)s
uk: сторінка %(page)s з %(total_pages)s

en: pages
uk: сторінок

en: password
uk: пароль

en: percent
uk: процентів

en: posts
uk: постів

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
uk: процитував(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
uk: процитував(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> від <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: rated <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:
uk: оцінив(-ла) <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:

en: rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s star | rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stars
uk[0]: оцінив(-ла) <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s зірка
uk[1]: оцінив(-ла) <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s зірки
uk[2]: оцінив(-ла) <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s зірок
uk[3]: оцінив(-ла) <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s зірок

en: rated it
uk: оцінив у

en: replied to <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>'s <a href="%(status_path)s">status</a>
uk: відповів(-ла) на <a href="%(status_path)s">статус</a> від <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
uk: залишив(-ла) рецензію на <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
uk: залишив(-ла) рецензію на <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> від <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: search
uk: пошук

en: set a goal to read %(counter)s book in %(year)s | set a goal to read %(counter)s books in %(year)s
uk[0]: поставив(-ла) ціль прочитати %(counter)s книгу в %(year)s
uk[1]: поставив(-ла) ціль прочитати %(counter)s книг в %(year)s
uk[2]: поставив(-ла) ціль прочитати %(counter)s книг в %(year)s
uk[3]: поставив(-ла) ціль прочитати %(counter)s книг в %(year)s

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
uk: почав(-ла) читати <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
uk: почав(-ла) читати <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> від <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
uk: припинив(-ла) читати <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: stopped reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
uk: припинив(-ла) читати <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> від <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: to
uk: по

en: username
uk: ім'я користувача

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
uk: хоче прочитати <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
uk: хоче прочитати <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> від <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: {i} uses
uk: {i} використань

en: …and the longest
uk: …і найдовший

en: 简体中文 (Simplified Chinese)
uk: 简体中文 (Спрощена китайська)

en: 繁體中文 (Traditional Chinese)
uk: 繁體中文 (Традиційна китайська)
