bookwyrm - en to sv translation catalogue (1047 entries)

en: 
            Scan Barcode
sv: 
    Skanna streckkod

en: %(count)s edition | %(count)s editions
sv[0]: %(count)s utgåva
sv[1]: %(count)s utgåvor

en: %(counter)s follower | %(counter)s followers
sv[0]: %(counter)s följer
sv[1]: %(counter)s följare

en: %(counter)s following
sv: %(counter)s följer

en: %(current_year)s Reading Goal
sv: %(current_year)s läsmål

en: %(display_count)s domain needs review | %(display_count)s domains need review
sv[0]: %(display_count)s domänen behöver granskning
sv[1]: %(display_count)s domänerna behöver granskning

en: %(display_count)s invite request | %(display_count)s invite requests
sv[0]: %(display_count)s inbjudningsförfrågning
sv[1]: %(display_count)s inbjudningsförfrågningar

en: %(display_count)s open report | %(display_count)s open reports
sv[0]: %(display_count)s öppen rapport
sv[1]: %(display_count)s öppna rapporter

en: %(display_count)s user | %(display_count)s users
sv[0]: %(display_count)s användare
sv[1]: %(display_count)s användare

en: %(display_counter)s item failed to import. | %(display_counter)s items failed to import.
sv[0]: %(display_counter)s objekt kunde inte importeras.
sv[1]: %(display_counter)s objekt kunde inte importeras.

en: %(display_counter)s item needs manual approval. | %(display_counter)s items need manual approval.
sv[0]: %(display_counter)s objekt behöver manuellt godkännande.
sv[1]: %(display_counter)s objekt behöver manuellt godkännande.

en: %(display_name)s left %(ratings_total)s rating, <br />their average rating is %(rating_average)s | %(display_name)s left %(ratings_total)s ratings, <br />their average rating is %(rating_average)s
sv[0]: %(display_name)s lämnade %(ratings_total)s betyg, <br />deras genomsnittliga betyg är %(rating_average)s
sv[1]: %(display_name)s lämnade %(ratings_total)s betyg, <br />deras genomsnittliga betyg är %(rating_average)s

en: %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s book in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal | %(display_name)s set a goal of reading %(goal)s books in %(year)s,<br /> and achieved %(goal_percent)s%% of that goal
sv[0]: %(display_name)s satte ett mål att läsa %(goal)s bok under %(year)s,<br /> och uppnådde %(goal_percent)s%% av det målet
sv[1]: %(display_name)s satte ett mål att läsa %(goal)s böcker under %(year)s,<br /> och uppnådde %(goal_percent)s%% av det målet

en: %(format)s, %(pages)s pages
sv: %(format)s, %(pages)s sidor

en: %(formatted_count)s book | %(formatted_count)s books
sv[0]: %(formatted_count)s bok
sv[1]: %(formatted_count)s böcker

en: %(half_rating)s star | %(half_rating)s stars
sv[0]: %(half_rating)s stjärna
sv[1]: %(half_rating)s stjärnor

en: %(languages)s language
sv: På %(languages)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s
sv: %(list_name)s, en lista av %(owner)s

en: %(list_name)s, a list by %(owner)s on %(site_name)s
sv: %(list_name)s, en lista av %(owner)s på %(site_name)s

en: %(mutuals)s follower you follow | %(mutuals)s followers you follow
sv[0]: %(mutuals)s följare som du följer
sv[1]: %(mutuals)s följare som du följer

en: %(mutuals_display)s follower you follow | %(mutuals_display)s followers you follow
sv[0]: %(mutuals_display)s följare som du följer
sv[1]: %(mutuals_display)s följare som du följer

en: %(name)s hasn't set a reading goal for %(year)s.
sv: %(name)s har inte ställt in ett läsmål för %(year)s.

en: %(name)s registration is closed
sv: %(name)s registrering är stängd

en: %(pages)s pages
sv: %(pages)s sidor

en: %(percent)s%% complete!
sv: %(percent)s%% slutfört!

en: %(rating)s star | %(rating)s stars
sv[0]: %(rating)s stjärna
sv[1]: %(rating)s stjärnor

en: %(shared_books)s book on your shelves | %(shared_books)s books on your shelves
sv[0]: %(shared_books)s bok på dina hyllor
sv[1]: %(shared_books)s böcker på dina hyllor

en: %(site_name)s home page
sv: Hemsida för %(site_name)s

en: %(site_name)s is part of <em>BookWyrm</em>, a network of independent, self-directed communities for readers. While you can interact seamlessly with users anywhere in the <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank">BookWyrm network</a>, this community is unique.
sv: %(site_name)s är en del av <em>BookWyrm</em>, ett nätverk av oberoende, självstyrda gemenskaper för läsare. Du kan interagera sömlöst med användare var som helst i <a href="https://joinbookwyrm.com/instances/" target="_blank">BookWyrm-nätverket</a>, men den här gemenskapen är unik.

en: %(site_name)s search
sv: %(site_name)s sök

en: %(site_name)s's moderators and administrators keep the site up and running, enforce the <a href="%(coc_path)s">code of conduct</a>, and respond when users report spam and bad behavior.
sv: %(site_name)s's moderatorer och administratörer håller hemsidan uppe och fungerande, upprätthåller <a href="%(coc_path)s">uppförandekoden</a> och svarar när användarna rapporterar skräppost och dåligt uppförande.

en: %(username)s has no followers
sv: %(username)s har inga följare

en: %(username)s has read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
sv: %(username)s har läst <a href="%(path)s">%(read_count)s av %(goal_count)s böcker</a>.

en: %(username)s isn't following any users
sv: %(username)s följer inte någon användare

en: %(username)s's %(year)s Books
sv: %(username)s's böcker %(year)s

en: %(username)s's books
sv: %(username)s's böcker

en: %(value)s is not a valid remote_id
sv: %(value)s är inte ett giltigt remote_id

en: %(value)s is not a valid username
sv: %(value)s är inte ett giltigt användarnamn

en: %(year)s <em>in the books</em>
sv: %(year)s <em>i böcker</em>

en: %(year)s Reading Goal
sv: %(year)s läsmål

en: %(year)s Reading Progress
sv: %(year)s Läsningsförlopp

en: %(year)s in the books
sv: %(year)s i böcker

en: (%(no_page_number)s book doesn’t have pages) | (%(no_page_number)s books don’t have pages)
sv[0]: (%(no_page_number)s bok har inga sidor)
sv[1]: (%(no_page_number)s böcker har inga sidor)

en: (%(review_count)s review) | (%(review_count)s reviews)
sv[0]: (%(review_count)s recension)
sv[1]: (%(review_count)s recensioner)

en: (Optional)
sv: (Valfritt)

en: (Page %(page)s)
sv: (Sida %(page)s)

en: (Recommended if registration is open)
sv: (Rekommenderas om registreringen är öppen)

en: (View reports)
sv: (Visa rapporter)

en: (showing %(start)s-%(end)s)
sv: (visar %(start)s-%(end)s)

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> has the most divisive ratings of any book on %(site_name)s.
sv: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> har det mest splittrande betyget av alla böcker på %(site_name)s.

en: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> is %(site_name)s's most beloved book, with an average rating of %(rating)s out of 5.
sv: <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> är %(site_name)s's mest omtyckta bok med ett genomsnittligt betyg på %(rating)s av 5.

en: <a href="%(path)s">%(title)s</a> by
sv: <a href="%(path)s">%(title)s</a> av

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> commented on <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
sv: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> kommenterade på <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> finished reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
sv: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> läste klart <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> quoted <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
sv: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> citerade <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> rated <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
sv: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>betygsatte<a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> reviewed <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
sv: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> recenserade <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> says:
sv: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> säger:

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> started reading <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
sv: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> började läsa <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> wants to read <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>
sv: <a href="%(user_path)s">%(username)s</a> vill läsa <a href="%(book_path)s">%(book_title)s</a>

en: <em>%(display_name)s’s</em> year of reading
sv: <em>%(display_name)s's</em> läsår

en: <em>No notes</em>
sv: <em>Inga anteckningar</em>

en: <strong>%(account)s</strong> could not be found or <code>%(remote_domain)s</code> does not support identity discovery
sv: <strong>%(account)s</strong> kunde inte hittas eller <code>%(remote_domain)s</code> stöder inte identitetsupptäckt

en: <strong>%(account)s</strong> has blocked you
sv: <strong>%(account)s</strong> har blockerat dig

en: <strong>%(account)s</strong> is not a valid username
sv: <strong>%(account)s</strong> är inte ett giltigt användarnamn

en: <strong>%(account)s</strong> was found but <code>%(remote_domain)s</code> does not support 'remote follow'
sv: <strong>%(account)s</strong> hittades, men <code>%(remote_domain)s</code> stöder inte "remote follow"

en: <strong>%(pages)s</strong> pages
sv: <strong>%(pages)s</strong> sidor

en: A <a href="%(book_path)s">different edition</a> of this book is on your <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> shelf.
sv: En <a href="%(book_path)s">annorlunda utgåva</a> av den här boken finns i din <a href="%(shelf_path)s">%(shelf_name)s</a> hylla.

en: A confirmation code has been sent to the email address you used to register your account.
sv: En bekräftelsekod har skickats till e-postadressen som du använde för att registrera ditt konto.

en: A link to reset your password will be sent to your email address
sv: En länk för att återställa ditt lösenord kommer att skickas till din e-postadress

en: A little bit about you
sv: Lite om dig själv

en: A transient error or timeout caused the external data source to be unavailable.
sv: Ett tillfälligt fel eller timeout orsakade att den externa datakällan inte var tillgänglig.

en: A user with that username already exists.
sv: En användare med det användarnamnet existerar redan.

en: A user with this email already exists.
sv: En användare med den här e-postadressen existerar redan.

en: About
sv: Om

en: About %(site_name)s
sv: Om %(site_name)s

en: Accept
sv: Acceptera

en: Accepted
sv: Accepterade

en: Access level:
sv: Åtkomstnivå:

en: Account
sv: Konto

en: Action
sv: Åtgärd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Active
sv: Aktiv

en: Active this month
sv: Aktiva den här månaden

en: Active users:
sv: Aktiva användare:

en: Active:
sv: Aktiva:

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Add
sv: Lägg till

en: Add "<em>%(title)s</em>" to this list
sv: Lägg till "<em>%(title)s</em>" i den här listan

en: Add Another Author
sv: Lägg till en annan författare

en: Add Another Subject
sv: Lägg till ett annat ämne

en: Add Author
sv: Lägg till författare

en: Add Authors:
sv: Lägg till författare:

en: Add Book
sv: Lägg till bok

en: Add Books
sv: Lägg till böcker

en: Add Description
sv: Lägg till beskrivning

en: Add IP address
sv: Lägg till IP-adress

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

en: Add another edition
sv: Lägg till en annan utgåva

en: Add books
sv: Lägg till böcker

en: Add cover
sv: Lägg till omslag

en: Add domain
sv: Lägg till domän

en: Add file link
sv: Lägg till fillänk

en: Add instance
sv: Lägg till instans

en: Add link to file
sv: Lägg till länk till filen

en: Add new members!
sv: Lägg till nya medlemmar!

en: Add notes
sv: Lägg till anteckningar

en: Add read dates
sv: Lägg till läsdatum

en: Add read dates for "<em>%(title)s</em>"
sv: Lägg till läs-datum för "<em>%(title)s</em>"

en: Add rule
sv: Lägg till regel

en: Add subject
sv: Lägg till ämne

en: Add the file name using the form below to make it available in the application interface.
sv: Lägg till filnamnet med det följande formuläret för att göra det tillgängligt i applikationsgränssnittet.

en: Add theme
sv: Lägg till tema

en: Add to list
sv: Lägg till i listan

en: Add to your books
sv: Lägg till i dina böcker

en: Added by
sv: Lades till av

en: Added by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
sv: Lades till av <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Added:
sv: Lades till:

en: Additional info:
sv: Ytterligare info:

en: Address
sv: Adress

en: Admin
sv: Administratör

en: Admin email:
sv: Administratörens e-postadress:

en: Admin key:
sv: Admin-nyckel:

en: Administration
sv: Administrering

en: Aliases:
sv: Aliaser:

en: Align your book's barcode with the camera.
sv: Justera din boks streckkod med kameran.

en: All
sv: Alla

en: All Lists
sv: Alla listor

en: All books
sv: Alla böcker

en: All known users
sv: Alla kända användare

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: All the books %(display_name)s read in %(year)s
sv: Alla böcker %(display_name)s läste under %(year)s

en: All users from this instance will be deactivated.
sv: Alla användare från den här instansen kommer att bli inaktiverade.

en: All users from this instance will be re-activated.
sv: Alla användare från den här instansen kommer att återaktiveras.

en: Allow invite requests
sv: Tillåt inbjudningsförfrågningar

en: Allow registration
sv: Tillåt registrering

en: Alternatively, you can try enabling more status types
sv: Alternativt så kan du prova att aktivera fler status-typer

en: An admin key was created when you installed BookWyrm. You can get your admin key by running <code>./bw-dev admin_code</code> from the command line on your server.
sv: En administratörsnyckel skapades när du installerade BookWyrm. Du kan få din administratörsnyckel genom att köra <code>./bw-dev admin_code</code> från kommandotolken på din server.

en: An excerpt from '%(book_title)s'
sv: Ett utdrag från '%(book_title)s'

en: An optional note that will be displayed with the book.
sv: En valfri anteckning som kommer att visas med boken.

en: An update is available! You're running v%(current)s and the latest release is %(available)s.
sv: En uppdatering är tillgänglig! Du kör v%(current)s och den senaste versionen är %(available)s.

en: Announcement
sv: Tillkännagivande

en: Announcement content
sv: Fyll i meddelandeinnehåll

en: Announcements
sv: Tillkännagivanden

en: Answer
sv: Svar

en: Anti-Corporate
sv: Anti-företag

en: Any
sv: Alla

en: Any traffic from this IP address will get a 404 response when trying to access any part of the application.
sv: All trafik från den här IP-adressen kommer att få ett 404-svar när du försöker komma åt någon del av programmet.

en: Anyone can add books to this list
sv: Vem som helst kan lägga till böcker i den här listan

en: Anyone can suggest books, subject to your approval
sv: Vem som helst kan föreslå böcker, med förbehåll för ditt godkännande

en: Apply filters
sv: Verkställ filtren

en: Approve
sv: Godkänn

en: Approved
sv: Godkänd

en: Approving a suggestion will permanently add the suggested book to your shelves and associate your reading dates, reviews, and ratings with that book.
sv: Godkännandet av ett förslag kommer permanent lägga till den föreslagna boken till dina hyllor och associera dina läsdatum, recensioner och betyg med den boken.

en: Are you sure you want to delete <strong>%(username)s</strong>'s account? This action cannot be undone. To proceed, please enter your password to confirm deletion.
sv: Är du säker på att du vill ta bort <strong>%(username)s</strong>s konto? Den här åtgärden kan inte ångras. För att fortsätta, vänligen ange ditt lösenord för att bekräfta raderingen.

en: As an admin, you'll be able to configure the instance name and information, and moderate your instance. This means you will have access to private information about your users, and are responsible for responding to reports of bad behavior or spam.
sv: Som administratör kommer du att kunna konfigurera instansens namn och information, samt moderera din instans. Det betyder att du har tillgång till privat information om dina användare och ansvarar för att svara på rapporter om dåligt beteende eller skräppost.

en: Ascending
sv: Stigande

en: At percent:
sv: Vid procent:

en: Audiobook
sv: Ljudbok

en: Author
sv: Författare

en: Author Identifiers
sv: Identifierare för författare

en: Author details
sv: Författarens detaljer

en: Author of
sv: Författare av

en: Author page for %(name)s
sv: Författarsida för %(name)s

en: Authors
sv: Författare

en: Auto-moderation rules
sv: Automatiska modereringsregler

en: Auto-moderation rules will create reports for any local user or status with fields matching the provided string.
sv: Automatiska modereringsregler skapar rapporter för lokala använder eller inlägg med fält som matchar den angivna textsträngen.

en: Automatically generated report
sv: Automatiskt genererad rapport

en: Availability:
sv: Tillgänglighet:

en: Available Themes
sv: Tillgängliga teman

en: Available for loan
sv: Tillgänglig för lån

en: Avatar:
sv: Profilbild:

en: Back
sv: Bakåt

en: Back to pending requests
sv: Bakåt till väntande förfrågningar

en: Back to reports
sv: Tillbaka till rapporter

en: Birth date:
sv: Födelsedatum:

en: Block
sv: Blockera

en: Block domain
sv: Blockera domän

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Blocked Users
sv: Blockerade användare

en: Blocked by count:
sv: Blockerade av antal:

en: Blocked by us:
sv: Blockerade av oss:

en: Book
sv: Bok

en: Book Identifiers
sv: Bok-identifierare

en: Book Title
sv: Bokens titel

en: Book cover preview
sv: Förhandsvisning av bokomslag

en: BookWyrm has been updated since this import with a bug fix
sv: BookWyrm har blivit uppdaterad sedan den här importen med en fel-lösning

en: BookWyrm hosted on <a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>
sv: BookWyrm körs på<a style="color: #3273dc;" href="https://%(domain)s">%(site_name)s</a>

en: BookWyrm users
sv: BookWyrm-användare

en: BookWyrm's source code is freely available. You can contribute or report issues on <a href="https://github.com/mouse-reeve/bookwyrm">GitHub</a>.
sv: BookWyrm's källkod är fritt tillgängligt. Du kan bidra eller rapportera problem på <a href="https://github.com/mouse-reeve/bookwyrm">GitHub</a>.

en: Books
sv: Böcker

en: Books Timeline
sv: Tidslinjer för böcker

en: Books by %(name)s
sv: Böcker av %(name)s

en: Boost
sv: Öka

en: Boost status
sv: Statusökning

en: Born:
sv: Född:

en: CSV Export
sv: CSV-export

en: CSV export
sv: CSV-export

en: Can't find the edition you're looking for?
sv: Kan du inte hitta utgåvan som du letar efter?

en: Can't find your code?
sv: Kan du inte hitta din kod?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Check you have the correct username before trying again
sv: Kontrollera att du har det korrekta användarnamnet innan du försöker igen

en: Check you have the correct username before trying again.
sv: Kontrollera att du har det korrekta användarnamnet innan du försöker igen.

en: Choose wisely! Your username cannot be changed.
sv: Observera! Ditt användarnamn kan inte ändras efter att kontot skapats.

en: Clear filters
sv: Rensa filtren

en: Clear search
sv: Rensa sökning

en: Click to add cover
sv: Klicka för att lägga till omslag

en: Click to enlarge
sv: Klicka för att förstora

en: Close
sv: Stäng

en: Closed
sv: Stängd

en: Code of Conduct
sv: Uppförandekod

en: Code of conduct:
sv: Uppförandekod:

en: Color:
sv: Färg:

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Community
sv: Gemenskap

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm Book Info
sv: Bekräfta bokens info

en: Confirm Email
sv: Bekräfta e-postadress

en: Confirm email
sv: Bekräfta e-postadress

en: Confirm password:
sv: Bekräfta lösenordet:

en: Confirm your email address
sv: Bekräfta din e-postadress

en: Confirmation code:
sv: Bekräftelsekod:

en: Contact site admin
sv: Kontakta webbplatsens administratör

en: Contact your admin or <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>open an issue</a> if you are seeing unexpected failed items.
sv: Kontakta din administratör eller <a href='https://github.com/bookwyrm-social/bookwyrm/issues'>öppna ett problem</a> om du ser oväntade misslyckade objekt.

en: Content
sv: Innehåll

en: Content warning
sv: Innehållsvarning

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Copied!
sv: Kopierades!

en: Copy address
sv: Kopiera adress

en: Copy embed code
sv: Kopiera inbäddad kod

en: Copy the theme file into the <code>bookwyrm/static/css/themes</code> directory on your server from the command line.
sv: Kopiera temafilen till <code>bookwyrm/static/css/themes</code>-mappen på din server från terminalen.

en: Could not access camera
sv: Kunde inte komma åt kameran

en: Could not find a match for book
sv: Kunde inte hitta en träff för boken

en: Cover
sv: Omslag

en: Create Announcement
sv: Skapa ett tillkännagivande

en: Create Invite
sv: Skapa inbjudning

en: Create List
sv: Skapa lista

en: Create a Group
sv: Skapa en grupp

en: Create an Account
sv: Skapa ett konto

en: Create group
sv: Skapa grupp

en: Create list
sv: Skapa lista

en: Create shelf
sv: Skapa hylla

en: Create your account
sv: Skapa konto

en: Create your profile
sv: Skapa din profil

en: Created and curated by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
sv: Skapades och kurerades av <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
sv: Skapades av <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Created by <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> and managed by <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>
sv: Skapades av <a href="%(userpath)s">%(username)s</a> och hanteras av <a href="%(grouppath)s">%(groupname)s</a>

en: Creating a new author: %(name)s
sv: Skapar en ny författare: %(name)s

en: Curate
sv: Kurera

en: Curated
sv: Kuraterad

en: Current Rules
sv: Nuvarande regler

en: Currently Reading
sv: Läser just nu

en: Danger
sv: Observera

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Data file:
sv: Datafil:

en: Data source:
sv: Datakälla:

en: Date Added
sv: Lades till datum

en: Date accepted
sv: Datum för godkännande

en: Date added
sv: Datumet lades till

en: Date added:
sv: Tillägningsdatum:

en: Date requested
sv: Datum för förfrågningen

en: Days
sv: Dagar

en: Deactivation reason:
sv: Orsak till inaktivering:

en: Death date:
sv: Dödsdatum:

en: Decentralized
sv: Desentraliserad

en: Default interface language:
sv: Standardspråk för gränssnittet:

en: Default post privacy:
sv: Standardsekretess för inlägg:

en: Default theme:
sv: Standardtema:

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Account
sv: Ta bort kontot

en: Delete group
sv: Ta bort grupp

en: Delete list
sv: Ta bort lista

en: Delete notifications
sv: Ta bort aviseringar

en: Delete schedule
sv: Ta bort schema

en: Delete shelf
sv: Ta bort hylla

en: Delete status
sv: Ta bort status

en: Delete these read dates
sv: Ta bort de här läsdatumen

en: Delete these read dates?
sv: Ta bort de här läs-datumen?

en: Delete this group?
sv: Ta bort den här gruppen?

en: Delete this list?
sv: Ta bort den här listan?

en: Delete this progress update
sv: Ta bort den här förloppsuppdateringen

en: Deleting your account cannot be undone. The username will not be available to register in the future.
sv: Borttagning av ditt konto kan inte ångras. Användarnamnet kommer inte att vara tillgängligt att registrera i framtiden.

en: Descending
sv: Fallande

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Details
sv: Detaljer

en: Details:
sv: Detaljer:

en: Deutsch (German)
sv: Tyska (Tysk)

en: Died:
sv: Dog:

en: Direct Messages
sv: Direktmeddelanden

en: Direct Messages with <a href="%(path)s">%(username)s</a>
sv: Direktmeddelanden med <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Direction
sv: Ordning

en: Directory
sv: Mapp

en: Discard
sv: Kassera

en: Discover
sv: Upptäck

en: Discover your stats for %(year)s!
sv: Upptäck din statistik för %(year)s!

en: Discoverable:
sv: Upptäckbar:

en: Dismiss message
sv: Avfärda meddelande

en: Display
sv: Visa

en: Display name:
sv: Visningsnamn:

en: Display settings
sv: Visningsinställningar

en: Do you have book data from another service like GoodReads?
sv: Har du bok-data från en annan tjänst liknande som GoodReads?

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Does Not Expire
sv: Slutar inte gälla

en: Does everything look right?
sv: Ser allt rätt ut?

en: Domain
sv: Domän

en: Domain block
sv: Domänblockering

en: Domain:
sv: Domän:

en: Don't show suggested users
sv: Visa inte föreslagna användare

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit "%(book_title)s"
sv: Redigera "%(book_title)s"

en: Edit Announcement
sv: Redigera tillkännagivandet

en: Edit Author
sv: Redigera författare

en: Edit Author:
sv: Redigera författare:

en: Edit Book
sv: Redigera bok

en: Edit Goal
sv: Redigera mål

en: Edit Group
sv: Redigera gruppen

en: Edit List
sv: Redigera lista

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: Edit Shelf
sv: Redigera hylla

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: Edit links
sv: Redigera länkar

en: Edit notes
sv: Redigera anteckningar

en: Edit profile
sv: Redigera profil

en: Edit read dates
sv: Redigera läsdatum

en: Edit shelf
sv: Redigera hylla

en: Edit status
sv: Redigera status

en: Editions of %(book_title)s
sv: Utgåvor av %(book_title)s

en: Editions of <a href="%(work_path)s">"%(work_title)s"</a>
sv: Utgåvor av <a href="%(work_path)s">"%(work_title)s"</a>

en: Email
sv: E-postadress

en: Email Blocklist
sv: Blocklista för e-post

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Email preference
sv: E-postinställning

en: Email sender:
sv: E-postavsändare:

en: Email:
sv: E-postadress:

en: Embed this list on a website
sv: Bädda in den här listan på en hemsida

en: Enable image thumbnails:
sv: Aktivera bildminiatyrer:

en: Enable preview images:
sv: Aktivera förhandsgranskning av bilder:

en: Enabled:
sv: Aktiverad:

en: End date
sv: Slutdatum

en: End date:
sv: Slutdatum:

en: English
sv: Engelska

en: Error following from %(sitename)s
sv: Fel uppstod vid följning från %(sitename)s

en: Error loading book
sv: Fel uppstod vid inläsning av boken

en: Error posting status
sv: Fel uppstod när statusen skulle publiceras

en: Español (Spanish)
sv: Spanska (Spansk)

en: Event date:
sv: Datum för evenemang:

en: Everything else
sv: Allt annat

en: Expires
sv: Slutar gälla

en: Expiry:
sv: Utgått:

en: External links
sv: Externa länkar

en: Failed items
sv: Misslyckade objekt

en: Failed to load cover
sv: Misslyckades med att ladda omslaget

en: Failed:
sv: Misslyckades:

en: False
sv: Falskt

en: Favicon:
sv: Favikon:

en: Federated
sv: Federerad

en: Federated Instances
sv: Federerade instanser

en: Federated community
sv: Federerad gemenskap

en: Feed
sv: Flöde

en: File
sv: Fil

en: File Links
sv: Fillänkar

en: File exceeds maximum size: 10MB
sv: Filen överskrider maximal storlek: 10 MB

en: File type:
sv: Typ av fil:

en: Filetype
sv: Filtyp

en: Filters
sv: Filter

en: Filters are applied
sv: Filtren är verkställda

en: Find friends
sv: Hitta vänner

en: Find more information at isni.org
sv: Hitta mer information på isni.org

en: Finish
sv: Avsluta

en: Finish "%(book_title)s"
sv: Avsluta "%(book_title)s"

en: Finish "<em>%(book_title)s</em>"
sv: Avsluta "<em>%(book_title)s</em>"

en: Finish reading
sv: Sluta läs

en: Finished
sv: Avslutade

en: Finished reading
sv: Slutade läsa

en: First published date:
sv: Första publiceringsdatum:

en: Flag statuses
sv: Flagga statusar

en: Flag users
sv: Flagga användare

en: Follow
sv: Följ

en: Follow %(username)s
sv: Följ %(username)s

en: Follow %(username)s from another Fediverse account like BookWyrm, Mastodon, or Pleroma.
sv: Följ %(username)s från ett annat Fediverse-konto så som BookWyrm, Mastodon eller Pleroma.

en: Follow %(username)s on the fediverse
sv: Följ %(username)s på fediversen

en: Follow @%(username)s
sv: Följ @%(username)s

en: Follow Requests
sv: Följdförfrågningar

en: Follow from %(sitename)s
sv: Följ från %(sitename)s

en: Follow on Fediverse
sv: Följ på Fediverse

en: Follow!
sv: Följ!

en: Followed by them:
sv: Följs av dem:

en: Followed by us:
sv: Följs av oss:

en: Followers
sv: Följare

en: Followers-only
sv: Endast följare

en: Following
sv: Följer

en: Follows you
sv: Följer dig

en: Footer Content
sv: Sidfotens innehåll

en: Forgot your password?
sv: Glömt ditt lösenord?

en: Format details:
sv: Formatets detaljer:

en: Français (French)
sv: Franska (Fransk)

en: Free
sv: Gratis

en: Friendly
sv: Vänskaplig

en: Galego (Galician)
sv: Galego (Gallisk)

en: Generate New Invite
sv: Generera ny inbjudning

en: Get a copy
sv: Hämta en kopia

en: Go to user admin
sv: Gå till användaradministratör

en: Goal privacy:
sv: Målintegritet:

[ctx: Goal successfully completed]
en: Success!
sv: Lyckades!

en: Goodreads key:
sv: Goodreads-nyckel:

en: Grant access to the camera to scan a book's barcode.
sv: Bevilja åtkomst till kameran för att skanna en boks streckkod.

en: Graphic novel
sv: Grafisk novell

en: Group
sv: Grupp

en: Group Description:
sv: Gruppens beskrivning:

en: Group Name:
sv: Gruppens namn:

en: Group members can add to and remove from this list
sv: Gruppmedlemmar kan lägga till och ta bort från den här listan

en: Groups
sv: Grupper

en: Groups: %(username)s
sv: Grupper: %(username)s

en: Hardcover
sv: Inbunden

en: Have you read %(book_title)s?
sv: Har du läst %(book_title)s?

en: Hi there,
sv: Hej där,

en: Hide followers and following on profile
sv: Göm följare och följningar på profilen

en: Hide status
sv: Göm status

en: Home
sv: Hem

en: Home Timeline
sv: Tidslinje för Hem

en: How to add a theme
sv: Hur man lägger till ett tema

en: IP Address Blocklist
sv: Blockeringslista för IP-adress

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: If you didn't request to reset your password, you can ignore this email.
sv: Om du inte begärde att återställa ditt lösenord så kan du ignorera det här e-postmeddelandet.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignored Invite Requests
sv: Ignorerade inbjudningsförfrågningar

en: Images
sv: Bilder

en: Import
sv: Importera

en: Import Blocklist
sv: Importera blockeringslista

en: Import Books
sv: Importera böcker

en: Import Status
sv: Importera status

en: Import Troubleshooting
sv: Importera problemsökning

en: Import block list
sv: Importera blockeringslista

en: Import book
sv: Importera bok

en: Import preview unavailable.
sv: Förhandsgranskning för importering är inte tillgängligt.

en: Import started:
sv: Importeringen startade:

en: Import your reading history
sv: Importera din läshistorik

en: Imported
sv: Importerade

en: Imports
sv: Importer

en: In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s book<br />for a total of %(pages_total)s pages! | In %(year)s, %(display_name)s read %(books_total)s books<br />for a total of %(pages_total)s pages!
sv[0]: Under %(year)s så läste %(display_name)s %(books_total)s bok<br />, totalt %(pages_total)s sidor!
sv[1]: Under %(year)s läste %(display_name)s %(books_total)s böcker<br />, totalt %(pages_total)s sidor!

en: In progress
sv: Pågår

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Include reviews
sv: Inkludera recensioner

en: Include spoiler alert
sv: Inkludera spoilervarning

en: Installing BookWyrm
sv: Installerar BookWyrm

en: Instance Activity
sv: Instansaktivitet

en: Instance Configuration
sv: Instanskonfigurering

en: Instance Info
sv: Info om instans

en: Instance Name:
sv: Namn på instansen:

en: Instance Settings
sv: Inställningar för instans

en: Instance Setup
sv: Instansinställningar

en: Instance description:
sv: Beskrivning av instans:

en: Instance details
sv: Instansens detaljer

en: Instance domain:
sv: Domän för instansen:

en: Instance name
sv: Namn på instans

en: Instance:
sv: Instans:

en: Interval:
sv: Intervall:

en: Inventaire ID:
sv: Inventarie-ID:

en: Invite
sv: Bjud in

en: Invite Requests
sv: Inbjudningsförfrågningar

en: Invite request text:
sv: Text för inbjudningsförfrågning:

en: Invites
sv: Inbjudningar

en: Is "%(name)s" one of these authors?
sv: Är "%(name)s" en utav dessa författare?

en: Is this an edition of an existing work?
sv: Är det här en version av ett redan befintligt verk?

en: Italiano (Italian)
sv: Italienska (Italiensk)

en: Join
sv: Gå med

en: Join %(name)s
sv: Gå med i %(name)s

en: Join Directory
sv: Gå med i Mapp

en: Join Now
sv: Gå med nu

en: Joined %(date)s
sv: Gick med %(date)s

en: Language:
sv: Språk:

en: Languages:
sv: Språk:

en: Last Active
sv: Senast aktiv

en: Last active date:
sv: Senaste aktiva datum:

en: Last edited by:
sv: Redigerades senast av:

en: Last run date will not be updated
sv: Senaste körningsdatum kommer inte att bli uppdaterat

en: Last run:
sv: Kördes senast:

en: Last updated
sv: Uppdaterades senast

en: Learn more <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">about %(site_name)s</a>.
sv: Lär dig mer <a href="https://%(domain)s%(about_path)s">om %(site_name)s</a>.

en: Learn more about %(site_name)s:
sv: Lär dig mer om %(site_name)s:

en: Learn more about moderation
sv: Lär dig mer om moderering

en: Leave a rating
sv: Lämna ett betyg

en: Leave group
sv: Lämna grupp

en: Leaving BookWyrm
sv: Lämnar BookWyrm

en: Let's log in first...
sv: Låt oss logga in först...

en: Librarything key:
sv: Librarything-nyckel:

en: Lietuvių (Lithuanian)
sv: Litauiska (Litauisk)

en: Like
sv: Gilla

en: Like status
sv: Gilla status

en: Link
sv: Länk

en: Link Domains
sv: Länka domäner

en: Link domains must be approved before they are shown on book pages. Please make sure that the domains are not hosting spam, malicious code, or deceptive links before approving.
sv: Länkdomäner måste godkännas innan de visas på bok-sidor. Vänligen se till så att domänerna inte är lagrar skräppost, skadlig kod eller vilseledande länkar innan du godkänner.

en: Links for "<em>%(title)s</em>"
sv: Länkar för "<em>%(title)s</em>"

en: Links from this domain will be removed until your report has been reviewed.
sv: Länkarna från den här domänen kommer att tas bort tills din rapport har blivit granskad.

en: Links from unknown domains will need to be approved by a moderator before they are added.
sv: Länkar från okända domäner kommer att behöva godkännas av en moderator innan de läggs till.

en: List Order
sv: Listordning

en: List curation:
sv: Listans kuratering:

en: List position
sv: Listans plats

en: Lists
sv: Listor

en: Lists: %(username)s
sv: Listor: %(username)s

en: Load %(count)d unread status | Load %(count)d unread statuses
sv[0]: Ladda %(count)d o-läst status
sv[1]: Ladda %(count)d o-lästa statusar

en: Load cover from url:
sv: Ladda omslag från url:

en: Load data
sv: Ladda data

en: Load results from other catalogues
sv: Ladda resultat från andra kataloger

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this author which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
sv: Att ladda in data kommer att ansluta till <strong>%(source_name)s</strong> och kontrollera eventuella metadata om den här författaren som inte finns här. Befintliga metadata kommer inte att skrivas över.

en: Loading data will connect to <strong>%(source_name)s</strong> and check for any metadata about this book which aren't present here. Existing metadata will not be overwritten.
sv: Den laddade datan kommer att ansluta till <strong>%(source_name)s</strong> och söka efter eventuell metadata om den här boken som för närvarande inte finns här. Befintlig metadata kommer inte att skrivas över.

en: Local
sv: Lokal

en: Local users
sv: Lokala användare

en: Locked account
sv: Låst konto

en: Log in
sv: Logga in

en: Log in to %(sitename)s
sv: Logga in på %(sitename)s

en: Log in to import or add books.
sv: Logga in för att importera eller lägga till böcker.

en: Log out
sv: Logga ut

en: Login
sv: Inloggning

en: Logo small:
sv: Liten logga:

en: Logo:
sv: Logga:

en: Main navigation menu
sv: Huvudsaklig navigeringsmeny

en: Make page private
sv: Gör sidan privat

en: Make page public
sv: Gör sidan publik

en: Make sure everything looks right before proceeding
sv: Se till att allt ser rätt ut innan du går vidare

en: Make your profile discoverable to other BookWyrm users.
sv: Möjliggör för BookWyrm-användare att upptäcka ditt konto.

en: Manage Users
sv: Hantera användare

en: Managed by <a href="%(path)s">%(username)s</a>
sv: Hanteras utav <a href="%(path)s">%(username)s</a>

en: Manager
sv: Chef

en: Manually add book
sv: Lägg till bok manuellt

en: Manually approve followers
sv: Godkänn följare manuellt

en: Manually approve followers:
sv: Godkänn följare manuellt:

en: Manually approved followers:
sv: Manuellt godkända följare:

en: Max uses
sv: Maximal användning

en: Meet your admins
sv: Träffa dina administratörer

en: Members of this group can create group-curated lists.
sv: Medlemmarna i denna grupp kan skapa gruppkurerade listor.

en: Mentions
sv: Omnämningar

en: Message reporter
sv: Meddela rapportören

en: Moderation
sv: Moderering

en: Moderator Comments
sv: Moderatorns kommentarer

en: Moderator deletion
sv: Borttagning av moderator

en: Moderator suspension
sv: Moderator-avstängning

en: More %(site_name)s users want to read <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> than any other book.
sv: Flera %(site_name)s användare vill läsa <a href="%(book_path)s"><em>%(title)s</em></a> än någon annan bok.

en: More about this site
sv: Mer om den här sidan

en: More info about this report:
sv: Mer info om den här rapporten:

en: More options
sv: Fler alternativ

en: More shelves
sv: Mer hyllor

en: Move book
sv: Flytta boken

en: Name:
sv: Namn:

en: Need help?
sv: Behöver du hjälp?

en: Needs manual review
sv: Behöver manuell granskning

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: New report for %(site_name)s
sv: Ny rapport för %(site_name)s

en: Next
sv: Nästa

en: No IP addresses currently blocked
sv: Inga IP-adresser är för närvarande blockerade

en: No active invites
sv: Inga aktiva inbjudningar

en: No activities yet!
sv: Inga aktiviteter än!

en: No announcements found
sv: Inga tillkännagivanden hittades

en: No books found
sv: Inga böcker hittades

en: No books found for "%(query)s"
sv: Inga böcker för "%(query)s" hittades

en: No books found matching the query "%(query)s"
sv: Inga böcker hittades som matchar frågan "%(query)s"

en: No cover
sv: Inget omslag

en: No domains currently approved
sv: Inga domäner är för närvarande godkända

en: No domains currently blocked
sv: Inga domäner är blockerade för närvarande

en: No domains currently pending
sv: Inga domäner väntar för närvarande

en: No email domains currently blocked
sv: Inga e-postdomäner är för närvarande blockerade

en: No followers you follow
sv: Inga följare som du följer

en: No instances found
sv: Inga instanser hittades

en: No links available
sv: Inga länkar tillgängliga

en: No links available for this book.
sv: Inga länkar tillgängliga för den här boken.

en: No links available for this domain.
sv: Inga länkar tillgängliga för den här domänen.

en: No notes provided
sv: Inga anteckningar tillhandahålls

en: No potential members found for "%(user_query)s"
sv: Inga potentiella medlemmar hittades för "%(user_query)s"

en: No rating
sv: Inget betyg

en: No recent imports
sv: Ingen importering nyligen

en: No reports found.
sv: Inga rapporter hittades.

en: No requests
sv: Inga förfrågningar

en: No results found for "%(query)s"
sv: Inga resultat hittades för "%(query)s"

en: No users currently blocked.
sv: Inga användare är för närvarande blockerade.

en: No users found for "%(query)s"
sv: Ingen användare "%(query)s" hittades

en: Norsk (Norwegian)
sv: Norska (Norska)

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Not a valid csv file
sv: Inte en giltig csv-fil

en: Not set
sv: Inte inställd

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: OCLC Number:
sv: OCLC-nummer:

en: On page:
sv: På sidan:

en: Once the instance is set up, you can promote other users to moderator or admin roles from the admin panel.
sv: När instansen är konfigurerad kan du befordra andra användare till moderator eller administratörsroller från adminpanelen.

en: One Day
sv: En dag

en: One Month
sv: En månad

en: One Week
sv: En vecka

en: One last step before you join %(site_name)s! Please confirm your email address by clicking the link below:
sv: Ett sista steg innan du går med i %(site_name)s! Vänligen bekräfta din e-postadress genom att klicka på länken nedanför:

en: Only you can add and remove books to this list
sv: Endast du kan lägga till och ta bort böcker till den här listan

en: Oops!
sv: Hoppsan!

en: Open
sv: Öppna

en: Open image in new window
sv: Öppna bild i nytt fönster

en: Openlibrary ID:
sv: Openlibrary-ID:

en: Openlibrary key
sv: Openlibrary-nyckel

en: Openlibrary key:
sv: Nyckel för Openlibrary:

en: Options
sv: Alternativ

en: Or enter the code "%(confirmation_code)s" at login.
sv: Eller ange koden "%(confirmation_code)s" vid inloggningen.

en: Or enter the code "<code>%(confirmation_code)s</code>" at login.
sv: Eller ange koden "<code>%(confirmation_code)s</code>" vid inloggningen.

en: Order by
sv: Sortera efter

en: Pages:
sv: Sidor:

en: Paperback
sv: Pocketbok

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Pending
sv: Pågående

en: Pending Books
sv: Väntande böcker

en: Permanently delete account
sv: Ta bort kontot permanent

en: Permanently delete user
sv: Ta bort användaren permanent

en: Permanently deleted
sv: Togs bort permanent

en: Permission Denied
sv: Åtkomst nekas

en: Physical Properties
sv: Fysiska egenskaper

en: Places
sv: Platser

en: Please confirm your email
sv: Vänligen bekräfta din e-postadress

en: Popular on %(site_name)s
sv: Populära i %(site_name)s

en: Português Europeu (European Portuguese)
sv: Português Europeu (Europeisk Portugisiska)

en: Português do Brasil (Brazilian Portuguese)
sv: Português d Brasil (Brasiliansk Portugisiska)

en: Position:
sv: Plats:

en: Post
sv: Inlägg

en: Post privacy
sv: Sekretess för inlägg

en: Post to feed
sv: Skicka till flöde

en: Posted by <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>
sv: Lades upp av <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>

en: Preferred Timezone:
sv: Föredragen tidszon:

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Previous
sv: Föregående

en: Primary
sv: Primär

en: Privacy
sv: Integritet

en: Privacy Policy
sv: Integritetspolicy

en: Privacy Policy:
sv: Integritetspolicy:

en: Privacy setting for imported reviews:
sv: Integritetsinställning för importerade recensioner:

en: Private
sv: Privat

en: Profile
sv: Profil

en: Progress
sv: Förlopp

en: Progress Updates:
sv: Förloppsuppdateringar:

en: Progress:
sv: Förlopp:

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Public
sv: Publik

en: Publication
sv: Publikation

en: Published %(date)s
sv: Publicerades %(date)s

en: Published %(date)s by %(publisher)s.
sv: Publicerades %(date)s av %(publisher)s.

en: Published by %(publisher)s.
sv: Publicerades av %(publisher)s.

en: Published date:
sv: Publiceringsdatum:

en: Publisher:
sv: Utgivare:

en: Purchasable
sv: Kan köpas

en: Question:
sv: Fråga:

en: Quotations
sv: Citat

en: Quote
sv: Citat

en: Quote:
sv: Citat:

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: Rate
sv: Betygsätt

en: Rating
sv: Betyg

en: Re-open
sv: Öppna igen

en: Re-send invite
sv: Skicka inbjudningen igen

en: Re-trying an import can fix missing items in cases such as:
sv: Att prova en importering igen kan lösa objekt som saknades så som:

en: Read
sv: Lästa

en: Reading Goal
sv: Läs-mål

en: Reading finish date cannot be before start date.
sv: Slutdatum för läsning kan inte vara före startdatum.

en: Reading goal:
sv: Läs-mål:

en: Recent Books
sv: Senaste böckerna

en: Recent Imports
sv: Senaste importer

en: Recently active
sv: Senaste aktiv

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh data
sv: Uppdatera data

en: Registration
sv: Registrering

en: Registration closed text:
sv: Text för stängd registrering:

en: Registrations
sv: Registreringar

en: Reject
sv: Neka

en: Relationships
sv: Förhållanden

en: Remote
sv: Fjärr

en: Remote instance
sv: Fjärrinstans

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove %(name)s
sv: Ta bort %(name)s

en: Remove @%(username)s
sv: Ta bort @%(username)s

en: Remove from
sv: Ta bort från

en: Remove from %(name)s
sv: Ta bort från %(name)s

en: Remove rule
sv: Ta bort regel

en: Remove subject
sv: Ta bort ämne

en: Remove theme
sv: Ta bort tema

en: Reply
sv: Svara

en: Report
sv: Rapport

en: Report #%(report_id)s: Link added by @%(username)s
sv: Rapport #%(report_id)s: Länken lades till av @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: Status posted by @%(username)s
sv: Rapport #%(report_id)s: Status publicerades av @%(username)s

en: Report #%(report_id)s: User @%(username)s
sv: Rapport #%(report_id)s: Användare @%(username)s

en: Report %(domain)s link
sv: Rapportera %(domain)s länk

en: Report @%(username)s
sv: Rapportera @%(username)s

en: Report @%(username)s's status
sv: Rapportera @%(username)s's status

en: Report spam
sv: Rapportera skräppost

en: Reported by <a href="%(path)s">@%(username)s</a>
sv: Rapporterades av <a href="%(path)s">@%(username)s</a>

en: Reported links
sv: Rapporterade länkar

en: Reported status
sv: Anmäld status

en: Reports
sv: Rapporter

en: Reports:
sv: Rapporter:

en: Reports: %(instance_name)s
sv: Rapporter: %(instance_name)s

en: Reports: <small>%(instance_name)s</small>
sv: Rapporter: <small>%(instance_name)s</small>

en: Request an Invitation
sv: Begär en inbjudning

en: Requested
sv: Förfrågade

en: Requesting camera...
sv: Begär kamera...

en: Require users to confirm email address
sv: Kräv att användarna ska bekräfta e-postadressen

en: Resend confirmation link
sv: Skicka bekräftelselänken igen

en: Resend link
sv: Skicka länken igen

en: Reset Password
sv: Återställ lösenord

en: Reset password
sv: Återställ lösenordet

en: Reset your %(site_name)s password
sv: Återställ lösenordet för %(site_name)s

en: Resolve
sv: Lös

en: Resolved
sv: Lösta

en: Results from
sv: Resultat från

en: Retry
sv: Försök igen

en: Retry Status
sv: Status för nytt försök

en: Review
sv: Recension

en: Review items
sv: Granska objekt

en: Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s star): %(review_title)s | Review of "%(book_title)s" (%(display_rating)s stars): %(review_title)s
sv[0]: Recension av "%(book_title)s" (%(display_rating)s stjärna): %(review_title)s
sv[1]: Recension av "%(book_title)s" (%(display_rating)s stjärnor): %(review_title)s

en: Review of "%(book_title)s": %(review_title)s
sv: Recension av "%(book_title)s": %(review_title)s

en: Review:
sv: Recension:

en: Reviews
sv: Recensioner

en: Română (Romanian)
sv: Rumänien (Rumänska)

en: Row
sv: Rad

en: Run <code>./bw-dev collectstatic</code>.
sv: Kör <code>./bw-dev collectstatic</code>.

en: Run now
sv: Kör nu

en: Sadly %(display_name)s didn’t finish any books in %(year)s
sv: %(display_name)s läste tyvärr inte färdigt några böcker under %(year)s

en: Save
sv: Spara

en: Save &amp; continue
sv: Spara &amp; fortsätt

en: Saved
sv: Sparad

en: Saved Lists
sv: Sparade listor

en: Scan Barcode
sv: Skanna streckkod

en: Schedule scan
sv: Schemalägg skanning

en: Schedule:
sv: Schema:

en: Search
sv: Sök

en: Search editions
sv: Sök efter utgåvor

en: Search for a book
sv: Sök efter en bok

en: Search for a book, user, or list
sv: Sök efter en bok, användare eller lista

en: Search for a user
sv: Sök efter en användare

en: Search query
sv: Sökfråga

en: Search to add a user
sv: Sök för att lägga till en användare

en: Search type
sv: Typ av sökning

en: See what's new in the local %(site_name)s community
sv: Se det som är nytt i %(site_name)s lokala gemenskap

en: Select Group
sv: Välj grupp

en: Select a group
sv: Välj en grupp

en: Self deletion
sv: Självborttagning

en: Send direct message
sv: Skicka direktmeddelande

en: Send invite
sv: Skicka inbjudning

en: Sent
sv: Skickade

en: Separate multiple values with commas.
sv: Separera flera värden med kommatecken.

en: Series number:
sv: Serienummer:

en: Series:
sv: Serie:

en: Server Error
sv: Serverfel

en: Set
sv: Ställ in

en: Set a goal for how many books you'll finish reading in %(year)s, and track your progress throughout the year.
sv: Sätt upp ett mål för hur många böcker som du läser färdigt under %(year)s och spåra dina framsteg under hela året.

en: Set a question for invite requests
sv: Lägg till en fråga för inbjudningar

en: Set display name
sv: Ställ in visningsnamn

en: Set display name for %(url)s
sv: Ställ in visningsnamnet för %(url)s

en: Set goal
sv: Ställ in mål

en: Set instance default theme
sv: Sätt instansens standardtema

en: Set up BookWyrm
sv: Konfigurera BookWyrm

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings saved
sv: Inställningarna sparades

en: Share this page
sv: Dela den här sidan

en: Sharing status: <strong>private</strong>
sv: Delaningsstatus: <strong>privat</strong>

en: Sharing status: <strong>public with key</strong>
sv: Delar status: <strong>publik med nyckel</strong>

en: Shelf
sv: Hylla

en: Shelved
sv: Lagd på hyllan

en: Short description:
sv: Kort beskrivning:

en: Show all updates
sv: Visa alla uppdateringar

en: Show less
sv: Visa mindre

en: Show more
sv: Visa mer

en: Show reading goal prompt in feed
sv: Visa uppmaning om läsmål i flödet

en: Show rules
sv: Visa regler

en: Show status
sv: Visa status

en: Show suggested users
sv: Visa föreslagna användare

en: Show this account in suggested users
sv: Visa det här kontot i föreslagna användare

en: Show this account in suggested users:
sv: Visa det här kontot i föreslagna användare:

en: Sign Up
sv: Registrera

en: Site Settings
sv: Inställningar för sidan

en: Skip this step
sv: Hoppa över det här steget

en: Software
sv: Mjukvara

en: Software version:
sv: Programvaruversion:

en: Software:
sv: Programvara:

en: Some thoughts on the book
sv: Några tankar om boken

en: Something went wrong trying to follow <strong>%(account)s</strong>
sv: Något gick fel när jag försökte följa <strong>%(account)s</strong>

en: Something went wrong! Sorry about that.
sv: Något gick fel! Förlåt för det.

en: Sorry! This invite code is no longer valid.
sv: Tyvärr! Den här inbjudningskoden är inte längre giltig.

en: Sorry! We couldn't find that code.
sv: Tyvärr! Vi kunde inte hitta den där koden.

en: Sort By
sv: Sortera efter

en: Sort List
sv: Sortera lista

en: Sorted ascending
sv: Sortera stigande

en: Sorted descending
sv: Sortera fallande

en: Spoilers ahead!
sv: Varning för spoiler!

en: Spoilers/content warnings:
sv: Spoiler-/innehållsvarning:

en: Start "%(book_title)s"
sv: Påbörja "%(book_title)s"

en: Start "<em>%(book_title)s</em>"
sv: Börja "<em>%(book_title)s</em>"

en: Start date
sv: Startdatum

en: Start date:
sv: Startdatum:

en: Start reading
sv: Börja läsa

en: Started
sv: Påbörjade

en: Started reading
sv: Började läsa

en: Status activity
sv: Statusaktivitet

en: Status has been deleted
sv: Statusen har tagits bort

en: Status updates from {obj.display_name}
sv: Status-uppdateringar från {obj.display_name}

en: Statuses
sv: Statusar

en: Statuses posted
sv: Utlagda statusar

en: Statuses posted:
sv: Utlagda statusar:

en: String match
sv: Matcha textsträng

en: Subjects
sv: Ämnen

en: Subjects:
sv: Ämnen:

en: Submit
sv: Skicka in

en: Subtitle:
sv: Undertitel:

en: Success
sv: Klart

en: Success!
sv: Lyckades!

en: Success! Email address confirmed.
sv: Lyckades! E-postadressen bekräftades.

en: Successfully added rule
sv: Regel tillagd

en: Successfully added theme
sv: Tema tillagt

en: Successfully blocked:
sv: Blockerades framgångsrikt:

en: Successfully posted status
sv: Statusen har publicerats

en: Suggest
sv: Föreslå

en: Suggest "<em>%(title)s</em>" for this list
sv: Föreslå "<em>%(title)s</em>" för den här listan

en: Suggest Books
sv: Föreslå böcker

en: Suggested
sv: Föreslagna

en: Suggested Books
sv: Föreslagna böcker

en: Suggested by
sv: Föreslogs av

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: Suomi (Finnish)
sv: Finland (Finska)

en: Support %(site_name)s on <a href="%(support_link)s" target="_blank">%(support_title)s</a>
sv: Stötta %(site_name)s på <a href="%(support_link)s" target="_blank">%(support_title)s</a>

en: Support link:
sv: Länk för support:

en: Support title:
sv: Supporttitel:

en: Suspend user
sv: Stäng av användaren

en: Svenska (Swedish)
sv: Svenska (Svenska)

en: Switch to this edition
sv: Byt till den här versionen

en: Tagline:
sv: Tagglinje:

en: Thank you! Your request has been received.
sv: Tack! Din förfrågning har tagits emot.

en: That book is already on this list.
sv: Denna bok finns redan i den här listan.

en: That makes an average of %(pages)s pages per book.
sv: Det är i snitt %(pages)s sidor per bok.

en: That’s great!
sv: Det är ju jättebra!

en: The book has been added to the instance since this import
sv: Den här boken har lagts till i instansen sedan den här importeringen

en: The end of the year is the best moment to take stock of all the books read during the last 12 months. How many pages have you read? Which book is your best-rated of the year? We compiled these stats, and more!
sv: Slutet av året är det bästa ögonblicket för att inventera alla böcker som lästs under de senaste 12 månaderna. Hur många sidor har du läst? Vilken bok är din mest betygsatta under året? Vi sammanställde den här statistiken och mer!

en: The page can be seen by anyone with the complete address.
sv: Sidan kan ses av vem som helst med den fullständiga adressen.

en: The page is private, only you can see it.
sv: Den här sidan är privat, endast du kan se den.

en: The page you requested doesn't seem to exist!
sv: Sidan som du efterfrågade verkar inte existera!

en: Their best rated review
sv: Deras bäst rankade recension

en: Their rating: <strong>%(rating)s</strong>
sv: Deras betyg: <strong>%(rating)s</strong>

en: Their shortest read this year…
sv: Det kortast lästa det här året…

en: Theme filename
sv: Temats filnamn

en: Theme name
sv: Temanamn

en: Theme:
sv: Tema:

en: Themes
sv: Teman

en: There are no books here right now! Try searching for a book to get started
sv: Det finns inga böcker här ännu! Försök att söka efter en bok för att börja

en: There aren't any activities right now! Try following a user to get started
sv: Det finns inga aktiviteter just nu! Försök att följa en användare för att komma igång

en: These are some first steps to get you started.
sv: Dessa är några första steg för att du ska komma igång.

en: This action cannot be un-done
sv: Den här åtgärden kan inte ångras

en: This domain is blocked. Please contact your administrator if you think this is an error.
sv: Den här domänen är blockerad. Vänligen kontakta din administratör om du tror att det här är felaktigt.

en: This group has no lists
sv: Den här gruppen har inga listor

en: This import is in an old format that is no longer supported. If you would like to troubleshoot missing items from this import, click the button below to update the import format.
sv: Den här importen är i ett gammalt format som inte längre stöds. Om du vill felsöka saknade objekt från denna import, klicka på knappen nedan för att uppdatera importformat.

en: This is a new author
sv: Det här är en ny författare

en: This is a new work
sv: Det här är ett nytt verk

en: This is your last chance to set your domain and protocol.
sv: Detta är din sista chans att ställa in din domän och protokoll.

en: This link is taking you to: <code>%(link_url)s</code>.<br> Is that where you'd like to go?
sv: Den här länken tar dig till: <code>%(link_url)s</code>.<br> Är det dit du vill?

en: This link opens in a pop-up window
sv: Den här länken öppnas i ett popup-fönster

en: This link with file type has already been added for this book. If it is not visible, the domain is still pending.
sv: Denna länk med filtyp har redan lagts till för denna bok. Om den inte är synlig så är domänen fortfarande väntande.

en: This list is currently empty
sv: Den här listan är för närvarande tom

en: This report will be sent to %(site_name)s's moderators for review.
sv: Den här rapporten kommer att skickas till %(site_name)s moderatorer för granskning.

en: This shelf is empty.
sv: Den här hyllan är tom.

en: Times used
sv: Gånger använt

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Titel:

en: To Read
sv: Att läsa

en: Total
sv: Totalt

en: Total run count:
sv: Totalt antal körningar:

en: Total users
sv: Totalt antal användare

en: Track your reading, talk about books, write reviews, and discover what to read next. Always ad-free, anti-corporate, and community-oriented, BookWyrm is human-scale software, designed to stay small and personal. If you have feature requests, bug reports, or grand dreams, <a href='https://joinbookwyrm.com/get-involved' target='_blank'>reach out</a> and make yourself heard.
sv: Följ ditt läsande, prata om böcker, skriv recensioner och upptäck vad som kan läsas härnäst. BookWyrm är alltid annonsfri, företagsfientlig och gemenskapsorienterad och är en mänsklig programvara som är utformad för att förbli liten och personlig. Om du har förfrågningar om funktioner, felrapporter eller storslagna drömmar, <a href='https://joinbookwyrm.com/get-involved' target='_blank'>ta kontakt</a> och gör dig själv hörd.

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: True
sv: Sant

en: Try searching for <strong>%(user)s</strong> on <code>%(remote_domain)s</code> instead
sv: Prova att söka efter <strong>%(user)s</strong> på <code>%(remote_domain)s</code> istället

en: URL
sv: Webbadress

en: URL:
sv: Webbadress:

en: Uh oh...
sv: Oj då...

en: Un-block
sv: Avblockera

en: Un-boost
sv: Öka inte

en: Un-ignore
sv: Sluta ignorera

en: Un-like
sv: Sluta gilla

en: Un-save
sv: Ta bort sparning

en: Un-suspend user
sv: Ta bort avstängning för användaren

en: Unable to connect to remote source.
sv: Kunde inte ansluta till fjärrkälla.

en: Unable to save settings
sv: Det gick inte att spara inställningarna

en: Unable to save theme
sv: Temat kunde inte sparas

en: Undo follow request
sv: Ångra följdförfrågning

en: Unfollow
sv: Sluta följ

en: Unfollow @%(username)s
sv: Sluta följ @%(username)s

en: Uninvite
sv: Dra tillbaka inbjudningen

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Unlisted
sv: Ej listad

en: Update import
sv: Uppdatera importering

en: Update on your report:
sv: Uppdatering av din rapport:

en: Update progress
sv: Uppdateringsförlopp

en: Update read dates for "<em>%(title)s</em>"
sv: Uppdatera läsdatum för "<em>%(title)s</em>"

en: Updated:
sv: Uppdaterades:

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Upload cover:
sv: Ladda upp omslag:

en: Use IP address blocks with caution, and consider using blocks only temporarily, as IP addresses are often shared or change hands. If you block your own IP, you will not be able to access this page.
sv: Använd blockering av IP-adress med försiktighet och överväg att endast använda blockeringar tillfälligt eftersom att IP-adresser ofta delas eller byter händer. Om du blockerar din egen IP så kommer du inte att kunna komma åt den här sidan.

en: Use limit:
sv: Gräns för användning:

en: Used when the instance is previewed on joinbookwyrm.com. Does not support HTML or Markdown.
sv: Används när instansen förhandsgranskas på joinbookwyrm.com. Stödjer inte HTML eller Markdown.

en: User Actions
sv: Användaråtgärder

en: User Activity
sv: Användaraktivitet

en: User Profile
sv: Användarprofil

en: User details
sv: Användardetaljer

en: User handle to follow from:
sv: Användarnamn att följa från:

en: User profile
sv: Användarprofil

en: User signup activity
sv: Användarens registreringsaktivitet

en: User type
sv: Typ av användare

en: User with this username already exists
sv: En användare med det användarnamnet existerar redan

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username or password are incorrect
sv: Användarnamnet eller lösenordet är felaktigt

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Users
sv: Användare

en: Users or statuses that have already been reported (regardless of whether the report was resolved) will not be flagged.
sv: Användare eller inlägg som redan blivit anmälda (oavsett anmälningens status) blir inte flaggade.

en: Users:
sv: Användare:

en: Users: <small>%(instance_name)s</small>
sv: Användare: <small>%(instance_name)s</small>

en: Using S3:
sv: Användning av S3:

en: View ISNI record
sv: Visa ISNI-samling

en: View all
sv: Visa alla

en: View all %(size)s
sv: Visa alla %(size)s

en: View all books
sv: Visa alla böcker

en: View and troubleshoot failed items
sv: Visa och felsök misslyckade objekt

en: View directory
sv: Visa mapp

en: View ignored requests
sv: Visa ignorerade förfrågningar

en: View imported review
sv: Visa importerad recension

en: View installation instructions
sv: Visa installationsanvisningar

en: View instance
sv: Visa instansen

en: View links
sv: Visa länkar

en: View on Goodreads
sv: Visa i Goodreads

en: View on Inventaire
sv: Visa i Inventaire

en: View on LibraryThing
sv: Visa i LibraryThing

en: View on OpenLibrary
sv: Visa i OpenLibrary

en: View report
sv: Visa rapport

en: View status
sv: Visa status

en: View user profile
sv: Visa användarens profil

en: Visible:
sv: Synlig:

en: Want to Read "%(book_title)s"
sv: Vill läsa "%(book_title)s"

en: Want to Read "<em>%(book_title)s</em>"
sv: Vill läsa "<em>%(book_title)s</em>"

en: Want to read
sv: Vill läsa

en: Warning
sv: Varning

en: Way to go!
sv: Bra gjort!

en: Weeks
sv: Veckor

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to %(site_name)s!
sv: Välkommen till %(site_name)s!

en: What are you reading?
sv: Vad läser du?

en: When someone tries to register with an email from this domain, no account will be created. The registration process will appear to have worked.
sv: När någon försöker registrera sig med en e-post från den här domänen så kommer inget konto att skapas. Det kommer att se ut som om registreringsprocessen har lyckats.

en: When you make your page private, the old key won’t give access to the page anymore. A new key will be created if the page is once again made public.
sv: När du gör din sida privat så kan inte den gamla nyckeln ge åtkomst till sidan längre. En ny nyckel kommer att skapas om sidan återigen blir publik.

en: Who to follow
sv: Vem ska följas

en: Wikipedia link:
sv: Wikipedia-länk:

en: Works
sv: Verk

en: Works created
sv: Skapade verk

en: You are already following <strong>%(account)s</strong>
sv: Du följer redan <strong>%(account)s</strong>

en: You are deleting this readthrough and its %(count)s associated progress updates.
sv: Du tar bort den här genomläsningen och dess %(count)s associerade förloppsuppdateringar.

en: You are now following %(display_name)s!
sv: Du följer nu %(display_name)s!

en: You are running BookWyrm in <strong>debug</strong> mode. This should <strong>never</strong> be used in a production environment.
sv: Du kör BookWyrm i <strong>debug</strong> -läge. Detta bör <strong>aldrig</strong> användas i en produktionsmiljö.

en: You are running BookWyrm in production mode without https. <strong>USE_HTTPS</strong> should be enabled in production.
sv: Du kör BookWyrm i produktionsläge utan https. <strong>USE_HTTPS</strong> bör aktiveras i konfigureringen.

en: You can add books when you start using %(site_name)s.
sv: Du kan lägga till böcker när du börjar använda %(site_name)s.

en: You can block IP ranges using CIDR syntax.
sv: Du kan blockera IP-intervall med hjälp av CIDR-syntax.

en: You can change your instance settings in the <code>.env</code> file on your server.
sv: Du kan ändra dina instansinställningar i filen <code>.env</code> på din server.

en: You can download your Goodreads data from the <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Import/Export page</a> of your Goodreads account.
sv: Du kan ladda ner Goodreads-data från <a href="https://www.goodreads.com/review/import" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Import/Export-sidan</a> på ditt Goodreads-konto.

en: You can opt-out at any time in your <a href="%(path)s">profile settings.</a>
sv: Du kan säga upp när som helst i din profils <a href="%(path)s">inställningar.</a>

en: You can set or change your reading goal any time from your <a href="%(path)s">profile page</a>
sv: Du kan ställa in eller ändra ditt läsmål när som helst från din <a href="%(path)s">profilsida</a>

en: You don't have any Groups yet!
sv: Du har inga grupper än!

en: You don't have any reading activity for this book.
sv: Du har ingen läsaktivitet för den här boken.

en: You have already requested to follow <strong>%(account)s</strong>
sv: Du har redan begärt att följa <strong>%(account)s</strong>

en: You have been removed from the "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>" group
sv: Du har tagits bort från gruppen "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: You have blocked <strong>%(account)s</strong>
sv: Du har blockerat <strong>%(account)s</strong>

en: You have no messages right now.
sv: Du har inga meddelanden just nu.

en: You have shelved this edition in:
sv: Du har lagt den här utgåvan i hylla:

en: You requested to reset your %(site_name)s password. Click the link below to set a new password and log in to your account.
sv: Du begärde att återställa ditt %(site_name)s-lösenord. Klicka på länken nedan för att ställa in ett nytt lösenord och logga in på ditt konto.

en: You successfully added a book to this list!
sv: Du lade framgångsrikt till en bok i här listan!

en: You successfully suggested a book for this list!
sv: Du föreslog framgångsrikt en bok för den här listan!

en: You're all caught up!
sv: Du har hunnit ikapp!

en: You're all set!
sv: Nu är du klar!

en: You're invited to join %(site_name)s!
sv: Du är inbjuden att gå med i %(site_name)s!

en: You're invited to join %(site_name)s! Click the link below to create an account.
sv: Du är inbjuden att gå med i %(site_name)s! Klicka på länken nedan för att skapa ett konto.

en: You've read <a href="%(path)s">%(read_count)s of %(goal_count)s books</a>.
sv: Du har läst <a href="%(path)s">%(read_count)s av %(goal_count)s böcker</a>.

en: Your %(year)s Books
sv: Dina %(year)s böcker

en: Your <a href="%(url)s">import</a> completed.
sv: Din <a href="%(url)s">import</a> slutfördes.

en: Your Account
sv: Ditt konto

en: Your Books
sv: Dina böcker

en: Your Groups
sv: Dina grupper

en: Your Lists
sv: Dina listor

en: Your account as a user and an admin
sv: Ditt konto som användare och administratör

en: Your account will show up in the <a href="%(path)s">directory</a>, and may be recommended to other BookWyrm users.
sv: Ditt konto kommer att dyka upp i mappen <a href="%(path)s"></a> och kan komma att rekommenderas till andra BookWyrm-användare.

en: Your account will show up in the directory, and may be recommended to other BookWyrm users.
sv: Ditt konto kommer att dyka upp i mappen och kan rekommenderas till andra BookWyrm-användare.

en: Your books
sv: Dina böcker

en: Your comments
sv: Dina kommentarer

en: Your domain appears to be misconfigured. It should not include protocol or slashes.
sv: Din domän verkar vara felkonfigurerad. Den bör inte inkludera protokoll eller snedstreck.

en: Your export will include all the books on your shelves, books you have reviewed, and books with reading activity.
sv: Din export inkluderar alla böcker som du har på din hylla, har recenserat och böcker med läsaktivitet.

en: Your password:
sv: Ditt lösenord:

en: Your quotes
sv: Dina citat

en: Your reading activity
sv: Din läsningsaktivitet

en: Your review of '%(book_title)s'
sv: Din recension av '%(book_title)s'

en: Your reviews
sv: Dina recensioner

en: active
sv: aktiv

en: and %(remainder_count_display)s other | and %(remainder_count_display)s others
sv[0]: och %(remainder_count_display)s annan
sv[1]: och %(remainder_count_display)s andra

[ctx: barcode scanner]
en: ISBN scanned
sv: ISBN skannades

[ctx: barcode scanner]
en: Scanning...
sv: Skannar...

en: book on your shelves | books on your shelves
sv[0]: bok på dina hyllor
sv[1]: böcker på dina hyllor

en: books
sv: böcker

en: boosted
sv: ökade

en: by
sv: av

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
sv: kommenterade på <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: commented on <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
sv: kommenterade <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> av <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

[ctx: curation type]
en: Open
sv: Öppna

en: eBook
sv: eBok

en: edited %(date)s
sv: redigerades %(date)s

en: finished
sv: avslutad

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
sv: slutade läsa <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: finished reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
sv: slutade läsa <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> av <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

[ctx: followed by ISBN]
en: Searching for book:
sv: Söker efter bok:

en: follower you follow | followers you follow
sv[0]: följare som du följer
sv[1]: följare som du följer

en: has been removed from your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
sv: har tagits bort från din grupp "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: has changed the description of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
sv: har ändrat beskrivningen på <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the name of <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
sv: har ändrat namnet på <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has changed the privacy level for <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>
sv: har ändrat integritetsnivån för <a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>

en: has joined your group "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"
sv: har anslutit sig till din grupp "<a href="%(group_path)s">%(group_name)s</a>"

en: inactive
sv: inaktiv

en: last active
sv: senast aktiv

en: of %(pages)s pages
sv: av %(pages)s sidor

en: on <a href="/">%(site_name)s</a>
sv: på <a href="/">%(site_name)s</a>

en: page %(page)s
sv: sida %(page)s

en: page %(page)s of %(total_pages)s
sv: sida %(page)s av %(total_pages)s

en: pages
sv: sidor

en: password
sv: lösenord

en: percent
sv: procent

en: posts
sv: inlägg

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
sv: citerade <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: quoted <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
sv: citerade <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> av <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: rated <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:
sv: betygsatte <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>:

en: rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s star | rated <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stars
sv[0]: betygsatte <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stjärna
sv[1]: betygsatte <em><a href="%(path)s">%(title)s</a></em>: %(display_rating)s stjärnor

en: rated it
sv: betygsatte den

en: replied to <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>'s <a href="%(status_path)s">status</a>
sv: svarade på <a href="%(user_path)s">%(username)s</a>s <a href="%(status_path)s">status</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
sv: recenserade <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: reviewed <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
sv: recenserade <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> av <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: search
sv: sök

en: set a goal to read %(counter)s book in %(year)s | set a goal to read %(counter)s books in %(year)s
sv[0]: ställ in ett mål att läsa %(counter)s bok under %(year)s
sv[1]: ställ in ett mål att läsa %(counter)s böcker under %(year)s

en: started
sv: påbörjades

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
sv: började läsa <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: started reading <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
sv: började läsa <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> av <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: username
sv: användarnamn

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>
sv: vill läsa <a href="%(book_path)s">%(book)s</a>

en: wants to read <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> by <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>
sv: vill läsa <a href="%(book_path)s">%(book)s</a> av <a href="%(author_path)s">%(author_name)s</a>

en: {i} uses
sv: {i} använder

en: …and the longest
sv: …och den längsta

en: 简体中文 (Simplified Chinese)
sv: 简体中文 (Förenklad Kinesiska)

en: 繁體中文 (Traditional Chinese)
sv: 繁體中文 (Traditionell Kinesiska)
